Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
leslie9
Hozzászólások: 17
Csatlakozott: 2010.05.31. 15:57

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: leslie9 » 2015.06.10. 19:35

Sziasztok! En is, mint elottem masok tavcso vasarlason gondolkodom. A keret 40-50ezer jo magyar forint. Jelenleg a Skywatcher 70/900-as lencses tavcsovet neztem ki elso tavcsonek. Mar egy jo ideje gondolkodom, hogy milyet es mekkorat vegyek. Nektek mi a velemenyetek errol a tavcsorol? Elore is koszi a valaszokat!
Laci
Kocsis Erika
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: 2015.06.11. 08:34

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Kocsis Erika » 2015.06.11. 08:49

Sziasztok, szeretném a segítségeteket kérni, kislányom 5éves és nagyon szereti nézni az eget, az ilyen jellegű tv műsorokat,könyveket.szeretnék neki vásárolni egy távcsövet,ami nagyon egyszerű viszont nem csak elmosódott valamit szeretnénk rajt látni.ajánlották nekem Tmc teleszkóp Beszerzése optikai már nagy.225x 66112-t,mit tudtok róla?előre is köszönöm a segítséget.
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2652
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2015.06.11. 08:55

Erika!

Jó helyen kérdezel, de milyen távcsőről van szó?
Victorius
Hozzászólások: 47
Csatlakozott: 2014.10.11. 09:09

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Victorius » 2015.06.12. 09:42

Sziasztok,

Hadd kérdezzem meg, hogy van-e értelme egy 70/500-asrefraktorba venni egy WA Plössl (Planetary) 2.5 mm okulárt. Jelenleg van egy 5 mm-esem, így a legnagyobb nagyításom jelenleg 100X.

Egy tegnapi Jupiter észlelés után elkapott a gépszíj, hogy vajon milyen lenne ugyanezt dupla nagyításon is megnézni? :)

Mivel a távcsövek fizikájához totál hülye vagyok, inkább megkérdezem, mielőtt kidobok az ablakon 15 ezer forintot, hogy egyáltalán egy ilyen tubusnál van-e ennek értelme. Vagy egy Barlow-lencse pont ugyanezt tenné meg olcsóbban?

Köszönöm
Drazsé for president!
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mizar » 2015.06.12. 10:35

Victorius írta:Sziasztok,

Hadd kérdezzem meg, hogy van-e értelme egy 70/500-asrefraktorba venni egy WA Plössl (Planetary) 2.5 mm okulárt. Jelenleg van egy 5 mm-esem, így a legnagyobb nagyításom jelenleg 100X.

Egy tegnapi Jupiter észlelés után elkapott a gépszíj, hogy vajon milyen lenne ugyanezt dupla nagyításon is megnézni? :)

Mivel a távcsövek fizikájához totál hülye vagyok, inkább megkérdezem, mielőtt kidobok az ablakon 15 ezer forintot, hogy egyáltalán egy ilyen tubusnál van-e ennek értelme. Vagy egy Barlow-lencse pont ugyanezt tenné meg olcsóbban?

Köszönöm



Üdv!

Ha érdekel a véleményem, akkor semmi értelme a 2,5-ös Planetarynak.
Az 5-ös mindent megmutat, amire a távcsöved képes.
A Planetary okulárok egyébként Barlow-lencsés kombinációk. További Barlow csak ront a minőségükön.
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2015.06.12. 11:38

mizar írta:
Victorius írta:Sziasztok,

Hadd kérdezzem meg, hogy van-e értelme egy 70/500-asrefraktorba venni egy WA Plössl (Planetary) 2.5 mm okulárt. Jelenleg van egy 5 mm-esem, így a legnagyobb nagyításom jelenleg 100X.

Egy tegnapi Jupiter észlelés után elkapott a gépszíj, hogy vajon milyen lenne ugyanezt dupla nagyításon is megnézni? :)

Mivel a távcsövek fizikájához totál hülye vagyok, inkább megkérdezem, mielőtt kidobok az ablakon 15 ezer forintot, hogy egyáltalán egy ilyen tubusnál van-e ennek értelme. Vagy egy Barlow-lencse pont ugyanezt tenné meg olcsóbban?

Köszönöm



Üdv!

Ha érdekel a véleményem, akkor semmi értelme a 2,5-ös Planetarynak.
Az 5-ös mindent megmutat, amire a távcsöved képes.
A Planetary okulárok egyébként Barlow-lencsés kombinációk. További Barlow csak ront a minőségükön.

A 70 mm-es távcső 32x-es nagyítás fölött már nem hoz újabb részletet a képbe. Ehhez a 15 mm-es okli elég .... de nagyobb nagyításon nagyobbak lesznek a részletek, mindenesetre ebben az akromátban 100x fölé nem javaslom menni.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Dul
Hozzászólások: 69
Csatlakozott: 2009.10.09. 14:05

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Dul » 2015.06.12. 11:59

Victorius írta:Sziasztok,

Hadd kérdezzem meg, hogy van-e értelme egy 70/500-asrefraktorba venni egy WA Plössl (Planetary) 2.5 mm okulárt. ....


Szia! Szerintem is erősen kétséges, hogy értelmes nagyítást/élvezhető képet kapsz-e, vagy csak vaknagyítást. Ha nagyon izgat a dolog, akkor viszont érdemes kipróbálnod. Vagy más 5mmnél rövidebbet (akár 4-3,6-3mm pl).

- kölcsönkérsz egy ilyen okulárt vkitől pár éjszakai észlelésre
- elviszed magaddal valaki amatőr társhoz a távcsövedet közös észlelésre, akinek van ilyen okulárja, s máris ki tudod próbálni
- Bp-en MCSE POLARIS csillagvizsgálóval lelevelezed, milyen rövid fókuszú okulárokkal/barlow-val tudnád kipróbálni a tetőteraszon a távcsövedet, amikor nyitva vannak (pl. bemutatós vagy előadási este, ha MCSE tag vagy).
- nyári MCSE táborba elmész, elviszed a távcsövedet, és ott biztos nagyon sok okulárral ki fogod tudni próbálni.
- internetes magyar webboltban veszel egyet magyar távcsőboltból, (vigyázol rá nagyon, nem zsírzod össze szempilláddal, nem törülgeted), s ha mégsem tetszik azzal a tubussal kapott képe, akkor 14 napon belül elállhatsz a vásárlástól, s visszaküldöd. Ekkor a kétszeri postázási/csomagküldési díjat buktad, s nyertél tapasztalatot. Ez utóbbi személytelen, más amatőrrel nem találkozol.
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2652
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2015.06.12. 12:36

Ezzel a távcsővel a 100x az értelmes maximum. De ha többször észleled majd a Jupitert, észre fogod venni, hogy egyre több részletet meglátsz rajta. A látás tanulási folyamat, és mint tudjuk, a tanulás édesanyja az ismétlés :D
Victorius
Hozzászólások: 47
Csatlakozott: 2014.10.11. 09:09

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Victorius » 2015.06.12. 14:02

Vizi Péter írta:Ezzel a távcsővel a 100x az értelmes maximum. De ha többször észleled majd a Jupitert, észre fogod venni, hogy egyre több részletet meglátsz rajta. A látás tanulási folyamat, és mint tudjuk, a tanulás édesanyja az ismétlés :D


Elhiszem az írott szót, de a tegnap este után valahogy most nem tudom elképzelni, hogy azon a pici, kétcsíkos lencseszemen (ez lenne a Jupiter) én ma este mondjuk több részletet látnék. :roll: de mindenképp nekiesek párszor.

(Megvettem a binokulárt, ma azzal nézem meg a Vénuszt meg a Jupit, gyanítom semmit nem látok majd belőlük :) )
Drazsé for president!
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Attila » 2015.06.13. 09:26

Alapvetően minden alábbi hozzászólóval egyetértve, egy dolog még kimaradt, ami nem kevésbé fontos részlet, mint az okulár; nevezetesen az objektív...

A Te jelenlegi lencséd F/7-es fényerejű (nyílásviszonyú). Ez akromatikus távcső esetében már erősen határeset a képalkotás minősége szempontjából. (Sőt, én ilyet már nem is vennék "főműszernek", nem is beszélve a sokak által istenített 80/400-ról... Brrrrr. :cry: ) Ugyanakkor a 70mm-es átmérő még viszonylag kicsi, ezért talán még nem látszanak mellbevágóan a hibák, de minél nagyobb nagyítást alkalmazol, a hibák is annál jobban előjönnek.

Ha vizuális észlelés a fő csapásirányod, és minőségi "maximumra" vágysz, de nincs pénzed "csoda APO-kra", akkor - drágább okulárok helyett - először egy F/10 és F/15 közötti nagyobb átmérőjű akromátra hajts inkább.

Ma már az akromátok relatíve olcsók lettek, még nagyobb átmérőben is, és ha hosszú fókuszút veszel, az még minőségre sem annyira háklis. Sokkal nagyobb előrelépés lesz képminőség terén, mint az oklik cserélgetése, és ebben az esetben okulárból is vehetsz hosszabb fókuszút (a hosszabb objektív-fókusz miatt), ami szintén a jobb képminőség felé segít.

Én szeretem az akromátokat; egy-egy igényes tervezésű és csiszolású példánynak fantasztikusan jó képe van, de csak és kizárólag F/10, F/12 fölött. Ha pedig nem fotózol, csak vizualizálsz, akkor az objektív fényerejének semmi jelentősége.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”