Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2012.11.06. 18:05

>>felek hogy csillagaszathoz keves az a 10x nagyitas vagy nem<<

Ha binokliról van szó, ne kergesd a nagy nagyítást. A binokliban az a jó, hogy az ember csak felkapja, megy az ég alá, és már nézelődhet is. Nagy nagyításnál az ember kezének remegése nagyon zavaró. Állványon meg a felkapod és máris és nézegetsz élmény nem jön be.

Egyébként jó megoldás, ha előbb veszel binoklit, és kezdesz nézelődni vele, mint nagyobb műszert.
sovanyvigasz
Hozzászólások: 8
Csatlakozott: 2012.11.05. 23:43

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: sovanyvigasz » 2012.11.06. 19:22

Tomasz írta:Szia!
Ha még nem néztél távcsőbe, akkor nincs összehasonlítási alapod.
Valamit biztosan fogsz vele látni. Szerintem meg leszel vele elégedve.
Ha nem tudod kipróbálni, és nem számít a garancia, akkor vedd azt. Ha nagyon nem tetszik, akkor majd továbbadod.
De nem tűnik olyan jó üzletnek, hiszen újonnan 39-ért megkapod garanciával. Persze lehet, hogy ennyin múlik...
http://www.makszutov.hu/termek/sw_114n
Mit láthatsz vele?
- Krátereket a Holdon.
- A Jupiter felhősávjait (borsószem nagyságban).
- Ha majd újra fent lesz a Szaturnusz, akkor a gyűrűjét.
- Szebbnél-szebb csillaghalmazokat.
- A legfényesebb gömbhalmazokat csillagokra bonthatod vele.
- A szomszéd asszonyt is, de fejjel lefelé. :)
Egy csillagtérkép is jól jön majd. Ezt javaslom: http://www.makszutov.hu/termek/kisatlasz
A lakóhelyedért sokan irigylünk...
Ha kipróbáltad, szívesen olvasnánk az első tapasztalataidat.


Köszönöm a segítséget ! Még alszom a dologra egyet-kettőt, azután minden kiderül. Az biztos, ha tanácsra van szükségem tudom hol kell kérnem!
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mizar » 2012.11.06. 20:29

sovanyvigasz írta:
Tomasz írta:Mit láthatsz vele?
- Krátereket a Holdon.
- A Jupiter felhősávjait (borsószem nagyságban).
- Ha majd újra fent lesz a Szaturnusz, akkor a gyűrűjét.
- Szebbnél-szebb csillaghalmazokat.
- A legfényesebb gömbhalmazokat csillagokra bonthatod vele.
- A szomszéd asszonyt is, de fejjel lefelé. :)


A gömbtükrös Newtonoknak vagy jó a képe, vagy nagyon rossz. Az elbaltázott paraboláknál nem ilyen egyértelmű a dolog. A gömbtükörnél a zónahiba a szférikus aberráció hibájával társulva rohamosan rontja a képminőséget. Ez a bolygóknál figyelhető meg leginkább. Nekem etalon gömbtükör a Mizar tükre. Van nálam egy kis kínai Mizar utánzat is, azzal összehasonlítva látványos a különbség. Mit látunk a perfekt gömbtükörrel 114mm átmérőben?
Bolygók: Jupiter és a felhősávok szépen látszanak, és nem borsószem nagyságban. A Szaturnusz gyűrűje látványos, a Vénusz fázisai szintén.
A legfényesebb gömbhalmazok már nem csupán foltszerűek, de nem bomlanak csillagokra még jobb okulárokkal sem. Grízes hatású a látvány. A fényes ködök látványa megkapó, az Orion-köd a színét is megmutatja igen tiszta és sötét éjszaka.
A szomszédasszony valóban fejjel lefelé látszik, amici prizma ajánlatos hozzá. :D
Egy pocsék gömbtükör viszont látványosan rossz képet tud adni ehhez képest.
sq
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2011.05.10. 15:00

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: sq » 2012.11.06. 20:58

mizar írta:A legfényesebb gömbhalmazok már nem csupán foltszerűek, de nem bomlanak csillagokra még jobb okulárokkal sem. Grízes hatású a látvány.


ez furcsa, nekem a rettenetes 114/900 bontja az m13-at, legalábbis a zselicben biztosan. mást gh-t még nem próbáltam vele. persze nem úgy bontja mint a 3 dm-es, de mindenképp van benne egy jó nagy maroknyi önálló csillagocska.
"alapvetően gonosz"
/by kukac/
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mizar » 2012.11.06. 21:12

sq írta:
mizar írta:A legfényesebb gömbhalmazok már nem csupán foltszerűek, de nem bomlanak csillagokra még jobb okulárokkal sem. Grízes hatású a látvány.


ez furcsa, nekem a rettenetes 114/900 bontja az m13-at, legalábbis a zselicben biztosan. mást gh-t még nem próbáltam vele. persze nem úgy bontja mint a 3 dm-es, de mindenképp van benne egy jó nagy maroknyi önálló csillagocska.


Borítékoltam erre a mondatra a reakciót.
De a szomszédasszony képe az stimmel nem? :lol:

Majd Tarjánban egyszer bontunk valamit, és elnevezzük M13-nak.
SirAlo
Hozzászólások: 43
Csatlakozott: 2012.10.30. 20:24

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SirAlo » 2012.11.06. 22:34

Ha Amici Prizmat lehet a tukros tavcsoveknel is hasznalni akkor mier mondjak hogy a lencses tavcsoveket lehet csak hasznalni foldi hasznalatra? Sokan itt forumon is irtak hogy azert vesznek lencsest mert termeszetnezeshez es hasonlokhoz is szeretnek hasznalni.
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2012.11.06. 22:46

SirAlo írta:Ha Amici Prizmat lehet a tukros tavcsoveknel is hasznalni akkor mier mondjak hogy a lencses tavcsoveket lehet csak hasznalni foldi hasznalatra? Sokan itt forumon is irtak hogy azert vesznek lencsest mert termeszetnezeshez es hasonlokhoz is szeretnek hasznalni.

Tükrös távcsőhöz nem tudsz amici prizmát használni, mivel ennek a fényútja kb 8-10 cm, ennyivel beljebb nem tudod tekerni a fókuszírozót mivel nem úgy tervezték meg az egész távcső felépítését.

Léteznek ún. képfordító "barlow" lencsék, ezek azonban egyrészről megnyújtják a távcső fókuszát, ezáltal kis nagyításokra (15-30x) nem lesz a távcső alkalmas, másrészről többnyire gyenge minőségűek.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
sq
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2011.05.10. 15:00

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: sq » 2012.11.06. 23:35

mizar írta:
sq írta:
mizar írta:A legfényesebb gömbhalmazok már nem csupán foltszerűek, de nem bomlanak csillagokra még jobb okulárokkal sem. Grízes hatású a látvány.


ez furcsa, nekem a rettenetes 114/900 bontja az m13-at, legalábbis a zselicben biztosan. mást gh-t még nem próbáltam vele. persze nem úgy bontja mint a 3 dm-es, de mindenképp van benne egy jó nagy maroknyi önálló csillagocska.


Borítékoltam erre a mondatra a reakciót.
De a szomszédasszony képe az stimmel nem? :lol:

Majd Tarjánban egyszer bontunk valamit, és elnevezzük M13-nak.


leginkább pont azért volt furcsa, mert te is jó ég alól szoktál észlelni.

a szomszédasszonyom legalább 80 éves, testalkatilag távcsöves megfigyelésre ellenjavallt.
"alapvetően gonosz"
/by kukac/
Avatar
xyfree
Hozzászólások: 672
Csatlakozott: 2011.08.31. 18:29

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: xyfree » 2012.11.07. 09:36

Üdv.
Bár nekem a 90/900 lencsés van, de kb egy teljesítményű a kettő. Kb. Nekem az M13 at ez tudja bontani, legalábbis vannak benne különálló csillagok, amik nem „folynak” össze grízes „pacává”. És még igazán sötét helyről nem próbáltam.
127/1500 MC + EQ3
10x50 Lacerta binokulár

https://egkeprajzok.webnode.hu
Tomasz
Hozzászólások: 123
Csatlakozott: 2011.01.19. 13:59

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Tomasz » 2012.11.07. 10:07

Sziasztok!

Az Omegon nem egy névtelen darab. Gondolom valamilyen minőségellenőrzésen átesett a tükör.
Azért írtam le ilyen óvatosan, hogy mit lehet vele látni, mert ez a minimum. Jó optikával ez még jobb is lehet.
És legyen bármilyen rossz is a tükör, harmincszoros nagyításnál még nem zavaróak a hibák. És már ezzel a kis nagyítással is sokmindent meg lehet nézni az égbolton.
Az én 100/600-as tükrömnél nem tudok rosszabbat elképzelni, de még az is jól teljesít kis nagyításnál.
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”