Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
András
Hozzászólások: 485
Csatlakozott: 2009.09.07. 20:27

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: András » 2011.12.22. 20:13

ferenc balga írta:kossz, de azert valamilyen szintem biztos lehet latni oket...kossz a tanacsokat..


Valamilyen szintig szabad szemmel is lehet látni egy jelentős részüket...

Ezt az azimutális goto-cuccot teljesen kezdőként én kerülném nagy ívben. Azért a pénzért van lényegesen jobb megoldás. Pl. egy kisebb eq-mechaanikán RA-motorral az ajánlott 90/900. Vagy 72/500. Vagy 130/650 tükrös.
Ha most kezdő vagy és rögtön goto-val kezded, ahelyett hogy valamennyire megtanulnál tájékozódni az égen, akkor saját magad ölöd meg az egész hobbit.
netro83
Hozzászólások: 10
Csatlakozott: 2011.10.24. 18:00

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: netro83 » 2011.12.23. 00:50

Sziasztok!


Lenne pár kérdésem amit nem értek a teleszkópommal kapcsolatban. Sok, valószínüleg másnak alap kérdésem is lesz így ezekért már előre is bocsánat :)


Szóval nemrég vettem egy Soligor MT-750/6"E nevü teleszkópot. Nagyon tetszik, pár érdekes dolgot már sikerült vele megtalálnom de úgy gondolom, hogy jelenleg nem a legjobb módon használom. Ezt onnéd gondolom, hogy még csak arról sincs sajnos fogalmam, hogy milyen mechanika az ami van hozzá.. már ha van persze valami neve. Annyit már sikerült kiderítenem, hogy ez elvileg egy német ekvatoriális mechanika (persze meg is cáfolhattok ha nem így van) ami azért többet tud mint ahogy én próbálom jelenleg használni :) (nagyjából odalövöm és addig tekergetem míg meg nem látom azt amit keresek.. ne röhögjetek ki ezért:) ) Szóval jó lenne megtanulni beirányítani csak sajnos elég kevés információm van erről.

Ha jól értelmeztem eddig akkor arról van szó, hogy fogom a mechanikát, pólusra állítom és ezután (konyhanyelven) egy tekerővel le tudom követni minden objektum mozgását?! A sarkcsillag megtalálása menni fog viszont onnédtól nem tudom mit és hogy kéne beállítani. Gondolok itt arra, hogy olvastam, a földrajzi szélességemnek megfelelő szögbe kell megdönteni.. Ezt már sajnos nem értem.. Itt a földrajzi szélesség alatt azt értik h pl Győr 47,69 és ezt kéne valahol belőni. Sajnos nem tudom a mechanikán levő számokat értelmezni.. Tud esetleg valaki egy írást mutatni erről vagy össze tudná ezt az egészet foglalni nekem, hogy kicsit világosabb legyen számomra ez? Illetve ha ez a beállítás is megvan akkor hogyan tovább.. Itt arra gondolok, hogy látom a sarkcsillagot, belőttem mindent amit kell de mondjuk amit nézni szeretnék az valahol máshol (pl ellentétes irányban van). Ilyenkor gondolom nem kézzel kell megemelnem a teleszkópot és odaállítanom hanem valamelyik tengely forgatásával kell "átvinnem" a másik oldalra?!

Szóval ahogy látszik tényleg elég analfabéta vagyok ehhez még, de mindeképp szeretném megtanulni úgyhogy tényleg megköszönném ha valaki tudna nekem ebben segíteni egy kicsit :)

Csatolok pár képet a mechanikáról, esetleg aki tudja, hogy milyen "fajta" is ez az azt is megtundá nekem írni vagy mit érdemes így ránézés után tudnom róla?:)

http://noob.hu/2011/12/23/20111223175.jpg
http://noob.hu/2011/12/23/20111223174.jpg
http://noob.hu/2011/12/23/20111223176.jpg


Előre is köszönöm

Üdv
Jenő
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mpt » 2011.12.23. 09:04

Szia,

igen, ez egy német ekvatoriális mechanika. Ránézésre a boltok kínálatában levő EQ2-nél masszívabbnak, az EQ3-nál kisebb teherbírásúnak nézem, de ez csak tipp...

A pólusraállás: ha megtaláltad szemmel a Polarist, a mechanikát a lábbal együtt forgasd úgy, hogy az ellensúlytengely (az első képeden baloldalt felelé lógó rúd) északra nézzen, majd nézz át azon a tengelyen, amely a képen jobboldalt lentről (a billentyűzet irányából) bal felfelé mutat. Remélhetőleg ezen át tudsz nézni valamilyen módon, ekkor csak annyi a dolgod, hogy a látómezőbe ügyeskeded a Polarist. Ehhez a mechanika fejet kell jobbra-balra forgatni az állványon, illetve fel-le dönteni (ehhez a jobb oldalon lent, a fekete skála alatti csavar használható valószínűleg). Ekkor az ezüstszínű skálán elvileg valóban a földrajzi szélességedhez közeli érték lesz leolvasható (nem biztos, hogy tökéletesen az, ahhoz az kéne, hogy teljesen vízszintesen álljon a mechanikafej). De nem is fontos ez, a lényeg, hogy ez a tengely, amelyen átnéztél, a Polarisra mutasson.

Innentől kezdve egyetlen tengelyen való mozgatással (ez a rektaszcenziós vagy óratengely) követheted az objektumokat (ez az a tengely, amelynek finommozgató karja az első képen éppen felénk mered ki a képből).

A másik két, fekete alapon fehérrel írt skálát osztott köröknek nevezik, ha rákuglizol, van leírás a használatuk módjára, de sokkal egyszerűbb és élvezetesebb, ha kicsit megismered az eget, és koordináták nélkül megtalálod, amit keresel.

--mpt
btibor9891
Hozzászólások: 151
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:12

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: btibor9891 » 2011.12.23. 11:04

Szia Jenő!

A mechanika Soligor SkyView típusú.
Ahogy MPT is írta, az állványhoz csatlakozó részen van 3 állítócsavar, amikkel vízszintesen és függőlegesen finoman mozgatva egész pontosan pólusra tudod állítani a mechanikát a Sarkcsillagra. Ezután az állványhoz és ezekhez az állítócsavarokhoz ne nyúlj. Ha egy objektumra szeretnél átállni, akkor már csak a tengelyek mentén mozogj, tehát lazítsd ki a "nagy füles csavart" mindkét tengelyen, kézzel fordítsd a távcsövet amerre szeretnéd és húzd meg ezeket a rögzítőcsavarokat. Így már egész jól a közelében kell lenned. A finommozgató karokkal pontosan középre hozhatod a látómezőben a kiszemelt objektumot és követheted a Föld forgását.

Látom hogy Győrből írsz. Szívesen segítek/segítünk megismerkedni a távcsöveddel, valamikor egyeztessünk egy találkozót. Sajnos az idei utolsó szakkörünk 2 hete volt, de január 6-án újra összeáll a csapat. Az uborkaszezon miatt most az egyetemi csillagvizsgálóban is kiszámíthatatlan hogy mikor vagyunk fenn. További elérhetőségek, időpont egyeztetés majd privátban.

üdv. Tibor
netro83
Hozzászólások: 10
Csatlakozott: 2011.10.24. 18:00

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: netro83 » 2011.12.23. 14:02

Köszönöm szépen a segítségeteket. A leírtak alapján megpróbálom gyakorolni akkor :)

Tibor igen, győri vagyok. Köszönöm szépen a felajánlást, januárban szeretnék is élni vele. De a többit akkor majd privátban megbeszéljük.

Még annyi kérdésem lenne, hogy van ugye ez a teleszkóp ami van nekem (Soligor MT-750 150/750) viszont nem értek valamit: miért van az, hogy hasonló tulajdonságú teleszkópnál ( http://makszutov.hu/termek/sw_150n ) a galéria részen nagyon szép és részletes képek vannak bolygókról nálam viszont nagy nagyításnál ( 2x barlow - 6 mm okullár) nagyon életlen, részletszegény és erős fényű pl a jupiter (igazából egy életlen szélü fehér gömb amin néha néha észre lehet venni a felhősávokat nagyon halványan). Tudom, hogy fotókon minden más, de egy ilyen szép ( http://makszutov.hu/galeria/galeria_showpict.php?img=1317032113 ) jupiter képet akkor csak fényképező segítségével fogok tudni fotózni? Vagy más probléma lehet? Esetleg rossz minőségü a teleszkóp vagy a jusztírozni kell?

Vagy csak nekem szokatlan még és a szememnek meg kell "tanulnia" meglátni a részleteket?


A válaszaitokat előre is köszönöm


Üdvözlettel
Jenő
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2011.12.23. 14:12

netro83 írta:Még annyi kérdésem lenne, hogy van ugye ez a teleszkóp ami van nekem (Soligor MT-750 150/750) viszont nem értek valamit: miért van az, hogy hasonló tulajdonságú teleszkópnál ( http://makszutov.hu/termek/sw_150n ) a galéria részen nagyon szép és részletes képek vannak bolygókról nálam viszont nagy nagyításnál ( 2x barlow - 6 mm okullár) nagyon életlen, részletszegény és erős fényű pl a jupiter (igazából egy életlen szélü fehér gömb amin néha néha észre lehet venni a felhősávokat nagyon halványan). Tudom, hogy fotókon minden más, de egy ilyen szép ( http://makszutov.hu/galeria/galeria_showpict.php?img=1317032113 ) jupiter képet akkor csak fényképező segítségével fogok tudni fotózni? Vagy más probléma lehet? Esetleg rossz minőségü a teleszkóp vagy a jusztírozni kell?

Vagy csak nekem szokatlan még és a szememnek meg kell "tanulnia" meglátni a részleteket?

Ez mind oka lehet, a Soligorok nem épp az optikai minőségükről hiresek. Fotókon a sok számítógépes trükknek hála több részlet látszódik, ez a képsorozat valamennyire visszaadja a szabadszemes látványt: a középső képhez hasonlót látni egy 15 cm-es távcsőben, csak éppen nem ilyen szinesben.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Avatar
xyfree
Hozzászólások: 672
Csatlakozott: 2011.08.31. 18:29

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: xyfree » 2011.12.23. 16:00

Sziasztok! Elnézést az off ért, de mivel sokan olvassák ezt a topikot ide írom. Kellemes karácsonyi ünnepeket kívánok minden fórumtársnak!
127/1500 MC + EQ3
10x50 Lacerta binokulár

https://egkeprajzok.webnode.hu
netro83
Hozzászólások: 10
Csatlakozott: 2011.10.24. 18:00

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: netro83 » 2011.12.23. 16:01

Köszönöm. Sajnos nálam nem ilyen, egyrészt erős a fénye a jupiternek illetve nagyon elmosódott.. Esetleg valami szűrő kellene a teleszkópra?


Üdv
Jenő

SzarkaLevente írta:
netro83 írta:Még annyi kérdésem lenne, hogy van ugye ez a teleszkóp ami van nekem (Soligor MT-750 150/750) viszont nem értek valamit: miért van az, hogy hasonló tulajdonságú teleszkópnál ( http://makszutov.hu/termek/sw_150n ) a galéria részen nagyon szép és részletes képek vannak bolygókról nálam viszont nagy nagyításnál ( 2x barlow - 6 mm okullár) nagyon életlen, részletszegény és erős fényű pl a jupiter (igazából egy életlen szélü fehér gömb amin néha néha észre lehet venni a felhősávokat nagyon halványan). Tudom, hogy fotókon minden más, de egy ilyen szép ( http://makszutov.hu/galeria/galeria_showpict.php?img=1317032113 ) jupiter képet akkor csak fényképező segítségével fogok tudni fotózni? Vagy más probléma lehet? Esetleg rossz minőségü a teleszkóp vagy a jusztírozni kell?

Vagy csak nekem szokatlan még és a szememnek meg kell "tanulnia" meglátni a részleteket?

Ez mind oka lehet, a Soligorok nem épp az optikai minőségükről hiresek. Fotókon a sok számítógépes trükknek hála több részlet látszódik, ez a képsorozat valamennyire visszaadja a szabadszemes látványt: a középső képhez hasonlót látni egy 15 cm-es távcsőben, csak éppen nem ilyen szinesben.
csoknyai attila
Hozzászólások: 225
Csatlakozott: 2011.12.06. 20:27

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: csoknyai attila » 2011.12.23. 16:26

Jenőnek:
http://makszutov.hu/download/polusraallas.pdf
Én is ezzel küzdök még, de ebben nagyon tutin le van írva minden.

Meg a stellarium nevü ingyenes progit is nézegesd, minden kitisztul.
Remélem lassan az ég is, egy hetes a távcsövem de még a napot is csak felhő mögül láttam vele :-)

És egyben mindenkinek Kellemes Ünnepeket!
Sokat szeretnék tudni és gyorsan, na ezért kérdezek hülyeségeket!
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2011.12.23. 16:44

netro83 írta:Köszönöm. Sajnos nálam nem ilyen, egyrészt erős a fénye a jupiternek illetve nagyon elmosódott.. Esetleg valami szűrő kellene a teleszkópra?

15 cm-es newtonban nekem nem igazán vált be semmilyen szinszűrő, legfeljebb egy enyhe neutrál. Szerintem mindenekelőtt a kollimációt ellenőrizd, ez után már csak a gyenge optikai minőség, nem kihült tubus, túlzott légköri turbulenciák (ugye nem ablakon keresztül nézelődsz?!) esetleg a tapasztalat hiánya lehet a gond.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”