Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mizar » 2011.12.16. 21:22

Lovecraft írta:Akkor a Barlow lencse igazából felesleges is mi? vagy van olyan csillag vagy égi test amihez érdemes felrakni?


Én nem így fogalmaznék. Inkább úgy, hogy eleget tesz-e azoknak ez elvárásoknak, amit elképzeltél? A fő optika-barlow-okulár által alkotott kép megfelelő-e az ízlésednek, vajon jó döntés 20-30e forintot barlowra költeni vagy sem? Mert minőségi elvárások legfeljebb ebben a kategóriában lehetnek.
Ezen lehet rágódni, van aki szereti, van aki nem. A "felhasználási területét" majd megírják mások.
Marci
Hozzászólások: 21
Csatlakozott: 2011.10.24. 22:38

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Marci » 2011.12.16. 22:45

mizar írta:
Lovecraft írta:Akkor a Barlow lencse igazából felesleges is mi? vagy van olyan csillag vagy égi test amihez érdemes felrakni?


Én nem így fogalmaznék. Inkább úgy, hogy eleget tesz-e azoknak ez elvárásoknak, amit elképzeltél? A fő optika-barlow-okulár által alkotott kép megfelelő-e az ízlésednek, vajon jó döntés 20-30e forintot barlowra költeni vagy sem? Mert minőségi elvárások legfeljebb ebben a kategóriában lehetnek.
Ezen lehet rágódni, van aki szereti, van aki nem. A "felhasználási területét" majd megírják mások.



Most vissza olvasgattam hátha butaságokat írok :) végül is, írtam is :)

Zsoltnak már van !! egy Barlow lencséje (3x) így meg is néztem a távcsövet is ... ugyan én teljesen kezdő vagyok még, de úgy gondolom avval a csővel igazából a 20 mm, és a 20 mm + Barlow (3x) kombinációt tudja értelmesen használni. A 4 mm -t csak ritkán nagyon jó égen. És igaz ami igaz, már sokan leírták "a távcső fele az okulár" ... érdemes több jó darabot készleten tartani.

És az eredeti kérdésre is, ha már itt tartunk .... véleményem szerint fő észlelési terület a hold lesz, meg a bolygók.
SkyWatcher 120 / 1000 refraktor EQ3
Lovecraft
Hozzászólások: 11
Csatlakozott: 2011.12.16. 15:08

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Lovecraft » 2011.12.17. 05:30

köszönöm a válaszokat már alig várom hogy tiszta égbolt leyen végre este, eddig csak felhős volt.
Lovecraft
Hozzászólások: 11
Csatlakozott: 2011.12.16. 15:08

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Lovecraft » 2011.12.17. 05:35

Aszt szeretném még kérdezni hogy ha optikát akarnék még venni bele milyet érdemes és hol lehetne venni hozzá? Csak a celestron optika jo hozzá vagy más is?
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2011.12.17. 10:23

Lovecraft írta:Aszt szeretném még kérdezni hogy ha optikát akarnék még venni bele milyet érdemes és hol lehetne venni hozzá? Csak a celestron optika jo hozzá vagy más is?

Nem csak Celestron okulár jó a távcsövedbe. Gyakorlatilag bármelyik 1.25"-es jó, már amennyiben a távcsö kihuzata is ekkora. Hol érdemes venni?! Természetesen nálunk :)
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
jmedvegy
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2011.12.17. 21:21

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: jmedvegy » 2011.12.17. 21:46

Sziasztok!

Egy kis segítségre lenne szükségem, ha tud valaki segíteni.

Vettem egy teljesen alapszintű lencsés távcsövet, Copitar típusút. Vannak hozzá különböző lencsék, de nem tudom, melyik mire való, illetve mit jelentenek az egyes számok. A lencséken a feliratok a következők: "H=20 mm", "f=6 mm" . Van egy tubus, amire a következő felirat szerepel: "T 18mm".
Ezenkívül van hozzá egy Barlow (3x) lencse (tubus) is. Ennek a funkcióját sikerült megfejtenem a net segítségével, illetőleg megvolt ma az első "észlelés" is a Jupiter tekintetében.De ez már egy másik topik. :D
Átnéztem a tudásbázist, ott nem akadtam rá ezekre az információ morzsákra.
Ha valaki tud segíteni, igazán hálás lennék.

További felhőmentes éjszakát mindenkinek!
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2652
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2011.12.17. 22:18

Ha jól látom, ez egy 70 mm objektív átmérőjű és 350 mm fókuszú távcső. Két okulár van hozzá, egy Huygens típusú 20 mm fókuszú (ezzel a nagyítás 350/20=17,5x) és egy nem tudom milyen típusú 6 mm fókuszú (nagyítás ezzel 350/6=58x). A harmadik "tubust" a fotó alapján (vatera...) nem tudom értelmezni. A 3x barlowot meg már érted (3-szorozza az objektív fókusztát, azaz 350-ből 1050-et csinál).
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: csakb » 2011.12.17. 22:20

Szia!

jmedvegy írta:Vettem egy teljesen alapszintű lencsés távcsövet, Copitar típusút. Vannak hozzá különböző lencsék, de nem tudom, melyik mire való, illetve mit jelentenek az egyes számok. A lencséken a feliratok a következők: "H=20 mm", "f=6 mm" . Van egy tubus, amire a következő felirat szerepel: "T 18mm".
Ezenkívül van hozzá egy Barlow (3x) lencse (tubus) is.


Bővebb információ híján a 20 és a 6 mm-es feliratú okulár valószínűleg 20 és 6 mm fókusztávolságú. Ha elárulod a távcső gyújtótávolságát is, akkor ebből ki lehet számítani, hogy mekkora nagyításokat kaphatsz velük. Ha konkrétan erről az 50/300-as csodáról van szó, akkor 300/20 = 15-szörös és 300/6 = 50-szeres nagyításokat kaphatsz. A 3x-os Barlow segítségével ez a két nagyítás megháromszorozható, vagyis 45-szörös és 150-szeres lesz. A 150-szeresnek ezzel a setuppal szerintem semmi értelme.

A 18 mm-es tubus szerintem valami toldás lehet, ha a zenittükör nélkül akarod használni az okulárokat.

Valami leírás nincs hozzá?


Szerk.: a nicked alapján megtaláltam a faterán. Ez 50/300-as távcső (D=50mm, f=300mm van ráírva), vagyis a fenti nagyítások érvényesek. A cső tényleg a zenittükör nélküli használathoz lehet.
palics
Hozzászólások: 63
Csatlakozott: 2011.12.05. 20:03

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: palics » 2011.12.18. 05:33

Tisztelt Fórumozók!
Pár napig nem írtam, de itt voltam és olvastam az írásokat. Ez idő elteltével sokat változott az elképzelésem. Eldöntöttem, hogy kezdő távcsövem egy apokromát lesz. A mozsárágyú méretű dobson szerelésű newton egyenlőre jegelve.
Ma láttam egy GPU 127/890 Aspheric Oil Spaced Triplet Apochromat-ot. Elfogadnám. Kár, hogy a Mikulásnak nem írtam, hogy hozzon egy ilyet.
Ha valaki tudja Gyulai Pál telefonszámát kérem küldje el a feri6111@freemail.hu-ra! Sokat segítene.
Mindenkinek Kellemes Ünnepeket!
Sidius

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2011.12.18. 07:07

Belátható időn belül meg tudom szerezni a számot, de pillanatnyilag nem tudom. Lehet, hogy a honalpján legalább e-mail található.
Viszont az Unioptik száma fellelhető, szerintem az is elég, merthogy koprodukcióban dolgoznak.
Végre szóba került a magyar gyártás is! :D
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”