Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2015.09.17. 14:03

Artúr írta:
Mozdonyos írta:Tudod,a szokásos dolgok,amít korábban írtam(karbantartás a jusztír,és a tisztítás),elriasztottak tőle.


Viszont mizar újra a fülembe tette a bogarat (köszönet neki még egyszer ez úton) Lehet, hogy belevágok a kihuzat cserébe. Ezzel viszont gondolom kénytelen leszek magam beleásni a jusztírozásba is... Még az is eszembe jutott, hogy kiszedem a tükröt,megnézni közelebbről, milyen állapotban van... Nagyon felbátorodtam, mióta van másik teleszkópom! :lol: Aztán persze lehet, hogy meglesz a böjtje, és majd darabokban kell odavinnem valakihez, aki segít összerakni... ;)
Ráadásul kollimációs okulárom nincs is, tehát csak úgy szemre fogok kísérletezni.

Ha esetleg van hozzáértő ismerős,akkor érdemes lenne neki is megmutatni. Viszont ha boltba viszed, hogy cseréljék ki a kihuzatot,utána jusztírozzák be,akkor gondolom nem lesz annyira olcsó.
Artúr
Hozzászólások: 95
Csatlakozott: 2015.07.14. 18:38

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Artúr » 2015.09.17. 14:42

Mozdonyos írta: Viszont ha boltba viszed, hogy cseréljék ki a kihuzatot,utána jusztírozzák be,akkor gondolom nem lesz annyira olcsó.


Magam szeretném csinálni.
Találtam már ilyet pl.:
http://www.ebay.com/itm/4-5-or-6-Telesc ... 0936594869
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2015.09.17. 17:30

Artúr írta:
Mozdonyos írta: Viszont ha boltba viszed, hogy cseréljék ki a kihuzatot,utána jusztírozzák be,akkor gondolom nem lesz annyira olcsó.


Magam szeretném csinálni.
Találtam már ilyet pl.:
http://www.ebay.com/itm/4-5-or-6-Telesc ... 0936594869

Ez a kihuzat nem is drága,csak minden passzoljon. Sok sikert kivánok a "tuning"-hoz. :)
Artúr
Hozzászólások: 95
Csatlakozott: 2015.07.14. 18:38

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Artúr » 2015.09.17. 19:01

Mozdonyos írta:Ez a kihuzat nem is drága,csak minden passzoljon. Sok sikert kivánok a "tuning"-hoz. :)


Csak a szállítási költség miatt szívom kicsit a fogam. Még lehet, hogy keresgélek kicsit, hátha valahol Európában is hozzá lehetne jutni.
A jókívánságot köszönöm! Kíváncsi vagyok erősen magam is, hogy fog sikerülni.
lukxy
Hozzászólások: 10
Csatlakozott: 2015.03.16. 21:09

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: lukxy » 2015.09.18. 17:56

90/900-as távcsövemet szeretném felturbózni okulár szinten. Főleg bolygózni szoktam valamint Nap és Hold. 35-40ezer körüli összeget szánnék rá. A 10mm-es és 6mm-es Classic Orthokat vagy helyettük egy 10mm-es Hyperiont+gyűrűket nézegettem. A maximális kontrasztot megéri beáldozni a jóval szélesebb látómezőért? A Hyperionnal ráadásul 4 féle nagyításom lenne, de ha észrevehetően lágyabb képet ad akkor maradnának az orthok. Valakinek van tapasztalata ezekkel az oksikkal hasonló távcsőben?
uxamatőr
Hozzászólások: 161
Csatlakozott: 2011.04.08. 10:11

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: uxamatőr » 2015.09.18. 19:51

lukxy írta:90/900-as távcsövemet szeretném felturbózni okulár szinten. Főleg bolygózni szoktam valamint Nap és Hold. 35-40ezer körüli összeget szánnék rá. A 10mm-es és 6mm-es Classic Orthokat vagy helyettük egy 10mm-es Hyperiont+gyűrűket nézegettem. A maximális kontrasztot megéri beáldozni a jóval szélesebb látómezőért? A Hyperionnal ráadásul 4 féle nagyításom lenne, de ha észrevehetően lágyabb képet ad akkor maradnának az orthok. Valakinek van tapasztalata ezekkel az oksikkal hasonló távcsőben?


Szia Norbi!

Mindegyik választás mellet lehet érvelni.
A konkrét okulárokkal nincs tapasztalatom,illetve én 5-ös Hyperiont és Japán orthokat használok.
Az én tapasztalatom a következő:
Bolygókra a japán orthot használom az a legjobbnak ítélt erre a területre. A Classic orthot nem ismerem.
Szerintem neked is megfelelő volna egy 6-os, a 90/900-ashoz, a 150x-es nagyítás szinte mindig használható
volt nekem 114/900-assal,vagy 167X -es a 200/1000-essel.

Holdon viszont a nagyobb látómező miatt a Hyperion mutatósabb,látványosabb képet produkált 200x-os nagyításon.
Tehát bolygóra Japán 6-os ,esetleg 5-ös ortho,Holdra talán a 8-as Hyperion hangológyűrűkkel volna a javaslatom,ha egy okulárban gondolkodsz. De ha bolygózás az elsődleges ,akkor japán ortho.

A legjobb volna,ha előtte valakiét ki tudnád próbálni a Te műszeredben,hogy mire is számíthatsz,aztán adj fel hirdetést hogy milyen okulárt keresel.
Keress használtan,hátha valaki eladná az övét.
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2015.09.18. 20:46

lukxy írta:90/900-as távcsövemet szeretném felturbózni okulár szinten. Főleg bolygózni szoktam valamint Nap és Hold. 35-40ezer körüli összeget szánnék rá. A 10mm-es és 6mm-es Classic Orthokat vagy helyettük egy 10mm-es Hyperiont+gyűrűket nézegettem. A maximális kontrasztot megéri beáldozni a jóval szélesebb látómezőért? A Hyperionnal ráadásul 4 féle nagyításom lenne, de ha észrevehetően lágyabb képet ad akkor maradnának az orthok. Valakinek van tapasztalata ezekkel az oksikkal hasonló távcsőben?


Hátha segít: http://www.makszutov.hu/tudastar/nepsze ... sztje.html
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2015.09.20. 09:26

Ez a külföldi cikk nagyon megfontolandó a mai világban szerintem,legalábbis ilyen egyszerű amatőrnek mint nekem: https://translate.google.hu/translate?s ... edit-text=
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2651
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2015.09.20. 11:58

Óvatosan az amerikai véleményekkel! Egészen más a szempontrendszerük, minta ahogy a lehetőségeik is.
lukxy
Hozzászólások: 10
Csatlakozott: 2015.03.16. 21:09

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: lukxy » 2015.09.20. 14:24

Köszi Levente, a teszteket már végigbújtam a ti és az másik bolt oldalán is(külföldi fórumokon is), de próba nélkül sajnos tényleg nehéz eldönteni, hogy megéri-e betekintési kényelem azért a nagyobb kontrasztért.
A Hyperionra rászerelhetném a CanonHV30-as HDV kamkorderemet(éppen 43mm-es a szűrőátmérője) és esetleg tudnék videózni, fényképezni. Az így készült okulárprojekciós képek, videók mennyire lennének használhatók? Ez a Hyperion tényleg olyan jó, mint a tesztben? Főleg, hogy most kicsit olcsóbb nálatok...
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”