Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Arpstronomer
Hozzászólások: 549
Csatlakozott: 2010.04.04. 10:40

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Arpstronomer » 2010.07.09. 22:37

Gond van!
Szerencsétlen módon az új keresőtartóm olyan rendszerű, hogy a felszereléséhez le kellett vennem az okulár kihuzatot, mert belülről kellett megcsavarozni a feltétet. Ezután viszont, bármelyik okulárral nézek is, a látómező bal felső és jobb alsó részén íves kitakarás van! A széle homályos, mindenesetre sajnos csökkent a látómezőm! :(
Érdekes módon, ha a zenittükröt eltávolítom, a probléma nem jelentkezik.

Okozhatta ezt a kihuzat eltávolítása? És mit lehetne tenni, hogy újra teljes látómezőt lássak? Van remény a probléma orvoslására? :(
Franky
Hozzászólások: 221
Csatlakozott: 2010.05.30. 01:08

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Franky » 2010.07.10. 13:30

Arpstronomer írta:Gond van!
Szerencsétlen módon az új keresőtartóm olyan rendszerű, hogy a felszereléséhez le kellett vennem az okulár kihuzatot, mert belülről kellett megcsavarozni a feltétet. Ezután viszont, bármelyik okulárral nézek is, a látómező bal felső és jobb alsó részén íves kitakarás van! A széle homályos, mindenesetre sajnos csökkent a látómezőm! :(
Érdekes módon, ha a zenittükröt eltávolítom, a probléma nem jelentkezik.

Okozhatta ezt a kihuzat eltávolítása? És mit lehetne tenni, hogy újra teljes látómezőt lássak? Van remény a probléma orvoslására? :(


Okozhatta, hiszen ha előtte nem volt ilyen gondod, utána meg igen, akkor csak ez okozhatta, hacsak a zenittükröt nem szedted szét közben.

Valószínűleg nem megfelelően tetted vissza a kihuzatot. Vagyi nem úgy, ahogy volt. Nem fordítottad el? minden csavar meg van húzva rendesen?

Ha budapesti, vagy Cegléd környéki vagy szívesen megnézem neked...
Namost... Ez vagy valami, vagy megy valahová... Nem?
Arpstronomer
Hozzászólások: 549
Csatlakozott: 2010.04.04. 10:40

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Arpstronomer » 2010.07.10. 14:45

Köszönöm, sajnos messze lakom, de a szándék a lényeg. :)
Ma egész nap nézegetem, de érdekes módon csak zenittükörrel, és csak a kisebb nagyítású okulárral jelentkezik a probléma, a nagyobbal nem. Furcsa...
Franky
Hozzászólások: 221
Csatlakozott: 2010.05.30. 01:08

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Franky » 2010.07.10. 15:18

Arpstronomer írta:Köszönöm, sajnos messze lakom, de a szándék a lényeg. :)
Ma egész nap nézegetem, de érdekes módon csak zenittükörrel, és csak a kisebb nagyítású okulárral jelentkezik a probléma, a nagyobbal nem. Furcsa...


Persze, mert a nagyobb nagyítású (de mondd inkább, hogy rövidebb fókuszú) okulároknál kisebb "szeletét" látod a bejövő fénynek. Keskenyebb sávban, ezért a vignettálás már nem látszik. De így véleményem szerint a rövidebb fókuszú okulárral sem fogsz túl jó képet kapni, mert a kihuzat nincs optikai tengelyben a lencsével.
Namost... Ez vagy valami, vagy megy valahová... Nem?
Arpstronomer
Hozzászólások: 549
Csatlakozott: 2010.04.04. 10:40

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Arpstronomer » 2010.07.10. 16:15

A probléma a zenittükörrel lesz, mert külön-külön átnézve az alkatrészeken, a kitakarás nem jelentkezik. Egyedül a zenittükör+25mm okulár kombinációban. Akkor is látni, ha csak az okulárral felszerelt zenittükröt tartom a kezemben (a főlencse természetesen felnagyítja).
Namost: mit lehet tenni a zenittükörrel, ha elmozdult?
Franky
Hozzászólások: 221
Csatlakozott: 2010.05.30. 01:08

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Franky » 2010.07.10. 16:51

A tükörtartó műanyag négy darab csavarral van rögzítve ált.
Le kell szedni, és vissza kell tenni a tükröt a helyére, ha elmozdult.

Ha nincs csavar, akkor óvatosan egy tapétavágó késsel leszedni, de nagyon vigyázz a kezedre...

Utána megigazít, és óvatosan pillanatragasztóval visszaragaszt tükörtartó.

A tükör is ragasztva szokott lenni. Azt műanyag ragasztós pisztollyal lehet jól felerősíteni.
Namost... Ez vagy valami, vagy megy valahová... Nem?
Arpstronomer
Hozzászólások: 549
Csatlakozott: 2010.04.04. 10:40

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Arpstronomer » 2010.07.10. 18:10

Köszönöm, tökéletesen működött a módszer!
A zenittükröm már gyárilag el volt mozdulva, vacak kétoldalú ragasztó rögzítette. Ezt leszedtem, megragasztottam, és immár tökéletes a képalkotás! :)
Atis
Hozzászólások: 333
Csatlakozott: 2010.06.18. 21:03

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Atis » 2010.08.01. 20:25

Üdv!

Egy kis segítség kéne a tapasztaltabbaktól.
Mekkora különbség van egy Bresser 70/700 és egy Celestron 70/700 között? Utóbbi majdnem 30E Ft.
Megérné-e egy jó állapotú, megkímélt Bresser 10 ezerért? (állvány+oksi+kieg. minden benne van)

Köszönöm a választ előre is!
Inkább segíts minthogy kötözködj.
bonus6
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2010.08.22. 20:24

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: bonus6 » 2010.08.22. 20:42

Sziasztok.
Új vagyok még a csillagászat terén.(Nagyon)
Sokáig keresgéltem milyen távcsövet vegyek de ugye ,a sok sok adat ami a neten található csak összezavart.
Mig nem vettem egy olyan Newton rendszerüt ,használtan "olcson" mérete kb 125x685 legalábbis ezt mértem ,ha van ilyen..Okulárt kellene vennem hozzá.Használtat vagy újat.Itt szeretnék segitséget kérni..
Kép
Igy néz ki,csak TCM feliratu,amiről nem sok mindent találni :(
Remélem tudtok segiteni ,hogy el tudjak kezdeni "járni"
Köszönöm.
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2010.08.22. 21:01

bonus6 írta:Sziasztok.
Új vagyok még a csillagászat terén.(Nagyon)
Sokáig keresgéltem milyen távcsövet vegyek de ugye ,a sok sok adat ami a neten található csak összezavart.
Mig nem vettem egy olyan Newton rendszerüt ,használtan "olcson" mérete kb 125x685 legalábbis ezt mértem ,ha van ilyen..Okulárt kellene vennem hozzá.Használtat vagy újat.Itt szeretnék segitséget kérni..
Kép
Igy néz ki,csak TCM feliratu,amiről nem sok mindent találni :(
Remélem tudtok segiteni ,hogy el tudjak kezdeni "járni"
Köszönöm.

Mérd le az okulárkihuzat belső méretét. Ha 31.8 mm, akkor 1.25"-es okulárok kellenek, ebből elég sokat találsz használtan pl itt: http://makszutov.hu/bazar/

Elsőnek javaslom a 32-10 mm közötti fókuszúakat, tartok tőle a rövidebbek (nagyobb nagyításúak) már igencsak a távcső teljesítőképességét súrolják ... :roll:
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”