Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2652
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2014.06.16. 19:46

A két, gyárilag hozzá adott okulár jó. Talán - ha akcióban olcsóbban lehet vásárolni - vennék egy 6 mm-es SW Planetary okulárt, amivel a távcső max. értelmes nagyítását el is érném.
Napszűrőt mindenképpen vennék hozzá, hogy a Napot is meg tudjam nézni, főleg manapság, amikor sok folt van rajta.
Kényelmi extra, de nagyon hálás a RA-rengely motoros meghajtása. Ezzel - természetesen egy nagyjábóli pólusraállás után - követni fogja a beállított objektumokat, amik így nem mennek ki a látómezőből és sokáig lehet őket nézni.
Hazabeszélek, de egy jó csillagtérkép/atlasz feltétlenül nagyban könnyíti majd a távcső melletti munkát, meg persze a vörös fényű lámpa.
De a legfontosabb egy erősebb állvány lenne.

Mindenesetre majd meglátod, a gyári felszerelés is kiváló.
VargaZsolt
Hozzászólások: 13
Csatlakozott: 2014.05.02. 00:17

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: VargaZsolt » 2014.06.16. 20:52

Napszűrőt mindenképpen veszek meg egypár cuccot, de még annyira profi dolgokat nem akarok rá még rakni
Nézegettem EQ3-as állványokat de elég drágák ugyhogy lehet kicsit később veszek.
Azt szeretném még kérdezni hogy mennyire nehéz egy ilyet összeszerelni?
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2652
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2014.06.16. 21:01

Van hozzá használati utasítás, azzal nem hinném, hogy nehéz.
Az első nézelődést én nappal tenném meg, hiába fordított állású a kép. De látni, hogy mi mit csinál, megtanulni élesre állítani, kitapasztalni, hogy melyik tekerentyű mire jó, sokkal könnyebb világosban, mint éjjel, amikor úgyis fel van húzva az ember :D
VargaZsolt
Hozzászólások: 13
Csatlakozott: 2014.05.02. 00:17

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: VargaZsolt » 2014.06.16. 21:11

Értem :)
És akkor lehet ezekkel nappal is nézelődni?
Illetve a napszűrő az mindig rajta legyen vagy nem?
És írtad hogy vennél egy skywatcher planetary 6mm-es okullárt hozzá, én is nezegettem pl E-plössl okullárt is azok elég mások árban és gondolom rosszabbak is vagy nem?
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2652
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2014.06.16. 22:26

Látom, teljesen kezdő vagy, ami egyáltalán nem baj (én is az voltam :D ), de talán a legokosabb volna, ha elolvasnál pár dolgot vagy keresnél valakit, akinek már van tapasztalata.

A napszűrőt természetesen csak a Nap nézésekor kell feltenni, de akkor mindig, ugyanis bármilyen távcsővel ha csak egy töredék pillanatra is belenézel a Napba szűrő nélkül, azonnal lukat éget a retinádba és azzal a szemeddel már nem fogsz látni.

A gyárilag a távcsőhöz adott Super Barium okulárok nem rosszak, de jobbak a Plössl oklik, ez tény. Az okulároknál is nagyjából igaz az ár/érték viszony.
VargaZsolt
Hozzászólások: 13
Csatlakozott: 2014.05.02. 00:17

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: VargaZsolt » 2014.06.16. 22:30

Értem (bocsi hogy itt fárasztalak ilyen kerdesekkel csak tisztába akarok lenni a dolgokkal :D )
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2652
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2014.06.16. 22:47

Nem fárasztasz, ezért van a fórum.
Különben is: aki nem a maga ellensége, először kérdez, utána cselekszik.

Mivel a visszajelzések alapján nyugodtan mondhatom, hogy igen sikeres és hasznos kiadvány, álszerénység nélkül ajánlom beszerezni a Csillagatlasz kistávcsövekhez c. kiadványt, amiben minden kérdésedre választ találsz :D
VargaZsolt
Hozzászólások: 13
Csatlakozott: 2014.05.02. 00:17

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: VargaZsolt » 2014.06.16. 22:55

Igen a skywatcher 90/900-as mellé be akarom szerezni es asszem ha a tavcsovel egyutt veszem meg akkor valami kedvezmeny is van :D
VargaZsolt
Hozzászólások: 13
Csatlakozott: 2014.05.02. 00:17

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: VargaZsolt » 2014.06.17. 20:22

Köszönöm a válaszaidat úgylátszik sikerult eldönteni hogy mi legyen és mindenképpen megveszem azt a könyvet :)
Avatar
Garosz
Hozzászólások: 57
Csatlakozott: 2014.05.22. 15:53

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Garosz » 2014.06.18. 13:36

Sziasztok!

Arra lennék kíváncsi, hogy mire jó az EQ3 Pro Goto mechanika? Tudom, hogy ez így furán hangzik, de amit kinéztem távcsövet SW 150/750, arra azt ajánlják, hogy használja az ember EQ5-tel.
De ha az EQ3 Pro goto-t kisebb távcsővel használom, akkor az meg totál értelmetlenül hangzik, hiszen 140ezer egy ilyen mechanika, fura lenne ha 30ezres tubussal használná az ember. Nem?

Az hangzik a leglogikusabban számomra, hogy akkor motoros vezérlésnél elég a kisebb mechanika is. Igaz ez?

Köszi!
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”