Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2014.06.25. 16:48

A rossz idő kedvez a távcsőtükör csiszolásnak és a növényeknek, ha esik. :)
Levente
Hozzászólások: 111
Csatlakozott: 2011.09.19. 21:32

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Levente » 2014.06.28. 22:38

BARRACUDA írta:Utólag is és előreláthatólag is bocs mindenkitől a rossz időért! :)))


Szia!
Gratulálok az Upgrade-hez! Szerintem jó döntés volt. ;)
Érdekelne a véleményed a 150-es MC-ről. Optikailag mennyivel jobb a 127-es MC-nél?
Hol és mit figyeltél meg? Milyen oksikkal használod? Stb...
Üdv:Levente
Levente
Lajos83
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2014.07.15. 16:11

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Lajos83 » 2014.07.15. 16:13

Sziasztok!
Abszolút kezdőként (első távcső vásárlása előtt) szeretném megkérdezni, hogy használt távcső vásárlásakor mire érdemes figyelni, mit érdemes megvizsgálni? (Az oldalon lévő cikkeket elolvastam, a kérdés inkább a használtságból fakadó állapotfelmérésre vonatkozna).
A jelenleg kiszemelt darab egy Celestron Skyprodigy 90-es (az eladót csak a hirdetésből ismerem); de ez a választás természetesen még változhat.
Előre is köszönöm a hozzászólásokat.
-Lajos
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mpt » 2014.07.15. 17:04

Lajos83 írta:A jelenleg kiszemelt darab egy Celestron Skyprodigy 90-es


Csak érdeklődőm, miért pont ez?
(Én biztosan nem választanék ilyen mechanikát kezdésnek egy viszonylag kis átmérőjű műszer mellé).

A távcső optikája - ha vigyáznak rá - semmit nem romlik, ha eredileg is pontos volt, évtizedek múlva is tökéletesen használható (megfelelő tisztítást, stb feltételezve).

Inkább nézz szét a két magyarországi távcsőbolt bazárjában, szerintem jobban használható műszerhez juthatsz.

--mpt
Lajos83
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2014.07.15. 16:11

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Lajos83 » 2014.07.15. 17:34

mpt írta:
Inkább nézz szét a két magyarországi távcsőbolt bazárjában, szerintem jobban használható műszerhez juthatsz.

--mpt


Köszönöm a választ, és a tanácsot is! Feltétlenül megnézem a bazárokat.



Ha valaki még hozzám hasonlóan ilyen témában keresne tanácsokat, idemásolom a számára, ami egy angol fórumon érkezett válaszként a kérdésre, hátha segít neki:
Although we say never look at our own optics with a flashlight (the dust and dirt will scare us), inspect any scope you are thinking of buying with a flashlight. Don't worry too much about dust, but look for scratches, and worn, tarnished, or flaking coatings. And mold. Mold is a potential coating-killer.

Check everything mechanical. Make sure nothing is broken. Rust is a killer. Make sure bearings work smoothly. Make sure the focuser doesn't have bent shafts or chipped gears. Look for wobble and play, although some of this can be adjusted out. Look for wobble and play in the mount.

Look for stripped, rusty, or missing screws, particularly in the collimation mechanisms.

If it's an electronic scope, make sure the electronics work. Check the controller firmware version--some controllers can't be upgraded. Go through a dummy alignment to make sure the scope works in both directions. Point the scope at a static target and make sure the R.A. tracking is working.

If you can take it outside and test it at night, so much the better. Although some viewing problems might be simple collimation adjustments, others might be a sign of poorly figured or poorly corrected optics.
Sentinel83
Hozzászólások: 19
Csatlakozott: 2014.07.24. 18:12

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Sentinel83 » 2014.07.24. 18:24

Sziasztok!

Mar nagyon reg szerettem volna elkezdeni az amator csillagaszatot, de sajnos eddig nem voltak adottak a feltetelek :(
Most van lehetosegen, ra igy az lenne a kerdesem, hogy milyen muszert ajanlotok egy teljesen kezdonek amivel azert komolyabb eszlelesekre is van lehetoseg( ar korulbelul 150e ft. bar angliaban tudnam megvenni a muszert), illetve magyar szakirodalom van ami magat a muszerhasznalatot illetve az eszleles menetet taglalja? Angliaban elek ezert sajnos meg magamra vagyok utalva mig az angolom nem fejlodik annyit h esetleg csatlakozhassak idekint egy csoporthoz.

A valaszaitokat elore is nagyon koszonom.
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2014.07.24. 19:05

Üdv !


Ott valami helyi boltot is kinéztél már ? Lehet hasonlóak az árak ott is, mit amik itt vannak, nézd meg pl. a makszutov.hu oldalon mi mennyi. Az, hogy milyen fajta lesz jó neked, majd segítenek itt páran biztos, az igényednek és a pénzkeretnek megfelelően.

Béla.
Avatar
Garosz
Hozzászólások: 57
Csatlakozott: 2014.05.22. 15:53

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Garosz » 2014.07.25. 09:59

Sentinel83 írta:illetve magyar szakirodalom van ami magat a muszerhasznalatot illetve az eszleles menetet taglalja?


Én is most tervezek nekiállni csillagászkodni, sokat olvastam interneten utána, meg néhány napja megvettem a "Vízi Péter: Csillagatlasz Kistávcsövekhez" című könyvet, amit gyorsan ki is olvastam(45oldal + térképek), és azt gondolom, hogy kezdésnek nagyon jó, ugyanis rendezetten áttekinti mindazt, amit magamtól nagyjából összehalásztam az interneten. Ebből ki tudod találni, hogy mi az ami érdekes lehet a számodra, és hogy milyen típusú műszert akarsz... ha elolvasod biztos célirányosabb kérdéseket tudsz majd feltenni és nagyjából el tudod dönteni, hogy mit szeretnél.

Plusz én előtte ezt is elolvastam:
http://www.konkoly.hu/~kovari/CSILLAGASZAT/
Ez elméletibb, de hiszek benne, hogy ezekkel tisztában kell lenned, ha komolyan érdekel az amit az égen látsz:)

Sajna egyikben sincs benne, hogy hogyan kell pontosan beállítani meg összeszerelni egy távcsövet, de szerintem van leírás a távcsövekhez. Meg interneten is sok mindent találni. (Az észlelés menete benne van a könyvben.)
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2014.07.25. 10:37

Szia,

javaslom, ha Angliában vásárolsz is, böngészd át egy magyar bolt írásait:
http://makszutov.hu/kezdoknek
kölönös tekintettel:
http://makszutov.hu/tudastar/tanacsok-c ... elott.html
illetve:
http://makszutov.hu/knowledge_base/objektumok.php
cikkekre.
Sentinel83
Hozzászólások: 19
Csatlakozott: 2014.07.24. 18:12

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Sentinel83 » 2014.07.25. 14:47

Sziasztok,

Koszonom szepen az infokat, sokat segitenek, parom konyvtaros szoval mar rajta is van a konyvek beszerzesen otthon :)
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”