Általános kérdések

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2016.09.11. 19:33

mizar írta:
Mozdonyos írta:Mutatok egy példát.Idézek a frissen megjelent,és kezdőknek szóló Csillagok Távcsővégen című könyvből. 10.-ik fejezet,77-ik oldal. Mélyég-objektumok megfigyelése/Távcsöves kiegészítők és a nagyítás helyes megválasztása mélyég-megfigyelésnél: "A jelenlegi távcsőpiacon a Skywatcher Planetary sorozat rövidebb(9mm alatti) fókusztávolságú tagjai kiválóan használhatóak mélyég-észlelésre is,mivel a tapasztalatok szerint a remek kontraszt mellé igen jó fényáteresztés társul,és látómezejük is elég széles(58 fok)". Akkor mi lehet az igazság :


Az az igazság, hogy nekik volt lehetőségük eredeti TMB-t használni. (gondolom)
Én a mai mutációkról beszélek, ezeknek (a nálam lévő 6 mm-es és 3,2-es) a fényáteresztése átlagos, kettőscsilag észlelésre és mélyegezésre szerintem csak kompromisszumokkal használható. Ha a benne lévő Barlow tag optikailag jó lett, akkor bolygózásra egészen jó.

(Ez az én véleményem, másnak más tapasztalata lehet.)
Értem. Nekem 4mm-es(nincs márkajelzés),és 6mm-es(Skywatcher) van. Kevés a tapasztalatom,de nekem tetszenek.
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2016.09.11. 19:34

SzarkaLevente írta:
mizar írta:
Mozdonyos írta:Mutatok egy példát.Idézek a frissen megjelent,és kezdőknek szóló Csillagok Távcsővégen című könyvből. 10.-ik fejezet,77-ik oldal. Mélyég-objektumok megfigyelése/Távcsöves kiegészítők és a nagyítás helyes megválasztása mélyég-megfigyelésnél: "A jelenlegi távcsőpiacon a Skywatcher Planetary sorozat rövidebb(9mm alatti) fókusztávolságú tagjai kiválóan használhatóak mélyég-észlelésre is,mivel a tapasztalatok szerint a remek kontraszt mellé igen jó fényáteresztés társul,és látómezejük is elég széles(58 fok)". Akkor mi lehet az igazság :


Az az igazság, hogy nekik volt lehetőségük eredeti TMB-t használni. (gondolom)
Én a mai mutációkról beszélek, ezeknek (a nálam lévő 6 mm-es és 3,2-es) a fényáteresztése átlagos, kettőscsilag észlelésre és mélyegezésre szerintem csak kompromisszumokkal használható. Ha a benne lévő Barlow tag optikailag jó lett, akkor bolygózásra egészen jó.

(Ez az én véleményem, másnak más tapasztalata lehet.)

A cikkben nem az eredeti TMB-kről írnak, hanem a SkyWatcher Planetary-król. Ezeket az okulárokat mi is forgalmazzuk, van amelyikre még a TMB logó is rá van irva. Nem rossz okulárok, de azért nem ortho minőségűek. Nem véletlenül van a dobozra irva, hogy WA Plössl. Mert azok, lényegében plössl okulárok nagyobb látószöggel, pupillatávolsággal cserébe kisebb fényáteresztő-képességgel.

Teszt itt van: Népszerű 10 mm-es okulárok tesztje

Az eredeti TMB Planetary okulárokat már nem is lehet kapni nálunk ?
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2016.09.11. 19:59

Mozdonyos írta:Az eredeti TMB Planetary okulárokat már nem is lehet kapni nálunk ?

Nem tudom mit értesz "eredeti" TMB okulárokon, tartok tőle az a gyár aki eredetileg gyártotta az okulárokat szállít már boldog-boldogtalannak, legfeljebb a külső gumirozásban térnek el.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Attila » 2016.09.11. 21:18

Mozdonyos írta:Az eredeti TMB Planetary okulárokat már nem is lehet kapni nálunk ?


Miért, eddig lehetett TMB-t kapni itt? :shock:
Eredeti Thomas Beck-félét?
http://www.cloudynights.com/page/articles/cat/thomas-m-back-1957-2007-r1653

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2016.09.11. 22:05

SzarkaLevente írta:
Mozdonyos írta:Az eredeti TMB Planetary okulárokat már nem is lehet kapni nálunk ?

Nem tudom mit értesz "eredeti" TMB okulárokon, tartok tőle az a gyár aki eredetileg gyártotta az okulárokat szállít már boldog-boldogtalannak, legfeljebb a külső gumirozásban térnek el.

Ennyire sajnos nem értek hozzá. :( Akkor már olyat, hogy "eredeti TMB" ne is keressek.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Mozdonyos 2016.09.11. 22:12-kor.
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2016.09.11. 22:09

Attila írta:
Mozdonyos írta:Az eredeti TMB Planetary okulárokat már nem is lehet kapni nálunk ?


Miért, eddig lehetett TMB-t kapni itt? :shock:
Eredeti Thomas Beck-félét?
http://www.cloudynights.com/page/articles/cat/thomas-m-back-1957-2007-r1653

MDA
Nem jól tettem fel a kérdést. Azt akartam kérdezni,hogy kapható-e egyáltalán valahol a TMB Planetary 2.Ha jól sejtem,akkor volt egy frissítés,amit egy Meteor számban olvastam.De akkor az összeset egy gyárban készítik ezek szerint. Annak idején biztos téma volt,azért én is leírom, hogy Thomas M Back nyugodjon békében. :(
gtr82
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2016.08.08. 09:52

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: gtr82 » 2016.10.08. 15:06

Szép napot mindenkinek!

Egy kérdéssel fordulnék hozzátok (önökhöz).Nemrégiben vásároltam egy Sky-Watcher 130/650 Newton távcsövet EQ2 mechanikával.Tegnap este sikerült kimennem nézelödni kicsit.A hozzá adott oksikkal nézelödtem plusz egy 7.5 SW Plössl.vel es egy 2xbarlow-al.A holddal minden rendben volt (láttam rendesen a 7.5sw sok reszletet mutatott amit eddig nem láttam).De viszont ha egy csillagot néztem (általam a legfényesebbnek tartottat) akkor csak egy elmosodott szürke kis golyot láttam.Probaltam mas fenyes csillagokkal is az eredmeny ugyanaz.Az oksikat cserelgettem probaltam barlow nelkul is.Mi lehet a probléma? A szememmel van baj vagy nincs jol beallitva vmi?Jusztirozashoz jusztirlézert hasznaltam.Kivittem a csövet es az oksikat kb 2 oraval az eszleles megkezdese elott.
Koszonet: gtr82
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2652
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2016.10.08. 18:47

gtr82 írta:Szép napot mindenkinek!

Egy kérdéssel fordulnék hozzátok (önökhöz).Nemrégiben vásároltam egy Sky-Watcher 130/650 Newton távcsövet EQ2 mechanikával.Tegnap este sikerült kimennem nézelödni kicsit.A hozzá adott oksikkal nézelödtem plusz egy 7.5 SW Plössl.vel es egy 2xbarlow-al.A holddal minden rendben volt (láttam rendesen a 7.5sw sok reszletet mutatott amit eddig nem láttam).De viszont ha egy csillagot néztem (általam a legfényesebbnek tartottat) akkor csak egy elmosodott szürke kis golyot láttam.Probaltam mas fenyes csillagokkal is az eredmeny ugyanaz.Az oksikat cserelgettem probaltam barlow nelkul is.Mi lehet a probléma? A szememmel van baj vagy nincs jol beallitva vmi?Jusztirozashoz jusztirlézert hasznaltam.Kivittem a csövet es az oksikat kb 2 oraval az eszleles megkezdese elott.
Koszonet: gtr82


Mekkora nagyításon volt a csillag folt? Szép kerek volt, vagy szabálytalan? A Hold képe nem hullámzott ugyanakkor?
gtr82
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2016.08.08. 09:52

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: gtr82 » 2016.10.08. 19:11

A hold képe hullamzott kisse.
A nagyitasok 26,65,52,130. sw plössl 86x
Szep kerek volt nem volt szabalytalan.

gtr82
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2652
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2016.10.08. 23:02

Nos, ha a Hold képe ezeken a nem túl nagy nagyításokon is hullámzott de egyébként élesnek tűnt, akkor valószínűleg a légkör volt annyira nyugtalan, hogy a pontszerű csillag-képeket foltokká maszatolta szét. Figyeld meg máskor is, aztán konzultáljunk ismét. Addig ne állítgass semmit a távcsövön!
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”