Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Arpstronomer
Hozzászólások: 549
Csatlakozott: 2010.04.04. 10:40

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: Arpstronomer » 2010.06.10. 22:11

Én nemhogy csak fixen egyetlen, nagy csillagot látok az Alcor-Mizar párnál, de az eps lyrae-t egy nagyon halvány kicsi csillagnak látom. Ez van, akkor rossz a szemem :cry:
ile999
Hozzászólások: 17
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:34

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: ile999 » 2010.06.11. 17:54

Kedves Árpád!
Azé remélem nem fogod feladni, odadobni mindazt, amit eddig elértél!
Emlékszem, már jó tíz éve, tizenkettő, hogy kiderült: romlik a szemem. Nagy traumaként ért ez a tény, csak nagyon nehezen tudtam elfogadni, hogy nem fogom többé úgy látni az eget mint annak előtte.
Ma, ha felnézek szabadszemmel nem biztos hogy még a viszonylag fényesebb (4 magni) csillagokat is meglátóm, főleg elsőre.
De, a saját tapasztalatom szerint sok függ az ég állapotától, az észlelés körülményeitől, Pécset, ahol a legtöbbet tartozkodom az utca túlfelén egy kandeláber ontja a fényt az udvarra, a birtokunkon (itt a "legjobb" az ég) egy nem túl távoli ipartelep reflektorai zavarnak árnyékos helyet keresni, és persze, ami a legfontosabb függ az észlelő fiziológiai állapotátol is. Egyébként, ha minden stimmel is gyakran akkor is inkább a nyakamba akasztott binokli segítségét szoktam kérni.
Amit javasolnék kipróbálásra az talán az hogy amikor bőven van időd és persze kedved, meg nincs hideg, egyszerűen feküdj ki az ég alá, mint meteorozáskor, és csak úgy lazán nézelődjél az égen minden felé erölködés nélkül, ez nekem szokott segíteni. Ha kipróbálod szerintem hamar észreveszed a különbséget, egy-egy területen újabb és újabb csillagok tűnnek elő.
Ha jól emlékszem kérdeztél a szemüvegeseknek való okulárokról?. Ezek az un. LE okulárok. Vásárlás esetén vedd figyelembe, hogy milyen irányba szeretnéd fejleszteni a műszerparkodat. Lehet hogy nincs is rá szükséged, talán egy jó keresőtávcső is megoldást jelenthet.

Jó eget, jó észlelést!
ile
Arpstronomer
Hozzászólások: 549
Csatlakozott: 2010.04.04. 10:40

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: Arpstronomer » 2010.06.11. 23:18

Köszönöm a biztatást! :)
Nemnem, szó sincs feladásról! Épp ma készítettem az első asztrofotóimat, a topikba fel is raktam őket. Reméljük, lesz még jobb is... :)
Mostanában, ha csak úgy kimegyek a csillagos ég alá távcső nélkül, csillagképeket tanulok. Hasznos dolog, ha már nagyjából tudom, mi hol helyezkedik el, hogy ne kelljen minden keresésnél az atlaszban keresni. Igen, magamon is észrevettem, hogy ha sokáig nézek szabad szemmel egy-egy területet, újabb és újabb csillagok, részletek tűnnek elő. Eddig azt hittem, ez csak a távcsöves megfigyelésekre igaz, de nem! Próbáljátok ki! :)
Arpstronomer
Hozzászólások: 549
Csatlakozott: 2010.04.04. 10:40

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: Arpstronomer » 2010.06.13. 10:50

Tegnap éjjel szép ég volt, de dél felől erős, korona-szerű fényszennyezés ért. Azért újra nekiveselkedtem a mélyegeknek.

Sikerült megtalálni az M13-at, nekem is halvány folt volt, a benne lévő csillagokat nem tudtam szétbontani. Próbálkoztam többféle nagyítással is, összességében kb. 20-25 percet néztem. Aztán végül, közepes nagyításnál (~70x), mintha kicsi szemcsésséget fedeztem volna fel a közepén. Nagy nagyításnál szétesett. Kíváncsi leszek, hogy még tisztább égen milyen lesz majd!
Fél 2 körül már látszott az Andromeda csillagkép, így már sokkal könnyebb volt eltalálni az M31-hez. Szintén halvány, de nagy kiterjedésű folt (pedig azt hittem, ez fényes lesz), 35x-ös nagyítással néztem. A kísérő Messier-ek sajnos nem látszottak. Vajon sokat számítana kisrefraktornál is egy mélyég-szűrő?

Útban az M3 felé (ami sajnos nem lett meg),találtam egy nagyon szép aszimmetrikus kettőscsillagot, a Vadászebek alfa-ját! Érdemes megnézni, ilyen szép élénk kék színt még nem láttam távcsőben.
Sokat kerestem még az M39 nyílthalmazt a Cygnus és Cepheus között, de nem tudom, sikerült-e megtalálnom. Memorizáltam a képét, most a neten utánanézek, mit is kellett volna látnom pontosan...

2-kor a Jupiter elfelejtett kelni, úgyhogy hazaindultam. :)
Sirius
Hozzászólások: 483
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:59

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: Sirius » 2010.06.13. 11:13

Hát ilyen kisrefraktorral nem is fognak felbomlani a gömbhalmazok. Az M31-nek nekem sikerült meglátnom az egyik kísérőjét a 60/900-asommal, de a mélyég-szűrő galaxisokkal nem sok mindent csinál. Az M39-et úgy találod meg, ha a Hattyú "gerincét" meghosszabbítod a Deneben túl, a Lacerta felé; akkor az M39 kb. félúton lesz a Deneb és a Lacerta között.
ge.nom
Hozzászólások: 311
Csatlakozott: 2009.11.19. 21:54

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: ge.nom » 2010.06.13. 12:19

Nekem az M31 sokkal jobban tetszett 15x70-es binokliban, mint a 150-es távcsőben. ;)
Arpstronomer
Hozzászólások: 549
Csatlakozott: 2010.04.04. 10:40

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: Arpstronomer » 2010.06.14. 09:37

Nyilván nem a barna törpék részleteit szeretném tanulmányozni ezzel a távcsővel ... :D

Nem tudom, az M19-ben lévő granuláltság csak azért jelent-e meg, mert azt akartam látni, vagy tényleg képes volt ezt felbontani a szemem, de még így is szép volt. Igazi kihívás lesz megtalálni, tanulmányozni a halványabbakat.
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: santage » 2010.06.20. 09:34

Érdemes szabad szemmel és egy binokulárral (10x50 LIDL) felfedezni az égboltot, refraktorral, bármily kicsi a nagyítás, nehezebb célt érni. Érdemes segítséget kérni egy tapasztalt amatőrtől.

Tarjáni táborban erre lesz lehetőség, és arra is, hogy esténként közös mélyég-észlelésen, -rajzoláson vegyetek részt.

Az objektumok azonosításához a Meteor mélyég-objektumokat bemutató cikksorozata ad útmutatást. A nyári számban lesz a nyári ég. De addigra talán magadtól is menni fog az M39. Ez amúgy 5m-s, fél fokos, nagyon szétszórt háromszög alakú csoport, ami csak binokulárban feltűnő. Lehet, hogy a távcsőben összetévesztetted egy csillagmezővel, annyira laza szerkezetű. Igaz ugyan, hogy fényes csillagokból áll.

Az M31 is fényes (3,5m), de mindenre igaz, hogy nem 10-20 fok magasan kell észlelni, ráadásul a mostani párás-poros egeken. A magját láthattad ami bizony nem túl fényes, ha önmagában nézed. Térj vissza rá egy binoklival néhány hónap múlva.

Snt
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: santage » 2010.06.20. 09:38

Arpstronomer írta:Nyilván nem a barna törpék részleteit szeretném tanulmányozni ezzel a távcsővel ... :D

Nem tudom, az M19-ben lévő granuláltság csak azért jelent-e meg, mert azt akartam látni, vagy tényleg képes volt ezt felbontani a szemem, de még így is szép volt. Igazi kihívás lesz megtalálni, tanulmányozni a halványabbakat.


Az M19 valójában kis távcsővel nem boltható fel, de a szerkezete annyira összetett, hogy a rajta lévő csillagsűrűsödéseket, ritkulásokat látta a szemed szemcsézettség formájában. Igazából az M19 a legjobb példa erre a jelenségre, még az M14 mutat hasonlót 8-10 cm-es távcsövekkel. Nézd meg az M12-t, abban talán a 6 cm is fel fog bontani néhány tagot. Az M4-et pedig szélén bontani fogja, ha az eged is jó dél felé. Nekem kezdő észlelő koromban egy nagyon jó, falusi égen sikerült az M13-ban 5 cm-es távcsővel, 20x-sal meglátni néhány csillagot a peremén. Talán a te távcsöveddel is sikerülni fog.

Snt
eke
Hozzászólások: 20
Csatlakozott: 2009.12.19. 12:03

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: eke » 2010.06.20. 17:16

santage írta:
Arpstronomer írta:Nyilván nem a barna törpék részleteit szeretném tanulmányozni ezzel a távcsővel ... :D

Nem tudom, az M19-ben lévő granuláltság csak azért jelent-e meg, mert azt akartam látni, vagy tényleg képes volt ezt felbontani a szemem, de még így is szép volt. Igazi kihívás lesz megtalálni, tanulmányozni a halványabbakat.


Az M19 valójában kis távcsővel nem boltható fel, de a szerkezete annyira összetett, hogy a rajta lévő csillagsűrűsödéseket, ritkulásokat látta a szemed szemcsézettség formájában. Igazából az M19 a legjobb példa erre a jelenségre, még az M14 mutat hasonlót 8-10 cm-es távcsövekkel. Nézd meg az M12-t, abban talán a 6 cm is fel fog bontani néhány tagot. Az M4-et pedig szélén bontani fogja, ha az eged is jó dél felé. Nekem kezdő észlelő koromban egy nagyon jó, falusi égen sikerült az M13-ban 5 cm-es távcsővel, 20x-sal meglátni néhány csillagot a peremén. Talán a te távcsöveddel is sikerülni fog.

Én, régebben egy 20x60-as monárral nézegettem az M13 -at, néha, bevillant egy-egy csillag, szabad szemmel is meg lehetett látni, ha tudtad merre kell keresni, sajnos ma erre már semmi remény sincs:-(...
Kritikán aluli lett az, ég őrült háttérfényességgel... Pedig anno több mint 20 éve a lakhelyemen gyönyörű volt a tejút látványa...manapság a Saggitarius vidéke meg már reménytelen...
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”