Általános kérdések

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Attila » 2016.11.30. 21:17

And-DSS.JPG
agocs írta:Valaki tud segíteni ,hogy mit kaptam lencsevégre? a kép 3 perces jobb alsó sarkot kiemeltem.

Köszi



A csillagmezőt be tudtam azonosítani, a mellékelt képek közepe RA 00h 46m 43s és +39° 46' 18" körül van.
(A kamera rossz pozícióban volt a távcsövön.)
Ezeken minden csillag megtalálható 20m-ig (a te képed HMG-je 15-16m körül van), kivéve a középen lévő vörös "csillagnyom" (amit 8-9m körülinek saccolok) és a két szomszédos, szintén piros valami.
Egyelőre nem akarok ötletelni; mikor készítetted a képet?

MDA
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
agocs
Hozzászólások: 15
Csatlakozott: 2014.11.02. 10:07

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: agocs » 2016.11.30. 22:43

2016/11/28 20-09 kor készült a kép.eredeti képet csatoltam.
a piros dologgal egy időben nem messze egy plusz " csillag" pont is megjelent az is eltűnt utána

kb 15 képet késztetem folyamatosan ezen az estén /1-3 percesek/és ezen a képen látható csak a következő képen ami készült kis folt van csak a piros helyén, az utána készült képen minden normális.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Attila » 2016.11.30. 23:27

agocs írta:2016/11/28 20-09 kor készült a kép.eredeti képet csatoltam.
a piros dologgal egy időben nem messze egy plusz " csillag" pont is megjelent az is eltűnt utána

kb 15 képet késztetem folyamatosan ezen az estén /1-3 percesek/és ezen a képen látható csak a következő képen ami készült kis folt van csak a piros helyén, az utána készült képen minden normális.


Csak "hangosan" gondolkozom.

Először kozmikus sugárnyomra gyanakodtam, de furcsa a színe és alakja - főleg a két diffúzabb csík mellette, eltérő irányú nagytengelyekkel. Ezt elvetném.

A nyom csíkjának iránya és hossza megegyezik a környékének csillagnyomaival (érdemes lenne venned egy korrektort...), ezért gyanús, hogy valóban volt ott valami piros csillagszerű több percen át, de valahogy ez számomra nem tűnik valósnak. Nem lehetett műhold, mert az ennyi idő alatt átszáguld az egész képen. Sőt, a geostacionárius pályán lévő holdak is librálnak kissé, ami láthatóvá válik hosszabb expo alatt, ráadásul azok nem is ennyire fényesek (és nem pirosak...).

Nem egy piros LED tükröződött be oldalról valahogy? (Pl. letetted az észlelőlámpát az asztalra, és valahogy bejutott a fénye a távcsőbe, vagy egy szálkereszt megvilágító LED...)

Vigyázz!!! Ha nem takartad le a fényképezőgép okulárját, hátulról is bejut a fény az érzékelőre!
A következő kép készítése közben viszont már elvetted a piros lámpát az asztalról, ezért ott már csak halványabban látszik. Vagy egy közelben megálló autó piros hátsó lámpája.

Szerintem egyelőre ez a "legéletszerűbb", legalábbis a piros égi villanással szemben mindenképp.
Milyen távcsövet használtál?


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Imre » 2016.12.01. 00:18

Nem is olyan régen hasonló jelenséget láttam, illetve sikerült jobban megfigyelnem. A következő történt:
Közel zenitben állt a távcső, a lencsés, és egyszercsak beúszott a képbe több piros fénypont. Egy fényes, és több halványabb. Ez után lassan elfordultak a középső fényesebb mentén a halványabbak. Azt vettem észre, hogy a csillagokhoz képest a mozgásuk nagyon kicsiny, szinte állnak hozzájuk képest. Kikapcsoltam a követést, és a csillagok ugyan olyan lassan kezdtek mozogni, de a fényes piros pontok álltak pontosan egy adott irányban. Eltelt néhány perc, és a piros pont ismét elmozdult. Erős süllyedésbe kezdett, és néhány másodperc múlva elhalványult, és eltünt. Mintha egy drón lett volna, de mert késő éjjel volt, a díszvilágítást már lekapcsolták, a szokásos eget világító tornyok csúcsára irányzott reflektorok nem világítottak, ezért, sajnos magát a drónt nem tudtam megfigyelni. Feltételezem, hogy az volt, mert többnyire föggőlegesen közlekedett. Emelkedés és süllyedés közben a fényeinek erőssége változott, gondolom, hogy volt amelyik lefelé (az erősebb), és volt, amelyik oldalra (a halványabbak)világítottak, amolyan helyzetjelző fényként, hogy az esetleg arra közlekedő más légijárművek észrevegyék! Ez a nyár vége felé, augusztus 20 előtt pár nappal történt. Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
agocs
Hozzászólások: 15
Csatlakozott: 2014.11.02. 10:07

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: agocs » 2016.12.01. 07:33

Egy altair 72ed-r nem elèg flat ezèr csuszik a kèp szèle .ledet fènyt nem használtam, en ugy gondolom nem jutott be semmi olyan fèny ami ilyet okozna. Elèg sok olyan helyen állitottam már fel távcsövet ahol folyamatosan jártak az autok vagy egtek utcai lámpák de ilyet soha nem láttam a kèpen . azt gondoltam van valami egyszerübb jelensèg amit lekaptam, de ezekszerint bonyolultabb a dolog
agocs
Hozzászólások: 15
Csatlakozott: 2014.11.02. 10:07

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: agocs » 2016.12.01. 07:46

A szin lehet kicsit elcsuszott a moon&skyglow filter miatt lilla felè ès mivel nem használtam korrector/majd kèrek karácsonyra :)/ezèr a kèt ág a közèpső piros ponttól is elmozdulhat . majd este ps- ben magprobálom korrigálni
Avatar
Frigyes
Hozzászólások: 367
Csatlakozott: 2016.04.02. 23:52

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Frigyes » 2016.12.01. 09:39

Sziasztok!
Ez a drónos megoldás nekem is gyanús. Nem egy ilyen lehetett (az észlelt képet kivágtam, elforgattam):
https://drive.google.com/open?id=0B0laFtarJD12WG9jWGRnUFduWEVNS29XRkxsdGVyaFI0LW5z

Üdv: Frigyes
Üdv: Frigyes
agocs
Hozzászólások: 15
Csatlakozott: 2014.11.02. 10:07

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: agocs » 2016.12.01. 13:47

Hát a kèp amit kivágtál tènyleg gyanus ès ráfogható , de szerintem nem 2 dolog miatt: egy kint voltam nem hallotam vagy láttam semmi ilyet repkedni a fejem fölött a másik hogy együtt mozgott volna a csillagokkal akárhány másodpercig? Kb 1,5 orát voltam kint vègig fotozva ha dronozik valaki több kèpen megjelenik.A dronos kèp szèp piros de az megvolt világitva ès szèp piros. A távcsö elèg magas szögben kb 5fokot láthat ott kevèsbè világitja meg a dront lámpa.
Avatar
Frigyes
Hozzászólások: 367
Csatlakozott: 2016.04.02. 23:52

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Frigyes » 2016.12.01. 13:56

Ez igaz, másfél órát nem valószínű, hogy drónozna valaki éjszaka, másodpercekig követve a csillagok mozgását. Csak egy lehetséges magyarázatnak tűnt, de elbukott. :?
Üdv: Frigyes
agocs
Hozzászólások: 15
Csatlakozott: 2014.11.02. 10:07

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: agocs » 2016.12.01. 17:27

Este a szobába rárakom a gèpet a tubusra lezárom a sapival lövök egy 3-5 perceset közben körbevilágitom erős led-el hátha van valami de nem hiszem hogy a tubus lukas lenne:)
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”