Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
zacci
Hozzászólások: 43
Csatlakozott: 2012.06.18. 22:11

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: zacci » 2012.06.19. 20:41

sq írta:szia, előszöris, ha a támasztó csavarok (a rugó nélküliek) nem érik el a főtükörtartót, akkor a főtükör valószínűleg már túl közel van a segédtükörhöz, ilyenkor a segédtükörbe nézve az oklikihuzat felől nem látod a főtükör karmait, szélét, stb. ez csak annyiból baj, hogy némi összegyűjtött fény kárbavész - ráadásul az a terület esik ki (mivel nem látszik a tükörképe), ami egységnyi sugarat tekintve a legnagyobb területet adja (a főtükör széle). ha vmi pici jelet tudsz tenni a csavarfej mellé, akkor tudsz mindhárom rugós csavaron ugyanannyi fordulatot tekerni, hogy a főtükör kicsit közelebb kerüljön a tubus végéhez.

ha esetleg bele tudsz fotózni a kihuzatba, talán több is kiderülne. :)


Szia,

Igen, a rugos csavarok ugyanolyan merteku tekergetesen mar enis gondolkodtam :)
Fenykepet majd keszitek, de most el van pakolva a muszer. Hetvegen talan lesz egy kis idom es ujra ossze rakom a cuccot :)
De akkor most mitol lehet az, hogy a szaturnuszbol csak egy fenyes bogyot lattam ? Tulsagosan nagy a fenyereje a muszernek ? Csak akkor fogom latni normalisan, ha szurot hasznalok ? :? Mivel a kis Bresseremmel eddig csak bolygokat sikerult (ertelemszeruen) megfigyelnem, igy logikusnak tunt a newtonnal elsokent a bolygokat megfigyelni, hogy lassam a kulonbseget. Eddigi melyeg megfigyelesem eredmenye erosen konvergal a nullahoz :cry: Gyakorlatilag annyit ertem el, hogy mondjuk szabad szemmel latok 5 pottyot, tavcsoben meg 8at. Se kod, se semmi. A 70-es refraktorral pestrol nem is remenykedtem melyeg megfigyelesben, de azt hittem ezzel a newtonnal a fenyszennyezes ellenere mar latni lehet majd valamit :cry:
SkyWatcher 200/1000 EQ5 newton
zacci
Hozzászólások: 43
Csatlakozott: 2012.06.18. 22:11

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: zacci » 2012.06.19. 20:43

SzarkaLevente írta:
Kukac írta:Nemtom melyik ez a "BOLT", de a Makszutov boltban Leventééknék odamész, és kérdés nélkül megmutatják, hogy kell. Ha legközelebb sem megy, akkor kérnek érte egy kis pénzt, de megcsináljálják,
és nincsen magyarázkodás meg félrebeszélés.

A nálunk vásárolt távcsöveket nem csak a vásárláskor, de az azt követő 1 éven belül ingyenesen jusztírozzuk: http://makszutov.hu/oldal/ingyen_kollimacio.php


Szia,

Ok, ez tok jo, de en a BTC-nel vettem. Vagy a tavcso.hu es a makszutov.hu ua. ? :?
SkyWatcher 200/1000 EQ5 newton
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2012.06.19. 21:27

zacci írta:
SzarkaLevente írta:
Kukac írta:Nemtom melyik ez a "BOLT", de a Makszutov boltban Leventééknék odamész, és kérdés nélkül megmutatják, hogy kell. Ha legközelebb sem megy, akkor kérnek érte egy kis pénzt, de megcsináljálják,
és nincsen magyarázkodás meg félrebeszélés.

A nálunk vásárolt távcsöveket nem csak a vásárláskor, de az azt követő 1 éven belül ingyenesen jusztírozzuk: http://makszutov.hu/oldal/ingyen_kollimacio.php


Szia,

Ok, ez tok jo, de en a BTC-nel vettem. Vagy a tavcso.hu es a makszutov.hu ua. ? :?

Nem.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
sq
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2011.05.10. 15:00

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: sq » 2012.06.19. 21:41

zacci írta:De akkor most mitol lehet az, hogy a szaturnuszbol csak egy fenyes bogyot lattam ? Tulsagosan nagy a fenyereje a muszernek ? Csak akkor fogom latni normalisan, ha szurot hasznalok ? :? Mivel a kis Bresseremmel eddig csak bolygokat sikerult (ertelemszeruen) megfigyelnem, igy logikusnak tunt a newtonnal elsokent a bolygokat megfigyelni, hogy lassam a kulonbseget. Eddigi melyeg megfigyelesem eredmenye erosen konvergal a nullahoz :cry: Gyakorlatilag annyit ertem el, hogy mondjuk szabad szemmel latok 5 pottyot, tavcsoben meg 8at. Se kod, se semmi. A 70-es refraktorral pestrol nem is remenykedtem melyeg megfigyelesben, de azt hittem ezzel a newtonnal a fenyszennyezes ellenere mar latni lehet majd valamit :cry:


nyugi, menni fognak a mélyegek is, minden adott hozzá. a szaturnusz bogyója gömbszerű volt? vagy azért volt nyoma kinövéseknek (gyűrű)? mert az is elképzelhető, hogy nem a szaturnuszt nézted, hanem egy csillagot.

a csillagokat egyébként pontszerűre tudod fókuszálni? vagy mindig vannak rajtuk kinövések vmilyen irányban? vagy nem is lehet őket fókuszálni még a legkisebb nagyításoddal sem?

hol használod, erkélyen? ablakon át? udvarból? (bocs, ha már leírtad, rövid a memóriám)
"alapvetően gonosz"
/by kukac/
zacci
Hozzászólások: 43
Csatlakozott: 2012.06.18. 22:11

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: zacci » 2012.06.19. 22:51

sq írta:
zacci írta:De akkor most mitol lehet az, hogy a szaturnuszbol csak egy fenyes bogyot lattam ? Tulsagosan nagy a fenyereje a muszernek ? Csak akkor fogom latni normalisan, ha szurot hasznalok ? :? Mivel a kis Bresseremmel eddig csak bolygokat sikerult (ertelemszeruen) megfigyelnem, igy logikusnak tunt a newtonnal elsokent a bolygokat megfigyelni, hogy lassam a kulonbseget. Eddigi melyeg megfigyelesem eredmenye erosen konvergal a nullahoz :cry: Gyakorlatilag annyit ertem el, hogy mondjuk szabad szemmel latok 5 pottyot, tavcsoben meg 8at. Se kod, se semmi. A 70-es refraktorral pestrol nem is remenykedtem melyeg megfigyelesben, de azt hittem ezzel a newtonnal a fenyszennyezes ellenere mar latni lehet majd valamit :cry:


nyugi, menni fognak a mélyegek is, minden adott hozzá. a szaturnusz bogyója gömbszerű volt? vagy azért volt nyoma kinövéseknek (gyűrű)? mert az is elképzelhető, hogy nem a szaturnuszt nézted, hanem egy csillagot.

a csillagokat egyébként pontszerűre tudod fókuszálni? vagy mindig vannak rajtuk kinövések vmilyen irányban? vagy nem is lehet őket fókuszálni még a legkisebb nagyításoddal sem?

hol használod, erkélyen? ablakon át? udvarból? (bocs, ha már leírtad, rövid a memóriám)


Persze hogy a szaturnusz volt. Maga a gyuru remekul latszodott, de szinte nulla kontrasztja volt. Mintha egy feher papirbol vagtad volna ki. A fokusszal egyelore nem vagyok megelegedve, mert ugyan neha sikerult pont szerure fokuszalni, de szinte csak az okular kozepen volt ilyen. Mihelyst elmaszott az objektum, elmosodott :? Folyamatosan utana kellett allitani a fokuszt.
A gyarilag hozza adott sw okularokat hasznaltam, valamint vettem egy 5mm-es planetary-t is.
Most erkelyrol probaltam, de altalaban udvarrol lesz hasznalva. Ablak kizarva :)
SkyWatcher 200/1000 EQ5 newton
András
Hozzászólások: 485
Csatlakozott: 2009.09.07. 20:27

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: András » 2012.06.20. 09:17

zacci írta:Most erkelyrol probaltam,


Erkély - falak - kőház - hőség - Budapest
Nem csodálkoznék, ha a betonrengetegből este szépen kitóduló meleg miatt látnál rossz képet.
Mivel jelentős létszámban vannak itt budapestiek, miért nem kérsz meg valakit, hogy üres félórájában ugorjon át és nézzen már rá arra a csőre, így hosszútávon a Gyurcsók-módszerrel szerintem nem lesz feltárva egyhamar a probléma. Biztos, hogy akad valaki, aki segítene.
Atis
Hozzászólások: 333
Csatlakozott: 2010.06.18. 21:03

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: Atis » 2012.06.20. 09:31

Szerintem ezek olyan nehézségek, problémák sorozata amit nem lehet itt szövegesen megválaszolni látatlanban. El kell menni valamelyik táborba vagy ha addig nem tudsz várni, a Polarisba és megkérni őket, hogy segítsenek.

Én nem szoktam kertelni, Pestről a városból nem igazán lehet mély-egezni. Persze lehet vitatkozni azon, hogy én láttam ezt meg ezt a mély-eget Pestről távcsővel. De aki járt már sötét vidéki ég alatt mély-egezni az úgyis tudja, hogy mennyivel látványosabb onnan akár egy 8 cm lencsével az összes. Pestről a 20 cm sem ér a nyomába. A külvárosból van azért némi esély. De minimum Alsónémedi fele ki kell menni.
Inkább segíts minthogy kötözködj.
sq
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2011.05.10. 15:00

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: sq » 2012.06.20. 14:37

zacci írta:Persze hogy a szaturnusz volt. Maga a gyuru remekul latszodott, de szinte nulla kontrasztja volt. Mintha egy feher papirbol vagtad volna ki. A fokusszal egyelore nem vagyok megelegedve, mert ugyan neha sikerult pont szerure fokuszalni, de szinte csak az okular kozepen volt ilyen. Mihelyst elmaszott az objektum, elmosodott :? Folyamatosan utana kellett allitani a fokuszt.
A gyarilag hozza adott sw okularokat hasznaltam, valamint vettem egy 5mm-es planetary-t is.
Most erkelyrol probaltam, de altalaban udvarrol lesz hasznalva. Ablak kizarva :)


első blikkre én is azt mondanám, hogy az erkély a hibás, de azért az, hogy csak középen volt éles, az kicsit furcsa. a planetary-k a belső 60-80%-ban éles képet szoktak adni, még fényerős távcsőnél is (nekem is f/5 van).

defókuszálva egy fényesebb csillagot (vagy a szaturnuszt) a látott kép stabil volt, vagy erőteljesen kavargott?

a szaturnusz esetleg nem járt közel egy szomszédos háztetőhöz, mikor próbálkoztál?
"alapvetően gonosz"
/by kukac/
zacci
Hozzászólások: 43
Csatlakozott: 2012.06.18. 22:11

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: zacci » 2012.06.20. 22:58

sq írta:
zacci írta:Persze hogy a szaturnusz volt. Maga a gyuru remekul latszodott, de szinte nulla kontrasztja volt. Mintha egy feher papirbol vagtad volna ki. A fokusszal egyelore nem vagyok megelegedve, mert ugyan neha sikerult pont szerure fokuszalni, de szinte csak az okular kozepen volt ilyen. Mihelyst elmaszott az objektum, elmosodott :? Folyamatosan utana kellett allitani a fokuszt.
A gyarilag hozza adott sw okularokat hasznaltam, valamint vettem egy 5mm-es planetary-t is.
Most erkelyrol probaltam, de altalaban udvarrol lesz hasznalva. Ablak kizarva :)


első blikkre én is azt mondanám, hogy az erkély a hibás, de azért az, hogy csak középen volt éles, az kicsit furcsa. a planetary-k a belső 60-80%-ban éles képet szoktak adni, még fényerős távcsőnél is (nekem is f/5 van).

defókuszálva egy fényesebb csillagot (vagy a szaturnuszt) a látott kép stabil volt, vagy erőteljesen kavargott?

a szaturnusz esetleg nem járt közel egy szomszédos háztetőhöz, mikor próbálkoztál?


Ha lesz idom hetvegen, kiprobalom ujra, de most mar a kertben, ott ahol a kis refraktort is hasznaltam. Mivel full kezdo vagyok a temaban, igy lehet az ellesseg valtozas az eroteljes kavargasbol adodott. Az biztos, hogy mig a refraktornal egyszer beallitottam a fokusz, az ugy is maradt, mig a newtonnal azon vettem eszre magam, hogy allandoan utanallitom a fokuszt. Es ha mar ossze rakom a muszert, megprobalom ujra beallitani, ugy hogy a fo tukor fikszalo csavarjai elerjek a tukrot 8)
A segedtukort erdemes forgatni, vagy az gyarilag jol van beallitva ? Nem szeretnem feleslegesen bonyolitani a dolgot, viszont szeretnem vegre jol beallitani 8)
SkyWatcher 200/1000 EQ5 newton
zacci
Hozzászólások: 43
Csatlakozott: 2012.06.18. 22:11

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: zacci » 2012.06.20. 23:06

András írta:
zacci írta:Most erkelyrol probaltam,


Erkély - falak - kőház - hőség - Budapest
Nem csodálkoznék, ha a betonrengetegből este szépen kitóduló meleg miatt látnál rossz képet.
Mivel jelentős létszámban vannak itt budapestiek, miért nem kérsz meg valakit, hogy üres félórájában ugorjon át és nézzen már rá arra a csőre, így hosszútávon a Gyurcsók-módszerrel szerintem nem lesz feltárva egyhamar a probléma. Biztos, hogy akad valaki, aki segítene.


Sajnos nem ismerek senkit, aki segiteni tudna. Azt sem latom, hogy ki a pesti :?
De akkor most megkerdem, hogy van-e itt valaki a 18kerbol, vagy a 3kerbol, aki esetleg ra tudna nezni a cuccra ? A tubust elvinnem, az EQ5-ot ha lehet inkabb nem :D
SkyWatcher 200/1000 EQ5 newton
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”