Általános kérdések

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
gvm57
Hozzászólások: 116
Csatlakozott: 2012.11.19. 09:58

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: gvm57 » 2015.06.11. 13:46

No hát akkor nincs más hátra, mint előre!
Gyerünk ki a mezőre! :)
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2015.06.11. 13:52

Azon nem kell meglepődni, ha nehezen tájékozódik az ember, akármilyen beállítottságú, mivel a világ azért nem olyan egyszerű, szinte csoda, hogy mi mindent fel tudunk fogni. Valahogy elbotorkálunk az égbolton is. :)
gvm57
Hozzászólások: 116
Csatlakozott: 2012.11.19. 09:58

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: gvm57 » 2015.06.11. 14:09

Lajos bácsi, Péter és a többiek is éppen azon vagyunk, hogy a botorkálásból határozott lépések legyenek.

Annak idején, mikor először kivonultam a könyvecskémmel az ég alá guberálni, és megtaláltam az Oroszlánt, jóformán felkiáltottam, - Atya Isten! Ez ekkora? -
Na akkor lepődtem meg.
Victorius
Hozzászólások: 47
Csatlakozott: 2014.10.11. 09:09

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Victorius » 2015.06.11. 15:15

gvm57 írta: Atya Isten! Ez ekkora? -
Na akkor lepődtem meg.


Kicsi vagy nagy? :roll:
Drazsé for president!
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2015.06.11. 15:23

Az Oroszlán tényleg elég nagy, azon én is meglepődtem, miután a könyvben levő ábra alapján próbáltam rátalálni, a térképet néha 5 centiről kell nézni, hogy arányos legyen az égbolton előtáró csodálatos látvánnyal. :)
gvm57
Hozzászólások: 116
Csatlakozott: 2012.11.19. 09:58

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: gvm57 » 2015.06.11. 16:36

Pontosan, ahogy Béla írja.
Az átfogó térképeken lehet jól látni a különbségeket.
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2652
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2015.06.11. 16:46

Victorius! A Kisatlasz 9. oldalán a felső térképpel kezdj este (kb. 10-kor, akkor van annyira sötét, hogy látod a csillagképek halványabb csillagait is, persze ha nincs erős fényszenny az egeden!). Azon megtalálod a Nagy Göncölt. Ha az megvan, onnan a Sarkcsillag (Polaris) és azzal együtt ismerd fel a Kis Medve (Ursa Minor) csillagait, amik szinte felfelé, a zenit irányában kunkorodnak. Következő lépés innen a Cepheus, a házikó forma esténként a Sarkcsillagtól jobbra, szinte vízszintesen fekszik. Alatta, a horizonthoz közel a "W", a Cassiopeia. Ha ez sikerül az este, akkor nézd meg, hogy mekkora távolságokat barangoltál be és innen már látod, mi mekkora és milyen irányban van.
Victorius
Hozzászólások: 47
Csatlakozott: 2014.10.11. 09:09

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Victorius » 2015.06.12. 08:07

Sziasztok!

Tegnap este nagy sikerélményem volt.

Úgy gondoltam, hogy este fél 10 körül útra kelek, van a a közelünkben egy park, 150m-rel a tengerszint felett, egész sötét, van egy nagy rét a közepén, elég nagy eget lehet felette látni, s a környéken nem olyan gáz a fényszennyezés.

Szépen letakarítottam a távcsövem, kinéztem az ablakon, s még semmi más nem látszott az égen, csak a Vénusz "világított" veszettül. Elővettem a kinyomtatott forgatható csillagképtérképet, beforgattam a Vénuszt, s látom a térképen, hogy "balra fent tőle" - pont, ahogy Gábor fórumtárs tanácsolta - ott van a Jupiter. Mielőtt megvettem a távcsövem, az egyik fő motivációm az volt, hogy látni akarom a Jupitert, és kész, a nagy vörös foltjával együtt. Gondoltam, ha a térképen ott van, akkor az égbolton is ott kell lennie. Kinéztem, s "balra fent" tényleg ott volt egy "csillag", gondoltam, ez lenne az? Ha igen, akkor ez mindig itt volt a szemem előtt, csak épp nem tudtam, hogy az! :idea:

Szépen a keresőtávcsővel befogtam, belenéztem először csak 25szörös nagyításon, s láttam, hogy bizony ott a kis lencse, s mintha mellette egész kis apró három valami is lenne. Gyorsan váltottam 100X-ra, ez a max, amit tudok, s na, akkor elállt a lélegzetem.

Te jó ég, ez a Jupiter, még a két legdominánsabb felhősávot is láttam. Atya ég, az a három kis fénylő pont a Galilei holdak!!!! Örömömben hangosan kiabálva szaladgáltam a lakásban, hogy sikerült elkapnom a Jupitert a holdjaival! :lol: :lol:

Utána egy órán keresztül mást sem csináltam, csak görnyedtem az okulár felett, és közben hangosan "te jó ég", "húúúúúúúú", "ezt nem hiszem el" és hasonló szavak hagyták el a szám! A csajom már ott nevetett rajtam, hogy mint egy óvodás, csodálkozom, és vagy 100-szor belenézek az okulárba, s szerinte "mindig ugyanazt nézed". :roll: :roll:

Érdekes volt, hogy a holdak (később megtudtam, hogy az Iot, a Ganümédát és a Callistot láttam. De hol van az Europa? Lehet, hogy takarásban volt, és pont a Jupiter miatt nem láttam?) pontosan egy vonalban voltak, kettő közelebb Jupihoz, egy távolabb.

Nem láttam vörös foltot, nem láttam felhőáramlásokat, pláne nem gyűrűt, de amit láttam, az bőven elég volt ahhoz, hogy egy óráig csak áhitattal bámuljak egy, az okulárba körülbelül lencse nagyságú fehér foltot, amin volt két markáns szürke csík, s mellette három fénylő pont! :ugeek: :ugeek:

Fantasztikus érzés volt, amikor saját szememmel pillantottam meg azt, amit eddig csak YouTube videókon, meg műholdak felvételein láttam, s bár azok százszor szebb látványt nyújtanak, nem cseréltem volna el azt a látványt, amit tegnap este én hoztam össze, a saját lehetőségeimmel, saját magamnak.

Ma megyek, és veszek egy binokulárt.

Bocs, hogy kicsit hosszú volt, de muszáj volt megosztanom. :D
Drazsé for president!
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2652
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2015.06.12. 09:11

Egészségedre! :D
Ez a mi hobbink, most már láthatod, miért vagyunk megszállottak.
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: géza » 2015.06.12. 11:36

Péter Te is? Én is nagyon élveztem ezt a leírást. Várnék azzal a binokulárral.
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”