Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
András
Hozzászólások: 485
Csatlakozott: 2009.09.07. 20:27

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: András » 2012.07.26. 17:07

xyfree írta:Sziasztok.
Én is szemezek a fentebb említett csövekkel, bár nem csillagászati célra. Kizárólag nappali természetjárós, árkonbokron cipelős szempontból.


Nappalra elég a 70/500-as is szerintem. Talán nem is lenne akkora színi hibája, mint a 100-asnak. Egyébként ha eq1-et veszel hozzá, akkor éjjel is használható, ha meg nappal cipelnéd, akkor letekered az ellensúlytengelyt, lebillented a rektatengelyt függőlegesbe, és kész a könnyű azimutális mechanika természetfigyelésre.
Tsol
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2012.07.26. 15:54

Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Tsol » 2012.07.26. 21:22

Sziasztok!
Távcsöves megfigyelés terén teljesen kezdő vagyok. Maga a csillagászat (főleg az asztrofizika) viszont kiskorom óta érdekel. Már jó pár hónapja gondolkodom távcsővásárláson. Az utóbbi hetekben néztem utánna jobban. Lenne is egy jelölt: http://www.makszutov.hu/termek/sw_130ns#2

Mit gondoltok, jó választás kezdéshez? Ha nem, mit ajánlanátok (hold-, bolygó-, nap-hoz)? És milyen kiegészítőket érdemes mellé beszerezni?

Köszönöm a segítséget! : )
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2012.07.26. 22:39

Magát a konkrét műszert nem ismerem, de ha jó az optika, mindenkléppen kezdetnek jó. Viszont kiegészítőként:
Barlow-lencse ajánlatos (ezzel két okulárod van de négy nagyításod!)
Napszürő-fólia (ha nincsen az alap készletben)
Hasznos, bár kezdetben nem elengedhetetlen egy közepes szürk és vörös vagy kék szűrő (bolygó észleléshez, a szürke a holdmegfigyelésnél is hasznos).
A távcső mellett nagyon jó, ha beszerzed Vizi Péter "Csillagatlasz kistávcsövekhez" atlaszát. Ebben rögtön útmutató is van a távcső kezeléséhez. - Sok sikert: BQ.
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2012.07.27. 07:02

Szia Tsol,

a távcső jó választás, de ha bolygókat akarsz nézni vele, akkor érdemesebb egy EQ3
mechanikát alá tenni óragéppel. Az óragép egy kis motor, ami
leköveti az ég forgását.

Ha marad pénzed, akkor mindenképpen vegyél napfóliát, a nélkül nem lehet napot nézni,
valamint egy Hold neutrál szűrőt, ha Holdat akarsz nézni. Utóbbi nem kötelező,
de hasznos.
kulizoli
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2009.09.16. 21:49

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: kulizoli » 2012.07.27. 07:43

"Barlow-lencse ajánlatos (ezzel két okulárod van de négy nagyításod!)"

Mindennel egyetértek, kivéve ezt. Igazából 3 nagyítása lesz a 10 és 25mm-es okulárokkal. Kettő majdnem egybeesik.
Jobb egy 4-5mm-es normális minőségű okulárt venni pluszban, mint az igencsak gyenge 10-est barlowba tenni.
lacus66
Hozzászólások: 193
Csatlakozott: 2010.10.20. 10:00

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: lacus66 » 2012.07.27. 08:47

Tsol írta:Sziasztok!

Mit gondoltok, jó választás kezdéshez? Ha nem, mit ajánlanátok (hold-, bolygó-, nap-hoz)? És milyen kiegészítőket érdemes mellé beszerezni?



Szia Tsol!

Én kb. 1.5 éve használom a 130/650 Newtonomat. Mélyégre, kettősökhöz, változózáshoz nagyon jó. Ahogy a Holdhoz is. Napot elvétve nézek csak vele, nekem már túlzottan fényerős ehhez (tudom, lehetne blendézni, de minek vacakoljak vele, ha ott van a 70/700-as lencsés ;) )
Bolygózáshoz én személy szerint nem ajánlom, ahhoz nagyon rövid a fókusza. Még ha 2,5x-es Barlow-val megnyújtom, akkor sem igazán évezhető vele még a Jupiter sem...

De összességében nem bántam meg, hogy megvettem!
kulizoli
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2009.09.16. 21:49

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: kulizoli » 2012.07.27. 08:53

"Még ha 2,5x-es Barlow-val megnyújtom, akkor sem igazán évezhető vele még a Jupiter sem..."
Milyen okulárral?

Egy jó négyes oklival, 650-es fókusszal 162-szeres a nagyítás, ami tökéletesen elég. De van pl. 3,2mm-es Planetary is, azzal már 200x felett van.
lacus66
Hozzászólások: 193
Csatlakozott: 2010.10.20. 10:00

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: lacus66 » 2012.07.27. 09:04

kulizoli írta:"Még ha 2,5x-es Barlow-val megnyújtom, akkor sem igazán évezhető vele még a Jupiter sem..."
Milyen okulárral?

Egy jó négyes oklival, 650-es fókusszal 162-szeres a nagyítás, ami tökéletesen elég. De van pl. 3,2mm-es Planetary is, azzal már 200x felett van.


Az lehet! Én 6 mm-es Planetary-val próbáltam...
kulizoli
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2009.09.16. 21:49

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: kulizoli » 2012.07.27. 09:12

Nekem van egy 130/820-am, ugyan picit hosszabb fókusszal, de 4-es orthóval csodaszép, részletgazdag képe van bolygókra. A barlow-t csak "vészmegoldásnak" ajánlom (pl. amúgy is van egy, pénz meg nincs stb).
Atis
Hozzászólások: 333
Csatlakozott: 2010.06.18. 21:03

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Atis » 2012.07.27. 09:14

Tsol írta:Sziasztok!
Távcsöves megfigyelés terén teljesen kezdő vagyok. Maga a csillagászat (főleg az asztrofizika) viszont kiskorom óta érdekel. Már jó pár hónapja gondolkodom távcsővásárláson. Az utóbbi hetekben néztem utánna jobban. Lenne is egy jelölt: http://www.makszutov.hu/termek/sw_130ns#2

Mit gondoltok, jó választás kezdéshez? Ha nem, mit ajánlanátok (hold-, bolygó-, nap-hoz)? És milyen kiegészítőket érdemes mellé beszerezni?

Köszönöm a segítséget! : )


Jó távcső a 130/650 de Hold-bolygó-Nap észleléshez inkább ajánlanám a 90/900-as lencsést mert kontrasztosabb, élesebb képet ad. Nincs kitakarása, nem kell jusztírozni. A Newtonhoz plusz 7500 Ft kollimációs okulár költséget máris számolhatsz. A 13 cm átmérő mély-égre jobb inkább (valamennyivel).
Kis átmérőben szerintem felesleges a jusztírral és a kitakarással vacakolni. Kis méretben a lencsék is olcsóak.
Ráadásul a Barlow 2x is alaptartozék a 90/900 esetében.

1 Planetary oksit magas nagyításhoz, továbbá napfóliát és Vizi atlaszt mindenféleképp javaslok mellé.
http://makszutov.hu/termek/sw_90r (csomagok alul)
Inkább segíts minthogy kötözködj.
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”