Általános kérdések

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Tomy27
Hozzászólások: 60
Csatlakozott: 2014.11.10. 15:58

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Tomy27 » 2015.03.05. 14:50

Igen, már látom hogy komolytalan darab,
pedig az eladó nagyon rá akart beszélni. :d
Most kezdek képben lenni, informálódás után.
Pitya78
Hozzászólások: 45
Csatlakozott: 2015.03.02. 15:54

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Pitya78 » 2015.03.08. 21:42

Pitya78 írta:Sziasztok!

90/900-as SW- hez kapott állitható zenittükörnél érezhetően jobb egy alap fix zenittükör?

Köszi!


Sziasztok!

A kérdés még fenn áll, csak módosítanám olyan módon, hogy egy Lacerta dielektrikus tükör sokkal jobb?

Köszi
Pitya
SW 90/900 , Scopium 10*50
vgabriel
Hozzászólások: 129
Csatlakozott: 2015.01.03. 12:51

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: vgabriel » 2015.03.09. 06:30

Az állítható gagyinál minden jobb! A dielektrikus a legjobb persze, de ezt az ára is tükrözi.
150/750 N ~ 127/1500 MC ~ 80/910 L
20x80 Celestron B ~ 10x50 Scopium B
Engem nem zavar a sötétség, csak legyen világos!
Sepó
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2015.03.10. 13:34

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Sepó » 2015.03.10. 13:59

Üdvözlet mindenkinek!

Új regisztráló vagyok, de szoktam olvasgatni Csillagváros fórumát, sokat lehet tanulni a tapasztaltabbaktól, bár azt mondják, a gyakorlat teszi a mestert. Éppen ezért határoztam el én is, hogy a közeljövőben távcsövet vásárolok magamnak. Eddig egy kis 16x32 binoklival nézegettem. Most ki is néztem egyet, amiről szeretném kikérni a véleményeteket. Használtan venném a műszert, előtte természetesen letesztelném (könyvekből, fórumokon összegyűjtött tapasztalatom alapján, ha tud valaki valami okosat, szívesen veszem a kritikát, segítséget), de inkább az érdekelne, hogy ez a típus alapból mennyire jó. Vizuális észleléshez kellene, a fotózás most nem téma, általános területre, de inkább a bolygózás, hold és nap (tudom, csak megfelelő fóliával) vizslatás érdekelne. Szóval ha valakinek van tapasztalata Celestron c6 sc távcsővel, akkor örülnék, ha megírná ezt nekem.
Előre is köszönöm mindenkinek!

Derűs estét!

Sepovics Gábor
Avatar
BARRACUDA
Hozzászólások: 62
Csatlakozott: 2012.02.06. 20:21

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: BARRACUDA » 2015.03.10. 21:31

Üdvözlet mindenkinek!

Új regisztráló vagyok, de szoktam olvasgatni Csillagváros fórumát, sokat lehet tanulni a tapasztaltabbaktól, bár azt mondják, a gyakorlat teszi a mestert. Éppen ezért határoztam el én is, hogy a közeljövőben távcsövet vásárolok magamnak. Eddig egy kis 16x32 binoklival nézegettem. Most ki is néztem egyet, amiről szeretném kikérni a véleményeteket. Használtan venném a műszert, előtte természetesen letesztelném (könyvekből, fórumokon összegyűjtött tapasztalatom alapján, ha tud valaki valami okosat, szívesen veszem a kritikát, segítséget), de inkább az érdekelne, hogy ez a típus alapból mennyire jó. Vizuális észleléshez kellene, a fotózás most nem téma, általános területre, de inkább a bolygózás, hold és nap (tudom, csak megfelelő fóliával) vizslatás érdekelne. Szóval ha valakinek van tapasztalata Celestron c6 sc távcsővel, akkor örülnék, ha megírná ezt nekem.
Előre is köszönöm mindenkinek!

Derűs estét!

Sepovics Gábor



Szia Gábor!

Légy üdvözölve körünkben! :)

Mi alapján választottad pont az SC6-ot? Mindenképpen katadioptrikus rendszerben gondolkozol?
Ha igen és bolygózni, Holdazni és napra kell, akkor az MC rendszer is alternatíva lehet, mivel kisebb a központi kitakarásuk az SC-hez képest, részletgazdag és szép kontrasztos színhibamentes képet adnak, nagy nagyítások sem jelentenek gondot. Mind vizuálra, mind CCD-re jó választás tud lenni.
Igaz, még soha nem néztem SC csőbe, makszutovom viszont már szinte az összes létező méretben volt, kivéve a 180-ast. Idáig még egyikben sem csalódtam, véleményem szerint az MC150 elég erős versenytársa egy C6-nak.
Mondjuk én is nagyon kíváncsi lennék azok véleményére, akik már mindkettővel kukkoltak :)

üdv,
Levente
____________________________
- SW 150/1800 MC
- SW 127/1500 MC
- SW ED APO 100/900
- Celestron C90 (90/1200 MC)
- Bresser 10x50
- Lacerta 8x45
Sepó
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2015.03.10. 13:34

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Sepó » 2015.03.11. 08:32

Szia Gábor!

Légy üdvözölve körünkben! :)

Mi alapján választottad pont az SC6-ot? Mindenképpen katadioptrikus rendszerben gondolkozol?
Ha igen és bolygózni, Holdazni és napra kell, akkor az MC rendszer is alternatíva lehet, mivel kisebb a központi kitakarásuk az SC-hez képest, részletgazdag és szép kontrasztos színhibamentes képet adnak, nagy nagyítások sem jelentenek gondot. Mind vizuálra, mind CCD-re jó választás tud lenni.
Igaz, még soha nem néztem SC csőbe, makszutovom viszont már szinte az összes létező méretben volt, kivéve a 180-ast. Idáig még egyikben sem csalódtam, véleményem szerint az MC150 elég erős versenytársa egy C6-nak.
Mondjuk én is nagyon kíváncsi lennék azok véleményére, akik már mindkettővel kukkoltak :)

üdv,
Levente[/quote]


Helló Levente!

Köszönöm a gyors választ, örülök hogy regisztráltam, egyre több izgalmas dolgot találok itt. Válaszolva a kérdésedre, mindenképp katadioptrikus rendszerben gondolkodom, főleg a mérete és tudása miatt. Lakásból elég sokat fogok kitelepülni, és szerintem ez még a szállítható méret lenne. Nálam is az MC 150 az alternatíva, de újonnan jelenleg még nem futja rá. A c6-ost is használtan venném, még nem vettem meg, és annak az árából jelenleg "csak" egy MC 102/1300-ast tudnék venni újonnan. Szóval úgy gondoltam inkább használtan egy nagyobb teljesítményűt veszek. Ez ráadásul itt van a közelben, és ki is tudom majd próbálni, de még nem biztos. Még nem volt ilyen távcsövem, csak egy kis binoval nézegettem, ez lesz az első nagy beruházásom. Szóval ha van valami ötleted, hogy miként is teszteljem a csövet, mit is kéne rajta megnézni, mit láthatok benne (gondolom kb ugyanazt mint egy MC 150-ben) , akkor szívesen fogadom őket (persze már készül nálam is a checklist). Egyébként pont van egy összehasonlítás, ami ezen két típust mutatja be magyar nyelven, http://titanic.nyme.hu/~stella/repassy/Test2.html , ha érdekel olvasd el. Ott nem találtak túl sok különbséget a két cső között, így a nagyobb központi kitakarás nem lehet olyan vészes. De azért én is kíváncsi lennék egy részletesebb összehasonlításra.
Mindenesetre köszönöm a hozzászólást, remélem sok ilyen lesz még. Ha addig nem is, akkor majd a teszt után írok ide egy beszámolót. Remélem már az első saját tubusomról :) .

üdv

Gábor
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2015.03.11. 11:07

Sepó írta:Helló Levente!

1.mindenképp katadioptrikus rendszerben gondolkodom, főleg a mérete és tudása miatt.
2. Lakásból elég sokat fogok kitelepülni, és szerintem ez még a szállítható méret lenne.
3. Nálam is az MC 150 az alternatíva, de újonnan jelenleg még nem futja rá.
4. A c6-ost is használtan venném, még nem vettem meg, és annak az árából jelenleg "csak" egy MC 102/1300-ast tudnék venni újonnan.
5. Szóval ha van valami ötleted, hogy miként is teszteljem a csövet, mit is kéne rajta megnézni, mit láthatok benne (gondolom kb ugyanazt mint egy MC 150-ben) , akkor szívesen fogadom őket (persze már készül nálam is a checklist).

6. De azért én is kíváncsi lennék egy részletesebb összehasonlításra.


Szia! Kicsit megvágtam az írásodat, így könnyebb válaszolni.
1. Nincs gond sem az MC sem a SC rendszerekkel. Azt tudd, hogy a nagy fókusz miatt kisebb lesz a
látómező, így nagy kiterjedésű dolgokat nem fogsz látni bennük egyben.
2. A szállíthatósággal nem lesz gond. azt viszont nem írtad meg, milyen mechanikára fogod rátenni a C6-ost. Az nagyon fontos!!!!
3. Az MC 150-es jó alternatíva.
4. Ha jó kezekben volt a távcső, akkor nincs gond ezekben kevés a mozgó-kopó alkatrész. Persze, el lehet rontani őket, de azt talán kiszúrod. Kérdezgesd sokat az eladót, és figyeld a reakcióit.
5. Érdemes volna nappal is tesztelni, meg éjjel is. Mostanában látszik a Vénusz a Mars, de talán a legjobb teszt a Jupiter lesz, mert ahhoz már jó nagyítás kell, színes, a holdak is látszanak. Azt kell nézned, hogy mennyire ad stabil, kontrasztos, jól kivehető képet. Mennyire különülnek el a színek a Jupiteren, mennyire éles a határ a sávokban. Ennek a távcsőnek nagyon kontrasztosnak kell lennie, ez ebben jó. Keressetek valami gömbhalmazt, azt is jól kell bontania.
6. Az MC és a SC rendszer között nincs akkor különbség, hogy ezt szabad szemmel, ráadásul kezdő szemmel kiszúrd.
A tükrük átmérője, a fókusz és a kitakarás gyakorlatilag ugyanaz, itt már csak a gyártási minőség meg ilyenek számítanak. Meg az, milyen okulárokat dugsz a távcsőbe, mert ez is jelentősen befolyásolja a látványt. Erről sem írtal!!!

Sok sikert a vásárláshoz, aztán majd írj, hogy tetszett!
Sepó
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2015.03.10. 13:34

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Sepó » 2015.03.11. 15:16

Szia! Kicsit megvágtam az írásodat, így könnyebb válaszolni.
1. Nincs gond sem az MC sem a SC rendszerekkel. Azt tudd, hogy a nagy fókusz miatt kisebb lesz a
látómező, így nagy kiterjedésű dolgokat nem fogsz látni bennük egyben.
2. A szállíthatósággal nem lesz gond. azt viszont nem írtad meg, milyen mechanikára fogod rátenni a C6-ost. Az nagyon fontos!!!!
3. Az MC 150-es jó alternatíva.
4. Ha jó kezekben volt a távcső, akkor nincs gond ezekben kevés a mozgó-kopó alkatrész. Persze, el lehet rontani őket, de azt talán kiszúrod. Kérdezgesd sokat az eladót, és figyeld a reakcióit.
5. Érdemes volna nappal is tesztelni, meg éjjel is. Mostanában látszik a Vénusz a Mars, de talán a legjobb teszt a Jupiter lesz, mert ahhoz már jó nagyítás kell, színes, a holdak is látszanak. Azt kell nézned, hogy mennyire ad stabil, kontrasztos, jól kivehető képet. Mennyire különülnek el a színek a Jupiteren, mennyire éles a határ a sávokban. Ennek a távcsőnek nagyon kontrasztosnak kell lennie, ez ebben jó. Keressetek valami gömbhalmazt, azt is jól kell bontania.
6. Az MC és a SC rendszer között nincs akkor különbség, hogy ezt szabad szemmel, ráadásul kezdő szemmel kiszúrd.
A tükrük átmérője, a fókusz és a kitakarás gyakorlatilag ugyanaz, itt már csak a gyártási minőség meg ilyenek számítanak. Meg az, milyen okulárokat dugsz a távcsőbe, mert ez is jelentősen befolyásolja a látványt. Erről sem írtal!!!

Sok sikert a vásárláshoz, aztán majd írj, hogy tetszett![/quote]


Helló András!
Köszönöm az észrevételeidet, nagyon sokat segítettél. Úgy néz ki, lesz alkalmam nappal és éjjel is tesztelni a csövet, majd megnézem vele azokat, amiket írtál. De hogy én is válaszoljak, egy cg-4 eq mechanikára gondoltam, remélem "elbírja", de amíg nem biztos hogy ez lesz az igazi cső, addig nem rendelem meg. Okulárokból sincs jelenleg túl sok nekem, kaptam néhány SW Plösl oklit: 6, 8, 13, 20 mm-eseket. Kipróbálom velük a műszert, és ha nem tetszik a képe, csere. De egyenlőre biztos hogy ezek maradnak, anyagi okokból. És még szűrőket is tervezek, de azt is csak később.
Még egyszer köszi a segítséget, a teszt után írok.
Üdv: Gábor
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2015.03.11. 16:26

Sepó írta:Helló András!
Köszönöm az észrevételeidet, nagyon sokat segítettél. Úgy néz ki, lesz alkalmam nappal és éjjel is tesztelni a csövet, majd megnézem vele azokat, amiket írtál. De hogy én is válaszoljak, egy cg-4 eq mechanikára gondoltam, remélem "elbírja", de amíg nem biztos hogy ez lesz az igazi cső, addig nem rendelem meg. Okulárokból sincs jelenleg túl sok nekem, kaptam néhány SW Plösl oklit: 6, 8, 13, 20 mm-eseket. Kipróbálom velük a műszert, és ha nem tetszik a képe, csere. De egyenlőre biztos hogy ezek maradnak, anyagi okokból. És még szűrőket is tervezek, de azt is csak később.
Még egyszer köszi a segítséget, a teszt után írok.
Üdv: Gábor


Jó lesz az, csak teszteld!

Ha nem jön be, vagy kevés a keret, akkor én most árulok egy 127/1500-as Skywatcher MC távcsövet, EQ3 mechanikával (az majdnem olyan, mint a CG4, csak alulábas) és még óragépet is adok hozzá. (kerersővel, zenittükörrel, 1db okulárral)
Szőr-bőr 120ezer.

Volt rá vevőm, csak nem túl úriember módon elpárolgott, így most megint eladó.
Pitya78
Hozzászólások: 45
Csatlakozott: 2015.03.02. 15:54

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Pitya78 » 2015.03.13. 14:04

Sziasztok!

OIII szűrő maszatos, foltos mivel tudom takaritani?
Van rá valami speciális anyag, vagy sima monitor tisztitóval ill. Szemüveg tisztitóval neki eshetek?
köszönöm
SW 90/900 , Scopium 10*50
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”