Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2013.07.16. 15:35

Adri írta:Koszonom szepen a sok hozzaszolast es tanacsot,nagyon kedvesek vagytok :)
KOzben sajnos lett egy kis gond,a szulinap kozeleg a 80\900 pedig nincs raktaron :( es erkezesi idot elore nem tud a ceg :(
Az altalatok nem ajanlott Newton tavcsovek kozul van ketto:
-Celestron PowerSeeker 127/1000 - amihez van egy 20mm es egy 4mm okular es egy 3x Barlow lencse

-Celestron AstroMaster 130/650 EQ - amihez van 20mm es 10mm okular

Szerintem a SkyWatcher 90/900-as modellt nagyon fontold meg a 80/900-as helyett. A két távcső között kb 8e Ft a különbség, de a 90/900-as mellé egy nagyon jó 2x-es barlow lencse is jár ami külön vásárolva 10e Ft-ba kerül. Szóval az alapcsomagban 2 helyett 6 nagyítást kapsz - szerintem plusz 4 nagyítást megér 8e Ft, és akkor nem is beszéltünk a kissé nagyobb lencseátmérőről...
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Adri
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2013.07.08. 15:15

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Adri » 2013.07.16. 18:08

Vizi Péter írta:A 127/1000 nagyon felejtendő!
Marad a 130/650.

De azt nem értem, hogy nincs a boltban 80/900. Ha szabad megtudnom, hol szeretnél vásárolni?
(Nem vagyok távcsőboltos... :D )


Meg az elso uzenetemben irtam,h enkulfoldi vagyok,vagyis kulfoldon is vasarolom meg a tavcsovet ;) Nem tudom mi az oka,de tobb helyen is neztem a 80/900 es van ahol egyalltalan nincs ahonnan pedig nyugodt szivvel rendelek,ott jelenleg nincs raktaron.....es nem nagyon tudok mar tovabb varni ra :?
Kedves Peter,jol ertem,h a 130/650 egyjo kis tavcso,csak azert nem ajanlod,mert elso tavcso lesz es felos,h kezdoknek elveszi a kedvet? Szoval ha nem marad mas valasztas,maga a model jo valasztasnak minosul??? Nyugodtan megvehetem vagy a 80/900 sokkal jobb lenne,mert arban ez utobbi nem sokkal kevesebb itt nalunk,ha atszamolom kb 12e ft,de viszont az en "tudasom" szerint :lol: a 130/650 jobb adatokkal van ellatva es akar mar ma rendelhetem.............begolyozok :?:
Sidius

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2013.07.16. 18:24

Bocs, csak egy megjegyzés erejéig szólok bele. Ezelőtt még húsz évvel is majdnem mindenki Newtonnal kezdte a távcsövezést, és ma sincs kevesebb tükrös használatban. Nem értem miért kéne, hogy ez valaki kedvét szegje. Szerintem mindig lesz aki nagy lendülettel belevág, aztán pár hét, vagy hónap múlva megunja. (Elég megnézni az apróhirdetéseket.) Nem hiszem, hogy ez távcsőfüggő, mert akit beszippant az égbolt, annak még egy rossz távcső se tudja tartósan a kedvét szegni. Össze kell szokni a távcsővel, és kis adagokban, de sokat kell tanulni, többek között a távcső lelki világáról is. Az egyetlen általam eddig látott 130/650 SW optika nagyon jónak mutatkozott.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mizar » 2013.07.16. 18:31

Sidius írta:Bocs, csak egy megjegyzés erejéig szólok bele. Ezelőtt még húsz évvel is majdnem mindenki Newtonnal kezdte a távcsövezést, és ma sincs kevesebb tükrös használatban. Nem értem miért kéne, hogy ez valaki kedvét szegje.


Egyetértek Jánossal!
Elég durva egy nyóccentis f/10-es akromátot összevetni egy 130/650-es Newtonnal.
Adri
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2013.07.08. 15:15

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Adri » 2013.07.16. 19:16

Sidius írta:Bocs, csak egy megjegyzés erejéig szólok bele. Ezelőtt még húsz évvel is majdnem mindenki Newtonnal kezdte a távcsövezést, és ma sincs kevesebb tükrös használatban. Nem értem miért kéne, hogy ez valaki kedvét szegje. Szerintem mindig lesz aki nagy lendülettel belevág, aztán pár hét, vagy hónap múlva megunja. (Elég megnézni az apróhirdetéseket.) Nem hiszem, hogy ez távcsőfüggő, mert akit beszippant az égbolt, annak még egy rossz távcső se tudja tartósan a kedvét szegni. Össze kell szokni a távcsővel, és kis adagokban, de sokat kell tanulni, többek között a távcső lelki világáról is. Az egyetlen általam eddig látott 130/650 SW optika nagyon jónak mutatkozott.



Koszi a velemenyt! Attol egyalltalan nem tartok,h akinek ajandekozni szeretnem a tavcsovet,annak barmi is a kedvet szeghetne,nagyon is beszippantotta ot mar az eg,de eddig meg tavcso nelkul :) En sajnos nem ertek ezekhez a dolgokhoz,ezert kerem itt a Ti segitsegeteket,h minnel jobb tavcsovet valaszthassak a lehetsegesek kozul!!! Eppen ezert koszonok minden tanacsot,elore is!!!
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2652
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2013.07.16. 20:58

Így egyszerű a helyzet: ha nem is lehetne 80/900-at venni, akkor én is megvenném a 130/650-et. Nyugodtan. Főleg, ha az illetőt már tényleg beszippantotta az ég.
Meg hát mi is segítünk mindenben, ahogy látod. Biztosan lesznek kérdései, elő velük!
Adri
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2013.07.08. 15:15

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Adri » 2013.07.16. 22:57

Koszi mindenkinek es a kerdeseket majd dobjuk :lol:
Szep eget!!! Azt hiszem igy kell elkoszonni elrefele ;)
WestBam
Hozzászólások: 26
Csatlakozott: 2013.07.11. 20:08

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: WestBam » 2013.07.17. 11:05

Láma kérdés, de mi a különbség az azimutális és az ekvatoriális mechanikák között?

Kisebb távcsővel lehetséges fotózást kivitelezni? Értem ezalatt pl. 70/500-as vagy 70/900-as akromatikus csöveket. Ilyenekkel készült fotókat sajnos nem látok feltéve galériákba... Vagy azért mert nehezen/nem megoldható a normális fotózás ezekkel?
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2013.07.17. 11:17

Szia!

Az azimutális mechanika olyan, mint a tank lövegtornya: vízszintes síkban forog, az ágyút függőleges síkban mozgatja.
Ekvatoriális: mindez meg van döntve, úgy, hogy az első sík (rá merőleges) tengelye a Föld tengelyével legyen párhuzamos. Így a Föld forgása miatt a látómezőből kicsúszó objektumok követéséhez elég egy tengelyen állítani, kézzel vagy óramotorral.

A fotózáshoz elsősorban jó, pontos, stabil mechanika kell, a kisebb tubusok alatt ez kevéssé jellemző.
WestBam
Hozzászólások: 26
Csatlakozott: 2013.07.11. 20:08

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: WestBam » 2013.07.17. 11:29

SzZoli írta:

Szia!

Köszönöm a gyors és érthető választ. Nagyjából ilyesmit szűrtem le én is a leírásokból de nem voltam benne biztos, hogy jól értelmezem. Ezek szerint nekem mindenképp eq mechanika fog kelleni mert az követi nagyobb nagyításon is az ojjektumot :lol:

Sajna keret alacsony eléggé amiből szeretnék vadászni így egy drágább mechanika jelen pillanatban elképzelhetetlen, fényképezőm is már adott így abból próbálok valamit összehozni amit nem csak én láthatok hanem közkinccsé is tehetek esetleg...

Még van olyan kérdésem amire "emberi" nyelven esetleg adhatnátok választ: Miben különbözik a hosszú és a rövid távcső? Addig megy, hogy a nagyobb átmérő az nagyobb mennyiségű fényt gyűjt be ("többet lát"), de a hossza mit befolyásol a szállíthatóságon kívül? Nagyobb de hasonló árú newtonról már elsőre lebeszéltek mert azt állítgatni kell, mégis azt látom, hogy csillagokat ezekkel nehezen fogok meglátni :oops:
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”