Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Avatar
Vénkertész
Hozzászólások: 247
Csatlakozott: 2013.08.18. 23:52

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Vénkertész » 2014.10.09. 22:26

Még egy apróság! A Hama 3.14-es hihúzatra lett átalakítva a 0.98-ról, tehát olyan okulárok is kellenek és egy nagyon átalakított szintén Hama fotóállványon pihen. Vannak kisbetűs részek, de én évekig cipeltem magammal és jó volt.
Victorius
Hozzászólások: 47
Csatlakozott: 2014.10.11. 09:09

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Victorius » 2014.10.11. 09:28

Sziasztok,

Teljesen kezdo, az amatornel is amatorebb ember vagyok, az eletben soha nem neztem meg tavcsobe, egyszeruen csak annyit tudok, hogy szeretnem megfigyelni (eszlelni :) ) mindazt, ami a fejunk felett zajlik. Honapok ota csak az univerzumrol szolo filmeket nezek, nem tudom megunni, s amulattal tolt el az a teny, hogy innen a Foldrol olyan csodak is lathatok, mint a Lofej kod.

Tudom, hogy egy fenyev kb. 9,5 billio kilometer, hogy a fenyszennyezes megoli az eszlelest, hogy a Fold egymillioszor elferne a Napban, hogy a Jupiter feltehetoen szilard kozetmaggal rendelkezik, s hogy a hozzank legkozelebb levo csillag a Proxima Centauri s vagy 4 fenyevre van innen.

De fogalmam sincs, hogy ha felnezek az egre, hol keressem a Nyilas csillagkepet, hogy merre van a Fiastyuk, csak azt latom, hogy van fent csillio csillag, de semmi rendszert nem latok benne. :)

Nos, ilyen hatterrel szeretnek belevagni a megfigyelesbe, es szeretnek tavcsovet venni. Optikai alapismereteim a nullaval egyenloek, fogalmam sincs mi az, hogy refraktor, s a fizika fennyel foglalkozo reszebol is csak minimalis ismereteim maradtak.

Teljesen laikuskent talaltam ezt a tavcsovet:

celestron nexstar 130 slt

Igazabol abban kernek segitseget, hogy merre induljak el, ez a tavcso az olyanoknak, mint en, egyaltalan ajanlott-e.

Minden tanacsot koszonok.
Drazsé for president!
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2014.10.11. 11:13

Victorius írta:
Teljesen laikuskent talaltam ezt a tavcsovet:

celestron nexstar 130 slt

Igazabol abban kernek segitseget, hogy merre induljak el, ez a tavcso az olyanoknak, mint en, egyaltalan ajanlott-e.


Szia,

sokan fordulnak hozzán ilyen kérdéssel, és meglepő, hogy sokan pont ezt a távcsövet "nézik ki elsőre"
maguknak. Ilyenkor általában vissza szoktunk kérdezni: Miért pont ez? Mi tetszett meg benne?
Mert ugye, rengeteg féle-fajta távcső van!

Alapvetően nincs rossz távcső, ha azt a távcsőboltban veszed, és előtte meghallgattad a véleményét annak,
aki ott dolgozik, de például első távcsőnek nem szoktunk számítógép vezérelt mechanikát ajánlani.
Nem azért, mert az rossz, hanem azért, hogy ha nem tudod, hol van az égen a Fiastyúk, akkor
a számítógép miatt ez után sem fogod tudni, meg megmondja helyetted. Az amatőr csillagászatban viszont az első lépések egyike pont ez, a csillagos ég megismerése. Azt meg inkább neked kellene megtanulnod, egy könyv és egy kézzel állítható távcsőmechanika segítségével.

Ebben az árfekvésben ajánlok neked egy jobbat:
SkyWatcher BD 150/750 Newton + EQ-5
144 ezerért
vagy

SkyWatcher 102/1000 refraktor delux + EQ-3
119 ezerért
(ez utóbbit is kérheted EQ5 mechanikával ami jobb, csak rákell fizetni kb 30-35 ezert)

Az első egy tükrös a második egy lencsés távcső. Kezdőknek bőven jó, abban az árban van, amit a másik,
automatizált tévcsőért fizetttél volna.

(de azért írd meg a választ, hogy mi tetszett meg benne, mert mi is rengateget tanulunk abból, hogy egy
laikusnak mi tetszik egy ismeretlen műszerben)
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mizar » 2014.10.11. 11:44

Kukac írta:
Victorius írta:
Teljesen laikuskent talaltam ezt a tavcsovet:

celestron nexstar 130 slt

Igazabol abban kernek segitseget, hogy merre induljak el, ez a tavcso az olyanoknak, mint en, egyaltalan ajanlott-e.


Szia,

sokan fordulnak hozzán ilyen kérdéssel, és meglepő, hogy sokan pont ezt a távcsövet "nézik ki elsőre"
maguknak.


Azért, mert ha a gugliba beírod, hogy csillagászati távcső, akkor ezt dobja ki elsőre.
Tovább meg nem olvas senki.
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2014.10.11. 11:44

Victorius írta:Teljesen laikuskent talaltam ezt a tavcsovet:

celestron nexstar 130 slt

Igazabol abban kernek segitseget, hogy merre induljak el, ez a tavcso az olyanoknak, mint en, egyaltalan ajanlott-e.

Kezd itt: http://www.makszutov.hu/tudastar/tanacs ... elott.html

A cikk sok kérdést felvet, ha tudod magadnak a választ, akkor konkrétabban tudunk segiteni.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Victorius
Hozzászólások: 47
Csatlakozott: 2014.10.11. 09:09

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Victorius » 2014.10.11. 15:17

Koszonom a hasznos linkeket es informaciokat, tajekozodom. :D

Olyan tavcsovet szertnek, mely hordozhato, ergo nem tul nehez, mert kirandulasaimsoran bevagnam a kocsiba, hogy mindig keznel legyen. Hogy mit szeretnek eszlelni? Ahogy az ujszulottnek is minden vicc uj, nekem minden az, ami odafent van. :D igy mindent. A Napot nem, mert megfelelo szurokkel sem mernek belenezni :D

Tudom, hogy a szamitogepvezerelt csovet sokan lenezik, mondvan, az nem igazi tavcso, de nekem pont a kenyelem miatt szimpatikus, es a laikussagom miatt. Szamomra nagyobb orom, ha lathatok valamit, mintha befognam magam, nem akarok orakat bibelodni egy manualis csovel azert, hogy egy fenyfoltot befogjak. :D

No meg nem is vagyok annyira ugyes, es felek tole, hogy a benazasom es a kudarc hamar elvenne a kedvem az egesztol.

Persze nem dontottem, hisz csak puhatolozom, megnezem az ajanlott linkeket es eszkozoket.
Drazsé for president!
Victorius
Hozzászólások: 47
Csatlakozott: 2014.10.11. 09:09

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Victorius » 2014.10.11. 15:54

Kukac írta:
Ebben az árfekvésben ajánlok neked egy jobbat:
SkyWatcher BD 150/750 Newton + EQ-5
144 ezerért)


Megneztem ezt a tubust, marha jol nez ki. :))) ez amugy mit jelent?

"használatuk kényelmetlen lehet amiatt, hogy az okulárkihuzat időnként a tubus "alá", időnként "fölé" kerül"

Az okularkihuzat ahol bele kell nezni? S az hogy kerul a tubus ala vagy fole? A tubus forog? :oops:

Amugy altalanossagban ezeknek a tavcsoveknek mennyire egyszeru a kezelese? Azt sem tudnam, hol fogja meg oket, nemhogy meg be is fogjak vele valamit :shock:
Drazsé for president!
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mizar » 2014.10.11. 16:05

Victorius írta:Tudom, hogy a szamitogepvezerelt csovet sokan lenezik, mondvan, az nem igazi tavcso, de nekem pont a kenyelem miatt szimpatikus, es a laikussagom miatt. Szamomra nagyobb orom, ha lathatok valamit, mintha befognam magam, nem akarok orakat bibelodni egy manualis csovel azert, hogy egy fenyfoltot befogjak. :D



Én ezt szégyellném itt leírni! Az egésznek ez a lényege. Neked akkor egy virtuális planetárium kell, nem távcső.
Avatar
Csillagos Pisti
Hozzászólások: 1639
Csatlakozott: 2010.03.17. 20:43

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Csillagos Pisti » 2014.10.11. 17:07

Victorius írta:Koszonom a hasznos linkeket es informaciokat, tajekozodom. :D

Olyan tavcsovet szertnek, mely hordozhato, ergo nem tul nehez, mert kirandulasaimsoran bevagnam a kocsiba, hogy mindig keznel legyen. Hogy mit szeretnek eszlelni? Ahogy az ujszulottnek is minden vicc uj, nekem minden az, ami odafent van. :D igy mindent. A Napot nem, mert megfelelo szurokkel sem mernek belenezni :D

Tudom, hogy a szamitogepvezerelt csovet sokan lenezik, mondvan, az nem igazi tavcso, de nekem pont a kenyelem miatt szimpatikus, es a laikussagom miatt. Szamomra nagyobb orom, ha lathatok valamit, mintha befognam magam, nem akarok orakat bibelodni egy manualis csovel azert, hogy egy fenyfoltot befogjak. :D

No meg nem is vagyok annyira ugyes, es felek tole, hogy a benazasom es a kudarc hamar elvenne a kedvem az egesztol.

Persze nem dontottem, hisz csak puhatolozom, megnezem az ajanlott linkeket es eszkozoket.




Hello Viktor, attól tartok, rossz a hozzáállásod ehhez az egészhez...Elmondom mire gondolok, a legnagyobb távcsöben SEM lesz vakítóan vörös, sem nem hupikék sem nem neonzöld egyetlen köd sem! Ezt jó ha előre tudod még mielőtt beleinvesztálnál bármilyen távcsőbe. (Kettőscsillagok igen de erről is érdemes előbb sokat olvasni) Nagyon nagy távcsővel nem érdemes kezdeni, mert mire belejössz, már nem tudsz feljebb menni átmérőben, s nem lesz viszonyításod sem, honnan - hova jutottál el, egyáltalán... értekelni sem lehet igazán a távcsőben látottakat, ha egyenest nagyot akar az ember.
Én pl soha az életbe nem akarok majd GOTO távcsövet, elveszi az egész távcsövezésnek a lényegét, a keresés / megtalálás örömét...(kérdem én, ha nem érdekel mélyebben mi hol van az égen, akkor minek csillagászkodni??? :shock: )
így -mint a legtöbb éget ismerő-szerető egyén- KIS LÉPÉSEKKEL kell haladjon ebben a hobbiban, (nem is, ez több mint egy hobbi....ez életszemlélet, alázatra nevel) hogy mi az üzenetem számodra? Az hogy menj ki az ég alá, vegyél egy 7x50 vagy 10x50-es kézi távcsövet (makszutov.hu) ismerd magad ki az ég alatt, vegyél kezedbe papíralapú térképeket, viseltess az ég iránt alázattal, és akkor majd értékelni tudod azt, ami ott fenn vár...jelesül a "kis fényfoltokat", és a legfontosabb a végére; ne legyenek irracionális elvárásaid...ne a Nat Geo szuper-színes-szagos képei után vágyódj, ahhoz ott a Hubble Deep Field, vagy a wikisky. Ez nem az a "kávéház".
(Félreértés ne essék, hazánkban nagyon sok kiváló asztrofotós tagtársunk van! Ők óriási tapasztalattal felvértezve érték el azt, amit ma alkotnak!)
Olvass sokat, nem hiszem hogy annyira ne lennél ügyes ahogy írod, idővel meg lehet tanulni minden távcső kezelését. DE drukkolok hogy megleld a helyed ebben a műfajban és idővel megértsd mi is érdekel igazán ebben az elképesztően szép időtöltésben, amit amatőrcsillagászatnak neveznek.
Földvári István Zoltán
10x50 & 20x60 Tento, 70/500mm refr, 80/900mm refr, 127/1500mm MC + AZ5.
https://csillagokutjan.blogspot.com/
https://holdfenyarnyek.wordpress.com/
https://youtube.com/channel/UCTypZPog53vuLGwIzn7503Q
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2014.10.11. 19:02

Ez tényleg ilyen, hogy pl. a múltkor, mikor az üstököst kerestem, ami látható volt binokulárral, azóta emlékszem, hogy a Cassiopeia felé nézve valamennyivel látok egy 3 csillagos egy sorban nagyon szép látvány, meg még van ilyen néhány objektum, amire fejből tudom hova kell nézni, hogy megtalálja, most nem akarom itt felsorolni, nem is sok , de azért ezeket tudom.
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”