Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2013.07.17. 11:55

a hossza mit befolyásol
A fényerőt (az átmérővel együtt).
Rövidebb tubus fényerősebb. Nagyobb a látómezeje. Ez bármilyen objektum megkeresésénél jól jön, valamint kiterjedtebbek megfigyelésekor.
Hosszabb tubussal könnyebb nagyobb nagyítást elérni. Ez főleg bolygóknál jön jól.
WestBam
Hozzászólások: 26
Csatlakozott: 2013.07.11. 20:08

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: WestBam » 2013.07.17. 12:02

Ez sem lesz egy egyszerű kör, már most látom... :roll:
Köszönöm a válaszaid.
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2013.07.17. 12:17

WestBam írta:Ez sem lesz egy egyszerű kör, már most látom... :roll:
Köszönöm a válaszaid.

Szerintem egyszerűbb, ha a legalapvetőbb kérdéseknek magad utána nézel: http://makszutov.hu/kezdoknek
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2013.07.17. 12:18

SzZoli írta:a hossza mit befolyásol
A fényerőt (az átmérővel együtt).
Rövidebb tubus fényerősebb. Nagyobb a látómezeje. Ez bármilyen objektum megkeresésénél jól jön, valamint kiterjedtebbek megfigyelésekor.
Hosszabb tubussal könnyebb nagyobb nagyítást elérni. Ez főleg bolygóknál jön jól.

Érdemes pontosítani: nem a tubus hossza a lényeges, hanem az optika fókusztávolsága. Egy SC tubus ugyanis rövid, de nem éppen fényerős ...
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2013.07.17. 12:26

Valóban.
Igaz, én csak az szóba került lencsésekben és Newtonokban gondolkodtam.
WestBam
Hozzászólások: 26
Csatlakozott: 2013.07.11. 20:08

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: WestBam » 2013.07.17. 15:52

Köszönöm a tippeket, az úgy volt, hogy réges-régen néztem én távcsőbe, aztán ismét de az már newton volt (de legalábbis olyan felépítésű) és az brutál volt nagyon, de annak a költségvetése és a mérete is...
Szóval láttam már távcsövet gyakorlatban, azt is tudom, hogy nagy nagyításon kimennek a dolgok a képből a föld forgása miatt de ennél tovább nem sikerült eljutnom. Olvasgattam én amit találtam, de igazából semmi konkrét részletezőbb cikket nem találtam arra vonatkozóan, hogy egy kezdő mivel kezdjen, melyik csővel kb. mik a dolgok amikre figyelni kell, milyen márkák amik használhatóak és nem a gagyi kategória (ezt már nagyjából megfigyeltem itthon mik vannak, de van élet a határon kívül is), melyik csőben kb. mit lehet látni akár képekkel is irrusztrálva, ez pl. nekem nagyon hiányzik, hiszen nem derül ki, hogy melyik csővel kb. mire lehet vadászni és mire felesleges, esetleg mi az ami nagyon jó ár/teljesítmény arányú, mert a boltban kb. minden másodikhoz oda vannak írva, hogy nagyon jó a hodlra, bolygókra, mélyégen is látni valamit, jó ár érték arányú cső. Ez marketing duma, engem a tények érdekelnének, mert inkább szívok egy newton állítgatásával ha az több mindent meg tud mutatni ugyanazon az áron, esetleg jó lenne tudni, ha fotózni szeretnék hol kellene kezdenem a dolgot, mert nincs kéznél tükörreflexes amit pl. be tudok tekerni az objektív helyére, de tuti vannak megoldások arra is, hogy egy normál kompaktot is befogjon az ember a kamera elé...
Perseus84
Hozzászólások: 25
Csatlakozott: 2012.07.19. 22:26

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Perseus84 » 2013.07.17. 16:23

WestBam írta:Ez marketing duma, engem a tények érdekelnének, mert inkább szívok egy newton állítgatásával ha az több mindent meg tud mutatni ugyanazon az áron, esetleg jó lenne tudni, ha fotózni szeretnék hol kellene kezdenem a dolgot, mert nincs kéznél tükörreflexes amit pl. be tudok tekerni az objektív helyére, de tuti vannak megoldások arra is, hogy egy normál kompaktot is befogjon az ember a kamera elé...


Üdvözlet!

Bár fotózni még nem próbáltam az égboltot a saját csövemmel pont a mechanika gyengesége, + óragép hiánya miatt. Távoli célpontot (templomtorony, víztorony) próbáltam egyszer kétszer de nem sikerültek a képek Kompakt gépem kitolt Optikája pont belefér a 1.25-ös kihuzatomba így csak egyszerűen barlow lencsébe vagy közvetlen a tubusba helyeztem és lazán megfogattam. (elég Durva módszer, nem is vált be valószínűleg azért, mert a gépem objektívje nem pontosan középen van a kitolt részén...) Arról nem is beszélve, hogy sok más probléma is föl merülhet egy kompakt géppel, de hogy csak egyet említsek, nincs megfelelő zár idő állítási lehetőség a kompaktoknál, vagy ha van is nem hosszabb kb 2-3 mp.-nél.
Sok sok infó van itt CsV.-on is fotózásról ajánlom a Fotózás az alapoktól című rovat végig olvasását:
viewtopic.php?f=28&t=1888
Javaslom további kérdéseket fotózás ügyben érdemes itt föltenni, lehet hogy a témában jártasabb "kollégák" nem olvassák a távcsővásárlás topicot.

És ha a műszerek képességei érdekelnek ezen az oldalon távcsőre is lehet keresni 70 mm-es től akár a 400-500 mm-es foton ágyúkig sok-sok típusú és méretű műszerekkel készült képeket találhatsz:
http://asztrofoto.hu/galeria/galeria_list

Tisztelettel: Sz.A.
WestBam
Hozzászólások: 26
Csatlakozott: 2013.07.11. 20:08

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: WestBam » 2013.07.17. 16:52

[quote="Perseus84"][/quote]
Üdvözöllek!

Köszönöm a választ! Már ezeken is nagyrészt túl vagyok, az ajánlott oldalt végigböngésztem szerintem kb. 4-szer de pont az olcsó csövekkel készült képeket nem találtam rajta, könnyen meglehet van ennek is oka :)
Nekem ilyen jobbfajta kompaktom van bár nem tudom mi a pontos megnevezése de erre lehet szűrőt tenni és tubusban fut az objektívem, ami alapból nyitott de egy uv szűrővel még megvásárláskor légmentesre lezártam.Gondolom valami adapterrel rá tudom tekerni a távcsőre ami pl. akkora mint a szűrő, záridő tökéletesen állítható rajta azt nem tudom, hogy percek-órák beállíthatóak-e de van rajta manuális mód ez biztos, fotóztam már vele magunkat vízesés előtt hosszú záridővel. Akkor a további kérdéseim ezzel kapcsolatban ott teszem fel, vagy inkább olvasgatok mivel csövet kellene választani és ott vagyok elakadva...
Daniboy
Hozzászólások: 10
Csatlakozott: 2013.06.23. 17:27

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Daniboy » 2013.07.17. 18:18

Szia Westbam! Én szintén kezdő vagyok de úgy gondoltam itt megosztom veled tapasztalataimat. Egy kezdőnek szerintem fontos hogy hamar sikerélményhez jusson,minél egyszerűbben észlelen.Ne keljen gyenge mechanika vagy gagyi távcső miatt csalódnia. A fényképezés különb,precízebb és sokkal drágább felszerelést igényel mint az általánosabb észlelés.Az első távcső szerintem legyen kompakt,könyen hordozható rövidebb tubusba foglalt lencsés távcső.Meg ne állj min. 7cm alatt átmérőt tekintve.A mechanika nagyon fontos.EQ 1 alatt semmikép ne add alább de inkább EQ2 vagy e felett.Tudom mit beszélek mert az újj távcsövem gyenge mechanikájának érzem hátrányát rendesen pedig ez csak egy SW 70/500-as.Jó mechanika alatt szerintem ez is kiváló kezdő távcső.Egy nagylátószögű minőségibb ( pl:Plössl ) okulár és egy képfordító prizma is hálás dolgok egy kezdőnek.Ismerd meg jól az eget,csillagképeket mert hiába látod a neten vagy programon milyen mondjuk a gyűrűs-köd ha nem tudod megkeresni. Egyébként a youtube-on van egy video ami bemutatja mit láthatsz nagyságrendileg egy az általam említett távcsővel. Skywatcher 70/500 AZ2. Astroscope.Ezt írd be és az orosz betűkkel tűzdelt video lesz az amit meg kell nézned. Bocsi hogy nem linkelem be de az új hiperszuper telómon írok most nem gépen és ezen nem tudom hogyan kell. Van Playstore áruházban is van egy program mobilra ami minden messier objektum +NGC és bolygó távcsőben látott képét megmutatja ha beírod a fókusztávot és az objektív átmérőjét mm-ben megadva. Egy biztos! Bármilyen távcsövet is választasz annak igazi értékét az adja hogy hogyan és mennyit észlelsz vele.Hagyj időt a szemeidnek és az agyadnak is hogy hozzászokjon a csillaglátványhoz,sötéthez. Ha csak keveset is de észlelj amikor csak lehet mert látni fogod hogy ugyanazt az objektumot egyszer rosszabb máskor jobb minőségben fogod látni de lesz ha kitartó vagy olyan alkalom hogy a távcsőbe nézve nem hiszed majd el amit látsz mert van hogy az ég nagyon tiszta tud lenni néha és akkor megláthatsz olyan dolgokat és részleteket amelyeket addig még soha. Végül ami nagyon fontos;TÁVCSÖVET CSAK TÁVCSŐBOLTBÓL.Jó márka a Skywatcher,Celestron de amit távcsőboltban árulnak az azt lehet mondani hogy üti az elvárható vagy a feletti szintet.
Daniboy
Hozzászólások: 10
Csatlakozott: 2013.06.23. 17:27

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Daniboy » 2013.07.17. 18:33

A progi telefonra a StarLog. fókusztáv,objektívátmérő mm-ben megadva. Vagy választhatsz előre megadott fényerő szerint. Messier objektumok, NGC ,bólygók távcsőben látott képe. Telefonra!
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”