Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
zacci
Hozzászólások: 43
Csatlakozott: 2012.06.18. 22:11

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: zacci » 2013.05.22. 21:30

Koszonom mindenkinek a tanacsokat !

Bar itt erzek nemi ellentomondast a 9 es 24mm-es oksival kapcsolatban. A 9 nekem picit soknak tunik, vagy tevedek ?

Mit szoltok ehhez ?

http://tavcso.hu/index.php?o=termek&te=APEX28

Most akcijos :D

Sajna nem engedhetem meg magamnak, hogy 30 ropis okulart vegyek :? Esetleg megvarom, mig le akciozzak.
Van egyaltalan akkora kulonbseg egy 14e-res es 30e-res okular kozt ?
Mennyit szamit, hogy az oksi 1.25" v. 2" ?
SkyWatcher 200/1000 EQ5 newton
debreczi
Hozzászólások: 14
Csatlakozott: 2013.05.31. 08:55

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: debreczi » 2013.06.02. 17:48

Sziasztok!

Tegnap óta boldog tulajdonosa vagyok egy távcsőnek. Természetesen tűkön ülök, hogy kipróbálhassam, viszont az előrejelzés szerint k.b. 1 hónapig felhős lesz az idő. Ezt mennyire vegyem készpénznek?

Most az ablakon kinézvén azt látom, hogy az égbolt 30%-a felhős (Szentendre). Mennyire reménykedjek, hogy hátha jó lesz az idő este?

Tegnap összeraktam a szettet, 114/900 Newton EQ2-es mechanikával, k.b. 50 perc volt úgy, hogy előtte elolvastam kétszer a kézikönyvet. Eldobozoláshoz már csak 20 perc kellett. Szóval nem biztos, hogy jó lenne úgy kimennem, hogy a végén semmit nem látok. Vagy testmozgásnak, gyakorlatnak jó? :)

Tudom, várhatóan pár milliárd évig még ott maradnak a csillagok, de érdekel, hogy nagyjából mikor van értelme kimenni?

Van értelme annak, hogy az első észlelésemet egy olyan csapatban ejtsem meg, akik már tapasztaltak, vagy nyugodtan menjek ki egyedül és tapasztaljam ki egyedül, hogy és mint? 1-2 könyvet olvastam már a témában, de gyakorlati tapasztalatom 0.

Biztos lesz még pár kezdő kérdésem, de gondolom ez a fórum azért van itt. :)

Köszi,
János
Sidius

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2013.06.02. 18:26

Szia!
Pont áprilisban volt húsz éve, hogy távcsövezésre adtam a fejemet. Sokáig nem is ismertem hasonló érdeklődésűt, így teljesen egyedül kezdtem. Szerintem az a legfontosabb, hogy mindig legyen pár eltervezett célpontod, tudd, hogy mire számíthatsz, hol találod stb. A többi már jön magától, egyre többet nézel utána, egyre többre leszel kíváncsi, egyre érdekesebb lesz a látszólag érdektelenebb dolog, és így tovább.
A tapasztaltabbak persze sokat segíthetnek, de vannak máshol nem megszerezhető tapasztalati előnyei a magántanulásnak is.

Az időjárás az utóbbi több mint fél évben csillagászati szempontból már katasztrófálisnak is mondható. Az előrejelezések meg most is olyan megbízhatóak, mint általában -jórészt teljesülnek.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2013.06.02. 19:38

Kedves Debreczi barátom!
Általánosságban: Jó, ha találsz a környékeden olyan csapatot, vagy csak egy szál amatőrt is, akinek már van gyakorlata: sok hasznos fogást elsajátíthatsz, de távcsövezőnek
A LEGNAGYOBB ÉLMÉNY, AMIKOR ÉN MAGAM KERESEM MEG, TALÁLOM MEG AZ ÉGI OBJEKTUMOKAT! (Nekem pl. az elsö objektum, amelyet magam kerestem meg és állítottam be a Szaturnusz volt! A látóhatáron volt, de magam néztem ki térképen, hol keressem, mikor kel fel, azután lestem a horizontot, és amikor egy fényes "csillag" felbukkant, rá a távcsővel - és a bolygó volt. Hullámzott, szines volt, de én állítottam be!)
Viszont az első feladatod legyen, hogy térkép alapján megismerd a csillagokat, csillagképeket. Enélkül nem tudsz semmit sem megtalálni, és csak csalódást érzel. Azután a megismert csillagokból kiindulva megtalálod a puszta szemmel nem látható objektumokat is.
Az első lépésekhez pillanatnyilag a legjobb segítség: Vizi P.: Csillagatlasz kistávcsövekhez (Geobook, Szentendre), ha hozzá jutsz Kulin-Róka (szerk.) A távcső világa, 1976-os vagy 80-as kiadás "tájékozódás" fejezete. (Teljesen kezdőknek az Amatőrcsillagász kézikönyvét még nem ajánlanám, túlságosan sokat akartak bele zsufolni az egyes fejezetekbe, és a kezdőt csak elbizonytalanítja.)
A részletesebb csillagtérképek, és az internet planetárium-programjai akkor használhatók jól, ha már eléggé ismerős vagy az éggel.
Remélem lesz pár derült esténk is! Használd ki, amíg a Hold nem zavar, a csillagképek megismerésére!
Üdvözlettel: BQ.
ISVE
Hozzászólások: 10
Csatlakozott: 2013.04.18. 20:36

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: ISVE » 2013.06.22. 19:10

Jó eget! (Csak ne lenne olyan meleg...)
No persze én ilyenkor próbálok Napot észlelni, mazoizmus.
Alap problémám, hogy találom meg. A napszűrő rajta persze! teljesen sötét a kép és csak keresgélem, eredménytelenül. Hallgatva az okosakra, a kereső távcső is lefedve, abba sem nézek bele. Azt is nehéz durván megállapítani, hogy merre van, mert ahhoz bele kellene nézni. Mindehhez az égető meleg...
Kitaláltam! Lekaptam egy pillanatra a kereső távcső sapkáját és a tenyeremre vetítettem a képet. Amikor a kicsi, nagyon világos folt a nagyobb sötétebb folt közepében van, akkor...megvan a Nap. Van jobb módszer?
Gyorsan vissza a sapkát a keresőre és lehet gyönyörködni. Most jó sok folt-csopot látható, 110 -es nagyítással szépen látszanak a részletek. Ez a zuglói udvarból is élvezhető.
Üdv: ISVE
Avatar
BZd
Hozzászólások: 239
Csatlakozott: 2009.11.21. 12:39

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: BZd » 2013.06.22. 22:19

ISVE írta:Jó eget! (Csak ne lenne olyan meleg...)
No persze én ilyenkor próbálok Napot észlelni, mazoizmus.
Alap problémám, hogy találom meg. A napszűrő rajta persze! teljesen sötét a kép és csak keresgélem, eredménytelenül.


Figyelheted a távcső árnyékát is, ahol a legkisebb ott lesz a Nap. A keresőtávcsövednél alkalmazott kivetítéses módszerrel, - persze napszűrő és okulároldali kiegészítők nélkül - tudod pontosítani. A nagy távcsövednek ez nem árt, a keresőben viszont lehetnek ragasztott optikai elemek. Vagy figyelheted a harmatsapka árnyékát is, amikor eltűnik akkor néz pontosan a napra a távcsöved.

Ha van kedved barkácsolni, akkor nézd meg EZT (.pdf)

Kép Kép

A derékszögű konzol párhuzamosítja a tubussal, az oldható gumis rögzítés pedig a maga egyszerűségében zseniális :lol:

Napszűrő nélkül kereséskor soha ne legyen a távcső okluároldali végén semmi, porvédő sapka, okulár, kamera, semmi, mert tényleg pillanatok alatt olvasztja meg a műanyagot.
ISVE
Hozzászólások: 10
Csatlakozott: 2013.04.18. 20:36

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: ISVE » 2013.06.23. 16:42

Köszönöm BZd!
Végigolvasva a Fórumot, ezt a témát először láttam, nagyon érdekes és hasznos a segítséged.
szalasz87
Hozzászólások: 55
Csatlakozott: 2013.07.27. 04:23

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: szalasz87 » 2013.07.27. 04:57

Sziasztok még nagyon kezdő vagyok, de a folytatás miatt fontos lenne nekem a válaszotok.
Kaptam kölcsön egy 76x900-as Skywatcher Newtont, nos mielőtt vásárolnék egyet egy komolyabb összegért ezen próbálnék ki pár dolgot. Eddig a Hold ( :lol: ) meg a Szaturnusz volt meg csak, igazából a mély egezés miatt félek, mert nagyon szeretném, de voltam egy találkozón ahol tényleg elég komoly műszerekhez oda lehetett kéredzkedni de ott akár hogy próbáltam tekerni a fókuszt nem láttam gyakorlatilag semmit ilyenekből (4 dioptriás szemüveg viselő vagyok... a Hold és a Szaturnusz viszont nagyon jó volt így egyedül beállítva magamnak, szóval kétségek között vagyok).

Tegnap olyan 2 - 2,5 órát próbáltam megtalálni az Androméda galaxis, város mellett, teli Holdnál így nem a legjobb fényviszonyoknál a legközelebbit csak a Mirachot láttam. Onnan próbáltam felfele fésülni minden hogy (a mechanika normális belövéséig még nem jutottam el így tekergettem mindkettőt ide-oda... :roll: ) Ráadásul csak egy 20 mm-es okulárom van ami lehet túl nagyot nagyít, a keresőt meg elég gagyinak érzem, vagy én nem tudtam beállítani de a legfényesebb csillagokat ha látom...)

Szóval ezzel a távcsővel az Androméda galaxis azért látnom kéne? A 20 mm-essel nagyon kis esélyű a keresés? Lehet ha pontosan belőném fokra és órára hogy annyi legyen a sark csillagon mint amennyit írnak, akkor ha áttekerem az Androméda adataira akkor kb. ott kéne lennie...?
Nos bocs a hosszú írásért, de köszönöm szépen a segítséget, sokat jelentene!!
"Kiülnék a fehérhabú zöld egek,/fecsegő csillagfellegek / mellé a nyugalom partjára,/ a nem üres űr egy martjára,/szemlélni a világokat,/ mint bokron a virágokat." József Attila
gvm57
Hozzászólások: 116
Csatlakozott: 2012.11.19. 09:58

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: gvm57 » 2013.07.27. 09:41

Szia Laci!

Ne keseredj el!
A Hold elég közel jár az M31-hez, várj pár napot, hogy odébbmenjen.
Már fogyóban van, csökkenni fog a fényereje is.
A csöved viszont nem nagyon alkalmas mélyegezésre, túl kicsi a fényereje, nagyobb átmérő kell.
A 20mm-es oksi valóban sok, fele nagyítás is bőven elég, így még a látómező fényerősebb is lenne.
Egy binokli lenne az igazi.
A szemüvegesség nem lehet probléma, azért találták ki a fókuszírozót, hogy mindenki magának állíthassa be a megfelelő élességet (ha egyéb baja nincs a szemednek).
Fényes csillagra állíts élességet, utána már ne piszkáld.
A mélyég objektumok szabad szemmel csak foltoknak látszanak a csőben, erre nem lehet élességet állítani.
A különböző helyeken látott fotók sok-sok kép összeadásával készülnek, ilyen látványra ne számíts a csőbe belenézve.
A kereséshez egy valóban jó kereső távcső szükséges, megfelelő használatához -- egy fényes csillagot nézve--
párhuzamosítani kell a főműszerrel (vagyis mindkettő látómezeje közepén ugyanaz a csillag legyen).
És persze sok gyakorlás, égboltismeret.

Üdv
Gábor
szalasz87
Hozzászólások: 55
Csatlakozott: 2013.07.27. 04:23

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: szalasz87 » 2013.07.27. 14:34

Egyszer mintha láttam volna egy elég sötétkék foltot, de nem tudtam eldönteni hogy az felhőpamacs vagy micsoda, nem is volt túl nagy vagy galaxis alakú.... ekkora nagyításnál azért egyértelmű lenne ha a galaxist megtalálnám, vagy lehet ennyire formátlanul csak a közepét látnám...?
Nyilván jobb eszközök, meg jobb hely kéne, de így kezdésnek nem merek beruházni, meg sokat utazni...
Még egyszer köszi a segítséget!
"Kiülnék a fehérhabú zöld egek,/fecsegő csillagfellegek / mellé a nyugalom partjára,/ a nem üres űr egy martjára,/szemlélni a világokat,/ mint bokron a virágokat." József Attila
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”