Általános kérdések

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Artúr
Hozzászólások: 95
Csatlakozott: 2015.07.14. 18:38

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Artúr » 2016.07.21. 11:34

SzarkaLevente írta:600 pixelnél magasabb kijelzőn a felső cimsor rögzített, az alatt nem. Ha a telefonod kijelzője mondjuk 480 x 854 pixel, akkor álló üzemmódban sajnos valóban előfordulhat amit leírtál. A megoldás egyszerű: elforgatod a telefont.


Szia!
Közben látom, hogy valami módosítás mégiscsak történt, mert most már - ugyanazon a telefonkijelzőn nézve - felnagyított állapotban is gördíthető a címsor is, pontosabban együtt gördül az oldallal. Így azért inkább felhasználóbarát mobil eszközön is az oldal.
Köszi!
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: géza » 2016.08.08. 18:52

Hogyan lehet megtalálni itt valamit? Pld. ezt. Tudom, olvastam itt errol a (selyemharisnyásrol) már valamit, keresném ujra, nem megy. Hol van?
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2016.08.08. 19:15

géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: géza » 2016.08.08. 20:16

Kossz, hol találod? Nekem miért nem jott?
chip
Hozzászólások: 165
Csatlakozott: 2014.08.12. 20:12

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: chip » 2016.08.09. 04:50

géza írta:Kossz, hol találod? Nekem miért nem jott?


Mert a kereső kicsit butus (nem kezeli lazán az ékezetes betűket), és igényli a szó végi hosszú ó-t. ;)
MrYeneou
Hozzászólások: 13
Csatlakozott: 2016.07.08. 17:30

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: MrYeneou » 2016.08.09. 13:28

Hello!

Több kérdésem lenne:

1. A bolygókat csak fehéres sárgás színűnek látom (szaturnusz,Mars, Jupiter), ez azért van mert távol vannak nagyon, vagy az okulárok minősége az oka? (200/1000 SW, E-plössl okulárok) Bármelyik nagyítással próbálom ilyen képet látok!

2. A Baader Hyperion Zoom 8-24 mennyivel mutat másabb képet, mint a hasonló fix fókuszú E-Plössl okulárok.
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1704
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2016.08.09. 14:46

MrYeneou írta:Hello!

Több kérdésem lenne:

1. A bolygókat csak fehéres sárgás színűnek látom (szaturnusz,Mars, Jupiter), ez azért van mert távol vannak nagyon, vagy az okulárok minősége az oka? (200/1000 SW, E-plössl okulárok) Bármelyik nagyítással próbálom ilyen képet látok!

2. A Baader Hyperion Zoom 8-24 mennyivel mutat másabb képet, mint a hasonló fix fókuszú E-Plössl okulárok.


Szia!
Én először a jusztírt ellenőrizném!
A Hyperion képét illetően erre az összehasonlításra nem tudok reagálni, mert nincs E-Plössl oklim.
Tarjánban nézegettük a zoom képét egy 100-as GPU-ban és bizony többen meglepődtek, hogy mennyire partiban volt a többi Hyperion fix fókusszal és más nem gyenge okulárral.
Nyilván nem a 100E Ft-os kategóriára gondolok.

Üdv:D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2016.08.09. 18:32

MrYeneou írta:2. A Baader Hyperion Zoom 8-24 mennyivel mutat másabb képet, mint a hasonló fix fókuszú E-Plössl okulárok.

Némi támpont 10 mm-es fókusz esetén: http://www.tavcso-mikroszkop.hu/tudasta ... sztje.html
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2016.08.09. 19:22

"1. A bolygókat csak fehéres sárgás színűnek látom (szaturnusz,Mars, Jupiter), ez azért van mert távol vannak nagyon, vagy az okulárok minősége az oka? (200/1000 SW, E-plössl okulárok) Bármelyik nagyítással próbálom ilyen képet látok! "

A bolygók, a Mars l
és az Uránusz kivételével, valóban fehér-világos sárga árnyalatúak. Ez teljesen független az okulártól (lencsés távcsőnél talán az objektív minősége kissé befolyásol). A bolygók színe attól függ, hogy a légkörük (ill. Marsnál, Merkúrnál a felületük) milyen hullám tartományban veri vissza ill. nyeli el a napsugárzást.
Persze itt közbe szól a Nap színe is, ha pl. a Nap vörös csillag lenne, a bolygók színárnyalata is a vörös felé tolódna. A Marsot azonban a sárgás-vöröses szín jellemzi, ill. a sötét területeinek kékes árnyalata. Az Uránusznál a visszaverődés maximuma a kékes-zöldes árnyalat felé a legerősebb. BQ.
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1704
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2016.08.09. 21:28

MrYeneou írta:Hello!

Több kérdésem lenne:

1. A bolygókat csak fehéres sárgás színűnek látom (szaturnusz,Mars, Jupiter), ez azért van mert távol vannak nagyon, vagy az okulárok minősége az oka? (200/1000 SW, E-plössl okulárok) Bármelyik nagyítással próbálom ilyen képet látok!


Igazából problémád az említett bolygók hasonló színével, vagy a látott kép részletgazdagságával vagy annak hiányával van?
Mert előző hozzászólásomban én úgy véltem, hogy a kép maszatosságával van problémád ezért említettem elsőként a jusztírt.
Kérdésfeltevésedből azt szűrtem le, hogy még nem csüngtél túl sokat a távcső szűkebbik végén.
Alapból ezeket a bolygókat soha nem fogod olyan részletességgel látni, mint a Holdat./Még a legjobb átlátszóság és nyugodtság mellett sem./ Ez fizika.
Kishazánk földrajzi adottsága igen kedvez az ide érkező szutyok megrekedésének.
Meg kell becsülni azt az évi néhány alkalmat ami nagyon jó megfigyelést tesz lehetővé.
Ilyen volt néhány napja a rajtunk átmenő hidegfront utáni egy-két éjszaka.
Észlelés előtt mindig ellenőrizd a beállítást /newton távcső esetén/ főként ha sokat mozgatod.
Az okulárjaid minősége nyilván meghatározza a látott kép milyenségét, de gyakorlással /gyakori huzamosabb megfigyeléssel/ Te magad is egyre több információt szerzel ugyan arról az objektumról, amit először csak egy foltnak láttál. Az észlelést is tanulni kell és ebben kulcsfontosságú a türelem.
Nagyon hasznos lenne, ha egy tapasztaltabb amatőrrel tudnál menni együtt észleni és elmondanád neki mit látsz, vagy hogy mit nem.
Egymást követő éjszakákon az ugyan arról az objektumról látott kép lehet csodálatosan szép és csapnivalóan maszatos. Ezt az átlátszóság és a nyugodtság változása okozza.
Javaslom neked elméleti felkészülésként Vizi Péter: Csillagatlasz Kistávcsövekhez című könyvét amit egy gyakorló amatőr átlagos felszereléssel szerzett tapasztalatai alapján írt amatőröknek.
Remélem tudtam segíteni.

Üdv:D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”