Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2014.06.18. 15:13

Garosz írta:Sziasztok!

Arra lennék kíváncsi, hogy mire jó az EQ3 Pro Goto mechanika? Tudom, hogy ez így furán hangzik, de amit kinéztem távcsövet SW 150/750, arra azt ajánlják, hogy használja az ember EQ5-tel.
De ha az EQ3 Pro goto-t kisebb távcsővel használom, akkor az meg totál értelmetlenül hangzik, hiszen 140ezer egy ilyen mechanika, fura lenne ha 30ezres tubussal használná az ember. Nem?

Az hangzik a leglogikusabban számomra, hogy akkor motoros vezérlésnél elég a kisebb mechanika is. Igaz ez?

Köszi!

Bevallom, nem értem a logikádat. EQ-3 Pro goto acéllábas azaz egyrészről stabilabb, mint az alulábas "sima" eq-3 (bár van acéllábas EQ-3 is). Ráaásul a számítógépvezérlésnek köszönhetően magától megtalálja az objektumokat. Ezt pl. nem tudja az egyszerűbb motoros vezérlés.

Fotózásra viszont nemcsak a stabilitás, de a nagyobb mechanikai pontosság miatt javasolt az EQ-5 (Pro goto). Amúgy ismerek olyat aki EQ-6 Pro goto mechanikára (cca 350 eFt) tett egy 150/750 tubust (cca 50e Ft) fotózás miatt. És nem csinált hülyeséget :)
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Avatar
Garosz
Hozzászólások: 57
Csatlakozott: 2014.05.22. 15:53

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Garosz » 2014.06.19. 09:45

SzarkaLevente írta:
Garosz írta:Sziasztok!

Arra lennék kíváncsi, hogy mire jó az EQ3 Pro Goto mechanika? Tudom, hogy ez így furán hangzik, de amit kinéztem távcsövet SW 150/750, arra azt ajánlják, hogy használja az ember EQ5-tel.
De ha az EQ3 Pro goto-t kisebb távcsővel használom, akkor az meg totál értelmetlenül hangzik, hiszen 140ezer egy ilyen mechanika, fura lenne ha 30ezres tubussal használná az ember. Nem?

Az hangzik a leglogikusabban számomra, hogy akkor motoros vezérlésnél elég a kisebb mechanika is. Igaz ez?

Köszi!

Bevallom, nem értem a logikádat. EQ-3 Pro goto acéllábas azaz egyrészről stabilabb, mint az alulábas "sima" eq-3 (bár van acéllábas EQ-3 is). Ráaásul a számítógépvezérlésnek köszönhetően magától megtalálja az objektumokat. Ezt pl. nem tudja az egyszerűbb motoros vezérlés.

Fotózásra viszont nemcsak a stabilitás, de a nagyobb mechanikai pontosság miatt javasolt az EQ-5 (Pro goto). Amúgy ismerek olyat aki EQ-6 Pro goto mechanikára (cca 350 eFt) tett egy 150/750 tubust (cca 50e Ft) fotózás miatt. És nem csinált hülyeséget :)


Persze azt tudom, hogy az egyik motoros vezérlésű, a másik meg nem, de ahogy olvastam, egy EQ-x mechanikánál adott, hogy mekkora súlyt tud stabilan kezelni, de ugyanez igaz a motorosokra is? Mert pl, hogy megnéztem az egyik távcsőbolt honlapját, és a motoros EQ-3at kisebb ellensúlyokkal csomagolják, mint a sima EQ-3at. Ez az acél láb vagy a motor miatt van?
Mert azt is olvastam, hogy azért jó az erősebb mechanika, mert akkor kevésbé remeg a kép ha mozgatom a tubust, de elvileg a motor finomabban mozgatja nem?


Érdekes egyébként, ez a Eq-6os dolog, amit meséltél, ezért is gondolkodom, hogy hogy mit lenne érdemes.
De ahogy nézegetem az árakat, az acéllábas EQ3 majdnem annyiba kerül újonnan mint az EQ5, ami meg alapból acél lábas...
Jó lenne használt felszerelést venni, hogy spóroljak, de félek, hogy akkor sok kompromisszumot kell majd kötnöm. Egy hónap múlva tervezem a vásárlást és remélem addig még valaki meg akar majd szabadulni valami nekem való felszereléstől :)
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2014.06.19. 10:09

Garosz írta:Persze azt tudom, hogy az egyik motoros vezérlésű, a másik meg nem, de ahogy olvastam, egy EQ-x mechanikánál adott, hogy mekkora súlyt tud stabilan kezelni, de ugyanez igaz a motorosokra is? Mert pl, hogy megnéztem az egyik távcsőbolt honlapját, és a motoros EQ-3at kisebb ellensúlyokkal csomagolják, mint a sima EQ-3at. Ez az acél láb vagy a motor miatt van?
Mert azt is olvastam, hogy azért jó az erősebb mechanika, mert akkor kevésbé remeg a kép ha mozgatom a tubust, de elvileg a motor finomabban mozgatja nem?

Teherbírás szempontjából az a lényeges, hogy acéllábas vagy alulábas a mechanika. Teljesen lényegtelen, hogy milyen motoros vezérlés van rajta. Egyébként tapasztalatom az, hogy leginkább az élességállításkor remeg be a mechanika :)
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Gyulafi12
Hozzászólások: 46
Csatlakozott: 2012.09.01. 14:51

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Gyulafi12 » 2014.06.20. 21:35

Üdvözlet mindenkinek! Sokak tanácsára ma megrendeltem a 60/700 as helyett egy 70/500 as Skywatcher távcsövet.Nagy izgalommal várom már hiszen olyan sok jót hallottam,olvastam róla.Ha valaki adna egy két észlelési tippet ami kimondottan erre a távcsőre jó azt nagyon szivesen venném. Reméllem tényleg olyan univerzális távcső Sajna hét elejéig várnom kell rá.
krivan
Hozzászólások: 75
Csatlakozott: 2013.12.17. 08:50

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: krivan » 2014.06.20. 22:13

Gyulafi12 írta:...Ha valaki adna egy két észlelési tippet ami kimondottan erre a távcsőre jó azt nagyon szivesen venném...

Hát ez függ attól, merre van kilátás és milyen kiegészítőt szerzel be. :)
Tibor
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mizar » 2014.06.20. 22:34

Gyulafi12 írta:Nagy izgalommal várom már hiszen olyan sok jót hallottam,olvastam róla.Ha valaki adna egy két észlelési tippet ami kimondottan erre a távcsőre jó azt nagyon szivesen venném.


Látszik, hogy nagyon izgulsz. Különben nem írnál ilyen ostobaságokat.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2014.06.21. 00:33

Gyulafi12-nek:
Nap, Hold, kora este még látszik a Szaturnusz, a Mars már nagyon picike, nem sokat mutat. Este már jön fel a Lant, érdemes az epszilon 1-2-t megkeresni (hát ha a legerősebb nagyítás mindkettőt bontja), a Hattyúban a béta szép pár, a Hattyú alatt a kis delfinben a gamma is jó kettős. Egészen délen - ha oda látsz - a Sas "farka" alatt a kis Pajzs-ban az M11 szép nyílthalmaz. Kora este már magasan van a Hercules, benne az M13 biztosan látszik, ha szép, sötét az ég az M92 is.
Vedd elő Vizi Péter: Csillagatlasz kistávcsövekhez c. könyvét, abból kinézhetsz magadnak jó néhány objektumot. - BQ.
Gyulafi12
Hozzászólások: 46
Csatlakozott: 2012.09.01. 14:51

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Gyulafi12 » 2014.06.21. 06:42

Schlosser úrnak: Visszanézve valóban nagy hülyeséget írtam. Elnézést kérek érte. Lajosbácsinak: Tulajdonképpen szinte körpanorámával és jónak mondható,sötét vidéki éggel rendelkezem. Az ajánlott objektumokat ismerem csak ugye a kettősöket binokulárral nem tudom bontani :) Természetesen köszönöm a tippeket. Lajosbácsi mindíg olyan jókat ír. Kíváncsi vagyok hogy mindaz ami 10x50 es binóval jól láthatóan észlelhető volt vajon milyen látvány lesz a távcsőben.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2014.06.21. 09:59

Binokulár és távcső: mindenesetre lényegesen többet látni, hiszen nagyobb az objektív és a nagyítás is. Ez különösen szépen látszik a gömbhalmazoknál, és a méhány fényesebb galaxisnál. Viszont a nagyon laza nyolthalmazok már bimokulárban is szépek. Sőt, ha túl nagy nagyítással nézed távcsőben, nagyon szétesnek. Kettősökre voszont csak a távcső alkalmas. Ott azonban arra figyelj, hogy milyen fényes a kísérő. Lehet, hogy a távcső felbontaná ( ikb. 2 ív-mp-nél tágabbakat, de a kísérő nagyon halvány (8 mg, vagy gyengébb, és azért nem látod). Ezeket végig kell próbágatni. A tapasztalatot a legszebb szöveg sem pótolja: L.
Avatar
Csillagos Pisti
Hozzászólások: 1639
Csatlakozott: 2010.03.17. 20:43

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Csillagos Pisti » 2014.06.21. 13:29

Gyulafi12-nek Kistávcsöves kettős lista, de hasznos lehet másoknak is;

https://www.dropbox.com/s/nj71fisxtcdd1wo/Doubles%20for%20small%20scopes.pdf
Földvári István Zoltán
10x50 & 20x60 Tento, 70/500mm refr, 80/900mm refr, 127/1500mm MC + AZ5.
https://csillagokutjan.blogspot.com/
https://holdfenyarnyek.wordpress.com/
https://youtube.com/channel/UCTypZPog53vuLGwIzn7503Q
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”