Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
sq
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2011.05.10. 15:00

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: sq » 2012.07.27. 09:20

lacus66 írta:Az lehet! Én 6 mm-es Planetary-val próbáltam...


ha érdekel, szívesen adok kölcsön oklikat próbálgatáshoz, van 2.5, 3.2, 4 és 5 mm-es planetary-m is, illetve egy 2.3mm-es celestron x-cel. szoktam néha berhida felé bringázni, nem gond egy péti kitérő.
"alapvetően gonosz"
/by kukac/
kulizoli
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2009.09.16. 21:49

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: kulizoli » 2012.07.27. 09:20

Atis írta:Jó távcső a 130/650 de Hold-bolygó-Nap észleléshez inkább ajánlanám a 90/900-as lencsést mert kontrasztosabb, élesebb képet ad. Nincs kitakarása, nem kell jusztírozni. A Newtonhoz plusz 7500 Ft kollimációs okulár költséget máris számolhatsz. A 13 cm átmérő mély-égre jobb inkább (valamennyivel).
Kis átmérőben szerintem felesleges a jusztírral és a kitakarással vacakolni. Kis méretben a lencsék is olcsóak.
Ráadásul a Barlow 2x is alaptartozék a 90/900 esetében.

1 Planetary oksit magas nagyításhoz, továbbá napfóliát és Vizi atlaszt mindenféleképp javaslok mellé.
http://makszutov.hu/termek/sw_90r (csomagok alul)


A lencsésben tényleg van valami, de egy megjegyzés:
Életemben nem használtam kollimációs okulárt. Tökéletes szinten, percek alatt lehet jusztírozni anélkül is.
A barlow-ról már leírtam, amit gondolok.
A kitakarás ellenében viszont ott a színi hiba.
lacus66
Hozzászólások: 193
Csatlakozott: 2010.10.20. 10:00

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: lacus66 » 2012.07.27. 09:44

sq írta:ha érdekel, szívesen adok kölcsön oklikat próbálgatáshoz,...


Köszönöm, szívesen élnék a lehetőséggel... ;)
Csak már lenne olyan idő....
lacus66
Hozzászólások: 193
Csatlakozott: 2010.10.20. 10:00

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: lacus66 » 2012.07.27. 09:49

kulizoli írta:Életemben nem használtam kollimációs okulárt. Tökéletes szinten, percek alatt lehet jusztírozni anélkül is.


Én sem! Sőt, a másfél év alatt nem is kellett jusztíroznom. Mondjuk, nem utaztatom a csövet és vigyázok is rá... :)

kulizoli írta:
A barlow-ról már leírtam, amit gondolok.


Egyetértek én is Veled! 20mm -es Orion okli 2x-es (régebbi) Televue Barlow-val messze nem ad olyan képet, mint egy 10 mm-es Goldline...
Atis
Hozzászólások: 333
Csatlakozott: 2010.06.18. 21:03

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Atis » 2012.07.27. 10:45

Nem mindenki olyan talpraesett jusztír tekintetében mint néhány veterán. Csomó alkalommal azért hoznak vissza Newton távcsövet mert életlen képet adnak és nem is tudják, hogy jusztírozni kellene, mert a gyári összeszerelés közelről sem pontos. (most a léhűléstől, a rossz légkörtől és túlnagyításból eredő képi hibáktól tekintsünk el)

A Newtonokat jusztírozni kell és ezt megkönnyíti egy kollimációs okulár. Ennek ellenkezőjét állítani teljesen kezdő távcsövezőknek félrevezető tanács lehet.
Inkább segíts minthogy kötözködj.
kulizoli
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2009.09.16. 21:49

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: kulizoli » 2012.07.27. 10:51

"Csomó alkalommal azért hoznak vissza Newton távcsövet mert életlen képet adnak és nem is tudják, hogy jusztírozni kellene"
Ezt az eladáskor azért illik mondani.
lacus66
Hozzászólások: 193
Csatlakozott: 2010.10.20. 10:00

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: lacus66 » 2012.07.27. 10:55

kulizoli írta:"Csomó alkalommal azért hoznak vissza Newton távcsövet mert életlen képet adnak és nem is tudják, hogy jusztírozni kellene"
Ezt az eladáskor azért illik mondani.


Sőt, nekem az üzletben be is jusztírozták!
kulizoli
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2009.09.16. 21:49

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: kulizoli » 2012.07.27. 11:17

Kis pénzű, városi kezdőként a következőket venném:
-rövid, könnyen hordozható távcső, az anyagiak alapján megengedhető legjobb, lehetőleg óragépes mechanikával
-tároló eszközök, táskák az esetlen kartondobozok helyett
-1db rövid fókuszú, minőségi okulár
-napszűrő fólia
-csillagatlasz
-Amatőrcsillagászok kézikönyve

Várostól távol:
-nagy dobson távcső
-1db rövid fókuszú, minőségi okulár
-napszűrő fólia
-csillagatlasz
-Amatőrcsillagászok kézikönyve
Atis
Hozzászólások: 333
Csatlakozott: 2010.06.18. 21:03

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Atis » 2012.07.27. 11:22

Ez többnyire azokkal esik meg akik kéz alól vesznek távcsövet. Sőt olyanok is árulnak 1szer használt, meg 1szer kipróbált műszert akik nem tudják miért rossz a kép és annak aki megveszi sem tudják megmondani.
Molnár Péter mondta gyakran: "Cipőt a cipőboltból, távcsövet a távcsőboltból."

A boltban elmondjuk a tudnivalókat a kollimációról, sőt akciónk is van rá bizonyos átmérő felett.
Inkább segíts minthogy kötözködj.
Stefi
Hozzászólások: 499
Csatlakozott: 2010.08.08. 14:33

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Stefi » 2012.07.27. 11:29

Szerintem nem kellene ennyire lebeszélni a kezdőket tükrös távcsövekről, mert egyáltalán nem annyira vészes ez a jusztírozás. Véleményem szerint sokkal több pozitívum szól a tükrös mellett mint az akoromát mellett.
Az akromát színezése sokkal szembetűnőbb mint a tükrös kitakarása. Persze itt csak általánosítani lehet, mert minden tükrös más és más minőségű optikával van.
Nem hiába cserélik le a 70-80-90es lencséseket 130-150 tükrös távcsőre.
Persze előtte sokat ráköltenek a lencsére mert a gyári zenittükörrel sokan nincsenek megelégedve.

Én véleményem szerint, észrevehetetlen egy jó minőségű barlow a fényútban azonos minőségű okulárral összehasonlítva és azt se feledjük hogy a Planetaryban is van barlow tag.

Ezt nem a tapasztal rókáknak szánom, mert ők tudják mi a különbség mivel ők már próbálták ezeket vagy használják most is. Ezt csak azért írom, hogy legyen egy kis pozitívum a tükrösöknek is, ne állandóan a kitakarás meg a jusztírozás legyen a legnagyobb probléma, mivel ez a dolgok annyira eltörpülnek sok más szembetűnőbb dolgok mellett. ;)
"A szél fú, a zöld fű. A Föld kering, a Nap korong..."
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”