Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
ezrrl
Hozzászólások: 47
Csatlakozott: 2013.03.13. 00:43

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: ezrrl » 2013.04.03. 21:31

"Vedd meg. Később, ha esetleg nagyobbat veszel, sem fogod eladni. Kitűnő utazó távcső."


Úgy lesz,holnap sort kerítek az üzletre!Köszönöm!
teichnersz
Hozzászólások: 52
Csatlakozott: 2010.08.13. 14:28

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: teichnersz » 2013.04.03. 21:44

Kezdéshez, gyors kitelepüléshez és utazótávcsőnek is ideális, abszolút megéri az árát. Ha időközben rákapsz a fotózásra, vezetőtávcsőnek is megteszi. Annyira színez, amennyire egy F/5-ös akromáttól várható, nyilván a nagyítás fokozásával egyre jobban észrevehető lesz a dolog, no de az erőssége épp a kis nagyítás, hatalmas látómező. Egy amici prizmát érdemes hozzá venni, így nem lesz gond az irányokkal és térképekkel.
ezrrl
Hozzászólások: 47
Csatlakozott: 2013.03.13. 00:43

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: ezrrl » 2013.04.03. 22:23

Köszönöm,Szilárd!
Nyolccollos
Hozzászólások: 13
Csatlakozott: 2013.04.04. 18:07

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Nyolccollos » 2013.04.07. 18:47

Sziasztok!

Kétségben vagyok távcsővásárlás miatt. Létezik egy 70mm-es refraktor, most nagyobb gépet keresek. Megtaláltam két gép amely szimpatikus.

Messier NT-203/1000 EQ5 vagy Meade LightBridge Dobson 10"

Nos, mit ajánljatok? A Meade jóval több fényt gyűjt össze, a 8"-os pedig talán könnyebb használható a jó mechánika miatt.

Pillanatban preferálnék a Dobsont, csak attól félek, hogy bolygóészlelésnél nagy nagyítással elég kacifántos utána mozgatni rockerboxszal.
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2013.04.09. 10:03

Használat szempontjából, mivel ha jól értem szabadszemes megfigyelésre szánod a távcsövet,
a Dobson megoldás és a nagyobb tükör jobb. De nézd meg inkább a skywatcher Flex Dobson
távcsövét, mert ez a Meade egy béna megoldás. A leggázabb, hogy a felső részt alumínium csövek tartják,
és az egyrészt gyenge másrészt instabil, harmadrészt meg a végükön összepréselt alu csövek el fognak törni
idővel és akkor mehet az egész a kukába. A SW megoldása más. Nem emlékszem, hogy acél vagy alu a rúd,
de hengeres és nem lapított a vége. Sokkal merevebb a megoldás és időálló(bb).

Azt is vedd figyelembe, hogy a Meade dobsonjához red dot keresőtávcső jár, ami ráadásul benán van elhelyezve és
nagyon körülményes vele a keresés. a SW ehhez képest egy 9x50-es keresőt ad. Ez sokkal jobb.

Az, hogy a gyári okulárok milyenek, az annyira már ezek után nem is érdekes. Főleg, hogy nagyjából egy árban van a Meade meg a SW dobson én a Skywatchert választanám.
Nyolccollos
Hozzászólások: 13
Csatlakozott: 2013.04.04. 18:07

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Nyolccollos » 2013.04.09. 10:50

Köszönöm szépen jótanácsodat!

Most már csak egy kérdés marad:

Ha veszek egy Skywatcher Flex Dobsont, bele-e fog az férni egy Suzuki Wagon R+ csomagtartójába? Vagy hány ülést kell összeraknom, hogy belefér az?

Tudom, hogy én is utána tudok nézni azzal kapcsolatosan, de már megtettem azt, és nem találtam infot arról, hogy milyenek a méretek az összerakott távcsőnek.
zvaragabor
Hozzászólások: 151
Csatlakozott: 2010.10.05. 20:12

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: zvaragabor » 2013.04.09. 11:12

Nyolccollos írta:bele-e fog az férni egy Suzuki Wagon R+ csomagtartójába? Vagy hány ülést kell összeraknom, hogy belefér az?


Ha a hátsó ülések külön-külön is előre dönthetők, akkor vedd le a tubust a forgózsámolyról, és állítsd be az egyik hátsó ülésbe, mintha egy utas lenne. Még rá is tudod csatolni a biztonsági övet. A zsámolyt meg az előre döntött ülésre helyezd el. Persze nem ismerem a wagonr+ méreteit, így lehet hogy a zsámoly máshogy is elfér. Max előrehajtod mindkét hátsó ülést, és vígan el fognak férni. Csak biztosítsd ki, nehogy kocogjanak, vagy elmozogjanak, főleg a tubus.
Avatar
xyfree
Hozzászólások: 672
Csatlakozott: 2011.08.31. 18:29

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: xyfree » 2013.04.09. 11:36

Szerintem tuti befér. Ha szétszeded akkor biztosan. Ha az eq megoldást választod az tuti, nekem swiftbe kellemesen elfér. A cső bár 90/900 de ebből a szempontból mindegy lenne a 200/1000 newton is. Azt én a cyomagtartóban keresztbe tettem, az állvány és mechanika a hátsó ülés elé állítva. Persze a láb összetolva alsó állásba. Mivel kevésbé érzékeny ezt akár gumipókkal, bizt övvel is meg lehet fogatni, de am nekem nem is mocorgott. A tubus a gyári dobozban volt a gyári buborékos fóliába, kitámasztva a hungarocel darabokkal. Nem viselte meg az ùt. Azóta készül a táska hozzá. Két anyag, a felső vízhatlan, köztük szivacs, fenn hosszában cipzár, és vállpánt. Olcsó, kis munka igényü ha van gép, s autós rögzítőt is lehet rávarrni. Szal nekem a kartondobozzal is elfért. A wagoner meg tágasabb mint a swift.
127/1500 MC + EQ3
10x50 Lacerta binokulár

https://egkeprajzok.webnode.hu
Nyolccollos
Hozzászólások: 13
Csatlakozott: 2013.04.04. 18:07

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Nyolccollos » 2013.04.11. 10:34

Sziasztok!

Tudjatok ti, hogy itthon Magyarországon hol tudok venni egy Skywatcher Flex Dobsont (10"-os)? Gátolni szeretnék a külföldi bevásárlást, mert nagyon sok lenne a postázó költség. (És vonaton viszont nem akarok cuccolni a távcsövet.)
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mpt » 2013.04.11. 11:47

Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”