Általános kérdések

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Attila » 2021.08.04. 17:21

Attila írta:
2021.08.01. 12:04
...

Legutóbbi információim szerint még mindig a JOC-hoz tartoznak; ez az "Orion-ügy" engem meglepett, de e-mail-ben rákérdeztem. Majd jelzem a választ.

...
Akit esetleg érdekel: egy Bresser-nél dolgozó egyik vezető beosztású ismerősöm szerint kacsa a fenti tulajdonosváltás, hacsak nem annyira titkos még az infó, hogy a cégnél sem jelentették be. :?


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2021.08.04. 17:25

D.Laci írta:
2021.08.04. 15:35
A 21,6-21,7-es érték térkép szerint hazai viszonylatban már nem is olyan rossz, de ha párás a levegő, az durván lerontja!
Ez különösen nagyobb települések közelében hatványozottan jelentkezik.
Szerencsés vagy Józsi, Visnye és Koppányszántó környéke nagyon ígéretes, SQM 21,8 fölötti térkép szerinti értékkel, idehaza nem túl gyakori és nincs messze hozzád.
Ankalimon is említette Koppányszántót, ha jól emlékszem.

D.Laci
Emlékszem én is Ankalimonra.
Mintha Törökkoppányt említette volna.
Gyermekkoromban voltam ott nyáritáborozni.
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2021.08.04. 17:28

Attila írta:
2021.08.04. 17:21
Attila írta:
2021.08.01. 12:04
...

Legutóbbi információim szerint még mindig a JOC-hoz tartoznak; ez az "Orion-ügy" engem meglepett, de e-mail-ben rákérdeztem. Majd jelzem a választ.

...
Akit esetleg érdekel: egy Bresser-nél dolgozó egyik vezető beosztású ismerősöm szerint kacsa a fenti tulajdonosváltás, hacsak nem annyira titkos még az infó, hogy a cégnél sem jelentették be. :?


MDA
Mindenesetre színesebb lenne a paletta,ha
az Orion(USA) termékei közül is forgalmaznának
nálunk.
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1691
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2021.08.05. 12:02

Mozdonyos írta:
2021.08.04. 17:25
D.Laci írta:
2021.08.04. 15:35
A 21,6-21,7-es érték térkép szerint hazai viszonylatban már nem is olyan rossz, de ha párás a levegő, az durván lerontja!
Ez különösen nagyobb települések közelében hatványozottan jelentkezik.
Szerencsés vagy Józsi, Visnye és Koppányszántó környéke nagyon ígéretes, SQM 21,8 fölötti térkép szerinti értékkel, idehaza nem túl gyakori és nincs messze hozzád.
Ankalimon is említette Koppányszántót, ha jól emlékszem.

D.Laci
Emlékszem én is Ankalimonra.
Mintha Törökkoppányt említette volna.
Gyermekkoromban voltam ott nyáritáborozni.

Mindkettőnknek igaza van Józsi.
Idézet Ankalimontól:

"...Azonban a környéken nem ez a legjobb pont, különösen, mióta átadták az új gyorsforgalmi szakaszokat a 67-es úton, mivel az új csomópontokra új, nagyerejű közvilágítást szereltek. Valójában Törökkoppány, Bedegkér, Koppányszántó környékén van a legminimálisabb fényszennyezettség ezen a területen.
Több helyet is kipróbáltam a környéken, végül Koppányszántó és Bedegkér között egy mezőgazdasági földút egy távolabbi pontja, Koppányzsántótól kb. 4 km-re bizonyult egyszerre viszonylag jól megközelíthetőnek és kellően fényszennyezettségmentsnek:
https://goo.gl/maps/cv1MHkBtFG3VCGkv7
(Ide hosszabb, de alapvetően jól járható, sima földút vezet, csak egyetlen kereszteződés van, ahol a traktorok nagyon szétbarmolták az utat. Ott óvatosan, lassan, körültekintően kell áthaladni.)..."

Ez segítség lehet egy jó észlelőhely megtalálásában a környezetedben.
Tamás egész pontosan megjelölte a térképen.

D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2021.08.05. 13:16

D.Laci írta:
2021.08.05. 12:02
Mozdonyos írta:
2021.08.04. 17:25
D.Laci írta:
2021.08.04. 15:35
A 21,6-21,7-es érték térkép szerint hazai viszonylatban már nem is olyan rossz, de ha párás a levegő, az durván lerontja!
Ez különösen nagyobb települések közelében hatványozottan jelentkezik.
Szerencsés vagy Józsi, Visnye és Koppányszántó környéke nagyon ígéretes, SQM 21,8 fölötti térkép szerinti értékkel, idehaza nem túl gyakori és nincs messze hozzád.
Ankalimon is említette Koppányszántót, ha jól emlékszem.

D.Laci
Emlékszem én is Ankalimonra.
Mintha Törökkoppányt említette volna.
Gyermekkoromban voltam ott nyáritáborozni.

Mindkettőnknek igaza van Józsi.
Idézet Ankalimontól:

"...Azonban a környéken nem ez a legjobb pont, különösen, mióta átadták az új gyorsforgalmi szakaszokat a 67-es úton, mivel az új csomópontokra új, nagyerejű közvilágítást szereltek. Valójában Törökkoppány, Bedegkér, Koppányszántó környékén van a legminimálisabb fényszennyezettség ezen a területen.
Több helyet is kipróbáltam a környéken, végül Koppányszántó és Bedegkér között egy mezőgazdasági földút egy távolabbi pontja, Koppányzsántótól kb. 4 km-re bizonyult egyszerre viszonylag jól megközelíthetőnek és kellően fényszennyezettségmentsnek:
https://goo.gl/maps/cv1MHkBtFG3VCGkv7
(Ide hosszabb, de alapvetően jól járható, sima földút vezet, csak egyetlen kereszteződés van, ahol a traktorok nagyon szétbarmolták az utat. Ott óvatosan, lassan, körültekintően kell áthaladni.)..."

Ez segítség lehet egy jó észlelőhely megtalálásában a környezetedben.
Tamás egész pontosan megjelölte a térképen.

D.Laci
Köszi.
Egyébként Déli/Délnyugati irányban van
kb 2,5km-re a szőlőhegyi tanyám.
Ott is jobb lehet az ég.
De még csak Canon EOS-t(annak idején),meg
binokulárt vittem néhány este.
Nappal pedig a WO spektivet.
Ha teljesen felmennék autóval a hegyre,
akkor összekarcolnám az autót.
Egy "lenti" parkolóban állok meg.
Sokszor járok ki a Vizslámmal.
5150head
Hozzászólások: 18
Csatlakozott: 2021.03.07. 11:42

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: 5150head » 2021.08.05. 18:03

Sziasztok.

Köszönöm a válaszokat.
Csillagos Pisti írta:
2021.08.03. 23:46

Konkretumok nélkül ezt nagyon ajánlom még a távcsöved mellé:
https://tavcso.hu/termekcsoport/kiadv_kisatlasz

Nagy segítség lesz minden alkalommal.
Már régebb óta megvan a könyv, igyekszem majd tudatosabban használni/forgatni. Eddig Stellariumból is próbáltam okosodni az adott időpontra. Igazából csak arra lettem volna kíváncsi, hogy a fenti körülményeket figyelembe véve mi az amit érdemes nézegetnem.

Lovász András írta:
2021.08.04. 09:32
Igen, az alacsony pozicióban lévő Vénusz "így normális".

Az István által ajánlott könyv alapmű. Mellé pedig segítség lehet egy planetárium program is (Stellarium, SkySafari stb.).
Hamar be fogod látni, hogy azon az erkélyen nem sok keresnivalója lesz annak az MC-nek. Mélyégen a lámpa miatt, bolygón pedig a beton miatt (ahol erkély van, ott általában beton is).

Az alkalmas észlelőhely megtalálásához nekem anno sokat segített a Google Earth. Én már mindig kitelepülök, megéri. Sokkal könnyebben lehet tájékozódni egy sötét égen, az a kis távcső pedig megtáltosodik... :)
Értem, igyekszem majd az idő előrehaladtával is megfigyelni majd, csak a legtöbb helyen írják, hogy a Vénusz jól megfigyelhető, a változásait is figyelemmel lehet követni. Amit furcsáltam még, hogy jelentkezett egy kis szinezés (piros kék) de olvastam, hogy azt a légkör okozza.
Az ég aránylag csillagos, a Light pollution map 20.52-t ír, de az a fránya lámpa nagyon bezavar. Mivel a társasház tégla, ezért kevés a beton, de gondolom a tégla is ugyan úgy "bekavar". Arra gondoltam még, hogy elbújok a tégla korlát mögé, így nem zavarna a lámpa, a lábak is rövidebbek lennének, és én is kényelmesebben ülnék.
Kitelepülés is szóba jöhet, de hétköznap munka után ez a "kényelmesebb" és amikor időm és az időjárás is engedi gyakorolnék.

D.Laci írta:
2021.08.04. 12:36

Én is ezen két térkép összehangolásával kerestem jó észlelőhelyeket az ország különböző helyein, ahol gyakran megfordulok.

https://www.lightpollutionmap.info/#zoo ... FFFFFFFFFF

https://www.google.com/maps/@47.1005255 ... a=!3m1!1e3
Igen, ismerem a lightpollution térképet, majd igyekszem kinézni egy alkalmas helyet.
Terveztem felvenni a kapcsolatot a helyi "erőkkel" biztos ők is adnak majd pár tippet. Pl amit kinéztem elsőre 21.75 és kb 20 perc kocsikázásra van.

Egy olyan kérdésem lenne még, hogy a https://www.meteoblue.com/ oldalon próbálok előre tervezni. Alapvetően a Seeing oszlopkoat kell néznem elsősorban. Itt az "arc.sec" oszlop mit jelent?
Tudom hogy a Jet streamek se könnyítik meg a dolgomat (bezzeg a pilóták dolgát meg igen :lol: ) itt írja is az oldal hogy 20m/s alatt az ideális. Ha jól sejtem ez okozza a kép "remegését"
Viszont a Clouds és Bad layers oszlopokkal nem vagyok kibékülve. Itt mi az ideális? A cloudsnál gondolom a 0 érték a best, de pl az egyik bemutatón azt hallottam, hogy a felhőzet nem mindig befolyásolja negatív irányba az észlelést (pl fátyolfelhők)
A Bad layers-el viszont teljesen vakon vagyok. :oops:
Szóval ezzel kicsit felvilágosíthatnátok, mikor van az amikor az előrejelzés szerint egyáltalán nem is érdemes nekikészülni?

Köszönöm
theHassan
Hozzászólások: 154
Csatlakozott: 2019.08.16. 20:09

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: theHassan » 2021.08.05. 19:31

Próbáld ki a Clear Outside appot, szerintem az érthető
90/910 SW EQ2
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2021.08.05. 22:07

Attila írta:
2021.08.04. 17:21
Attila írta:
2021.08.01. 12:04
...

Legutóbbi információim szerint még mindig a JOC-hoz tartoznak; ez az "Orion-ügy" engem meglepett, de e-mail-ben rákérdeztem. Majd jelzem a választ.

...
Akit esetleg érdekel: egy Bresser-nél dolgozó egyik vezető beosztású ismerősöm szerint kacsa a fenti tulajdonosváltás, hacsak nem annyira titkos még az infó, hogy a cégnél sem jelentették be. :?


MDA
Hmmmm, a weboldalukon kint van: https://www.telescope.com/content.jsp?p ... nstruments
A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára SzarkaLevente 2021.08.05. 22:11-kor.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2021.08.05. 22:10

Mozdonyos írta:
2021.08.04. 17:28
Attila írta:
2021.08.04. 17:21
Attila írta:
2021.08.01. 12:04
...

Legutóbbi információim szerint még mindig a JOC-hoz tartoznak; ez az "Orion-ügy" engem meglepett, de e-mail-ben rákérdeztem. Majd jelzem a választ.

...
Akit esetleg érdekel: egy Bresser-nél dolgozó egyik vezető beosztású ismerősöm szerint kacsa a fenti tulajdonosváltás, hacsak nem annyira titkos még az infó, hogy a cégnél sem jelentették be. :?


MDA
Mindenesetre színesebb lenne a paletta,ha
az Orion(USA) termékei közül is forgalmaznának
nálunk.
Melyek azok a Orion kínálatában szereplő termékek, amiknek nincs a SkyWatcher "változata" és különösen érdekesnek tartasz?
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Attila » 2021.08.06. 01:12

SzarkaLevente írta:
2021.08.05. 22:07
Hmmmm, a weboldalukon kint van: https://www.telescope.com/content.jsp?p ... nstruments
Aha, ez egy "jópofa" félreértés volt. :lol:
Most visszalapoztam: te a Meade Orion általi akvizíciójáról írtál, én pedig a Bresser-re értettem, merthogy addig folyamatosan a Bresser volt a téma alanya...

Valóban, a bejegyzés szerint a Meade becsődölt, és az Orionnak köszönhetően visszatért Amerikába! Mármint a tulajdonosa :D (Ámbár nem ismerem az Orion Telescopes tulajdonosi portfólióját.)
Ezzel együtt is szerintem a mexikói és kínai gyártásuk meg fog maradni (bár erről nem írnak), különben "proudly" elszállnának az árakkal. 8-)

Scott Roberts (Explore Scientific) ezt jó előre látta, amikor a Meade megindult a lejtőn, és inkább katapultált onnan...


MDA
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Attila 2021.08.06. 01:43-kor.
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”