Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Attila » 2014.10.12. 13:00

mizar írta:.. Már bocsánat, kedves barátaim, de én ezzel nem értek teljesen egyet. ...


Nagyon helyes. Ettől színes a világ...
Ez is egy vélemény a többi között.

De én is fenntartom az enyémet, annak minden szavát.
Ja, és nem ítélem felelőtlenségnek, ha más másképp gondolja...


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Victorius
Hozzászólások: 47
Csatlakozott: 2014.10.11. 09:09

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Victorius » 2014.10.12. 14:28

Attila írta:

A binokli nem csak egy műszer (már ha minőségével kiérdemli ezt a definíciót...). De társ, jóbarát, amire mindig lehet számítani jusztírozgatás, periodikus hiba, meg minden egyéb baromság nélkül. A szemed meghosszabbítása (...)


Köszönöm ezt az alapos írást is, ismét tanultam valamit. :) Megnéztem azt a 400 dolláros csodát, szívem szerint szaladnék és venném meg, de... Mivel tényleg a kezdőbbnél is kezdőbb vagyok, előbb a Skodába kell beülnöm.

Bizonyára az a bino (így fogom hívni, már el is döntöttem :) ), azaz Bino, amit megveszek, nem lesz tökéletes, de annál sokkal többet fog tudni, mint ami az én szárnybontogatásomhoz kell. Mindeddig ez szerintem teljesen jó nekem, be fogok menni ebbe a makszutov-be (fura neve van), gondolom nem véletlen, hogy ezt a boltot linkelgeti be mindenki. 8-) Ott aztán körbenézek, és kérem majd a szakértők tanácsát.

Most tök hülyét kérdezek, de tényleg nem tudom, hogy van. Ha valaki éjszaka nekiindul észlelni, akkor a kuma sötétben megy az erdőben, míg elér egy tisztásra, és ott is a kuma sötétben észlel? S akkor hogy lát maga köré? Vagy a zseblámpa alapfelszerelés? Nem biztos, hogy bemerészkednék egy sötét erdőbe egyedül. :lol:

S honnan lehet olyan rácsos térképet szerezni, amit említettél?
Drazsé for president!
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Attila » 2014.10.12. 19:52

Victorius írta:... Most tök hülyét kérdezek, de tényleg nem tudom, hogy van. Ha valaki éjszaka nekiindul észlelni, akkor a kuma sötétben megy az erdőben, míg elér egy tisztásra, és ott is a kuma sötétben észlel? S akkor hogy lát maga köré? Vagy a zseblámpa alapfelszerelés? Nem biztos, hogy bemerészkednék egy sötét erdőbe egyedül. :lol:

S honnan lehet olyan rácsos térképet szerezni, amit említettél?


Ez pl. jó lenne (a "legendás" Sky Atlas 2000), de ha nem akarod megrendelni az USA-ból, akkor itthon nem tudom, hogy beszerezhető-e (és nem is olcsó...):
https://www.shopatsky.com/product/Sky-Atlas-2000-Deluxe-Laminated/

Ugyanakkor ezt megveheted ezt fillérekért, és utólagos laminálással is sokkal olcsóbb (bár meglehetősen szocreál; már gyerekkoromban is ezt használtuk... :D :
http://www.makszutov.hu/termek/pleione

Ezt már más is javasolta, de szerintem is nagyon jó választás:
http://www.makszutov.hu/termek/csillagatlasz-kistavcsovekhez

A fehér/piros változat jó a sötét erdőben is, és a térkép éjszakai nézegetéséhez is:
http://tavcso.hu/?o=termek&te=LAMP2 (ez egy másik üzlet, mert itt a Makszutov honlapon nem találtam)

Egyébként kitelepülni még szürkületben érdemes, nem az éjszaka közepén...

Üdv,
MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Vénkertész
Hozzászólások: 247
Csatlakozott: 2013.08.18. 23:52

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Vénkertész » 2014.10.12. 20:53

Üdv- Viktor !
Látom Budapesti vagy, ha érdekel adok kölcsön egy binót 25x nagyítással, 70-es objektívvel. Próbáld ki. A térképeknél, meg szerintem vedd meg az Ursa minor programot, a Cassiopeiát rögtön felismered, onnan meg tied az Ég, de küldök is át belőle térképeket PDF-ben. A binó: Celestron egész jó és nem is nehéz. Én a végén egy gumipókkal lógattam le egy ágról és úgy keresgéltem, ha távcső képében takarás volt. Amúgy 15cm-es dobson tényleg jó, sőt, ha csak a tubust veszed meg te is építhetsz alá olyan zsámolyt, amilyet szeretnél- később.
Avatar
Vénkertész
Hozzászólások: 247
Csatlakozott: 2013.08.18. 23:52

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Vénkertész » 2014.10.12. 21:10

Ja, és a lámpa! kell egy egy erősebb, ha kiesik az okulárrögzítő csavar, de észlelés előtt, ha füves részen vagy érdemes egy geotextilt a távcső alá tenni, térképnézegetéshez meg nekem egy kb 400ft-os fotocellás ledes kerti lámpám van, amire, ha kell ráhúzok egy mosószeres falon piros kupakját.
Avatar
Vénkertész
Hozzászólások: 247
Csatlakozott: 2013.08.18. 23:52

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Vénkertész » 2014.10.12. 21:15

És még egy apró kérdés! Tényleg kezdő vagy, vagy csak hülyéskedsz?
Victorius
Hozzászólások: 47
Csatlakozott: 2014.10.11. 09:09

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Victorius » 2014.10.12. 22:32

Vénkertész írta:És még egy apró kérdés! Tényleg kezdő vagy, vagy csak hülyéskedsz?


Dehogy hulyeskedek. Annyira kezdo vagyok, hogy eetemben meg egy latcsobe sem neztem, nemhogy csillagaszatiba, de szinhaziba se. :)
Drazsé for president!
Janicsillagasz
Hozzászólások: 639
Csatlakozott: 2009.09.22. 13:13

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Janicsillagasz » 2014.10.13. 18:17

mizar írta:Szerintem aki egy 150/1200-as Dobsonnal elkezdi, az nem fog csalódni. Minőségben és élményben megkapja évekre amire számított. Az objektumokat megtanulja térkép alapján egyre biztosabban megkeresni, és lenézi majd azokat, akik az M13-at csak gotoval találják meg.


Tökéletesen egyetértek!
Jómagam is egy 150/1200-as SW dobsonnal kezdtem, előtte soha nem néztem még távcsőbe (kivéve annyit hogy egyszer a szolnoki T.I.T. Uránia csillagvizsgálóban a Marsot megtekintettük egy 200/1000-es Celestronnal és kész passz semmi más élményem nem volt távcsővel). Viszont előtte már évekig bújtam a könyveket, csillagtérképem is hamarabb lett mint távcsövem, így mire sikerült megvennem a 15-ös kukkert, már kívülről ismertem az égboltot (lassan tudtam megvenni mert 15 éves korban még nemigen van keresete az embernek, főleg ha falusi, így volt időm megismerni az elméletet). Egészen pontosan 6 évig volt tulajdonomban "Sanyi". Ez idő alatt vagy 2000 különböző objektumot néztem meg vele, vagy 300-ról rajzot is készítettem. Imádtam azt a távcsövet, de később lecseréltem a fényvödörre (300/1500 SW dobson) mert azzal lehet igazán észlelni a 15 magnis galaxiscsoportokat :D
Ha bárki elém áll és azt kérdezi hogy kezdőként milyen távcsövet vegyen ami elég nagy a normális észleléshez de 0 tapasztalattal is meg lehet tanulni az égbolt fürkészését, habozás nélkül a 150/1200-as SW dobsont ajánlom! Mindenféle GoTo meg elektromos fityfene nélkül! Elsőnek tanulja meg az ember az égboltot, ne csak távcsőben ismerje. El kell sajátítani a csillagról-csillagra való ugrálást, az nem ad élményt hogy putty putty és már fordul is a mechanika....
Tisztelt Kezdő Csillagászok!
Ne vegyetek GoTo-t elsőre! Tanuljátok meg az égbolt "használatát"! Vegyétek meg a Szabó Sanyi féle Égabroszt vagy a Vizi Péter féle csillagatlaszt és fedezzétek fel az égboltot! Egy 150-es newtonnal sok-sok évre meg lesztek vele elégedve, lehet hogy nem is fogjátok lecserélni!
-De nem fogom megtalálni az objektumokat.
Ugyan már! Nem olyan nehéz. Van kereső a nagy tubuson, hatalmas látómezővel. Ha tudod hogy egy adott objektum az égbolt mely részén van (térképről) akkor csak egyszerűen odafordítod a tubust, középre hozod a szálkeresztben és (ha elég pontos a kereső beállítása) már ott is van a távcsőben. Mind voltunk kezdők. Én is emlékszem még a legelső (legeslegeslegelső) kiülésemre az égbolt alá. Sok kérdőjel lebegett a fejem fölött hogy most mi merre hány ívperc.... De fél óra alatt meglehet tanulni a csillagképek helyzetét, kinézetét és a legfényesebb objektumokat. Ja és a csillagászatot szeretni kell. Élményt adjon a puszta szemes nézelődés is, ne nyakfájdalmat! :)
150/1200!!!!!
Victorius
Hozzászólások: 47
Csatlakozott: 2014.10.11. 09:09

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Victorius » 2014.10.14. 07:39

Janicsillagasz írta:

Tökéletesen egyetértek!
Jómagam is egy 150/1200-as SW dobsonnal kezdtem, előtte soha nem néztem még távcsőbe (...)


Jó reggelt mindenkinek. Tegnap bementem a makszutov-be, nagyon rendes volt a kolléga, de csalódottan, távcső vagy bino nélkül jöttem el. Nagyon korrekt tájékoztatás kaptam, és annak ellenére, hogy a kolléga bármit rámsózhatott volna, mégse tette, fair volt. Azt mondta, hogy menjek el a Polarisba, nézzek meg minden eszközt, hogy egyáltalán ezt várom-e, amit láttam, s utána döntsek, hogy mit is akarok, akarok-e bármit is, vagy sem.

Nem tudtam, hogy Vizi Péter könyve ott kapható, ha tudom, megveszem. :)

Azt beláttam, hogy nincs értelme vennem 30 ezer forintért egy binokulárt, mert ahhoz állvány is kell, egy jó állvány meg vagy 40 ezer forint, 70 ezerért meg már vehetek egy a binonál többre képes eszközt.

S mivel mindenképp el szeretnék indulni ezen az úton, ezért úgy döntöttem, hogy végül egy macera és jusztírozás-mentes, refraktorral kezdem meg a pályafutásom, ami még nem igényel nagy anyagi áldozatot.

Kezdésnekezt az eszközt néztem ki, azt gondolom, hogy az induláshoz tökéletes lesz. Ehhez még Péter könyvét is bezsebelem, és elindulok az úton. :)
Drazsé for president!
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2652
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2014.10.14. 08:28

70/500-zal könnyebb volna, majdnem kétszer akkora látómező, mint a /900-asnak, igen jó képalkotás, az állványon sokkal stabilabban ül, természetfigyelésre is alkalmas. 100x-ig ez is jól használható, afölött a /900-as se nagyon.
70/500 starpointerrel, +EQ2 mechanika, +a gyári 10 és 25 mm-es okulárok, ezek mellé egy 5 mm-es SW Planetary vagy 6 mm-es GoldLine: tökéletes és élvezetes kezdő szett.
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”