Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
dzsobacsi
Hozzászólások: 155
Csatlakozott: 2009.09.18. 09:57

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: dzsobacsi » 2012.06.14. 16:47

Nemesis írta:Néhány hónappal ezelőtt találtam egy kis sorozatot, amiben a Hubble űrteleszkóppal készült, gyönyörű képeket mutatták. Nagyon felkeltette az érdeklődésemet és elég sok utána olvasás után végül úgy döntöttem, hogy be kell szereznem egy "kezdő" távcsövet a közeljövőben:) Legjobban a mély-ég objektumok nyűgöztek le, így főként ezeket szeretném lencsevégre kapni(de azért kíváncsi lennék a bolygókra is).


Szia!

A technikai dolgokhoz (ár, méret, stb) én nem szeretnék hozzászólni, itt sok amatőr csillagásznak "csúfolt" nagy tapasztalatú ember van, segítenek. Én csak azt szeretném ajánlani a fent idézett hozzászólásod alapján, hogy a Hubble képeket gyorsan felejtsd el, nézd meg Cseh Viktor és mások rajzait, aztán azokat is felejtsd el, mert azokhoz is rengeteg észlelési gyakorlat kell, azt sem fogod elsőre látni, de ezek már közelebb vannak a várható látványhoz. Én mindenkép belenéznék néhány különböző távcsőbe a helyedben, például idén nyáron Tarjánban és csak aztán költenék százezres nagyságban...

Üdv!
lacus66
Hozzászólások: 193
Csatlakozott: 2010.10.20. 10:00

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: lacus66 » 2012.06.14. 16:52

Én viszont bátran ajánlom a 130/650N kistávcsövel :P
Főleg egy-két jó okulárral...

Én is azt használom - főleg mélyégre - és még bőven nem fogytam ki a látnivalókból ;)
A Starpointert én azonnal lecseréltem 6x30-as keresőtávcsőre, de ez már tényleg ízlés dolga...
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2652
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2012.06.14. 16:55

Feltétlenül próbálj ki minél több, de legalább egy-két távcsövet az éjszakai égen, még a vásárlás előtt!!! Vannak ott a megyében amatőrök, segítünk velük kapcsolatba lépni.
Avatar
xyfree
Hozzászólások: 672
Csatlakozott: 2011.08.31. 18:29

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: xyfree » 2012.06.14. 17:08

Üdv Balázs!

Az adatlapodról látom hol laksz, az tőlem kb 10km. Bár mostanság szinte semmi időm, de valamikor ha gondolod össze lehet majd hozni egy észlelést. Igaz nekem egy 90/900 as lencsésem van, de amit látni fogsz benne az kb ugyanaz lesz. Kb csak, de ha ebben tetszik a látvány, akkor már a tükrössel sem lesz bajod.
127/1500 MC + EQ3
10x50 Lacerta binokulár

https://egkeprajzok.webnode.hu
Nemesis
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2012.06.14. 11:28

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Nemesis » 2012.06.14. 17:18

Nagyon szépen köszönöm a rengeteg segítséget, tanácsot, megmondom őszintén ezt nem gondoltam volna, hogy még vannak ilyen segítőkész emberek. Főleg így ismeretlenül... Vagy eddig nagyon rossz helyeken fordultam meg. :D
Mindenképp szeretnék belenézni pár távcsőbe, de sajnos mint mondtam, ismerősöm nincs, aki esetleg tudna segíteni. Esetleg nem tud valaki itt Heves megye környékében egy táborról, esetleg valami "kiállításról" ahol lehetőségem lenne belepillantani az univerzum rejtelmeibe?(Egri Líceum - Specula Csillagvizsgáló kivételével) Ahogy nézegettem, inkább a Dunántúlon vannak ilyen táborok és a legközelebbi talán még Pesten lenne. Vagy pont nem találtam meg a számomra közeli eseményeket?
Nemesis
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2012.06.14. 11:28

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Nemesis » 2012.06.14. 17:23

xyfree írta:Üdv Balázs!

Az adatlapodról látom hol laksz, az tőlem kb 10km. Bár mostanság szinte semmi időm, de valamikor ha gondolod össze lehet majd hozni egy észlelést. Igaz nekem egy 90/900 as lencsésem van, de amit látni fogsz benne az kb ugyanaz lesz. Kb csak, de ha ebben tetszik a látvány, akkor már a tükrössel sem lesz bajod.


Üdvözletem!
Nagyon szépen köszönöm a lehetőséget és amennyiben nem lennék teher, nagyon szívesen elmennék. Nekem szinte bármikor jó, ha előre pár nappal lehet tudni az időpontot úgy alakítom, hogy ne legyen semmi dolgom akkorra. Nem is tudom, hogy köszönjem meg, ezt az önzetlen segítséget!
Nemesis
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2012.06.14. 11:28

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Nemesis » 2012.06.14. 18:12

dzsobacsi írta:
Nemesis írta:Néhány hónappal ezelőtt találtam egy kis sorozatot, amiben a Hubble űrteleszkóppal készült, gyönyörű képeket mutatták. Nagyon felkeltette az érdeklődésemet és elég sok utána olvasás után végül úgy döntöttem, hogy be kell szereznem egy "kezdő" távcsövet a közeljövőben:) Legjobban a mély-ég objektumok nyűgöztek le, így főként ezeket szeretném lencsevégre kapni(de azért kíváncsi lennék a bolygókra is).


Szia!

A technikai dolgokhoz (ár, méret, stb) én nem szeretnék hozzászólni, itt sok amatőr csillagásznak "csúfolt" nagy tapasztalatú ember van, segítenek. Én csak azt szeretném ajánlani a fent idézett hozzászólásod alapján, hogy a Hubble képeket gyorsan felejtsd el, nézd meg Cseh Viktor és mások rajzait, aztán azokat is felejtsd el, mert azokhoz is rengeteg észlelési gyakorlat kell, azt sem fogod elsőre látni, de ezek már közelebb vannak a várható látványhoz. Én mindenkép belenéznék néhány különböző távcsőbe a helyedben, például idén nyáron Tarjánban és csak aztán költenék százezres nagyságban...

Üdv!



Szia!
Megnéztem a fent említett rajzokat és bár nem színesek, a csodálatos látvány ugyanúgy megmaradt. Lehet nagy ostobaságot kérdezek, de szűrők vagy valamilyen segédeszközökkel a gázokat nem lehet színessé tenni az elhaló csillagok körül a távcsőben?
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2012.06.14. 21:22

Nemesis írta:Megnéztem a fent említett rajzokat és bár nem színesek, a csodálatos látvány ugyanúgy megmaradt. Lehet nagy ostobaságot kérdezek, de szűrők vagy valamilyen segédeszközökkel a gázokat nem lehet színessé tenni az elhaló csillagok körül a távcsőben?

Nem, mert az emberi szem nem elég érzékeny, hogy a színüket detektálja. Néhány planetáris köd aminek elég könnyen észrevehető türkizkékes szine van, de a többi objektum lényegében szintelen.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
ferenc balga
Hozzászólások: 19
Csatlakozott: 2011.12.22. 09:31

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: ferenc balga » 2012.06.15. 01:48

Na ugye ilyenkor juniusban vannak a feher ejszakak, ugy olvastam ez nem a legjobb honap a mely-eg objektumokat keresni az egen??? igazam van? ha tevedek nyugodtan javitsatok ki :D...vagy esetleg aki pontosabb valaszt tudna adni, miert nem jo mely-egezni...gondolom mert az egbolt ejjel vilagosabbnak tunik ez is kozre jatszik...
Libor
Hozzászólások: 149
Csatlakozott: 2011.07.31. 14:01

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Libor » 2012.06.15. 03:55

A fehér éjszakák kicsit északabbra vannak. Igaz a nyári napforduló táján nálunk is csak alig több mint egyórás a csillagászati sötétség. Viszont a rövid éjszakát is ki lehet használni - Messier pl 1764 június 20-án fedezte fel az M23, M24, M25 és M26 objektumokat.
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”