Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2652
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2017.12.18. 22:03

Miért szoktam kezdőknek a 70/500-as refraktort ajánlani?
1) Rövid, könnyű, kis helyet foglal el. Aki életében nem távcsövezett, csak valahogy megcsapja az érdeklődés és még egyáltalán nem biztos, hogy jövőre is ezt akarja csinálni, annak igenis fontos, hogy ne egy - átlagos szobamérethez képest érzékelhető méretű, tehát kb. 1m hosszú és legalább olyan magas - távcsővel kezdjen. Az ő számukra alapvetően fontos ez a "csak felkapom és kiszaladok vele" méret. Pláne, ha gyerek is van a háznál. Anélkül tárolható, hogy állandóan ki-be kéne csomagolni.
2) A 70/500 egy véletlenül igen jól eltalált optika, amiből már jó sokba volt alkalmam belenézni. Mindegyik hozta a jó szintet, azaz a gyártás elég egyenletesen ontja a kitűnő minőséget. 100x-ig csekély a szinezés, egy kezdőtől még SOHA nem hallottam, hogy "lila a ... pereme, de vacak". A képalkotása is jó, a képélességgel sincs baj 100x-nál sem. Egy kezdőnek, illetve azoknak, akik nem lépnek túl az egyszerű nézelődésen, a látott képe tökéletesen megfelel. Látja a Szaturnusz gyűrűjét, Sávokat a Jupiteren, Alcor-Mizar és az összes többi örökzöldet. Első lépésnek ennyi nem kevés.
3) Rövid fókusz-nagy látómező. ALAPVETŐEN fontos az elején, amikor a 2fok LM is kulcslyuknak tűnik.
4) Alacsony ár. De már távcső. Ha nem jön be a hobbi, minimális veszteséggel el lehet adni.
5) Általában van hozzá képfordító prizma, így a lelkes kezdő nappal is tudja használni. Itt a rövid fókusz ismét hatalmas előny.
6) Nem kell kollimálni.

Azt hiszem, még nem találkoztam olyannal, aki megbánta volna, hogy ezt vette elsőre. Olyannal igen, aki hamar kinőtte -10-ből 1. Ő amatőrcsillagász is lett :-) És ismereteim szerint azóta is megvan neki...

A használt cuccoktól a kezdők óvakodnak, mert nem érzik/értik, hogy ez nem bicikli vagy autó, ahol láthatatlan hibák miatt hatalmas bukta lehet. Mivel nincsenek távcsöves ismereteik, nem tudják megítélni egy használt cuccról, hogy van-e baja. Inkább vesznek újat, garanciával. Hát igen.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Attila » 2017.12.19. 00:19

Ez mind igaz a 90/900-ra is, csak azzal többet látsz, és szebben - cserében egy 20 cm-rel hosszabb csőért.
Ugyanúgy, csak felkapod, és viszed.

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2017.12.19. 01:07

Attila írta:Ez mind igaz a 90/900-ra is, csak azzal többet látsz, és szebben - cserében egy 20 cm-rel hosszabb csőért.
Ugyanúgy, csak felkapod, és viszed.

MDA

Attila, a 90/900 egyrészről kb. 40 cm-rel hosszabb, mint a 70/500, másrészről az árkülönbség (36 900 Ft vs 68 700 Ft) sok vásárló számára már "riasztó". Ettől függetlenül, annak aki 60-70e Ft-ot rá tud szánni távcsőre annak a 90/900-at javasoljuk mi is.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Bali21
Hozzászólások: 12
Csatlakozott: 2017.12.17. 10:43

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Bali21 » 2017.12.19. 06:12

Akkor végül is érdemes még a 2 plössl okulárra beruházni ehez a távcsőhöz a 4 és 6 mm-esre,vagy nem?Esetleg elég lehet egy kezdő számára az ami alapcsomagba benne van a barium 25-ös és a 10-es? Köszi. :)
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Attila » 2017.12.19. 07:12

SzarkaLevente írta:Attila, a 90/900 egyrészről kb. 40 cm-rel hosszabb, mint a 70/500, másrészről az árkülönbség (36 900 Ft vs 68 700 Ft) sok vásárló számára már "riasztó". Ettől függetlenül, annak aki 60-70e Ft-ot rá tud szánni távcsőre annak a 90/900-at javasoljuk mi is.


A 900 és az 500 között nyilván 400 a különbség (csak elütöttem), ezt már valóban nem lehet csak úgy "felkapni", ehhez már két ember kell. :mrgreen:
Másrészt a kolléga majd 90e forintos cuccot is bevállalt volna, ezért kezdtem úgy, hogy ha már ennyi pénzt szán rá, akkor...
De hagyjuk, nekem (és úgy tűnik, nem egyedül) teljesen más a mégközelítésem ehhez a kérdéshez.

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Kiskun Alajos
Hozzászólások: 75
Csatlakozott: 2013.03.11. 19:12

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Kiskun Alajos » 2017.12.19. 07:38

Bali21 írta:Akkor végül is érdemes még a 2 plössl okulárra beruházni ehez a távcsőhöz a 4 és 6 mm-esre,vagy nem?Esetleg elég lehet egy kezdő számára az ami alapcsomagba benne van a barium 25-ös és a 10-es? Köszi. :)



NEM. Inkább egy 2x Barlow ....
Kiskun Alajos
Hozzászólások: 75
Csatlakozott: 2013.03.11. 19:12

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Kiskun Alajos » 2017.12.19. 07:45

Attila írta:De hagyjuk, nekem (és úgy tűnik, nem egyedül) teljesen más a mégközelítésem ehhez a kérdéshez.
MDA


Valóban és elégé rámenősen tolod, mint a levakarhatatlan ügynökök.... :lol: :lol:
Mellesleg kellően antagonisztikus egy fél méteres árnyékából az abszolút kezdők igényszintjét megítélni....
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Attila » 2017.12.19. 08:08

Bali21 írta:Akkor végül is érdemes még a 2 plössl okulárra beruházni ehez a távcsőhöz a 4 és 6 mm-esre,vagy nem?Esetleg elég lehet egy kezdő számára az ami alapcsomagba benne van a barium 25-ös és a 10-es? Köszi. :)


Minden távcső hibái a nagyítás növelésél egyre durvábban jönnek elő, ami egy fényerős akromátra hangsúlyozottan igaz. Először csak egy 6mm-est vegyél szerintem (a Plössl kezdésnek egy akromáthoz tökéletes), aztán majd meglátod, hogy érdemes-e tovább nyomni.

A Barlow használatával csak újabb tökéletlen üvegeket tolsz a fényútba, ami tovább ront a képminőségen, ezért nem javaslom; inkább rövidebb fókuszú okulárral oldd meg a nagyobb nagyítást (ha elbírja a lencse).
Természetesen létezik kiváló nyújtótag is, de az nem az olcsó kategória...

Egyébként nekem is van 70/500-asom, a korábbi 80/400-as vezető távcsövemet cseréltem le erre, mert azzal, még fókuszálni sem tudtam a csillagokat a CCD-n. Ez tényleg jobb annál, mert itt már pontszerűnek tűnnek a csillagok a fókuszban. :D

MDA
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Attila 2017.12.19. 08:14-kor.
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2652
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2017.12.19. 08:12

Bali21 írta:Akkor végül is érdemes még a 2 plössl okulárra beruházni ehez a távcsőhöz a 4 és 6 mm-esre,vagy nem?Esetleg elég lehet egy kezdő számára az ami alapcsomagba benne van a barium 25-ös és a 10-es? Köszi. :)

Ehhez a távcsőhöz kimondottan passzol a 6 mm-es Gold Line, mindenképpen azt szerezd be hozzá és akkor a két gyári okulárral minden értelmes nagyításod meg lesz (25x-50x-83x). Vagy esetleg egy 5 mm-es WA Plössl (Planetary) még értelmes választás (100x). A 4 mm-esek már túl nagy nagyítást adnak ehhez az optikához.
Avatar
mephi
Hozzászólások: 2468
Csatlakozott: 2009.09.18. 10:06

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mephi » 2017.12.19. 09:08

Bali21 írta:Akkor végül is érdemes még a 2 plössl okulárra beruházni ehez a távcsőhöz a 4 és 6 mm-esre,vagy nem?Esetleg elég lehet egy kezdő számára az ami alapcsomagba benne van a barium 25-ös és a 10-es? Köszi. :)


Csakhogy minél több vélemény közül válogathass. ;)
Elsőre semmilyen okulárt nem vennék a csomagban kapottakon túl.
Én a 25 mm-es báriumot nagyon sokáig használtam az első távcsövemhez (130/900 Newton, és nem 10-es hanem 6,3-as plössl-t kaptam még, amit soha nem szerettem) nagy megelégedéssel, és csak már jóval komolyabb távcső mellé vettem jobb okulárt.
Első távcső mellé a 4 mm plössl szerintem csalódás lenne.
Majd ha már pár száz órát eltöltöttél a távcső mellett és belenéztél olyan műszerekbe amitől leesik az állad, akkor majd kialakul a saját véleményed, hogy milyen okulárokba ruházz be.
Addig csak kidobott pénz, ahogy az olcsó barlow is.
Kása János ... aki a sört is 3D-ben issza.
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”