Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Imre » 2012.12.18. 13:23

El kellen menni megnézni azt az EQ3 - 150/750 -es szerkezetet! Ha nem acéllábas, akkor szóba sem jöhet! Remeg mint a kocsonya, főleg nagyobb nagyításon teljesen hasznélhatatlan lesz. Be sem tudod állítani élesre a képet, mert ahogy hozzáérsz el is mozdul, és szemüvegben a csoda okulárral sem fogsz semmit látni, amit élesre lehet állítani. Azonnal vehetsz hozzá egy fókuszmotort, és az sem csökkenti a remegését szellős időben. A nagy nagyítással nem fogod tudni akkor sem használni, mert a szemüvegeddel véletlenül megkoccintva elugrik és remegni kezd a kép. A stabil acéllábas állvány a megoldás! Az a kép tényleg csak egy máshonnan kiollózott kép, és nem az a szerkezet, de meg kellene nézni, sőt amit már említettem a tükrét is, hogy nem sérült-e! Mást úgysem lehet nézni nappal, csak este ha tiszta az idő! Jó, ha megkérsz olyan valakit, akinek már van bőséges tapasztalata a távcsövekkel, főleg gyakorlati személyes tapasztalata, és szívesen elkísér. Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Kaszás Gábor
Hozzászólások: 103
Csatlakozott: 2012.12.14. 10:01

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Kaszás Gábor » 2012.12.18. 15:40

Adtam még egy esélyt a két használt műszernek: az egyik elkelt, a másik pedig többedkézből lenne mindenféle papír nélkül, hozzá pedig egy külön életutat bejárt viseltesebb mechanikával, bár kétségtelenül mindezeknek megfelelő áron, de nekem ez így túl nagy kockázat.

Tomasz írta:De ha most nincs pénzed rá, később is megveheted.
A napfóliáról viszont ne feledkezz meg!


Hát ugye új csőhöz akcióban adnak, szívom a fogam, de még belefér egy, ahogy javasoltátok valszeg egy 5 mm-es. Napfólia mindenképp, bár nemcsak hogy az eget, de még a napot sem láttam, amióta megfogalmazódott bennem a gondolat, hogy veszek egy távcsövet... Mi lesz, ha meg is veszem, nukleáris tél? :)

gvm57 írta:A vadi újjal is lehet fürödni.


Be lehet, de ahogy eddig olvasgattam úgy tűnt, hogy elég korrekten állnak hozzá a garanciális cseréhez.
Dlajos
Hozzászólások: 628
Csatlakozott: 2011.09.08. 06:07

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Dlajos » 2012.12.18. 16:35

Olvasva a hozzászólásokat azon gondolkodtam, hogy én milyen távcsövet vennék ha most kezdeném...
Csak másfél éve csillagászkodom, tehát a szavaimnak túl nagy súlya nincs, de megosztom hátha segít.
Most vennék egy jó binokulárt, csillagatlaszt (Vizi P.), egy ív napfóliát. A bino-tól függően ha kell, egy fotóállványt.
Abban egyet érthetünk, hogy ezek előbb-utóbb úgyis szükségesek lesznek.
Január második felétől pedig annyi karácsonyi, új távcső lesz eladó, hogy a Gábor által említett keretből, olyan műszerek közül válogathat, amiről most álmodni sem mer...
Én a mai eszemmel ezt tenném.
Üdv,
L.
misi80
Hozzászólások: 15
Csatlakozott: 2012.04.24. 16:35

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: misi80 » 2012.12.18. 16:45

Én is ezt tenném,de három éve mikor kezdtem engem se lehetett lebeszélni a 200-as Dobsonról.
gvm57
Hozzászólások: 116
Csatlakozott: 2012.11.19. 09:58

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: gvm57 » 2012.12.18. 16:58

Lajosnak igaza lehet az eladósorba került karácsonyi távcsövek ügyében.
De!
Nagy valószínűséggel ezek a csövek nem olyan helyen lettek vásárolva ahonnan az eféléket be szabad szerezni.
No meg ahogy elnézem, már Gábor igencsak be van sózva!
Viszont, ha szűkös a keret, akkor minden forintra szükség lehet, nem kellene elhamarkodni.
Esetleg meg lehet várni a tavaszt, gyűlik a pénz addig is, az időjárás is kedvezőbb lesz, no meg hátha előkerül addig valami jó állapotú használt kütyü.
Talán a Jesszuská(k)nak kellene felhívni a figyelmüket jó erősen, hogy a sok hasznavehetettlen motyó helyett inkább a távcsővásárlást finanszírozzák.

Csak az a sózás ne lenne. :)

Üdv.
Gábor
Dlajos
Hozzászólások: 628
Csatlakozott: 2011.09.08. 06:07

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Dlajos » 2012.12.18. 17:06

gvm57 írta:Nagy valószínűséggel ezek a csövek nem olyan helyen lettek vásárolva ahonnan az eféléket be szabad szerezni.

Nem, nem Szilágyi úr! :)
A bolt bazárjában hirdetett távcsöveknél sok az olyan, nyílván az adott boltban vásárolt távcsövek esetén, hogy a garancia is tovább él.
gvm57 írta:Csak az a sózás ne lenne. :)

A sózásról Gábor nem kért tanácsot. Szerencsére!
Én sem azt írtam le, hogy mit csináltam, hanem hogy mit tennék most.
Üdv,
L.
András
Hozzászólások: 485
Csatlakozott: 2009.09.07. 20:27

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: András » 2012.12.18. 17:48

Dlajos írta:Olvasva a hozzászólásokat azon gondolkodtam, hogy én milyen távcsövet vennék ha most kezdeném...
L.


Nos ha már itt tartunk, én ezt tartom egy jó kezdő szettnek, ami használható is, praktikus, sokoldalú:

70/500-as refraktor - 20 000 Ft.
eq1 mechanika - 18 000 Ft.
zenittükör - 6000 Ft.
25mm, 10mm, 6,3mm FMC plössl okulárok: 22 000 Ft.
Pleione atlasz - 600 Ft.

És slussz. 67 000 Ft összesen. Ha így kompletten kéri az ember, talán még ad is a boltos valami kedvezményt. A legolcsóbb próbaokulárokkal szettben biztos kedvezőbb árú, sőt a játék AZ2-vel még olcsóbb, de azokat én hanyagolnám erősen, ennyi extrát megér. Szerintem itt kezdődik a távcső, ezek az oklik jók, a mechanika pont jó egy ekkora cső alá, fejleszteni lehet, sok nyavaja nincs vele, könnyű, nappalra is jó... Biztos lehet olcsóbb szettet is találni, de azt muszáj lenne elfogadni, hogy 10-20E Ft-ból "Műszer" nehezen hozható ki.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mizar » 2012.12.18. 17:53

Üdv!

Én ha olyan helyen laknék, ahol sosem látszik a Tejút éjjel, akkor lehet, hogy nem vennék sosem távcsövet.
Ha ez a hely Budapest, akkor eljárnék a Polárisba, nézegetném a bolygókat az ottani felszereléssel, meg dumálnék egy jót. A 15 centi még itt is kevés, pedig ha az égiek úgy akarják, akkor pazar tud ám lenni az éjszaka.
Ha mégis vásárlásra adnám a fejem, mert megőrülnék egy jó kis távcsőért, akkor bizony nem Newtont vennék ilyen helyre. A 70 ezerből megvenném a legjobb akromátot amit csak lehet jó nagy fókusszal,
(102/1000)
http://www.makszutov.hu/termek/sw_100r

alátennék kezdésnek egy házilag készített állványt aztán élvezkődnék vele a Jupiteren meg a Szaturnuszon,
bontogatnám a kettősöket, meg napoznék. (egy normális EQ-t később is lehet venni)
Mert mondjuk ki őszintén, mélyegezni ott nem lehet még 30 centivel sem.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mizar » 2012.12.18. 18:03

Na tessék, erre mit találok!
Lehet, hogy megvenném ezt.

http://www.makszutov.hu/bazar/hirdetes/1355844627

vagy ezt:
http://www.makszutov.hu/bazar/hirdetes/1355839421

:lol:
misi80
Hozzászólások: 15
Csatlakozott: 2012.04.24. 16:35

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: misi80 » 2012.12.18. 18:39

Fényszennyezett helyre én refraktort vennék,akkor még lehetne bolygókat,kettősöket,napot észlelni.A ködök
és a galaxisok felejtősek szerintem,a látványuk inkább kiábrándító. Kezdésnek egy 90/900-ast vennék.
De ha valaki megteheti és tud utazni akkor megéri venni egy nagyobb átmérőjű,de rövid tubusú távcsövet pl:amit Péter ajánlott 130/650-est mert igazán szépen csak sötét ég alatt foglyuk látni az eget.
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”