Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Atis
Hozzászólások: 333
Csatlakozott: 2010.06.18. 21:03

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Atis » 2012.02.25. 12:31

Sajnos akik "használhatatlannak" titulálnak egy mechanikát egy adott távcső alá - szettben gondolkodva pl: 70/900+EQ-1, 130/650+EQ-2...stb. - ők akkor adnak jól tanácsot ha elmondják azt is, hogy ugyanaz a műszer egyel erősebb mechanikán majdnem a következő nagyobb átmérőjű távcső árával egyezik meg. Amihez alapból erősebb mechanika jár.

Hogy egy távcsőhöz milyen mechanika megfelelő az véleményem szerint leginkább ízlés kérdése. A hosszabb tubus magas nagyításon jobban remeg a mechanikán. Alacsony nagyításon kevésbe, a rövid tubus még annyira sem. Megállapítani, hogy a 80/400 EQ-6-on kevésbé remeg mint AZ-3-on "kanálban a mélyedés" effektus szerintem. Azt is bele kell kalkulálni, hogy ki mit bír elcipelni, mennyire finom a keze, mennyire türelmes...stb.

A következő Jupiter kép egy 127-es Cassegrain távcsővel készült EQ-1 mechanikáról, súly nélkül, azimutba hajtva. Kézzel vezettem a felvételt. Ez alá a távcső alá minimum az EQ-3 ajánlott. Csak azt én nem tudom a vonaton cipelni magammal. (Persze senkinek nem ajánlom alá az EQ-1et ettől függetlenül.)
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Inkább segíts minthogy kötözködj.
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2012.02.25. 20:02

Lido78 írta:A pontos típus amit néztem az a SkyWatcher BD 150/750 és a 200/1000, és a Celestron omni XLT 150. A Celestron StarBlight tükör bevonata ér valamit?
A kis refraktor esetében- 70/900- szintén ez a két gyártó jött számításba.Egyébként vásárlói vélemények között olvastam hogy ez utóbbi kis távcső EQ1-en van és hogy azon szinte használhatatlan.Ez igaz?

A Celestron Omni 150/750 vs SkyWatcher BD 150/750: A Celestron 1.25"-es fogasléces kihuzatú, a SkyWatcher 2"-es és Crayford. Utóbbi precízebb és fotózásra is előnyösebb. A Celestron Omni előnye, hogy alapból acéllábas ami stabilabb, mint az alulábas megoldás az SW esetében. A mechanika fej mindkét esetben EQ-3. Mindkét távcső optikáját a Synta cég készíti Kínában. (A Synta tulajdonában van egyébként mindkét márka.) A Starbright bevonat előnyét nem tudtam felfedezni.

A 70/900-at illetően figyelj arra, hogy a Celestronhoz adott 4 mm-es okulár lényegében nem használható (mondjuk ki: gyakorlatilag felesleges), a SkyWatcher 10-es oklija jobb választás a távcsőhöz.

Attilának igaza van: tény és való hogy az EQ-1 alulméretezett a 70/900-hoz, de sajnos nincs alternativa. Ha nagyobb, stabilabb állványt szeretnél, akkor árban lényegesen többet kell rászánni.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Avatar
Csillagos Pisti
Hozzászólások: 1639
Csatlakozott: 2010.03.17. 20:43

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Csillagos Pisti » 2012.02.27. 17:22

Sziasztok.

A kis refraktorok "védelmében" gondoltam beírok. Egy kedves hölgy ismerősöm szintén érdeklődik a csillagászat iránt...néhány hete,végre eljutott odáig,hogy megvegye élete első távcsövét. Ezer szerencse,hogy megkérdezett engem a vásárlás előtt,mert bizony a kiszemelt távcső,egy nehézkes,"megviselt" régi Mizar Newton távcső volt. Azért említem meg ezt,mert nem biztos,hogy kezdőként rögtön egy nagyobb,nehézkesebb műszert kell választani. Szerintem kifejezetten előny,ha egy távcső hordozható. Amit a hölgy ismerősnek ajánlottam,az egy 70-80mm-es SW refraktor volt. Én személy szerint szeretem az EQ2-es mechanikát,nyilván nem ezt választottam volna,ha több órányi expozíciós idejű felvételeket szeretnék készíteni,de nekem Holdra,bolygókra nagyon bevált,és hát ugye motorizálható az EQ2. Az előtt egy 30mm-es refraktort használtam,egy pillekönnyű aluállványon,mégis rengeteg örömet szerezett az is nekem. Mai távcsövem egy 80/900mm-es SW. Üdvözlet:Isti

http://istiasztrofotoi.blogspot.com/
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Csillagos Pisti 2012.02.27. 17:28-kor.
Földvári István Zoltán
10x50 & 20x60 Tento, 70/500mm refr, 80/900mm refr, 127/1500mm MC + AZ5.
https://csillagokutjan.blogspot.com/
https://holdfenyarnyek.wordpress.com/
https://youtube.com/channel/UCTypZPog53vuLGwIzn7503Q
Avatar
Csillagos Pisti
Hozzászólások: 1639
Csatlakozott: 2010.03.17. 20:43

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Csillagos Pisti » 2012.02.27. 17:26

Mondjuk az igazsághoz az is hozzátartozik,hogy az előbb említett refraktor tartozék okulárjai helyett egy nagyszerű 6mm-es orthóval nézelődök. :)
Földvári István Zoltán
10x50 & 20x60 Tento, 70/500mm refr, 80/900mm refr, 127/1500mm MC + AZ5.
https://csillagokutjan.blogspot.com/
https://holdfenyarnyek.wordpress.com/
https://youtube.com/channel/UCTypZPog53vuLGwIzn7503Q
András
Hozzászólások: 485
Csatlakozott: 2009.09.07. 20:27

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: András » 2012.02.27. 18:45

Lido78 írta:Akkor az SW 150/750 jobb vétel lenne a későbbiek folyamán-acél lábon.Igazság szerint a kezdőnek mint én is vígan megteszi egy ilyen tubus?


Vígan megteszi. Egy kisebb refraktor is.

Lido78 írta:A 200/1000-es csak azért csábít mert ahogy utána olvastam az többet megmutat az égboltból mint a "kistesó"


MInden távcsőnél van egy eggyel nagyobb távcső, ami többet megmutat, mint az eggyel kisebb távcső. Csak egyetlen távcső van, aminél semmi nem mutat többet: a Világ Legjobb És Egyben Legnagyobb Távcsöve. De az nem eladó. Tehát ezen nem érdemes meditálni. A felsoroltakkal is rengeteg mindent fogsz látni. Sőt azt gondolom, ha egy 150/750-esben nem tetszik a látvány, akkor sajnos a másfélszer nagyobban sem fog.

MIndegyik sokkal többet mutat meg, mintha csak szabad szemmel nézelődnél, innen érdemes kiindulni. És nem elfelejteni, hogy tartozékokra (elsősorban jó okulárokra) is költeni lehet.

Lido78 írta:.Mert ha a 150-esel nem csak pacákat látnék az is teljesen jó lenne számomra,a vásárlással úgy vagyok hogy egyszer de normálisat,jót.Az igazsághoz az is hozzá tartozik hogy egyenlőre csak a kis refi menne mert már nagyon nézelődnék,ezért is érdeklődöm az után is.


Hát jórészt pacákat fogsz látni. A fotók megjelenését nem szabad várni. Ez is nagyon nagy élmény.
András
Hozzászólások: 485
Csatlakozott: 2009.09.07. 20:27

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: András » 2012.02.27. 20:48

Lido78 írta:Igazából onnan indulok ki hogy egy 90/900-as 60000,a 150/750-as 92000 tallér.Egyet szeretnék vásárolni ami egy jó darabig elég élményt nyújt és ne legyen az hogy kinövi az ember egy év után.Mert bár nem egy pár zokniról van szó ami kopó alkatrésznek számít.


MIndig mondom, ezt a kinövés-dolgot hagyjuk meg a bőrgyógyászoknak : )) Ha nem akarod, nem "növöd ki". Ez megint olyan dolog, ami nem tudom, miért terjedt széjjel amatőr körökben. A 100E forintból megveheted a 90/900-ast kompletten, egy óramotort, meg mondjuk 2 plusz okulárt, és nyerő helyzetben vagy hosszú időre. Vagy kicsit többet gyűjtesz és egy 100/1000-est. Vagy azt a 150/750-est.

Sok-sok évnyi kisrefraktorozás után tavaly rászántam magam (nomeg volt egy tényleg nagyon kedvező ajánlat) és beruháztam egy 23 centis SC-re a 10 centis apo mellé, csak mert - miért takargassam - érdekelt, mennyire változik meg az életem, korpásodik -e a hajam, tapadnak -e a nők, jobban húz -e a kocsi, kapok -e fizetésemelést, ha - ahogy mondani szokás - kinyílik egy 23 centis ajtó az ég felé. Nos nyugodtan mondhatom, max annyi változott, hogy vékonyabb lett a kassza, de ha ki kellett menni csövezni, 1-2 alkalommal kivittem a nagyágyút, vártam 3 órát, míg áthül, közben átment két front az országon, majd szép lassan visszaszoktam a lencséshez, és most van egy elég drága porfogóm a lakásban.
Csak egy történet, másnak biztosan van ellenkező végkimenetelű története.
meunier
Hozzászólások: 239
Csatlakozott: 2009.09.15. 13:21

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: meunier » 2012.02.27. 21:22

Andrással egyet tudok érteni. Nekem is van egy 10 centis apo-m, amit nem nőttem ki kb. 7 év alatt.
A napokban vettem egy 200-as newton-t, de azt majd fotózni fogom használni. Vizualizációra marad a TMB. :)
TMB 100/800 APO, Lunt 60Ha, SW 200/1000N, Heq-5
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”