Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Konkrét
Hozzászólások: 53
Csatlakozott: 2011.11.19. 20:18

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Konkrét » 2012.06.13. 22:04

Kedves Fórumozók!

Melyikkel lehet jobban mélyég objektumokat (halványakat is) megfigyelni? A 80/400as lencséssel, vagy a 114/900 esetleg a 114/500 tükrössel? A kitakarások miatt kérdezem elsősorban. Sajnos lehet h csak a max 50k-s árkategóriából fogok tudok választani, és ezekről nem tudok olyan sokat összevetés szemszögből.
Libor
Hozzászólások: 149
Csatlakozott: 2011.07.31. 14:01

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Libor » 2012.06.13. 23:07

Valahol itt az alsó határ: 150/1200 SkyWatcher Dobson (classic) http://www.tavcso.hu/?o=termek&id=117, esetleg SkyWatcher 130/650 EQ2 (Mira 130).
Atis
Hozzászólások: 333
Csatlakozott: 2010.06.18. 21:03

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Atis » 2012.06.14. 10:30

Konkrét írta:Kedves Fórumozók!

Melyikkel lehet jobban mélyég objektumokat (halványakat is) megfigyelni? A 80/400as lencséssel, vagy a 114/900 esetleg a 114/500 tükrössel? A kitakarások miatt kérdezem elsősorban. Sajnos lehet h csak a max 50k-s árkategóriából fogok tudok választani, és ezekről nem tudok olyan sokat összevetés szemszögből.


A 114-es átmérő több fényt gyűjt a kitakarás ellenére világosabban mutatja meg a mély-egeket mint a 80/400.
A 80/400-ban viszont kontrasztosabb a kép (pl. diffúz ködök szerkezete, pontszerűbb csillagok mint a 114/500-ban) viszont kicsit sötétebb a képe.

A 80/400 igazi túratávcső akár fotóállványról, természetfigyelésre is jó, Nap/Hold fotózás lehetséges vele DSLR-el.
A 114/500 vagy 900 ezekre tudtommal nem alkalmas, de nagyobb teljesítményű mély-égre picit.

Sánta Gábor rengeteget észlelt és rajzolt egy 114/500-al, nagyon szerette, vedd fel a kapcsolatot vele is szerintem.
Inkább segíts minthogy kötözködj.
prosky
Hozzászólások: 28
Csatlakozott: 2012.03.27. 11:49

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: prosky » 2012.06.14. 10:43

Két tükrös kérdésem lenne.
Időt kell hagyni, hogy a szabadba kirakás után átvegye a környezet hőmérsékletét a tükör...
Jó. Nyáron átveszi a +28fokot éjjel. Télen pedig amikor -10 van azt is átveszi.
De van majd 40 fok különbség akkor nem lehet mindkét alkalommal optimális a formája nem?

A másik kérdés,hogy van prémium főtükör de a segédtükörre nincs ilyen plusz-mégjobb megoldás?
sq
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2011.05.10. 15:00

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: sq » 2012.06.14. 11:00

prosky írta:Két tükrös kérdésem lenne.
Időt kell hagyni, hogy a szabadba kirakás után átvegye a környezet hőmérsékletét a tükör...
Jó. Nyáron átveszi a +28fokot éjjel. Télen pedig amikor -10 van azt is átveszi.
De van majd 40 fok különbség akkor nem lehet mindkét alkalommal optimális a formája nem?

A másik kérdés,hogy van prémium főtükör de a segédtükörre nincs ilyen plusz-mégjobb megoldás?


a tükör képét a hülés közbeni változó deformációk okozzák (a külseje pl előbb hül le, mint a belseje, akárcsak egy forró buktának). miután eléri a végállapotot (minden pontján azonos a hőmérséklete), az alakja olyan, amilyennek lennie kell. nagy és vastag tükör viszont lehet, hogy sosem tudja elérni a környezet hőmérsékletét, ha nem tud olyan gyorsan hülni, mint ahogy a levegő változik - ez egy komoly érv a nagy tükrök ellen.

mondjuk szerintem nem is elsősorban a deformáció a legnagyobb ellenség, hanem a meleg tükör fölött kavargó levegő (határréteg). ezt kipróbáltam, pár venti a megfelelő helyen sokat javít a helyzeten. (vannak, akik hőkamerás kísérleteket is végeztek)

néha előveszem a kistávcsövem (114/900), és mindig úgy tapasztalom, hogy az első 15-30 percben az általa adott kép minősége egálban van a nagyobbéval (300/1500). nyílván a fényessége nem. tehát úgy is mondhatjuk, hogy míg egy kistávcső azonnal bevethető, addig a naggyal az első 1-2 óra az sokszor csak szenvedés. aztán persze a nagy köröket ver rá, de sokszor ez az 1-2 óra elég ahhoz, hogy befelhősödjön az ég, elálmosodj, stb. szóval akinek kevés ideje van csillagászkodni, annak egész biztosan a kisebb cső több örömöt fog okozni - vagy csillagdát kell építeni.

a másik kérdésre a válasz, hogy néha, néhol lehet kapni bemért, garantáltan jó minőségű segédtükiket. és egyébként azért is nagyon jó a kérdésed, mert szinte mindenki csak a főtükör minőségére fekteti a hangsúlyt, pedig a segédtükör is jócskán tud optikai hibát vinni a játékba. talán a legjobb lenne, ha az egész rendszert mérnék.

dehát annyi minden befolyásolhatja egy adott távcső képét: elállítódhat a jusztír, remeghet a mechanika, fújhat a szél, lehet valami szmütyi a magaslégkörben, befűthet a szomszéd, belenézhetsz véletlenül egy fehér lámpába... én nem izgulnék ennyit a távcső optikai minősége miatt - főleg ha a mélyég vonz :)
"alapvetően gonosz"
/by kukac/
Nemesis
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2012.06.14. 11:28

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Nemesis » 2012.06.14. 15:04

Üdvözletem!

Néhány hónappal ezelőtt találtam egy kis sorozatot, amiben a Hubble űrteleszkóppal készült, gyönyörű képeket mutatták. Nagyon felkeltette az érdeklődésemet és elég sok utána olvasás után végül úgy döntöttem, hogy be kell szereznem egy "kezdő" távcsövet a közeljövőben:) Legjobban a mély-ég objektumok nyűgöztek le, így főként ezeket szeretném lencsevégre kapni(de azért kíváncsi lennék a bolygókra is). Már majdnem 2 órája bújom a fórumot és olvasgatom a rengeteg építő jellegű hozzászólásokat, de egyszerűen lehetetlen mindent elolvasni :)
Érdekelne még az asztrofotózás is, természetesen a fent említett mély-ég objektumokat szeretném megörökíteni majd idővel. Ahogy számoltam kb 100e Ft, minimum amit rá kell majd fordítanom, így inkább még érdeklődöm és tanácsokat gyűjtök, nehogy beleszaladjak egy nagy "pofonba"...

Első ránézésre egy SkyWatcher 130/650 Newton távcső-t szemeltem ki, de mivel a keresője Starpointer(eddig csak negatívumokat olvastam erről), így lehet nem ez lenne a megfelelő kezdésnek. Ha jól emlékszem, sokan a 6x30as keresőt már "használhatónak" tartják, így gondolom ez alatt ne is nézelődjek...
Heves megyében lakom, egy kis faluban, Eger mellett. Bár nem értek hozzá, de szerintem megfelelő a hely esténként, akár az udvarunkról is, de lehetőségem van kimenni távolabbra is, szóval a fényszennyezés elméletileg számomra nem nagyon okozhat problémát.

Szeretném a tanácsotokat kérni, milyen távcsövet vegyek mély-ég objektumok megfigyelésére? De persze maximum 60-80e Ft értékben, mert gondolom kellenek még hozzá szűrők és egyéb felszerelések, amik szintén nem 2 fillérbe kerülnek... Esetleg ebben is írhatnátok néhány dolgot, mi az, ami elengedhetetlen a mély-ég objektumok megfigyeléséhez.
Találtam egy kis kamerát az itt említett honlapok egyikén, bár hold és bolygó kamera néven fut, azért megkérdezem, ilyennel lehetőség van felvételeket készíteni pl egy planetáris ködről? Sajnos a felbontása elég alacsony (640x480 pixel), de ez még beleférne a keretembe. Esetleges utómunkákkal ki lehet e hozni egy ilyen kis kamerából valami szépet?

A válaszokat előre is Köszönöm!
kulizoli
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2009.09.16. 21:49

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: kulizoli » 2012.06.14. 15:17

Szia!

Dióhéjban: Ha 100 ezer a keret, ne gondolj asztrofotózásra, az nagyon költséges, több százezer forintos dolog. A Hold-bolygó kamera nem mélyégre való, a planetáris ködök halványak, a bolygók fényesek.

Ha ki tudsz békülni a használt cuccokkal, sokkal nagyobb műszered lehet, mint ha újat veszel, persze ehhez némi türelem is kell. A helyedben nézegetném az apróhirdetéseket a távcső boltok honlapján.
Atis
Hozzászólások: 333
Csatlakozott: 2010.06.18. 21:03

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Atis » 2012.06.14. 15:27

Látom jól megkavarodtál. (Starpointer miatt nem választani a 130/650-et...stb.) Mindent lehet mindennel választani, vásárolni. Másrészt a fórumon mindenki saját szájíze szerint ír. Szerintem meg a legjobb a starpointer, 9x50 helyett is azt használom. Mély-ég asztrofotózáshoz min. 3-400 ezer Ft-os befektetés is szükséges lehet természetesen igényektől függően.

A válaszok:
http://www.makszutov.hu/cikk/gyfk.php
http://www.makszutov.hu/oldal/kezdoknek.php
Fotózás:
http://www.makszutov.hu/oldal/dmfa.php
Inkább segíts minthogy kötözködj.
Nemesis
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2012.06.14. 11:28

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Nemesis » 2012.06.14. 16:23

Köszönöm a gyors válaszokat, még jó, hogy nem ugrottam bele egyből a közepébe:)
A fotózást ezek szerint el is felejthetem, de ettől függetlenül, a megfigyelések még érdekelnek.
Használt cuccokban eddig csak csalódtam, így semmiképen sem szeretnék kockáztatni, esetleg akkor szóba jöhet, ha van még rá garancia, de gondolom ez nagyon ritka. Sajnos nincs ismerősöm sem, aki csillagászattal foglalkozik és az én "tudásommal" könnyen átejthetnek:)
Mint írtam, teljesen laikusként kérnék tanácsokat, azt sem tudom, hogy működik egy kereső és pontosan hogy kell beállítani, így ha azt mondod, jó az előbb említett Newton távcső és a hozzá tartozó kereső is megfelelő, én elhiszem.
Mi az a fényerősség, amivel rendelkeznie kell a távcsőnek, hogy úgymond a legtöbb mély-ég objektumot észlelhessem? Persze bizonyos kereteken belül...:)
Egy biztos, még jó pár kört lefutok, mielőtt megvennék bármit is, mert nem akarok csalódni...
Köszönöm még egyszer!
kulizoli
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2009.09.16. 21:49

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: kulizoli » 2012.06.14. 16:45

Ez azért nem olyan, mint használt autót venni. A közösség viszonylag szűk, az eladók nem az átverésre mennek. Sajnos sok az alig használt eladó távcső. De megértem azt is, ha újat akarsz.
Ha nem kell messzire vinned a műszert, akkor minél nagyobb átmérő ajánlott. Ha nem fotózol, akkor a dobson rendszer a legköltséghatékonyabb, legegyszerűbben használható megoldás. Én mondjuk legalább egy 20 centiset vennék falusi égre.
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”