Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2016.08.07. 18:25

hcsaba írta:köszönöm az eddigi válaszokat !

Olyan kérdésem lenne hogy ha a 31,7-es szűrőt egy adapterrel az 50,8-as okulárban használnám, akkor
vesztenék a látómezőből ? Esetleg mennyire van befolyással a nézelődésre ?

Köszönöm.

Várhatóan elég jelentős vignettáció lépne fel a látómező szélén.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
hcsaba
Hozzászólások: 8
Csatlakozott: 2015.09.21. 16:13

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: hcsaba » 2016.08.07. 19:42

Köszönöm.
Akkor ezeket vettem:

Explore Scientific CLS Nebula Filter 2"
Explore Scientific UHC Nebula Filter 1.25"
Explore Scientific H-Beta Nebula Filter 1.25"
Baader Neodymium Filter 1.25"

Azt hiszem egy darabig nem veszek semmit. :P
hcsaba
Hozzászólások: 8
Csatlakozott: 2015.09.21. 16:13

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: hcsaba » 2016.08.07. 21:17

Elnézést hogy nem fejeztem be, de közbe jött valami.
Tehát azért érdekelt a dolog mert a Baader Neodymium Filter-nek a hold és bolygók az erőssége.
Viszont állítólag nagyon jó hatással van a galaxisokra is. Szóval szerettem volna kipróbálni a 32mm-es
Panaview-el is. De 2 méretet azért nem akartam venni. De majd kipróbálom a 25, meg a 19mm-esekkel.

A Neodymium biztos jó lesz a hold, és a bolygók csodálásához!
Panaview-hez meg a CLS.
H-Beta, azt meg csak azért vettem, hogy a Lófej ködöt is láthassam. Tudom több objektumnál is hasznos,
de a Lófej az egy nagy álmom.
Az UHC, hát azt még nem tudom pontosan mire lesz jó. Orion, Lagoon, Rosette. Ezekhez ajánlják
leginkább.

Gondolom ezt már sokan ismerik, de ha mégsem,
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
chip
Hozzászólások: 165
Csatlakozott: 2014.08.12. 20:12

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: chip » 2016.08.07. 21:38

Nem akarlak elkeseriteni, de a h-beta szerintem meg korai, lofejhez nem eleg a szuro, kell hozza iszonyat jo eg, penge legkor, es egy nagyon tapasztalt szem. Szerintem egy O-III sokkal jobb valasztas lett volna, rengeteg objektumra jo, van amin drasztikusan segit (pl most idealis helyen van a.Fatyol-kod)
Avatar
Nbazs
Hozzászólások: 80
Csatlakozott: 2015.12.10. 21:39

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Nbazs » 2016.08.08. 13:43

hcsaba írta:köszönöm az eddigi válaszokat!

Olyan kérdésem lenne hogy ha a 31,7-es szűrőt egy adapterrel az 50,8-as okulárban használnám, akkor
vesztenék a látómezőből ? Esetleg mennyire van befolyással a nézelődésre ?

Köszönöm.

Létezik egyáltalán ilyen adapter, amivel az 1,25-ös szűrő beletekerhető egy 2-es okulárba? Én mintha egyik boltnál se találkoztam volna vele.
SW 120/600 RFT, SW 127/1500 MC, AZ-4, EQ-3
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2651
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2016.08.08. 14:29

Nbazs írta:
hcsaba írta:köszönöm az eddigi válaszokat!

Olyan kérdésem lenne hogy ha a 31,7-es szűrőt egy adapterrel az 50,8-as okulárban használnám, akkor
vesztenék a látómezőből ? Esetleg mennyire van befolyással a nézelődésre ?

Köszönöm.

Létezik egyáltalán ilyen adapter, amivel az 1,25-ös szűrő beletekerhető egy 2-es okulárba? Én mintha egyik boltnál se találkoztam volna vele.


Valószínűleg azért nincs, mert értelmetlen. A 2"-os okulárba csavart 1,25"-os szűrő jelentősen vignettálni fog, agyoncsapja a képet.
Avatar
Nbazs
Hozzászólások: 80
Csatlakozott: 2015.12.10. 21:39

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Nbazs » 2016.08.08. 15:19

Ezért kérdeztem én is, mert korábban bennem is felmerült, hogy vajon lenne-e lehetőség ilyenre, de aztán jobban belegondoltam.
(Igaz én picit még "bonyolítottam" volna, 2"-os zenittükörbe csavarni a szűrőt, és 1,25-ös okulárt használni vele... :) ).
SW 120/600 RFT, SW 127/1500 MC, AZ-4, EQ-3
szjozso
Hozzászólások: 10
Csatlakozott: 2010.09.08. 13:28

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: szjozso » 2016.08.08. 15:36

hcsaba
Hozzászólások: 8
Csatlakozott: 2015.09.21. 16:13

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: hcsaba » 2016.08.08. 15:44

chip írta:Nem akarlak elkeseriteni, de a h-beta szerintem meg korai, lofejhez nem eleg a szuro, kell hozza iszonyat jo eg, penge legkor, es egy nagyon tapasztalt szem. Szerintem egy O-III sokkal jobb valasztas lett volna, rengeteg objektumra jo, van amin drasztikusan segit (pl most idealis helyen van a.Fatyol-kod)


Nem keserítettél el. :)
Tisztában vagyok a helyzettel, gyakorlatommal és a lehetőségeimmel. Tudom hogy nagyon sokat kell
még tanulnom, és gyakorolnom. Az a szűrő inkább ilyen ösztönző valami. :)

Mostani 3 hetes szabim alatt majd annak is örülök, ha az állványt és a csövet összerakom rendesen,
megtanulok kollimálni, meg valamennyire pólusra állni.

Ha a Holdon kívül esetleg mást is látok... hát az még csak az álmaimban szerepel. :)

Egy O-III-as szűrőn is gondolkodtam, csak nem tudtam eldönteni hogy kicsi vagy nagy méretben vegyek.
hcsaba
Hozzászólások: 8
Csatlakozott: 2015.09.21. 16:13

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: hcsaba » 2016.08.08. 15:51

Nbazs írta:
hcsaba írta:köszönöm az eddigi válaszokat!

Olyan kérdésem lenne hogy ha a 31,7-es szűrőt egy adapterrel az 50,8-as okulárban használnám, akkor
vesztenék a látómezőből ? Esetleg mennyire van befolyással a nézelődésre ?

Köszönöm.

Létezik egyáltalán ilyen adapter, amivel az 1,25-ös szűrő beletekerhető egy 2-es okulárba? Én mintha egyik boltnál se találkoztam volna vele.


Szia,
Létezik
"Az M28M48 adapterrel a kis 1,25"-es (31,7mm-es) szűrőket lehet a 2"-es szűrőmenetbe becsavarni."
egy magyar leírásból.

Linket nem teszek mert nem tum az mennyire helyénvaló itt.
Amúgy régebben több helyen is lehetett kapni főleg külföldön, de mostanában szinte mindenütt kifogyott.
Most vagy azért került le a palettáról mert tényleg elrontja a képet, vagy mert így nem fogyott a nagyobb
méretű szűrő. Nem tudom, azért is kérdztem hátha valakinek van tapasztalata.
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”