Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Tomasz
Hozzászólások: 123
Csatlakozott: 2011.01.19. 13:59

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Tomasz » 2012.11.12. 14:11

Kedves SirAlo!
Írtam pár észlelési ajánlatot a Mély-ég / Kistávcsöves kedvcsináló fórumba.
Ezeket érdemes lenne felkeresned a binokulároddal.
http://www.csillagvaros.hu/forum/viewtopic.php?f=20&t=2052
gombirobi
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2012.11.12. 15:42

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: gombirobi » 2012.11.12. 15:54

Sziasztok! Új tag vagyok, ma regeltem. Tanácsot kérek. Van egy 11 éves 150/750 Newtonom, Szabó Sándoros kínai, a képe gyalázatos. Korábban "mélyegezni" szerettem, ma inkább hold, bolygók és kettősök, de a mélyég is megmaradt. Az alapokkal tisztában vagyok, tudom, hogy egyfajta távcső nem képes minden igényt kielégíteni, de még soha nem néztem igazán jó optikával. Két lehetőség között vacillálok:
1. A meglévő tükrömet Schné Attilával teljesen fellújíttatom (csiszolás, fullos új bevonat, talán l/6, schrel 95) ezt megúszom kb. 30ezerből (plusz posta 3000) - ennyiért nem kapok új tükröt sem a Makszutovtól sem a Távcsőbolttól.
2.Vegyek egy vadiúj 150/1200 "bolygógyilkos" új tubust 66.000 Ft-ért?
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2012.11.12. 16:32

gombirobi írta:Sziasztok! Új tag vagyok, ma regeltem. Tanácsot kérek. Van egy 11 éves 150/750 Newtonom, Szabó Sándoros kínai, a képe gyalázatos. Korábban "mélyegezni" szerettem, ma inkább hold, bolygók és kettősök, de a mélyég is megmaradt. Az alapokkal tisztában vagyok, tudom, hogy egyfajta távcső nem képes minden igényt kielégíteni, de még soha nem néztem igazán jó optikával. Két lehetőség között vacillálok:
1. A meglévő tükrömet Schné Attilával teljesen fellújíttatom (csiszolás, fullos új bevonat, talán l/6, schrel 95) ezt megúszom kb. 30ezerből (plusz posta 3000) - ennyiért nem kapok új tükröt sem a Makszutovtól sem a Távcsőbolttól.
2.Vegyek egy vadiúj 150/1200 "bolygógyilkos" új tubust 66.000 Ft-ért?

A segédtükör milyen? Mi van akkor, ha az sem túl jó minőségű? Milyen minőségű okulárjaid vannak? Mi van ha ez lesz a leggyengébb láncszem? Mi van, ha az átcsiszolás után esetleg változik a főtükör fókusztávolsága pár mm-t és máris a fókuszírozóval esetleg nem tudsz élesre állni bizonyos okulárokkal?

Az 1) megoldás elsőre egészen biztosan olcsóbbnak tűnik, de esetleg több "fejfájást" okozhat a későbbiekben. A 2) megoldás egyszerűbb, gyorsabb és még csak nem is drágább ha eladod a meglevő csövedet.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
gombirobi
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2012.11.12. 15:42

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: gombirobi » 2012.11.12. 19:27

Köszi a tanácsot, ezek a kérdések bennem is felmerültek, Attilához a segédtükröt is elküldöm, a minőségben megbízom, okulárok átlagosak, 10e forintosak. Fontos dolog a pénz is, ezért gondolkozom. Ha a 750-es fókusszal is el lehet érni azt a minőséget, mint egy 1200-essel (kisebb kitakarás miatt a kontraszt nyilván jobb az utóbbinál) akkor nem vennék új tubust. A Makszutov bolt honlapján vannak az 1200-es készült asztrofotók és ez egyébként teljesen meggyőző. A tubust már két éve hirdettem az MCSE honlapján, senkit nem érdekelt.
uxamatőr
Hozzászólások: 161
Csatlakozott: 2011.04.08. 10:11

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: uxamatőr » 2012.11.12. 20:55

gombirobi írta:Köszi a tanácsot, ezek a kérdések bennem is felmerültek, Attilához a segédtükröt is elküldöm, a minőségben megbízom, okulárok átlagosak, 10e forintosak. Fontos dolog a pénz is, ezért gondolkozom. Ha a 750-es fókusszal is el lehet érni azt a minőséget, mint egy 1200-essel (kisebb kitakarás miatt a kontraszt nyilván jobb az utóbbinál) akkor nem vennék új tubust. A Makszutov bolt honlapján vannak az 1200-es készült asztrofotók és ez egyébként teljesen meggyőző. A tubust már két éve hirdettem az MCSE honlapján, senkit nem érdekelt.


Szia Robi!

Nem egyszerű tanácsot adni néha.......................mint például most.
Ha jól érzékelem,akkor mivel úgy látod ,hogy a jelenlegi tubust vagy az egészet mechanikástól nem
tudod el adni,ezért a leggazdaságosabbnak a felújítása látszik. Szerintem ez jó ötlet............ha minden
úgy alakul,ahogy eltervezted.

Milyen mechanikád van? Gondolom sajnos nem bírna el egy 200/1000-es tubust.
Ezt csak azért kérdem,mert használtan kb 66.000-ért ,amennyi az új 150/1200 ára ,már lehet venni egy 200/1000-es tubust. Talán ez az "arany közép út" ,ha bolygózni,kettősözni,Holdat észlelni kell és még
a mély-ég is érdekel.
De a makszutovon a bazárban most is volt ,van, 50-65000 között 200/1200 dobson eladó.
Érdemes ezeken is gondolkodni ,bár azért bolygóra inkább kényelmesebb az ekvatoriális mechanika.
No de semmire sem akarlak rábeszélni..........

Üdv:Laci
gombirobi
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2012.11.12. 15:42

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: gombirobi » 2012.11.13. 08:15

Kedves István!
Nem könnyíted a dolgomat...Pontosan az a hezitálásom oka, hogy a saját káromon kellett megtanulnom, inkább a minőség mint a méret. A 200/1000 ugyanaz a cipő lehet mint a 150/750, kisebb kontraszt, átlagpénzért átlagminőség? Itt a fórumon olvastam arról, hogy saját kézzel csiszolt 150/750-es tükörrel is lehet 0,8-as felbontást és borotva képet kapni. Az általam tervezett felújítás fele egy új tubus árának - persze tovább rágom a gittet.
sq
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2011.05.10. 15:00

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: sq » 2012.11.13. 09:02

jusztírozni szoktad a meglévő 150/750-est? egyáltalán, mit értesz gyalázatos kép miatt? pl tüskések a fényesebb csillagok még tökéletesre fókuszálva is? elmosódottak? kómájuk van? szinesek? milyen okulárokkal használod?

saját tapasztalatom az, hogy a gyalázatos képért a legritkább esetben a főtükör minősége a felelős.
"alapvetően gonosz"
/by kukac/
gombirobi
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2012.11.12. 15:42

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: gombirobi » 2012.11.13. 13:36

Kidves István!(ismét)
A 200/1000-essel beletetted a bogarat a fülembe, megnéztem, csak 26% a kitakarás, mindenki dícséri. Elgondolkodtató...
SirAlo
Hozzászólások: 43
Csatlakozott: 2012.10.30. 20:24

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SirAlo » 2012.11.13. 18:07

A heten szeretnem megrendelni a csovet de meg nem tudom most se hogy 130/650 EQ2 vagy 150/1200 Dobson legyen , 130nal az EQ mehanika tetszik nagyon a kovetese miatt de nagyon felek az F5os tukre miatt, mennyi az esely ra hogy egy gyenge tukrot kapnak ha a 130ast valasztanam ? Es bolygozasra mennyire lenne alkalmas? okularokkal, barlow lencsevel siman el lehet azzal is a nagy nagyitasokat erni de az F5 tukor nem akadalyoz meg benne? aztan a 150/1200 dobsonnal leginkabb a dobson a hatranya es nagyon kicsit az is hogy a hosszu fokusza miatt kesobb nem lessz jo melyeg fotozasra (EQ allvanyon se ) de ez nem nagy hatrany mert a fotozas nagyon sokara lessz ha lessz , az 1200-al is siman el lehet erni kisebb nagyitast is , szoval nagyon nehez a dontes :D Maga a tubus sokkal jobb az 150/1200 de a mehanika ...? Es a Scopium Hold- és bolygó kamerat lehet hasznalni sima webkameranak is vagy csak tavcsobe lehet hasznalni ?
Tomasz
Hozzászólások: 123
Csatlakozott: 2011.01.19. 13:59

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Tomasz » 2012.11.14. 10:51

Kedves SirAlo!
Látom össze vagy zavarodva. Az lenne a jó, ha ki tudnád próbálni mindkettőt.
Szerintem még várj egy kicsit. Ott van az a remek binoklid, először nézegesd meg vele, hogy mi érdekel az égbolton.

A fotózást egyelőre felejtsd el! Egy kezdő fotós felszereléshez a távcsövön kívül még jó 300-500 ezer forintot bele kell fektetni. Teljesen fölösleges most ezen gondolkodnod. Ez ne legyen szempont.

A 130/650 jó minőségű optika, attól nem kell félned, hogy rosszat kapsz. A jusztírozást meg majd megtanulod.

Az EQ mechanikával sokat fogsz bajlódni, egy Dobson sokkal könnyebben kezelhető.
A dobsonos követéstől nem kell félni, nagyon könnyen rá lehet érezni.
Alternatív megoldásként javaslom még az AZ3 mechanikát. Könnyebben kezelhető mint az EQ, de persze ennek is van hátránya.

A 150/1200-at nem ismerem, de a 130/650-et igen. Nagyon jól teljesít bolygókra is. A nagyítást pedig nem érdemes hajszolni, az esetek nagy részében a 70x a maximum a rossz légkör miatt. De ha nagyon akarod egy 5mm-es planetary okulárral 130x-ig is elmehetsz.

Most így visszanézve a hozzászólást, nem vagyok biztos benne, hogy segítettem.
Ki kellene próbálnod mindkettőt.
Egy dolgot viszont állíthatok: Ha nagyon érdekel az égbolt, akkor mindegy hogy melyiket veszed, meg leszel velük elégedve.
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”