Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
nagyveres
Hozzászólások: 10
Csatlakozott: 2013.09.28. 07:27

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: nagyveres » 2013.09.28. 15:47

Igen. Talán a legfontosabb dologra tapintottál rá. Volt egy amatőrcsillagász barátom aki sajnos már Angliában él. Voltam vele észlelni, de már "készen kaptam" a dolgokat. Azok az előkészületek amiket emltettél (és gondolom neki sok idejét vettek igénybe) nyilván leröviditik az észlelésre forditható időt és nem tudom, esténként a 3 gyerek mellett mennyi időm lesz. De most elég elszánt vagyok, csodás dolog ez szerintem ha valaki beleszeret.
A Polarisra magam is gondoltam, elmegyek, köszi.
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2013.09.28. 16:42

Igen, én csak felvetettem néhány első kérdésnek számító szempontot.

De az egyik legfontosabbat kihagytam, ez a szállíthatóság. Tudsz-e otthonról, esetleg fixen felállított műszerrel észlelni? (Esetleg majdan csillagdát építeni?) Mert akkor a méret, a súly nem számít. De ha utaznod, kitelepülnöd kell, akkor bizony ez is nagyon fontos kérdés.
nagyveres
Hozzászólások: 10
Csatlakozott: 2013.09.28. 07:27

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: nagyveres » 2013.09.28. 17:37

SzZoli írta:Igen, én csak felvetettem néhány első kérdésnek számító szempontot.

De az egyik legfontosabbat kihagytam, ez a szállíthatóság. Tudsz-e otthonról, esetleg fixen felállított műszerrel észlelni? (Esetleg majdan csillagdát építeni?) Mert akkor a méret, a súly nem számít. De ha utaznod, kitelepülnöd kell, akkor bizony ez is nagyon fontos kérdés.


Budaörs szélén lakom kertes házban, az erkélyen állítom fel, de az időjárástól védve. Többnyire otthon fogom használni, évente 2-3-szor szeretném kivinni terepre.
Avatar
BZd
Hozzászólások: 239
Csatlakozott: 2009.11.21. 12:39

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: BZd » 2013.09.28. 18:50

Mindenképpen menj el egy derült estén - lehetőleg amikor a Hold az első negyedben van - a Polaris-ba. Kedden, csütörtökön és szombaton van bemutatás. Most kedden kezdődnek az őszi szezon előadásai is, illetve nemrég indult a szakkör is, amihez sosem késő csatlakozni. (http://www.mcse.hu/egyesuleti_hirek_201 ... kkor3.html) Városi csillagászként elsősorban a Naprendszer objektumai jelenthetik a célpontot, de még a kozmikus szűkebb pátriánk is kifogyhatatlan a látnivalókból. A legtöbbjük látványa egyszerűen lélegzetelállító, a Hold és a Szaturnusz különösen messzire repíti a képzeletet. A Nap napról-napra változik, a Hold feltérképezéséhez egy élet is kevés, a bolygók és holdjaik is számos érdekességet tartogatnak, aztán itt vannak még a kisbolygók, fogyatkozások, valamint kissé nagyobb távlatban a változóészlelés, ami megkérdőjelezhetetlenül tudományos erejű észlelési terület és úgy látom aki egyszer elkezdi, az nem tudja abbahagyni... :) Aztán a város fényeitől megszabadulva a távoli mélyegek halvány csodái várják a tapasztaltabbakat.
Egy 150/750-es Newton, vagy egy 120/1000 körüli akromát sokoldalúan használható, de még nem túlméretes felszerelés, mindkettőnek megvannak az felépítéséből adódó előnyei és a hátrányai. És még 1-2, a gyárinál jobb okulárra, kiegészítőre, vagy óragépre is marad a keretből. A gyári okulárok, barlow, zenittükör ezeknek a leggyengébb pontja, érdemes középtávon jobbra cserélni ezeket a kiegészítőket.

http://makszutov.hu/index.php?page=sear ... ery_id=123
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára BZd 2013.09.28. 19:11-kor.
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2013.09.28. 18:56

Akkor írjunk valami konkrétumot is végre, hogy legyen miről kérdezgetni a boltban.

Én ezt a kettőt ajánlom:

http://www.makszutov.hu/termek/sw_120r_eq5
http://www.makszutov.hu/termek/sw_150n_eq5

Mindkettőhöz jól illene egy óragép:
http://www.makszutov.hu/termek/skywatcher-motor-eq5
vagy ha nem óragép, akkor 1-2 okulár, esetleg egy 10x50-es binokulár.

A Vizi Péter féle Távcsöves kisatlaszt mindenképpen vedd meg.
http://www.makszutov.hu/termek/csillaga ... vcsovekhez

Ezzel még 200ezer HUF-on belül vagy, és már lehet vele észlelni rendesen.

Ez az én ajánlatom. Biztos lesz, aki más ajánl, mert valakinek a Dobson tetszik, valaki
meg inkább azt fogja ajánlani, hogy vegyél sok benzint, és ne Budaörsről észlelj, mert ott elég nagy a fényszennyezés (és igaza is lesz).
nagyveres
Hozzászólások: 10
Csatlakozott: 2013.09.28. 07:27

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: nagyveres » 2013.09.28. 19:43

Tök jó, hogy így képben vagytok, kezd tisztulnu a dolog.
Magam is kinéztem már ezt:
SkyWatcher 120/1000 refraktor + EQ-5 169 000 Ft
Ez asszem jó állvány lehet.

Jaja. Én is asszem, hogy ki kell alkudnom a családdal - első körben mondjuk havi 1 - estét, amikor elhagyom a várost.
Úgyhogy nem kell túl nagy. Gondolom be kéne valahogy csomagolni mert nem tesz jót neki a kocsiban zötykölődés.
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2013.09.29. 08:27

Egy nagy puha pokróc elég alá, inkább oldalt támaszd ki valamivel, hogy ne ütődjön össze más cuccokkal.

De van olyan kolléga, aki hangszerboltban készíttet hozzá tokot. :)
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mizar » 2013.09.29. 10:09

nagyveres írta:Tök jó, hogy így képben vagytok, kezd tisztulnu a dolog.
Magam is kinéztem már ezt:
SkyWatcher 120/1000 refraktor + EQ-5 169 000 Ft
Ez asszem jó állvány lehet.



Igen, az állvány az jó.
Obszidián
Hozzászólások: 166
Csatlakozott: 2013.03.27. 03:12

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Obszidián » 2013.09.29. 12:09

mizar írta:
nagyveres írta:Tök jó, hogy így képben vagytok, kezd tisztulnu a dolog.
Magam is kinéztem már ezt:
SkyWatcher 120/1000 refraktor + EQ-5 169 000 Ft
Ez asszem jó állvány lehet.



Igen, az állvány az jó.


Ezzel azt akarod mondani, hogy a SkyWatcher 120#1000 sz@r távcső?
Obszidién.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mizar » 2013.09.29. 12:31

Obszidián írta:
mizar írta:
nagyveres írta:Tök jó, hogy így képben vagytok, kezd tisztulnu a dolog.
Magam is kinéztem már ezt:
SkyWatcher 120/1000 refraktor + EQ-5 169 000 Ft
Ez asszem jó állvány lehet.



Igen, az állvány az jó.


Ezzel azt akarod mondani, hogy a SkyWatcher 120#1000 sz@r távcső?
Obszidién.


Nem.

De ha valaki egy EQ/5-re 120/1000-es akromátot tesz, mikor olcsóbban egy 200/1000-es Newtont is tehetne, akkor ott valami gond van.
Feltételezem, hogy csak nem eléggé tájékozott, és kevés az ismerete. "@sszem".
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”