Általános kérdések

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2652
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2015.06.10. 13:39

Folytatva: szóval miért akad el az ember a csillagtérkép látványától?
Victorius
Hozzászólások: 47
Csatlakozott: 2014.10.11. 09:09

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Victorius » 2015.06.10. 14:02

Szerintem egy kezdőnek ez átláthatatlan. Most a magam nevében beszélek. Túl sok, túl professzionális. Annak, aki felnéz az égre, és maximum a Vénuszt ismeri fel szabad szemmel, az ilyen-olyan halmazok, galaxisok, számára "sokadrangú" objektumok csak zavaró tényezők.

Mit szeretnék én látni? Gyanítom, hogy a totál kezdők, mint én, először, mivel az a legnagyobb (ne kössön bele senki, hogy a Nap csilliószor nagyobb, mint a Hold, értse mindenki úgy, ahogy kell :mrgreen: ), megnézik a Holdat. Azután, ha van napszűrőjük, a Napot. Utána pedig a Naprendszer bolygóit akarják végignézni. Ezek közül eddig nekem sikerült a Vénuszt, és slussz. Ha ma éjszaka kimennék a csillagos ég alá, lövésem sem lenne, hogy mit hol keressek. A Jupiterre mindig is vágytam, hogy vajon a gyűrűjét látnám-e, de ezt városból esélyem sincs, szerintem. Klassz lenne lelőhely tippeket is adni, én például nagyon örülnék Budapest környékinek.

Az én benyomásom az, hogy az atlasz gyakorlatilag egy profi munka profiknak, de semmiképp nem kezdőknek ajánlott, pláne nem a szó szerint kezdőknek, akik még életükbe akár távcsőbe se néztek.

Szomomra egy olyan kiadvány lenne hasznos, ami lépésről-lépésre vezet a kezemet fogva, a legegyértelműbbektől a legbonyolultabbak felé.

Az elején az ismertető részek teljesen rendben vannak, egy kezdőnek még ez is sok amúgy.
Drazsé for president!
dienes58
Hozzászólások: 59
Csatlakozott: 2014.01.26. 13:08

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: dienes58 » 2015.06.10. 14:32

Mindenki hasonlóan kezdi, a binokli is sokat tud segíteni a megfertőződésben, de igazi élményt valóban egy teleszkóp nyújt. Előtte azonban mindenképpen a szobában kell felkészülni, hogy mit szeretnél megnézni és azt kb. hol keresd. Az internet is nagy segítségedre lehet.
Hasznos kiadványok tömegével elérhetők:
http://www.makszutov.hu/termek/faliterkep

http://www.makszutov.hu/termek/csillaga ... vcsovekhez

Ezekben érdemes egy kicsit elmélyedni. Nagy beinvesztálást akkor érdemes tenni, ha bebizonyosodik, hogy az érdeklődés tartós nem egy pillanatnyi fellángolás.
Tapasztalatom szerint bemutatókon a többség csalódik amikor mondjuk az Andromédát meglátja, mert az inerneten látott lenyűgöző képet várja az okulárban.

Érdemes elgondolkodni azon, hogy első távcsőnek esetleg a Makszutov.hu bazárjában nézni használtan jó állapotú műszert, inkább refraktort/ lencsés/ nem kell vesződni a Newton jusztírozással, mert azt még külön meg kell tanulni. Ilyenkor azért nem árt, ha egy tapasztaltabb amatőrtárs is megkukkantja azt a csövet vásárlás előtt. A nagy bevásárlóközpontok "csodáitól" messze távol kell maradini. Made in gagyi!
Röviden ezt javasolnám.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára dienes58 2015.06.10. 14:43-kor.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: mizar » 2015.06.10. 14:40

Victorius írta:Szerintem egy kezdőnek ez átláthatatlan. Most a magam nevében beszélek. Túl sok, túl professzionális. Annak, aki felnéz az égre, és maximum a Vénuszt ismeri fel szabad szemmel, az ilyen-olyan halmazok, galaxisok, számára "sokadrangú" objektumok csak zavaró tényezők.

Mit szeretnék én látni? Gyanítom, hogy a totál kezdők, mint én, először, mivel az a legnagyobb (ne kössön bele senki, hogy a Nap csilliószor nagyobb, mint a Hold, értse mindenki úgy, ahogy kell :mrgreen: ), megnézik a Holdat. Azután, ha van napszűrőjük, a Napot. Utána pedig a Naprendszer bolygóit akarják végignézni. Ezek közül eddig nekem sikerült a Vénuszt, és slussz. Ha ma éjszaka kimennék a csillagos ég alá, lövésem sem lenne, hogy mit hol keressek. A Jupiterre mindig is vágytam, hogy vajon a gyűrűjét látnám-e, de ezt városból esélyem sincs, szerintem. Klassz lenne lelőhely tippeket is adni, én például nagyon örülnék Budapest környékinek.

Az én benyomásom az, hogy az atlasz gyakorlatilag egy profi munka profiknak, de semmiképp nem kezdőknek ajánlott, pláne nem a szó szerint kezdőknek, akik még életükbe akár távcsőbe se néztek.

Szomomra egy olyan kiadvány lenne hasznos, ami lépésről-lépésre vezet a kezemet fogva, a legegyértelműbbektől a legbonyolultabbak felé.

Az elején az ismertető részek teljesen rendben vannak, egy kezdőnek még ez is sok amúgy.


Üdv!

(Nem kötözködöm.)
A cipődet be tudod kötni? Gondolom igen. Elsőre sikerült? Gondolom, nem. Most azért megy, mert gyakoroltad.
Akkor, hát gyakorolj!

Talán a Jupiter gyűrűjét is meglátod.
Victorius
Hozzászólások: 47
Csatlakozott: 2014.10.11. 09:09

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Victorius » 2015.06.10. 14:49



Az írás valóban remek, de sajnos egy kezdőnek, mint én, gyakorlatilag használhatatlan. :( Csak úgy dobálózik olyan nevekkel és kifejezésekkel, ami a tapasztaltaknak izgalmas élmény, a kezdőknek viszont érthetetlen.

Csak hogy szemléltessem: ha felnézek az égboltra, én úgy gondolom, hogy minden, amit látok, az a Tejút, hisz csak nem "látok ki" a galaxisunkból, ami 100 ezer fényév átmérőjű, szabad szemmel!
Drazsé for president!
Victorius
Hozzászólások: 47
Csatlakozott: 2014.10.11. 09:09

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Victorius » 2015.06.10. 14:53

mizar írta:Üdv!
(Nem kötözködöm.)
A cipődet be tudod kötni? Gondolom igen. Elsőre sikerült? Gondolom, nem. Most azért megy, mert gyakoroltad.
Akkor, hát gyakorolj!

Talán a Jupiter gyűrűjét is meglátod.


Lemegy a kisgyerek az uszodába. Odaszól neki a tréner: szevasz fiacskám, tudom, hogy életedben még medencében se jártál, s ez az első edzésed. Ez a minden nemzetközi szabványnak megfelelő medencénk, ahol egyébként a bajnok pólós válogatott is edzeni szokott. Ugorj be a vízbe, s legközelebb akkor gyere ide hozzám, ha a 100 hátat már 1 percen belül úszod le.

Szerinted visszamegy valaha a kölök az uszodába?
Drazsé for president!
Victorius
Hozzászólások: 47
Csatlakozott: 2014.10.11. 09:09

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Victorius » 2015.06.10. 14:58

dienes58 írta:
Ezekben érdemes egy kicsit elmélyedni. Nagy beinvesztálást akkor érdemes tenni, ha bebizonyosodik, hogy az érdeklődés tartós nem egy pillanatnyi fellángolás.


Tavaly nyáron vettem egy refraktort már, túl sűrűn nem használtam még, de egyáltalán nem bánom, hogy ott van. Akkor is azon akadtam el, hogy oké, rendben, Péter könyvét elolvastam, hogyan tovább? Most jön a bino. :) És most tényleg nekikezdek. :)
Drazsé for president!
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2652
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2015.06.10. 15:01

Victorius! Értem, amit írsz.
Az atlasz címe: Csillagatlasz kistávcsövekhez.
A hátoldali ismertetőben pontosan leírtam, kinek szól. Nem a teljesen kezdőknek.

Az a könyv, amit Te kérsz, évek óta készülget, mert óriási szükség van rá. Több részét meg is írtam már. Sokszor nekifutottam a befejezésnek, lesz is belőle valami, ígérem. Nagyon kevés "elmélet" és rengeteg gyakorlat lesz benne, kifejezetten olyanoknak, akik nem feltétlenül akarnak amatőrcsillagászok lenni, csak szeretnének néha gyönyörködni az égi csodákban. Türelem ;)
Victorius
Hozzászólások: 47
Csatlakozott: 2014.10.11. 09:09

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Victorius » 2015.06.10. 15:20

Vizi Péter írta:Victorius! Értem, amit írsz.
Az atlasz címe: Csillagatlasz kistávcsövekhez.
A hátoldali ismertetőben pontosan leírtam, kinek szól. Nem a teljesen kezdőknek.

Az a könyv, amit Te kérsz, évek óta készülget, mert óriási szükség van rá. Több részét meg is írtam már. Sokszor nekifutottam a befejezésnek, lesz is belőle valami, ígérem. Nagyon kevés "elmélet" és rengeteg gyakorlat lesz benne, kifejezetten olyanoknak, akik nem feltétlenül akarnak amatőrcsillagászok lenni, csak szeretnének néha gyönyörködni az égi csodákban. Türelem ;)


Egy ilyenért örömmel fizetnék! :-)

Bizonyára rajta van a könyv hátulján, de amikor tavaly augusztusban megvettem a tubust, és ide regisztráltam, mindenki a könyved ajánlotta, többek között magad is :), pedig leírtam, hogy annyira vagyok kezdő, amennyire lehet valaki. :)

Így hát meg is vettem Makszutov-ben a távcsővel együtt.
Drazsé for president!
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2652
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2015.06.10. 15:43

Azt még konkréten nem írtad le, miért akadsz el a térképeknél.
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”