Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: géza » 2017.12.18. 16:21

"Addig nyújtózz, amíg a takaród ér". Csillagászni majdnem mindenhol lehet. Tegnapelött éjjel ..... közben néztem a Cassiopeiát, ülve, igen kis helységből. Ritka tiszta ég volt.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára géza 2017.12.23. 10:01-kor.
Bali21
Hozzászólások: 12
Csatlakozott: 2017.12.17. 10:43

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Bali21 » 2017.12.18. 17:40

Azt hiszem a választás egyértelművé vált hála nektek!Nyert a 70/500!Plusz 2 plössl okulárt fogok egy 4 mm-est és egy 6-ost rendelni hozzá.A boltba ezeket ajánlották hozzá.Ha később "kevés" lesz,talán könnyebb lesz majd "megszabadulni" is tőle. :D
Sidius

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2017.12.18. 18:44

Amíg a döntés meg nem születik, nem akartam megkeverni a Kollégát, de azt ígérve, hogy többé nem veszem elő a témát, még hozzászólok, ha nem haragszik meg senki.
Komolyan nem rosszindulattal mondom, amellett a tény mellet, hogy a szóba került típusok egyikét se próbáltam ki, egyszerűen mégsem értem, hogy egy adott összegből miért nem a lehető legjobb képalkotást és fénygyűjtést preferálja bárki. Az erkély nem megfigyelőhely, onnan csak nézelődni lehet és szerintem hamar vége lesz a csillagászatnak, ha valaki csak onnan szándékozik nézelődni. A nyugodtság rossz, mélyégből meg nagyon kevés célpont fekszik egy 70-es lencsének, főleg a szomszédok ablakainak fényárjában. -Ez mondjuk egyik távcsőnek se fekszik. Egy 90-es objektív jelentősen több -csaknem kétszeres- fényt gyűjt, hosszú fókusza révén meg még a képe is jó lesz komolyabb nagyításon is, igazi jó ég alatt többszörös élményt/lehetőséget nyújt. A 70/500 ott se lesz igazán jó soha. Ez még nem az a súlykülönbség, hogy azt kitelepülésnél számottevőnek mondhassuk. Egy méteres könnyű tárgyat meg annyira azért még nem nehéz kézben se szállítani.
Szerintem egyedül a mechanika a kérdés, hogy árban elérhető-e olyan, amivel lehet is használni ezt a hosszabb tubust. Nem tudom, hogy az EQ x modell mire jó, mire nem, vagy mit bír el, de vannak akik tudnak referálni. Egész egyszerűen egy ruhafogasra felapplikált F/10-es többet ér, mint egy fényerős akromát, ami sose lesz igazán jó. (Nekem először a távcsövem egy átalakított ruhafogason volt.)
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Attila » 2017.12.18. 19:01

Jani!

Szívemből szóltál!!!
Minden soroddal egyet értek!!!
Nekem ugyan tök mindegy, hogy a srác mit vesz meg, és nem is tudhatja, hogy mi jó neki, hiszen még csak most ismerkedik a dologgal. Ezért nem is őt nem értem, hanem azokat a kevésbé kezdőket, akik rábeszélik a nagyon kezdőket ezekre a kaleidoszkópokra. Lehet persze ezeket is használni, ne legyünk igazságtalanok (főleg azoknak, akik ablak mögül távcsövezik az eget), de messze nem az a látvány és élmény. Sőt...

Pl. Vizi Petinél - aki ráadásul nagyon nem kezdő - tökre be van akadva ez a rövid akromát mánia; több tucat sör után sem bírt eddig kigyógyulni belőle... :cry: Pedig dolgoztam rajta, rendesen, elhiheted. ;) Valamiért nem bírja a "hosszú" (szerintem inkább normál) távcsöveket, de eddig nem jöttem rá, hogy miért. Szerintem szubjektíve; pl. lehet, hogy tetszik neki a színes Hold. Vagy szebb a csillag, ha íves a LM széléhez közeledvén. Ki tudja? De lehet, hogy csak egyszer figyelmetlen volt a ház sarkánál, és lekoccolt egy kicsit hosszabb csövet a külső vakolaton. :lol:

Pedig jó ember, könyveket is ír, és még csokornyakkendője is van. :lol: ;)
(Tudom, hogy nem fog megsértődni...)


MDA
A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára Attila 2017.12.18. 19:19-kor.
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mizar » 2017.12.18. 19:18

Attila írta:
Pl. Vizi Petinél - aki ráadásul nagyon nem kezdő - tökre be van akadva ez a rövid akromát mánia; több tucat sör után sem bírt eddig kigyógyulni belőle... :cry: Pedig dolgoztam rajta, rendesen. Valamiért nem bírja a "hosszú" (szerintem inkább normál) távcsöveket, de eddig nem jöttem rá, hogy miért. Szerintem szubjektíve; pl. lehet, hogy tetszik neki a színes Hold. Vagy szebb a csillag, ha íves a LM széléhez közeledvén. Ki tudja? De lehet, hogy csak egyszer figyelmetlen volt a ház sarkánál, és lekoccolt egy kicsit hosszabb csövet a külső vakolaton. :lol:

Pedig jó ember, könyveket is ír, és még csokornyakkendője is van. :lol: ;)
(Tudom, hogy nem fog megsértődni...)


MDA


Sírtam a röhögéstől! :lol: :lol: :lol:
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Attila » 2017.12.18. 19:28

mizar írta:Sírtam a röhögéstől! :lol: :lol: :lol:


Remélem, ő is ezt teszi majd, ha elolvassa... :D

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2017.12.18. 20:18

Bali21 írta:Azt hiszem a választás egyértelművé vált hála nektek!Nyert a 70/500!Plusz 2 plössl okulárt fogok egy 4 mm-est és egy 6-ost rendelni hozzá.A boltba ezeket ajánlották hozzá.Ha később "kevés" lesz,talán könnyebb lesz majd "megszabadulni" is tőle. :D


Hali !
A facebookon ( csillagászat adok-veszek ) csoportban van egy neked való cső : Sky watcher 90/900 akromatikus refraktor delux távcső + EQ2 mechanika + EQ2 óragép
50 000 Ft
Szigethalom
Bali21
Hozzászólások: 12
Csatlakozott: 2017.12.17. 10:43

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Bali21 » 2017.12.18. 21:00

Köszi,de nem rég leadtam a megrendelést.Karira lesz ajándék és sietnem kellett... :D Kezdő távcsőnek jó lesz azt hiszem a 70/500.Mindenkinek még egyszer köszönet! :)
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2652
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2017.12.18. 21:30

Attila írta:
mizar írta:Sírtam a röhögéstől! :lol: :lol: :lol:


Remélem, ő is ezt teszi majd, ha elolvassa... :D

MDA


Látom, a 2018-as tarjáni söröm már megvan. :D
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Attila » 2017.12.18. 21:34

Vizi Péter írta:Látom, a 2018-as tarjáni söröm már megvan. :D


Az e nélkül is meg lett volna, de akkor legyen kettő... :D
De akkor magyarázd majd el nekem a második sör közben, hogy miért jobb szubjektíven az, ami objektíven rosszabb... ;)


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”