Általános kérdések

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2652
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2017.07.26. 12:25

Üdv!

Nem kell misztifikálni ezt a kérdést!
Vedd fel a szemüveget, nézz bele a Napba! Ha nem vakít, használd! Végül is annyi a funkciója, hogy lecsökkentse a Napból érkező direkt fényt. Magyarul jól látok vele vs. nem látok jól vele.

Anno rengetegen néztünk Napba pl. exponálatlan filmen keresztül és még látunk :D
csiz
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2017.07.26. 11:57

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: csiz » 2017.07.26. 21:40

Vizi Péter írta:Üdv!

Nem kell misztifikálni ezt a kérdést!
Vedd fel a szemüveget, nézz bele a Napba! Ha nem vakít, használd! Végül is annyi a funkciója, hogy lecsökkentse a Napból érkező direkt fényt. Magyarul jól látok vele vs. nem látok jól vele.

Anno rengetegen néztünk Napba pl. exponálatlan filmen keresztül és még látunk :D


Köszönöm a választ, de örömmel vennék egy ennél kicsit szakmaibb tanácsot. Persze, nyilván, ha félig megvakulok, azt észre fogom venni... :) - de jó lenne elkerülni a saját káron való tanulást.
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2652
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2017.07.26. 21:45

Sok-sok napfogyatkozást és napfoltot néztem azzal a gagyi kínai szemüveggel, amit a '99-es teljes napfogyatkozáshoz vettem. Milyen ennél szakmaibb választ szeretnél? Átviteli karakterisztikát? Komolyan kérdezem.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Attila » 2017.07.26. 21:47

csiz írta:... örömmel vennék egy ennél kicsit szakmaibb tanácsot. ...


"Szakmai":
http://www.mogi.bme.hu/TAMOP/jamu_optika/ch02.html

"Még szakmaibb":
http://ujszo.com/online/panorama/2015/03/20/fenykepezogeppel-tavcsovel-se-nezzen-a-napba

"A Nap közvetlenül csak speciálisan erre a célra készült szűrőszemüvegekkel nézhető, ám ezeket is csak akkor szabad használni, ha biztosan megfelelő védelmet nyújtanak. A szakemberek szerint a szűrőszemüveg viselése előtt figyelmesen el kell olvasni a használati utasítást, meg kell győződni arról, hogy a szemüveg rendelkezik-e megfelelő minősítéssel, illetve, hogy nem sérült-e a szűrő.

Megfelelő szűrőn keresztül a Napnak elég halványan, az égnek teljesen feketén kell látszania, ha nem így van, akkor nem szabad használni a szemüveget. Optikai eszközökkel - távcső, látcső, fényképezőgép - soha nem szabad a Napot nézni, akkor sem, ha az ember szűrőszemüveget visel."

Ja, ez ám a szakember; dobjuk is ki gyorsan a sok szar szemkárosító Lunt távcsövet... (Én szívesen összeszedem őket a kukákból! :D )

Ekkora f@szságot már régen olvastam. Ennyire "szakember" én is vagyok...
Mi az a "megfelelő minősítés" a "biztosan megfelelő védelemre"???
Ki minősítheti???
Ha nagymamám ráírja, hogy O.K., akkor jó?
Vagy a körzeti orvos?
Vagy a sarki látszerész?
Vagy a városi kórház szemészeti ügyeletes orvosa?
Esetleg a polgármester?
Vagy a kermi? Nincs is kereskedelmi forgalomban "napmegfigyelő szemüveg"...
És mi van a Mylar fóliával, Herschel prizmával, stb.???
És mit ír rá?
Hagyjuk má'...

Egyébként a legegyszerűbb és legbiztonságosabb megoldás, Gyuri, ha nem nézed, hanem alszol közben.
Napszemüvegben. :lol:

Komolyra fordítva: az emberi szervezet a legjobb automata. Ami veszélyes, az fáj. Ha vakító fénybe nézel, önkéntelenül is becsukod a szemed. Egyetlen valóban veszélyes eset van: ha olyan szűrőt használsz, ami a látható tartományt gyengíti, de az infrát nem. Ekkor a szemed nem érzékeli a veszélyt, nem működik az önvédelmi reflex, gyanútlanul, kényelmesen gyönyörködsz a Nap képében, viszont az erős infra (azaz hő-) sugarak alattomban megsütik a szemed, és visszafordíthatatlan ideg-sérülés, fehérje-kicsapódás vagy retina-leválás lehet a vége.
De szabad szemes (napfogyatkozás-szemüveges) megfigyelésnél még ez sem probléma (mivel úgy még nem ártalmas mértékű az infra sem), de távcsöves napmegfigyelés esetén valóban nagyon észnél kell lenni a szűrőket illetően...


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Attila » 2017.07.26. 22:38

Vizi Péter írta:... Átviteli karakterisztikát? ...


Igen, pontosan az kellene. Főleg a távoli infra sugarak tekintetében. (Ahogy Gyurinak is írtam.)

Ha a látható tartományban gyenge, az nem gond, mert vakít, és nem fogod használni.
De ha a távoli infrát, azaz a hősugarakat átengedi, akkor megszívtad, mert azt nem érzékeled, és taccsra teszed a szemed a nélkül, hogy tudnál róla... (Bár az is igaz, hogy nem sok ilyen szűrőről hallottam eddig.)


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
csiz
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2017.07.26. 11:57

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: csiz » 2017.07.26. 22:49

Attila írta:
Vizi Péter írta:... Átviteli karakterisztikát? ...


Igen, pontosan az kellene. Főleg a távoli infra sugarak tekintetében. (Ahogy Gyurinak is írtam.)

Ha a látható tartományban gyenge, az nem gond, mert vakít, és nem fogod használni.
De ha a távoli infrát, azaz a hősugarakat átengedi, akkor megszívtad, mert azt nem érzékeled, és taccsra teszed a szemed a nélkül, hogy tudnál róla... (Bár az is igaz, hogy nem sok ilyen szűrőről hallottam eddig.)


MDA


Köszönöm szépen a tanácsot és az előző válaszokat is. Egy ilyen mérést hol tudnak megejteni? Ofotért vagy hasonló üzletekben lehetséges?
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2652
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2017.07.26. 23:06

filter.gif
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Attila » 2017.07.26. 23:10

csiz írta:... Egy ilyen mérést hol tudnak megejteni? Ofotért vagy hasonló üzletekben lehetséges?


Ezt sajnos passzolom.

Az "Ofotért vagy hasonló üzletek" alkalmazottai szerintem a kérdést sem értenék... Tisztelet a nagyon kevés kivételnek, de megmérni ők sem tudnák, mert nincs hozzá gépük.

Ahol optikai szűrőket gyártanak, ott biztosan fel tudnának venni egy spektrum analízist, de fogalmam sincs, hogy hol van ilyen cég, de valószínűnek tartom, hogy ha találnál is ilyet, a portás rövid úton elhajtana a napszemüvegeddel együtt...

Bocs, hogy ezt mondom, de - Péterhez hasonlóan - kicsit én is úgy érzem, hogy túlliheged ezt a kérdést.
Ha csak a "napfogyatkozás-szemüvegen" keresztül, de egyéb segédeszköz (pl. binokli vagy távcső) nélkül nézed a Napot, akkor nem lehet gond. Egy napfényes tavaszi vagy nyári napon is jut a szemedbe közvetlen napsugárzás (minden, a földfelszínt elérő spektrumtartományával együtt), ha nem is a centrális látóteredbe; biztosan néztél már a "Nap mellé" az égen, pl. egy gomolyfelhőre. Lett baja a szemednek? Nem.

Az általam vázolt szűrő probléma is csak a távcsöves megfigyelések esetén releváns, mivel ott a pupillád felületénél nagyságrendekkel nagyobb felületen beáramló hősugárzás "komprimálódik" a pupilládon át a szemgolyódba.

Szabadszemes napnézés esetén szerintem is fölösleges aggódnod. Ha gyenge az adott szemüveg fénycsökkentő hatása, akkor nem lesz számodra tolerálható a Nap fényessége, ezért eldobod azt a szemüveget, és keresel egy erősebbet/sötétebbet. Ennyi.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Attila » 2017.07.26. 23:14

Vizi Péter írta:...


Kösz a data-mining-et Péter!

A floppy lemez és a fullra exponált és előhívott színes negatív veszélyes (gyakorlatilag teljesen áteresztővé válik a távoli infravörösben, utóbbinál oda is írták...); a többi már jó lehet, de minimum határesetnek látszik.

A legjobb az SN14 hegesztőüveg és a Mylar-fólia (ami nem meglepő, hiszen ezeket direkt erre a célra tervezték, szemben pl. a floppy-lemezzel :mrgreen: ).

Szerintem - de nem vagyok szemorvos...


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Kiskun Alajos
Hozzászólások: 75
Csatlakozott: 2013.03.11. 19:12

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Kiskun Alajos » 2017.07.27. 07:23

Olvasom itt a hozzászólásokat napszűrés kérdésben és közben a könnyem potyog, hogy milyen bőszen futjátok a köröket egyre másra, egy troll szórakoztatására :lol: :lol: :lol:
Ui: a Nap magasságának, a levegő páratartalmának és a - sajnos már mindenhol számottevő - légköri szennyezettség hatását még nem taglaltátok :lol: :lol: :lol:
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”