Általános kérdések

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2012.02.21. 11:45

"Hőmérséklete -272 Celsius fok, ami mindössze 1 fokkal magasabb az abszolút nullánál. Még az egész világegyetemet kitöltő kozmikus háttérsugárzás hőmérséklete is két fokkal magasabb ennél! Ez az egyetlen olyan objektum a belátható Univerzumban, ami hidegebb a háttérsugárzásnál. " - ÉT

Ez gondolkodóba ejt. Egy fiatal planetáris köd ugye egy forró csillag ledobott külső rétegeiből keletkezik. Ami korábban igencsak forró volt. Mi hűthette le még a háttérsugárzás hőmérséklete alá is?
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: csakb » 2012.02.21. 12:12

SzZoli írta:Ez gondolkodóba ejt. Egy fiatal planetáris köd ugye egy forró csillag ledobott külső rétegeiből keletkezik. Ami korábban igencsak forró volt. Mi hűthette le még a háttérsugárzás hőmérséklete alá is?


Baromi gyorsan, és adiabatikusan tágul a köd, ezért tudnak bizonyos részei nagyon lehűlni. Nem az egész köd ilyen hideg, csak azon tartományai, amik jól le vannak árnyékolva. A jó árnyékoláshoz az igen nagy tömegvesztési ráta is kell, hogy a gázanyag kellően sűrű, és a háttérsugárzásra nézve optikailag vastag legyen. Ez a két feltétel nem szokott teljesülni normál planetáris ködökben, ezért nem figyelnek meg mindegyiknél extrém hideg területeket.

http://iopscience.iop.org/1538-4357/487 ... /fulltext/
meunier
Hozzászólások: 239
Csatlakozott: 2009.09.15. 13:21

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: meunier » 2012.02.21. 13:21

Én eddig úgy tudtam, hogy a Planck űrtávcső HFI műszeréé ez a megtisztelő cím, -273,05 °C a hőmérséklete (egy tizeddel van az abszolút nulla felett). :)

Ezek szerint, régi előadást hallgattam a minap. :)
TMB 100/800 APO, Lunt 60Ha, SW 200/1000N, Heq-5
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2012.02.21. 17:17

Na, szerintem lehet erre úgy tekinteni, mint bizonyos műhodak/távcsövek mind csak egy ideig tudtak olyan hidegek lenni, mint az a fő feledatukhoz kellettt. Pl az Iraf (jól mondom?) évekkel ezelőtt működött a csepf. He hőmérsékletén, és az azóta felküldött távcsövek is csak egy ideig voltak olyan hidegek, mint ahogy a működésére tervezték.
EndruBoy
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2012.03.11. 11:45

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: EndruBoy » 2012.03.11. 11:59

Sziasztok!

Vettem ma használtan egy Optus távcsövet (700/76mm). Abszolut kezdő vagyok, de mindig is érdekeltek a csillagok. Szóval volna vele kapcsolatban kapásból néhány kérdésem:

1. Sajnos csak egy okulárt adtak hozzá, 12.5mm-eset, amivel 56x nagyítás érhető el. Ez mire elég? Arra gondoltam, hogy ma este felavatnám egy Hold megfigyeléssel, arra jó? A 175x nagyításra képes 4mm-essel sokkal több mindent meg lehet figyelni vagy nagyrészt elég lesz ez is ami van?

2. Kis porszemcséket látok benne megfigyelés közben, ami zavar. Nem tudom hogy hol vannak ezek benne, lehet hogy csak az okulár környékén, bevallom még nem nagyon mertem szétszedni semmit benne. Viszont elképzelhető hogy hátul a tükör piszkos. Azt is lehet valahogy takarítani? Csak mert olvastam hogy azt nem érdemes nagyon piszkálni, mert nehéz beállítani.

4.Valahol van valamilyen szakmai leírás a csillagászati távcsövekről és típusaikról? Jelenleg csak minimális ismereteim vannak ennek is a működési elveiről azt leszámítva hogy tanultam én is optikát.

3.Mi az általános szakmai vélekedés erről a típusú távcsőről? :)
csoknyai attila
Hozzászólások: 225
Csatlakozott: 2011.12.06. 20:27

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: csoknyai attila » 2012.03.11. 12:10

Sokat szeretnék tudni és gyorsan, na ezért kérdezek hülyeségeket!
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: mpt » 2012.03.11. 12:36

EndruBoy írta:Sziasztok!

Vettem ma használtan egy Optus távcsövet (700/76mm). Abszolut kezdő vagyok, de mindig is érdekeltek a csillagok. Szóval volna vele kapcsolatban kapásból néhány kérdésem:

1. Sajnos csak egy okulárt adtak hozzá, 12.5mm-eset, amivel 56x nagyítás érhető el. Ez mire elég? Arra gondoltam, hogy ma este felavatnám egy Hold megfigyeléssel, arra jó? A 175x nagyításra képes 4mm-essel sokkal több mindent meg lehet figyelni vagy nagyrészt elég lesz ez is ami van?


56x nagyítás sok mindenre elég, Holdon nagyon szép részleteket fog mutatni, ha az okulár és a tükör minősége megfelelő. Láthatod a Jupiter korongját, a Galilei-holdakat, sok kettőst és halmazt. Nem érdemes a nagyítást hajszolni, a 175x elméleti maximum, de megint csak kérdéses az elemek minősége, illetve számításba kell venni, hogy a fény a nagyítás növelésével négyzetesen csökken.

EndruBoy írta:2. Kis porszemcséket látok benne megfigyelés közben, ami zavar. Nem tudom hogy hol vannak ezek benne, lehet hogy csak az okulár környékén, bevallom még nem nagyon mertem szétszedni semmit benne. Viszont elképzelhető hogy hátul a tükör piszkos. Azt is lehet valahogy takarítani? Csak mert olvastam hogy azt nem érdemes nagyon piszkálni, mert nehéz beállítani.


Ha élesen látszanak, akkor biztos, hogy az okulárban vannak a porszemek. A tükrön levő porszemeket nem látod élesen, tkp nem számítanak.

EndruBoy írta:4.Valahol van valamilyen szakmai leírás a csillagászati távcsövekről és típusaikról? Jelenleg csak minimális ismereteim vannak ennek is a működési elveiről azt leszámítva hogy tanultam én is optikát.

3.Mi az általános szakmai vélekedés erről a típusú távcsőről? :)


Hááááát.... :|
András
Hozzászólások: 485
Csatlakozott: 2009.09.07. 20:27

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: András » 2012.03.11. 12:39

"1. Sajnos csak egy okulárt adtak hozzá, 12.5mm-eset, amivel 56x nagyítás érhető el. Ez mire elég? Arra gondoltam, hogy ma este felavatnám egy Hold megfigyeléssel, arra jó? A 175x nagyításra képes 4mm-essel sokkal több mindent meg lehet figyelni vagy nagyrészt elég lesz ez is ami van"

Szerintem kb ez a maximum, amit el lehet várni tőle. A Holdat megcsodálni valószínűleg teljesen jó.

"2. Kis porszemcséket látok benne megfigyelés közben, ami zavar. Nem tudom hogy hol vannak ezek benne, lehet hogy csak az okulár környékén, bevallom még nem nagyon mertem szétszedni semmit benne. Viszont elképzelhető hogy hátul a tükör piszkos. Azt is lehet valahogy takarítani? Csak mert olvastam hogy azt nem érdemes nagyon piszkálni, mert nehéz beállítani".

Megfigyelés közben garantáltan nem a főtükör szennyeződését látod kis pöttyökként, mert az nem képeződik le élesen sehol, hanem az okulárban lévőt.

"4.Valahol van valamilyen szakmai leírás a csillagászati távcsövekről és típusaikról? Jelenleg csak minimális ismereteim vannak ennek is a működési elveiről azt leszámítva hogy tanultam én is optikát".

google: "távcsövek típusai", és a "jó napom van" gombra katt.

"3.Mi az általános szakmai vélekedés erről a típusú távcsőről? :)"

Általában elég lesújtó, de gondolom most nem ezt akarod olvasni. Van, aki ilyennel észlel és meg van vele elégedve.
EndruBoy
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2012.03.11. 11:45

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: EndruBoy » 2012.03.11. 14:35

Igen, már azóta rájöttem hogy az okulárt kell kitisztítanom.
Örülök neki, hogy nagyjából elég lesz ez a nagyítás, akkor majd próbálkozok. Gondoltam hogy nem a legprofibb műszert kapom meg egy tízesért, de akkor ezek szerint a célnak megfelel.
Köszönöm a válaszokat.
sq
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2011.05.10. 15:00

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: sq » 2012.03.12. 17:36

EndruBoy írta:Igen, már azóta rájöttem hogy az okulárt kell kitisztítanom.
Örülök neki, hogy nagyjából elég lesz ez a nagyítás, akkor majd próbálkozok. Gondoltam hogy nem a legprofibb műszert kapom meg egy tízesért, de akkor ezek szerint a célnak megfelel.
Köszönöm a válaszokat.


az amúgy akkor is könnyen kideríthető, hogy hol van a szennyeződés, ha nem értesz még ahhoz, hogy a távcsőben hogyan képződik a kép, ha elforgatod az oklit. hiszen ami szennyeződés az oklin van, az elfordul. viszont én nem ajánlanám, hogy szétszedd az oklikat, mert nem mindegy, melyik lencsét hogy rakod vissza, és néha nem nagyon látszik különbség a lencsék oldalainak görbületeiben, pedig lehet, hogy van...
"alapvetően gonosz"
/by kukac/
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”