Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
kulizoli
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2009.09.16. 21:49

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: kulizoli » 2012.06.25. 10:12

zacci írta:
Ha ilyet látnék, akkor már elégedett volnék:

http://3.bp.blogspot.com/-IQsn4NpkTTw/T ... 20+B86.jpg


Pesten SOHA nem fogsz látni ilyet. Ehhez vidéki ég kell.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: mizar » 2012.06.25. 10:31

kulizoli írta:
zacci írta:Pesten SOHA nem fogsz látni ilyet. Ehhez vidéki ég kell.


Valahol az Andokban
demo9
Hozzászólások: 29
Csatlakozott: 2011.11.23. 08:23

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: demo9 » 2012.06.25. 11:33

kulizoli írta:
zacci írta:
Ha ilyet látnék, akkor már elégedett volnék:

http://3.bp.blogspot.com/-IQsn4NpkTTw/T ... 20+B86.jpg


Pesten SOHA nem fogsz látni ilyet. Ehhez vidéki ég kell.

Zolinak teljesen igaza van, mint mindig. Dél-Budáról szoktam én is nézelődni, de még az Andromédának is csak alig negyede látszik innen, mint vidéki ég alól. Jó ég alól (Budapesten) még látható az M81-M82 páros, de talán más galaxis nemigen. Az objektumok megtalálásához pedig sok gyakorlás, türelem és menni fog. Talán a nyh-k, és kettősök egy részét könnyebb megtalálni a fővárosból így jobb azokon gyakorolni.
Ha gondolod gyere le velünk egyszer Tarjánba, és szívesen segítünk, szoktunk írni, ha megyünk.
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: tobe » 2012.06.25. 17:11

Ezt a rossz eget meg lehetne oldani Pesten, nem kellene annyit kocsikázni, cigizni, tábortűzben bográcson főzni, meg mit hagytam még ki. :)
therussian
Hozzászólások: 81
Csatlakozott: 2012.03.24. 17:18

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: therussian » 2012.06.25. 17:52

Vizi Péter írta:Csillagtérkép+keresőtávcső, aztán ugrálás egy ismert csillagtól kezdve a célpontig csillagról csillagra.
NEM a nagy kukkerrel keresünk! És nem olyan léptékben, hogy Vega-Arcturus 1/3-ánál. Majd ha fejből megy az összes Messier... :D

Keresővel kerestem, de nem találtam :D
Csak az a bajom, hogy keresővel beazonosítom pl Vega-t és onnan meg vagyok lőve... :D
therussian
Hozzászólások: 81
Csatlakozott: 2012.03.24. 17:18

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: therussian » 2012.06.25. 17:54

kulizoli írta:
therussian írta:Hogyan kell állnia a távcsőnek????

Van egy 150/750-es EQ3-as newtonom. Eddig a Napot, Holdat, Szaturnuszt, Marsot néztem kb. Tegnap fel akartam keresni az M13-as galaxist amiről a Makszutov hírlevele is szól.
A Szaturnusz felett beazonosíytottam az Arcturust, tőle balra a Vega-t (illetve a Vega-Deneb-Altair háromszöget), és megállapítottam, hogy a Vega-Arcturus között a Vegától egy harmad távolságra van az M13. Kerestem vagy egy órán keresztül de nem találtam... Ennek szerintem egyik oka, hogy az EQ3-al a távcső sokszor degenerált pózokat vesz fel.... Amikor Dél-Nyugat-Észak irányban nézelődök akkor tök normálisan "áll", de amikor Keletre fordítom akkor olyan hülye pozíciókat vesz fel... Alig lehet belenézni... És mivel adott keleti pontra pl Vega-ra két módon is rá tudom állítani (egyiknél a tárcsasúlyok felfelé állnak, másiknál lefelé...) abban sem vagyok biztos, hogy melyik a helyes....
Tehát a Vega-Arcturus vonalon akartam végig haladni, de EQ3 miatt nem igazán ment, illetve a tény miatt, hog ymindent FEJJEL LEFELE látok.... Illetve felcserélódik a fel-le, jobb-bal irányok is... Több mint egy óra kínlódás és jópár szúnyogcsípés után otthagytam a francba aza egészet és csorbult lelkesedéssel elpakoltam.

Segítsetek plíz vmi gyakorlati tanáccsal...
köszi :(



Az M13 nem galaxis, hanem gömbhalmaz.

Mivel az eq-mechanikák tengelyei nem vízszintes-függőleges irányban állnak, fura pózokat vesz fel a távcső. Az egészet azzal kezdd, hogy a RA tengelyt (amelyik nem mozdul el) kb. a sarkcsillagra állítod (pólusra állsz), és az ellensúly meg a távcső tologatásával kiegyensúlyozott helyzetet állítasz be, ahonnan sehova se akar billenni semmi, ha kilazítod a tengely rögzítőket. Aztán egy fényes csillagon párhuzamosítod a keresőt és a távcsövet (a kereső 3 csavarjával).

Utána megkeresed az Éta Her-t, és elindulsz a Zéta Her felé egy kicsit (csillagtérkép!) Ha az okulár nagyon le vagy fel áll, egyszerűen forgatsz a tubuson a kilazított tubusgyűrűben.

Ott lesz az M13. Remélem, segítettem!


Az EQ3 a leírtaknak megfelelően van felállítva....
Tubusgyűrűben akkor mindig forgassam a csövet attól függ merr enézek? :S
kulizoli
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2009.09.16. 21:49

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: kulizoli » 2012.06.25. 18:17

Van egy állás, ami a legtöbb esetben kényelmes. Persze nem vízszintesen áll az okulár mindig. Ha nagyon rossz a szög, akkor fordíts egyet rajta.
therussian
Hozzászólások: 81
Csatlakozott: 2012.03.24. 17:18

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: therussian » 2012.06.25. 20:18

kulizoli írta:Van egy állás, ami a legtöbb esetben kényelmes. Persze nem vízszintesen áll az okulár mindig. Ha nagyon rossz a szög, akkor fordíts egyet rajta.


Akkor rászokok a forgatásra... Eddig nem nagyon "mertem", nem tudtam mennyire szabad ezt rutinszerűen űzni...

(És külön zavaró, hogy pl DSLR+adapter gyűrű+barlow lencse kombinációval egyenes képet látok, aztán okulárokkal megint fordítottat.... :S )
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: tobe » 2012.06.26. 19:30

Ma este talán elég tiszta lesz az ég kifújta a szél, a Hold igencsak látható, nem tudom mást mit tudnátok még ajánlani, lehet ki kellene pakolni, aztán ránézni erre-arra. :)
Atis
Hozzászólások: 333
Csatlakozott: 2010.06.18. 21:03

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: Atis » 2012.06.27. 00:32

therussian írta:Keresővel kerestem, de nem találtam :D
Csak az a bajom, hogy keresővel beazonosítom pl Vega-t és onnan meg vagyok lőve... :D


Robin Hoon a Tolvajok Fejedelme c. film szerzetesét tudom csak idézni aki (majdnem) ekképpen prédikált az Úrról:
"Áldjuk tehát az Ő bölcsességét, hogy megteremtette nékünk a Starpointert!"
Inkább segíts minthogy kötözködj.
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”