Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Attila » 2016.10.07. 11:53

De arra figyeljetek, hogy a fűtést már az észlelési munka megkezdése ELŐTT egy-két órával (ez az üveg méretétől is függ) be kell kapcsolni, mert amíg melegszik, addig torzul az üveg, nem is kicsit, és tönkre vágja a képet.
Ha már közel termikus egyensúlyba került, akkor minden oké, de ahhoz idő kell.

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2016.10.07. 11:58

Attila írta:
szilsan írta:... 1. Harmatsapka. Letezik olyan futheto 8"-asra valo, ami a tapot USB-rol kapja? ...


Az USB nem képes akkora fűtőáramot leadni.
Ehhez külön táp kell, ráadásul "izmosabb" (12V-on min. 3-5, de akár 10A, bár ez a fogyasztói oldaltól nagyban függ - pl. mekkora a fűtőszál/panel ellenállása, az okulárt is fűtöd-e, stb.).


MDA

Vannak olyan Powerbankok (akkumulátorok) amik USB formátumú csatlakozóval rendelkeznek és képesek nagyobb áramot leadni. Szóval nem számítógép USB csatlakozóján keresztül üzemelnek ekkor a harmatsapkák, hanem akkumulátorról.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1704
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2016.10.07. 12:09

Attila írta:De arra figyeljetek, hogy a fűtést már az észlelési munka megkezdése ELŐTT egy-két órával (ez az üveg méretétől is függ) be kell kapcsolni, mert amíg melegszik, addig torzul az üveg, nem is kicsit, és tönkre vágja a képet.
Ha már közel termikus egyensúlyba került, akkor minden oké, de ahhoz idő kell.

MDA



Így igaz, több mint egy óra kell a termikus egyensúly eléréséhez.
A powerbank amit én ismerek pl.:APC 5.000 és 10.000 mAh-ás nem sokáig fog szolgálni. Ez szerintem telefontöltéshez elég néhány alkalomra, de mondjuk egy 20cm-es newtonhoz a maga 2A körüli áramfelvételű fűtéshez elég szűkös. Főként rászámolva az észlelés előtti szükséges működtetés idejét is.
A goto mechanikához meg amúgy is kell áramforrás.
D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
szilsan
Hozzászólások: 10
Csatlakozott: 2016.07.22. 11:37

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: szilsan » 2016.10.07. 12:17

Hát az usb kimenetem a mechanikarol 5V-2A, ami szukosen talán elég. Bár ha okulárt is fűtenék, akkor tuti kevés. Kell power bank (is).

SzarkaLevente írta:
Attila írta:
szilsan írta:... 1. Harmatsapka. Letezik olyan futheto 8"-asra valo, ami a tapot USB-rol kapja? ...


Az USB nem képes akkora fűtőáramot leadni.
Ehhez külön táp kell, ráadásul "izmosabb" (12V-on min. 3-5, de akár 10A, bár ez a fogyasztói oldaltól nagyban függ - pl. mekkora a fűtőszál/panel ellenállása, az okulárt is fűtöd-e, stb.).


MDA

Vannak olyan Powerbankok (akkumulátorok) amik USB formátumú csatlakozóval rendelkeznek és képesek nagyobb áramot leadni. Szóval nem számítógép USB csatlakozóján keresztül üzemelnek ekkor a harmatsapkák, hanem akkumulátorról.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Attila » 2016.10.07. 12:28

SzarkaLevente írta:Vannak olyan Powerbankok (akkumulátorok) amik USB formátumú csatlakozóval rendelkeznek és képesek nagyobb áramot leadni. Szóval nem számítógép USB csatlakozóján keresztül üzemelnek ekkor a harmatsapkák, hanem akkumulátorról.


Azért csak óvatosan azzal az USB kábellel - szerintem. (Ez biztosan kínai póverbenk... :mrgreen: )
Az "eredeti" USB kábel nem vasaló áramellátáshoz készült, a benne lévő rézvezetékek átmérője a PC párszáz mA-es áramára készültek... Az, hogy egy vezeték végén USB csatlakozó van, azt jelenti, hogy alapvetően jelátvitelre készült, és nem teljesítmény átvitelre (ez utóbbit tápkábelnek hívják, és más típusú csatlakozók vannak a végén). Nem tudom, meddig (hány amperig) bírja, de lehetőleg ne gyújtsuk fel a cuccot...

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1704
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2016.10.07. 12:37

"szilsan"]Hát az usb kimenetem a mechanikarol 5V-2A, ami szukosen talán elég. Bár ha okulárt is fűtenék, akkor tuti kevés. Kell power bank (is). "

Látom ez a powerbank téma nagyon megragadott.
Az ár/teljesítmény arányokat azért előtte érdemes megnézni.
Ahol dolgozom, ott forgalmazunk power bankokat.
Hozzávetőleg számolhatsz 1.000 mAh-ánként 1000Ft-ot . /Nagyon szerényen kalkulálva. ;) /
Így egy 10.000mAh-s eszköz kb. 10.000Ft nagyságrendileg, persze ez függ a márkától is.
-/Na ...meg az eladó üzlet haszonkulcsától! :? /
Ehhez képest egy kicsi teljesítményű autó akku a maga 45.000mAh-jával /45Ah/kb. 15.000Ft.
És akkor még nem beszéltem a teljesítménytartalékról és élettartamról.
Az igaz, hogy nem fér el a belsőzsebben és bele kell kapaszkodni, ha vinni kell.
Nekem különben teljesen mindegy, hogy ki mire költi a pénzét, csak előtte érdemes számolni!
-Attilának igaza van, hogy a hozzávezető kábel keresztmetszete nagyon számít. Ha vékony, melegedni fog /esetleg el is ég/ és a hő a kábelen keletkezik nem a fűtőegységen, ami ugye nem kívánatos.
D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2016.10.07. 15:31

Rossz hír Leventének és vásárlóinak:

Egyszer vettem tőle egy (talán Celestron) Powertankot, már nem tudom, mekkorát. NEM használtam fűtésre, kizárólag a mechanika működtetésére. Ki is nyiffant egy-két hónapos nem-használat után, a mechanikának pár perc után akkor sem adott áramot, ha be volt dugva a hálózatba... Hiába töltöttem, nem lett "tele"...

Hát, azóta sem tudom, mit csináljak vele. Dobjam nagy ívben a Balatonba? De ez környezetszennyező lenne...
Vagy adjam el a cigányoknak? Lesülne a kép az orcámról.

Hát, így jártam.
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1704
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2016.10.07. 15:53

SzZoli írta:Rossz hír Leventének és vásárlóinak:

Egyszer vettem tőle egy (talán Celestron) Powertankot, már nem tudom, mekkorát. NEM használtam fűtésre...

Hát, így jártam.


:?
Mert nem hiszitek el, hogy az legstabilabb megoldás egy jó autó akku.
Arról nem is beszélve, hogy felébe sem kerül, mint a Celestron powertank, a kapacítása pedig többszöröse.
Sok éve használom és mindig stabilan számíthatok rá hosszú éjszakákon át még fűtéssel együtt is.

D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
dzsobacsi
Hozzászólások: 155
Csatlakozott: 2009.09.18. 09:57

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: dzsobacsi » 2016.10.07. 18:28

D.Laci írta: :?
Mert nem hiszitek el, hogy az legstabilabb megoldás egy jó autó akku.
Arról nem is beszélve, hogy felébe sem kerül, mint a Celestron powertank, a kapacítása pedig többszöröse.
Sok éve használom és mindig stabilan számíthatok rá hosszú éjszakákon át még fűtéssel együtt is.

D.Laci


Sziasztok!

Powertank ügyileg én erre esküszöm:
https://drive.google.com/drive/folders/0BymFNAdr5ObedzZaSDBIdWhUZm8?usp=sharing
Kicsit "homemade", de még egy hétvége alatt se nagyon merül le (pontosabban még egyáltalán nem tudtam soha lemeríteni - igaz nem fűtök vele házat), plusz 220-ra invertál. Olasz ötlet után szabadon... ;) ...töredék árért
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2016.10.07. 19:36

SzZoli írta:Rossz hír Leventének és vásárlóinak:

Egyszer vettem tőle egy (talán Celestron) Powertankot, már nem tudom, mekkorát. NEM használtam fűtésre, kizárólag a mechanika működtetésére. Ki is nyiffant egy-két hónapos nem-használat után, a mechanikának pár perc után akkor sem adott áramot, ha be volt dugva a hálózatba... Hiába töltöttem, nem lett "tele"...

Hát, azóta sem tudom, mit csináljak vele. Dobjam nagy ívben a Balatonba? De ez környezetszennyező lenne...
Vagy adjam el a cigányoknak? Lesülne a kép az orcámról.

Hát, így jártam.

A Celestron Powertankba 7Ah-ba belefér egy "közönséges" 7Ah-s esetleg 9Ah-s zselés akkumulátor. Kb 1 óra alatt kicserélheted. Arra kell odafigyelni, hogy az gyári akkumulátor érintkezője gyűrűs, mig az új zselés akkumulátorok sarusak, tehát át kell cserélni belül a kábeleken levő érintkezőket is.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”