Általános kérdések

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Ági
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: 2017.04.09. 19:29

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Ági » 2017.04.09. 19:40

Sziasztok,

segítségeteket szeretném kérni egy teleszkóp beazonosításában. Sajnos a neten való kutatás során nem jártam sikerrel, van bárkinek ötlete pontosan milyen márkájú lehet a képen látható eszköz? T-rex van az oldalára írva, ezen kívül a lencséhez Celestron 32mm plossl.
Válaszaitokat előre is köszönöm!
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
vamoslaszlo
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2017.03.24. 07:03

Mit láthatok a távcsövemmel?

Hozzászólás Szerző: vamoslaszlo » 2017.04.11. 21:04

Sziasztok!

Pár hete kezdtem el az amatőr csillagászkodást. A napokban többször megfigyeltem a Herkules gömbhalmazt (Budapestről, Csillaghegyről), amit kevéssé grízes, sokkal inkább egynemű pacának láttam. 200x1200 Skywatcher reflektorom van. 10 és 25 mm-es Skywatcher Plössl oklikkal próbálkoztam.

Az lenne a kérdésem, hogy normális, hogy egy pacának látom és nem látok csillagokat? Esetleg a távcső nincs jól kollimálva? (szoktam rajta állítani). Vagy az okulárok nem elég jó minőségűek?

Előre is köszönöm a segítséget!
Laci
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2017.04.11. 21:31

Ugyanezt én még csak egy 100mm-es tükrössel láttam, szintén fehér homályos foltnak, vidéki égről, tiszta időben is, külön csillagokat én sem láttam azzal. A te csöved viszont csak nagyobb ettől, bár nem tudom egy olyanban mit kellene látnod, de egy ötletem lenne, mégpedig, egy egyedi csillagon kellene a műszeredet megnézned. Azon nagy nagyítással egy Airy korongot kellene látnod az elméleti képek szerintit nagyjából, ha ez megvan, akkor jól van kollimálva a csöved, a többi nem azon múlik.

http://www.rocketmime.com/astronomy/Telescope/ResolvingPower.html

A különálló csillagok mondjuk lehet nagyobb nagyítással tűnnek ki egyébként, tehát kis nagyítással lehet nem olyan feltűnő a grízesség, gondolom én.

Az okulár is lehet persze rossz vagy akár a segédtükör, még ha pont jól be van központozva is a tükör elvileg.
vamoslaszlo
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2017.03.24. 07:03

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: vamoslaszlo » 2017.04.11. 22:31

tobe_ írta:Azon nagy nagyítással egy Airy korongot kellene látnod az elméleti képek szerintit nagyjából, ha ez megvan, akkor jól van kollimálva a csöved, a többi nem azon múlik.

http://www.rocketmime.com/astronomy/Telescope/ResolvingPower.html

Az okulár is lehet persze rossz vagy akár a segédtükör, még ha pont jól be van központozva is a tükör elvileg.


Köszönöm a tanácsot! Amint az időjárás is úgy akarja ellenőrzöm.
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Mit láthatok a távcsövemmel?

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2017.04.12. 00:54

vamoslaszlo írta:Pár hete kezdtem el az amatőr csillagászkodást. A napokban többször megfigyeltem a Herkules gömbhalmazt (Budapestről, Csillaghegyről), amit kevéssé grízes, sokkal inkább egynemű pacának láttam. 200x1200 Skywatcher reflektorom van. 10 és 25 mm-es Skywatcher Plössl oklikkal próbálkoztam.

A titok szerintem az, hogy gyakorlatlan vagy. Nézd meg minél több alkalommal és előbb-utóbb felbontja a szemed a gömbhalmazt ... :)
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
TZ
Hozzászólások: 318
Csatlakozott: 2012.08.21. 16:09

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: TZ » 2017.04.12. 07:46

" pacának látom és nem látok csillagokat?"

Az én távcsövem is 1200-as fókuszú és 4mm-es okulárral gyönyörűen felbomlik a halmaz, szóval én még nagyítanék!

T-rexet még nem láttam :)
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Mit láthatok a távcsövemmel?

Hozzászólás Szerző: Attila » 2017.04.12. 11:52

vamoslaszlo írta:Sziasztok!

Pár hete kezdtem el az amatőr csillagászkodást. ...


Szia Laci!

Üdv a klubban!

A kollimálási hiba elsősorban a csillagprofilok alakját torzítja, a felbontásra csak szélsőséges esetben van durva hatással, közvetett módon, ha már nagyon szórja a csillagok fényét. Nem hinném, hogy itt az okozza a problémát.

Ugyanakkor Levente véleményét magam is osztom; meg kell tanulni "látni" az okulárban. Kevés olyan objektum van az égen, ami már első pillantásra "kiveri az ember szemét" (mondjuk, az M13 pont ezek közé tartozik...). :?
Egyrészt a precíz fókuszálás fontosságára hívnám fel a figyelmed, valamint nyugodt körülmények között, hosszabban tanulmányozva a képet érdemes a vizuális észleléseket folytatni. Várd meg, amíg a szemed alkalmazkodik a sötéthez; sokkal halványabb részletek is előjönnek, ha több időt hagysz időt magadnak a kép tanulmányozására.

Az okulárok minősége között is valóban jelentős eltérések lehetnek (sőt, vannak...), ez valóban okozhat látható különbséget a képben, de szerintem az M13 esetében már nagyon gagyinak kellene lennie egy oklinak, hogy azt is "maszatnak" mutassa. Tehát ezt sem tartom valószínűnek.

Tehát próbálgasd csak tovább (és változtasd a nagyítást is, ahogy Zoli írta); szerintem ki fog nyílni az ég számodra is (pláne egy 200-as csővel). :D


MDA

u.i.: itt egy blogomban összeszedtem a legfontosabb tapasztalataimat a témában, talán segíthet neked is, javaslom, olvasd el.
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: mizar » 2017.04.12. 12:01

Üdv!
Az M13-hoz egy 20 centis távcsőben azért nem kell valami hű, de nagy gyakorlás!
Több tábori tapasztalatból tudom, hogy az is teljesen felbontva látja, aki életében először nézi.
Ha a légkör megfelelő,
Ha a távcső alkalmas rá,
Ha az okulár és a nagyítás optimális,
Ha nincs fényszennyezés,
Ha van M13 az égen :lol:
vamoslaszlo
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2017.03.24. 07:03

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: vamoslaszlo » 2017.04.12. 13:43

Sziasztok!

Nagyon köszönöm mindenek a tanácsokat! Újra ellenőrizni fogom a kollimációt, kipróbálom nagyobb nagyításon, illetve gyakorlom a türelem erényét is :). Üdv, Laci
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2017.04.12. 17:02

Van még egy olyan trükk is, hogy nem pont a célt kell nézni, hanem kissé mellé, és úgy halványabb részletek is meglátszódnak. Ez a szem működéséből fakad.
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”