Általános kérdések

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Sidius

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2017.10.09. 14:57

Olvastam már többször is erről a teflon problémáról. Nem mindig tudom, hogy milyen mechanikák ezek, építettek, vagy gyáriak-e, de biztos teflonról van szó? Csak mert láttam már olyat, amikor nem teflont adtak el teflon gyanánt. Az "igazi" anyag a műanyagok között érezhetően nehéz, színezetlenül vakítóan fehér, paraffinos, vagy talán méginkább zsírkrétás tapintású anyag. Nem ragasztható, csak aktivált felülettel, de gyönyörűen forgácsolható, és szívós, levegőn egyéb éghető anyag jelenléte nélkül nem ég el. Láttam már Crayford tengelyénél és fogasléces kihuzatban is a csúszó műanyaglapokat, erre is sokan azt mondják, hogy teflon. De nem az. Mégcsak nem is hasonlít rá.
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2017.10.09. 19:34

dobsonépítés 001.JPG
dobsonépítés 006.JPG
Hát nem tudom , nekem általában darabos volt a teflonos mozgatás , a gyári is , a cserélt is . Az SW tűgörgős zsámolya viszont szépen siklott . Itt egy kép , hogy hogyan használom a csapágyakat :
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Sidius

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2017.10.10. 12:50

Szépen és egyszerűen megcsináltad. :) Az előbbit csak azért írtam, mert én is használok teflont, elsősorban esztergálok és marok belőle, ezért jól is ismerem. Méregdrága anyag, és a tulajdonságaira nem illenek a felmerült problémák. Sokkal inkább illenek a viszont a poliamidra, amivel gyakran helyettesítik, vagy helyettesíteni próbálják. Ha még meg is keni valaki, attól még darabosabb lesz a mozgása. Egyébként kitűnő perselyanyag, csak nem mindenhová jó.
Ha már itt tartunk, lehetne egy ismertetőt írni a Meteorba Dobson mechanika készítése/átalakítása/javítása/modernizációja- vagy hasonló címmel. :) Nemigen volt még szó róla, úgyhogy igencsak örülnénk neki.
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2017.10.10. 18:27

Tervben van , csak sosem jutok el odáig . A most készülőknél ( lenti képek) fotózom a lépéseket , hogy ne csak leírás legyen a gyártásról . Talán télen lesz rá idő és össze tudom szerkeszteni .
Sidius

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2017.10.10. 18:40

Nagyszerű! Igen örülnénk neki!
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2652
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2017.10.10. 18:49

Végh Zoli írta:Tervben van , csak sosem jutok el odáig . A most készülőknél ( lenti képek) fotózom a lépéseket , hogy ne csak leírás legyen a gyártásról . Talán télen lesz rá idő és össze tudom szerkeszteni .


Tényleg jó lenne egy ilyen barkácsolós cikk, csak azt szeretném kérni, hogy ne csak a hegeszteni-esztergálni tudóknak szóljon! Mert olyan kevés van közöttünk, meg hát ők általában ki tudják találni az ilyesmit.
Sidius

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2017.10.10. 19:07

Vizi Péter írta: ne csak a hegeszteni-esztergálni tudóknak szóljon!

Igen, egyetértek, nem azért van a rovatvezető, hogy állandóan ő töltse meg a rovatot. Csak ha senki nem hajlandó írni, csak a rovatvezető, akinek lehetőleg minden hónapra fakítania kell valamit, hogy legyen használható tartalom, és ráadásul élete mindennapjait alkotja a keményvonalas fémipar, akkor hol a hiba? Részben ott, hogy könnyebb besétálni a boltba, és venni valamit, amit tízezrével gyártanak, jó esetben használható, és nem kell semmit kitalálni, meg elsétálni egy esztergályoshoz, aki tízből kilenc esetben jó eséllyel jobbat csinálna. Egyébként pl. egy tükör elkészítéséhez nem kell eszterga, csak kb. 10000 Ft ráfordítás, meg egy asztal. Használható tubus készítéséhez elég kb. 10 kéziszerszám, meg egy kis faanyag, vagy műanyag, esetleg alumínium, és működni fog, vagy akár jó is lesz! (Én erre nem is lennék képes szerintem, úgy nőttem fel, hogy ha kell, indítom a gépeket, nem is tudnék, csak magamat megerőszakolva máshogy gondolkodni.) Van akinek a házi Dobson elkészítése a lehetőség csúcsa, ami elérhető. Hát tessék leírni, és beküldeni. Én nem írok olyanról, amit nem csinálok.
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2652
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2017.10.10. 20:07

Jani, hozott anyagból dolgozunk.
Csak elnéztem ezt a gyönyörűen formára hegesztett lábazatot a kis csapágyakkal és az jutott eszembe, amit írtam.
Hiba nincs itt sehol.
Ha meg nem építenek a népek, vagy építenek, de nem írnak, akkor nincs mit közölni.
Sidius

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2017.10.10. 20:32

Igen, nincs mit közölni, ha nem akarja közkinccsé tenni csak kevés ember. De ez a hegesztett szerkezet már a komolyabb ipari háttér meglétét feltételezi. Ugyanezt egy bútorlapra is fel lehet építeni, de még egy nagyobb sima aljú felfordított lábosra, vagy kidobott éjjeli lámpa alapzatra is.
Távcsövet építeni jobb, mint cikket írni, és szerintem sokkal többen csinálják, mint ahányan leírják.
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2017.10.10. 20:54

Sidius írta:Igen, nincs mit közölni, ha nem akarja közkinccsé tenni csak kevés ember. De ez a hegesztett szerkezet már a komolyabb ipari háttér meglétét feltételezi. Ugyanezt egy bútorlapra is fel lehet építeni, de még egy nagyobb sima aljú felfordított lábosra, vagy kidobott éjjeli lámpa alapzatra is.
Távcsövet építeni jobb, mint cikket írni, és szerintem sokkal többen csinálják, mint ahányan leírják.


Hát nem tudom . Errefelé egy hegesztőtrafó meg dekopír , fúrógép szinte minden garázsban van .
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”