Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
gvm57
Hozzászólások: 116
Csatlakozott: 2012.11.19. 09:58

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: gvm57 » 2014.05.22. 08:54

Kedves Adél!

A távcsövedben van egy szép nagy kerek főtükörnek nevezett izé (ha szemből belenézel láthatod a cső túlsó végében elhelyezve), aminek van egy úgynevezett fókusztávolsága. Ez azt jelenti, hogy van egy olyan pont ahová összegyűjti a ráeső fényt. A Te esetedben 1200mm ennek a pontnak a távolsága a főtükörtől számítva.
Az okulár(jaid)nak is van fókusztávolsága, ezt tüntetik fel miliméterben az oldalán.(pl. 7,5mm, 25mm, 40mm)
Ha a főtükör fókusztávolságát (1200mm) elosztod az okuláréval (7,5mm) megkapod a nagyítást. (160)
Mivel a főtükröd mindig a csőben marad, az 1200mm mindig fix érték.
Másik okulárt használva az osztó változik (pl. 7,5 helyett 40)
Értelem szerűen a nagyítás is más lesz. (1200/40=30)
Mivel a fix 1200-at kell osztani más-más értékkel, a kapott eredmény (a nagyítás) is más-más lesz.
A nagyítások közötti különbséget egy kerítéssel tudnám érthetőbbé tenni.
Ha messziről nézel egy kerítést csak azt látod, hogy egy kerítés, semmi mást. (szabadszemes látás)
Előveszed a távcsövet és kis nagyítással (nagyobb szám az okuláron) megnézed, és látod, hogy ez egy léckerítés oszlopokkal.
A nagyítást növelve (másik okulár, az okuláron kisebb szám)látod, hogy két oszlop között mundjuk 10 léc van, DE már nem látod a kerítés teljes hosszát.
Tovább növelve a nagyítást (még kisebb szám az okuláron), már csak 2 lécet látsz (a kerítés többi részét nem), de látod a léceken a faerezetet.
Kb így "működik" a nagyítás, Te döntöd el, hogy mikor mekkorára van szükséged. (okulárok cserélgetésével)
Nagy nagyításnál (kicsi szám az okuláron) van esélyed rá, hogy betalálsz "két léc" közé, na ilyenkor nem fogsz látni semmit.
A lényeg-- kis nagyítással (nagy szám az okuláron) tájolni, utána okulárcserével növelni a nagyítást (egyre kisebb számok az okuláron), hogy lásd a részleteket.

Remélem érthető volt amit leírtam.

Üdv.
Gábor
Guest

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Guest » 2014.05.22. 09:58

Kedves Gábor!

Igen, minden érthető. Két okulárt kaptam hozzá, az egyik az a 7,5-ös, a másik szerintem nagyobb, mármint a száma, de nem találtam rajta feliratot, számot, de mikor reggel néztem a holdat vele, azon kisebb volt, mint a másikkal.
Most már kapiskálom a dolgokat.
Megnéztem a segédtávcsövet is, azt bizony meg kell húznom, ide-oda lötyög. Ha este hazamegyek az lesz az első, hogy meghúzogatom a csavarokat.
Az eladó azt is mondta, hogy egy kis finomhangolás ráfér a gépre, valami justirozás. Ha valaki a környéken lakik és ért a dologhoz, és megnézné nekem a gépet, nagyon hálás lennék.
Biztos merülnek még fel bennem kérdések, s látom sok segítőkész ember van itt. Örülök ennek nagyon.
Köszönök mindent, majd jelentkezek.
üdv: adél
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2014.05.22. 11:27

Kedves Abigél!
Azt javasolnám, hogy mindenekelőtt ismerkedj meg puszta szemmel, nézegetve az éggel, a csillagokkal. Ehhez kell egy jó áttekintő csillagtérkép, amely a tőlünk látható teljes eget feltünteti. (Az internet planetárium programjaiból pedig az is kiderítható, hogy az adott napon és órában az égnek melyik része látható.) A fényesebb csillagokból kiindulva eléggé hamar fel lehet ismerni a csillagképeket.
No de: ott vannak a bolygók. Most a koraesti szürkületben még látszik nyugaton a Jupiter, keleten kel fel a Mars, ezek eléggé fényesek. Azt, hogy melyik bolygó mikor, hol (melyik csillagképben) látszik az interneten szintén megtalálható, de ajánlanám a Meteor Csillagászati Évkönyvet (2014 persze), amely havonta feltünteti az ég helyzetét.
Ha már a csillagképeket nagyjából felismerted, a szabadszemmel látszó fényesebb csillagokból kiindulva a távcső keresőjében megtalálod a halványabb, puszta szemmel nem látható objektumokat, pl. ködöket, csillaghalmazokat. Ehhez részletesebb csillagtérkép kell.
Javasolnám beszerezni: Vizi P.: Csillagatlasz kostávcsövekhez, II. kiadás (Geobook kiadó). Ennek az elején le van írva röviden minden, amit a távcsőről, nagyításról és az égitestek felkereséséhez tudni kell.
Áttekintő csillagtérkép: Vizi P. falitérképe (Mind két kiadvány megkapható a Polarisban, vagy a Geobook kiadódól megrendelhető.)
Kis, kézi áttekintő térkép kapható a Polarisban, 150 Ft-ért.
Re: nagyítás. A nagyítás jó közelítéssel azt jelenti, hogy mennyiszer nagyobbnak látsz egy objektumot mint puszta szemmel. Egyszerűen az objektív gyújtótávolságát mm-ben el kell osztani az okulár gyújtótávolságával, ez rá van írva mm-ben az okulárra is. A 200 mm-es tükörnél a legnagyobb javasolt javasolható nagyítás 200-300x-is, de célszerű ennél kisebbet használni. Mennél nagyobb a nagyítás, annál kisebb a látómező (annál kisebb részt látsz az égboltból a távcsőben). Kb. 60-70x-es nagyítással pl. még az egész holdkorong bele fér a látómezőbe, de már 100x-nél egy részlete látszik csak. Nagy nagyításnál emellett a levegő hullámzása egyre jobban zavar. Tehát: ha keresel valami égitestet, először kis nagyítással állítsd be, azután egy nagyobb nagyításra lehet az okulárt kicserélni.
Gyakorlat: kezdő nézegető először csak kevés részletet lát pl. egy bolygón, vagy a Napon, Holdon. Harmadik-negyedik alkalommal egyre többet vesz észre.
Beállítás: kezdetnek először gyakorold be a beállítást kis nagyítással fényesebb égitesteken (pl. bolygókon, fényes csillagokon). Ha ez már biztosan megy, kezdheted keresni a halvány objektumokat.
Úgy hirtelenjében ezeket tudom ajánlani. Üdvözlet, szép eget: Lajos.
Guest

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Guest » 2014.05.22. 15:43

Kedves Lajos!

Köszönöm a hasznos tanácsokat.
üdv: adél
Avatar
Garosz
Hozzászólások: 57
Csatlakozott: 2014.05.22. 15:53

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Garosz » 2014.05.23. 10:58

Sziasztok!

Mindig is érdeklődtem a csillagászat iránt, és az utóbbi hónapban kétszer is volt alkalmam ellátogatni a Polaris csillagvizsgálóba, és megnézegetve a nagy és kis távcsöveket, egyre jobban meggyőzöm magam arról, hogy érdemes lenne befektetni egy saját távcsőbe.
Fel is merült bennem néhány kérdés, amire nem találtam igazi választ és kíváncsi lennék a véleményetekre:

- Nekem úgy tűnik, hogy érdemes lehet használt távcsőben gondolkodni, szerintetek? Persze mindig van kockázat egy használt termék esetén, de egész jó árakon lehet találni felszerelést...pl 30-50%-kal olcsóbban megkapni valamit azért az elgondolkodtató, nem? Szerintetek pl egy 1-2 éves távcső nem nagyon használódik el/kopik stb.?

- Láttam olyan hirdetést, ami SW 150/750(Newton) távcsövet ajánlana EQ5-ös mechanikával. Az az aggodalmam,hogy az EQ5-höz két 5kilós ellensúly van, ami azért 15-20kilóra növeli a felszerelés teljes súlyát. Olvastam valahol, hogy fényképező nélkül elég lehet egy súly is. Igaz ez? (Nem szeretném kizárni azt a lehetőséget, hogy a távcső kerékpárral is szállítható legyen: tubus hátizsákban mechanika többi cucc pedig egy kerékpár csomagtartóra szerelhető nyeregtáskában, ami már van nekem)

- Ez most jutott eszembe: El tud állítódni valami ha mondjuk 15-20 percet tekersz úgy, hogy a hátadon van? Ami miatt extra munkát jelentene a beüzemelés?

Köszi a válaszokat!

Üdv,
Gábor
ezrrl
Hozzászólások: 47
Csatlakozott: 2013.03.13. 00:43

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: ezrrl » 2014.05.23. 15:20

Szervusz Gábor!

Jó döntés volt a Polarisban tett látogatás(2x is),így bizonyára kialakult benned 1 kép,hogy mi a különbség "kis" és "nagy" távcső között,ill. gondolom arra is ráláttál,hogy mi az amit az éjszakai égboltból látni tudsz azok segítségével!Legalábbis így nem érhet csalódás,hogy nem katalógus szintű a kép amit látsz!Az élő észlelés meg úgy is kárpótol!

Használtat érdemes vásárolni,jóval olcsóbban jutsz hozzá bármilyen műszerhez!Azt hiszem elmondható,hogy amatőr csillagász körökben,mindenki vigyáz a műszereire,annak kiegészítőire!(Magamból indulok ki!)
Én is használt műszert vásároltam,és azt kaptam,amit a hirdetésben olvastam.A külső karcolások nyilván nem számítanak annyira,mint maga az optika,erre érdemes odafigyelni.1-2 éves műszer esetén még élő garanciád is lesz jó estben.Amennyiben közel laksz az eladóhoz,nagyobb műszer vásárlása esetén érdemes megbeszélni vele egy esetleges próbát,így biztosan nem érhet csalódás.Ha az ország másik pontjáról vásárolsz,azt gondolom(ismét magamból indulok ki),egy korrekt telefonos egyeztetés után sem lesz probléma.A szállítás már más téma,ha nem személyesen indulsz a "holmiért",mindenféleképpen valami komoly futárcégre kell gondolni,mert ilyen téren már voltak rossz tapasztalataim!

Az utolsó bekezdésben kérdezetthez csak annyit,hogy az SW 80/400+AZ-3 kombó szállítása sem túlzottan kényelmes kerékpárral(személyes tapasztalat),mondjuk csak 10 km távolságra,ugye plusz gondolnod kell kiegészítőkre,esetleges folyadékra,elemózsiára,takaró...stb.

Szóval ha csak nem vagy Schwarzenegger fénykorának erejével megáldva,nem hiszem,hogy egy SW 150/750+EQ5,tartósan,nagy örömödre szállítható lenne kerékpárral.

+ A jusztírozás tanulható,gyakorlat teszi a mestert kategória,szóval az az extra munka,elhanyagolható az előtte és utána megtett szállítással szemben!

Üdv.
Gábor
tron
Hozzászólások: 43
Csatlakozott: 2013.09.08. 16:11

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: tron » 2014.05.23. 21:32

Garosz írta:Olvastam valahol, hogy fényképező nélkül elég lehet egy súly is. Igaz ez?


Igen, igaz. Egy fényképezőgéppel határeset. Viszont egy toldott testesebb okulár is adhat akkora vagy nagyobb nyomatékot, mint egy fényképezőgép. Így egy komolyabb okulár is lehet határeset.

A kiegyensúlyozással pedig nem érdemes spórolni! De erről már biztosan olvastál.

A kerékpárhoz csak annyit, hogy ha szükséges a +5kg: azon már tényleg nem múlhat ;)

Sok sikert!
JE
Avatar
Garosz
Hozzászólások: 57
Csatlakozott: 2014.05.22. 15:53

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Garosz » 2014.05.26. 13:13

Köszi a válaszokat,

egyébként próbálok türelmes lenni a távcsővásárlással kapcsolatban. Ha nem hallgatnék az eszemre, akkor már diktálnám a bankkártyaszámom valamelyik távcsőárulós oldalon:D De úgy vagyok vele, hogy szeretnék várni, hogy lássam magamon, hogy tényleg érdekel a téma, azért mégiscsak kb. 80 ezret tervezek rászánni, és nem szeretnék úgy járni, mint néhány hirdetésben olvastam: "1szer kibontottam és azóta porosodik", "1 hónapot volt használva" stb.

Addig is találtam egy jó online tananyagot a témában, be is linkelem hátha más kezdőt is érdekelne:
http://www.konkoly.hu/~kovari/CSILLAGASZAT/

Valami mindentudás egyetemés előadás. Ismertek esetleg valami hasonlót, amit érdemes lehet olvasgatni?
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2652
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2014.05.26. 13:43

A www.mcse.hu-n vannak előadások és minden, ami érdekes lehet.
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”