Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Imre » 2011.11.20. 17:59

SzarkaLevente írta:A 90/900-as egyértelműen élesebb képet ad a bolygókról, mint a 130/650-es tükrös. Utóbbi fénygyűjtő képessége kb 10-11 cm-es lencsésének felel meg.


A válasz korrekt, de... A lencsés 90/900-as csak sima akromatikus lehet ebben az árban. Ez azt jelenti, hogy a középső kb. 50% átmérőn kívül a szélek felé egyre erősebben elszíneződnek a csillagok. Természetesen az 50% belső körben mutatott bolygó képe élesebbnek látszik, hiszen kitakarásmentes rendszerről van szó. A fénygyűjtése viszont sokkal kisebb, mint egy 130/650-es Newton csőé, tehát kisebb fényerővel, kisebb látómezővel és csak kissé élesebb kép lesz látható benne.

A 130/650-es Newton sem fenékig tejfel! A szélek felé nem elszíneződés, hanem kómahiba lép fel, amely orvosolható késöbb egy drága kómakorrektorral, azaz ki lehet javítani, hogy esetleg fotózással se legyen gond. Ez a kómahiba viszont nem zavaró az okulárral történő használat során. A fényereje nagyobb, a bontása is nagyobb, hiszen az átmérője nagyobb! A fényereje is a duplája, hiszen f/5 a lencsésé pedig f/10, azaz kifejezetten a halványabb objektumokra lesz jobb! Úgy is mondhatnám, hogy több csillagot látni vele!

Van itt egy bökkenő, éspedig az, hogy hol, és hogyan fogod használni? Budapesten, és hol? Erkélyről, vagy kertből, vagy kitelepülsz a tetőre, vagy esetleg beteszed a kocsiba, és uzsgyi vagy 30-40 km-rel odébb?

Ha erkélyről, akkor a Newton cső nehézkes lesz! A betekintése ugyanis korláton kívülre eshet!!!
Ha tetőről, vagy teraszról, akkor jobb a helyzet. A lencsés a távcső, akkor betekintése az erkély korlátján belül marad! Magasra kell tenni, ha zenitben is szeretnéd használni, és akkor kell hozzá egy zenittükör, ha nem akarsz aláfeküdni! Ez nem puszta "kényelem" okán kell, hanem lehetetlen hanyat fekve használni!!! Ugyan ez áll a keresőre is!!! Nem kényelmi oka van a 90 fokos tükörnek, vagy prizmának!!!

Egy tanács még, hogy először menj el több amatőrhöz, és nézegess bele a műszerükbe, figyelj arra, hogy hogyan használják, mire, meg azt is, hogy hol, milyen helyszínen! Ez után jegyezzed fel a tapasztaltakat, és vedd elő késöbb, és elemezzed ki a saját szempontjaid szerint! Az élesség, a fényerő más és más dolog! A színezés nem azonos az élességgel, a kómahiba javítható, de nem zavaró csak fotózáskor. A színi hiba zavaró lehet, de nem javítható, csak cserével. A lencsés bepárásodik könnyebben, nagyon zavarja az oldalról beeső idegen fény, a Newton cső árnyékoltabb. Az akromatikus lencsés rendszerben nincs kitakarás a fényútban, a Newton esetében van. Ez a két rendszerű távcső folyamatosan verseng ebben a kezdő kategóriában! Nem véletlen, hogy kinek egyik, kinek másik tetszik jobban, mert egyik sem tökéletes! Tökéletes, mindenre egyformán jó távcső nincs! Mindenki egyéni szempontok szerint mérlegel, a szerint, hogy mire használja, vagy mihez szokott hozzá, vagy mennyi pénze van. Én azt választanám, amit jobban tudok használni a megfigyelő helyemen, mert abban több örömöm telik. Az ár között nincs jelentős különbség! A minőségben sincs! A fő szempont a megfelelő fénymennyiség és a lehető legélesebb képalkotás. Egy műszer annyit ér, amennyit használnak belőle! Jobb egy gyengébb tudású használható szerkezet, mint egy olyan, ami csak áll a dobozában! Kérdezz meg személyesen több amatőrt, mielőtt vásárolsz bármit. Keddenként van előadás a Polarisban, oda általában sokan elmennek, lehet tőlük infót kérni, esetleg be is léphetsz az MCSE-be, és akkor azonnal kapsz egy évkönvet, és havonta egy-egy Meteor lapot. Ajánlom a sok szakkönyvet is. Az évkönyvben előre jeleznek sok égi eseményt, érdemes néhányat bejegyezni a naptáradba!
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
mudlee
Hozzászólások: 280
Csatlakozott: 2011.04.04. 08:53

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mudlee » 2011.11.20. 18:02

Arra még figyelj, hogy egy Newtont, ha nincs autód, nehezebb mozgatni, mint egy lencsés távcsövet, amivel akár BKV-val, vagy biciklivel is tudsz picit mozogni. Ugyanezt egy Newtonnal - főleg az állvány miatt - autó nélkül nem fogod tudni megtenni.
Bp. XVII. ker.
TS 102/714 Doublet APO + EQ5
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: csakb » 2011.11.20. 18:14

mudlee írta:Ugyanezt egy Newtonnal - főleg az állvány miatt - autó nélkül nem fogod tudni megtenni.


Én ismerek embereket, akik évekig utaztak buszon kisebb Newtonokkal, és mégsem haltak bele. Sőt, van aki hegyet is mászott Newtonnal. :)
Az EQ2-es egyébként a 90/900 alatt sem kisebb, mint a 13T alatti EQ2, mert ugyanaz. Azt a hosszú refit meg szerintem sokkal körülményesebb mozgatni.
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Imre » 2011.11.20. 18:17

mudlee írta:Arra még figyelj, hogy egy Newtont, ha nincs autód, nehezebb mozgatni, mint egy lencsés távcsövet, amivel akár BKV-val, vagy biciklivel is tudsz picit mozogni. Ugyanezt egy Newtonnal - főleg az állvány miatt - autó nélkül nem fogod tudni megtenni.

Ha hordozható kivitelben gondolkodik, akkor itt talán egyforma a kettő, ugyanis állvány kell, mechanika kell, és egyedül a cső mérete kicsit kövérebb, de a másik, a lencsés meg annyival hosszabb! Szerintem egyik kutya, másik eb!
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
DannyL
Hozzászólások: 82
Csatlakozott: 2011.09.09. 10:26

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: DannyL » 2011.11.20. 18:37

Én annó a jusztírozás miatt választottam inkább lencsést. Bár nem bántam meg a döntésem, most már úgy gondolom, egyszer tuti beszerzek egy 200 vagy 250-es Newton-t, mert egy hasonló teljesítményű lencsés megfizethetetlen. De az APO marad.
“Nem vagyok különösebben tehetséges. Csupán szenvedélyesen kíváncsi.” - Albert Einstein
Konkrét
Hozzászólások: 53
Csatlakozott: 2011.11.19. 20:18

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Konkrét » 2011.11.20. 21:41

Imre írta:
Van itt egy bökkenő, éspedig az, hogy hol, és hogyan fogod használni? Budapesten, és hol? Erkélyről, vagy kertből, vagy kitelepülsz a tetőre, vagy esetleg beteszed a kocsiba, és uzsgyi vagy 30-40 km-rel odébb?

Ha erkélyről, akkor a Newton cső nehézkes lesz! A betekintése ugyanis korláton kívülre eshet!!!
Ha tetőről, vagy teraszról, akkor jobb a helyzet. A lencsés a távcső, akkor betekintése az erkély korlátján belül marad! Magasra kell tenni, ha zenitben is szeretnéd használni, és akkor kell hozzá egy zenittükör, ha nem akarsz aláfeküdni! Ez nem puszta "kényelem" okán kell, hanem lehetetlen hanyat fekve használni!!! Ugyan ez áll a keresőre is!!! Nem kényelmi oka van a 90 fokos tükörnek, vagy prizmának!!!


Barátnőmnél vagyok mostanában Csepelen, de van kert ahova ki tudok ülni. Természetesen szivesen utazok is sötét helyre ha olyan lesz az idő. Amúgy meg Bonyhád széli vagyok tehát amikor épp otthon vagyok akkor irigylésre méltó fényszegénység vesz körül. Szóval erkély meg panel veszély nincs. Viszont felvetődött még valami, amit ugyan nem láttam még senkinél, de elég pozitiv dolokat olvastam róla az imént. SkyWatcher Black Diamond 80ED apo Ehhez persze többet kéne gyűjtenem. Ez annyival jobb a 90/900nál mint amennyivel drágább is? :) A kipróbálásra pedig nyitott vagyok, mert még sosem volt szerencsém.. érdekel minden a legkisebbtől legnagyobbig. :)

A tükrös távcsövek -persze csak így látatlanban- nekem olyan esetlennek és természetellenesnek tűnnek. Főleg h oldalt kell belenézni, és üreges-nyitott az egész. :D
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2011.11.20. 21:55

Konkrét írta:
A tükrös távcsövek -persze csak így látatlanban- nekem olyan esetlennek és természetellenesnek tűnnek. Főleg h oldalt kell belenézni, és üreges-nyitott az egész. :D


Ha az APO lencsés távcső a nőben a szőke szilikoncica, akkor a Newton távcső, az okos barna.
Ne nézd le a Newton-okat, előbb próbálj ki többféle távcsövet, többféle égi objektumokon, és utána nyilatkozz. Pont, mint a csajoknál.

Ajánlom, nézz meg egy klassz, hajtogatott távcsövet, pl: Berente Béla alkotásai közül,
vagy simén keress rá arra, hogy YOLO. Ha nőben kéne erre példát mondani, akkor egy egzotikus
ázsiai bombázó. Nem tudod hová tenni, de akarod! ;)
Konkrét
Hozzászólások: 53
Csatlakozott: 2011.11.19. 20:18

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Konkrét » 2011.11.20. 22:12

Kukac írta:Ha az APO lencsés távcső a nőben a szőke szilikoncica, akkor a Newton távcső, az okos barna.
Ne nézd le a Newton-okat, előbb próbálj ki többféle távcsövet, többféle égi objektumokon, és utána nyilatkozz. Pont, mint a csajoknál.


Ez jó! :D Amúgy szó sincs lenézésről csak szerintem sokkal jobban félteném és mindig attól tartanék h mire kiérek valahova, esetleg azért nem látok épp éles képet mert elállítódik -ezt értem esetlennek- a természetellenesnek pedig gondolom azt h még nem próbáltam hasonlót sem.. :) Ez a szilikoncica hasonlat utalás volna arra h az APO lencsés nem (sokkal) jobb mint a natúr?
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: csakb » 2011.11.20. 23:00

Konkrét írta:SkyWatcher Black Diamond 80ED apo Ehhez persze többet kéne gyűjtenem. Ez annyival jobb a 90/900nál mint amennyivel drágább is? :)


Fotózáshoz sokkal jobb.

Ha már kezd elszaladni a ló 100 kiló fölé, akkor ezt ajánlanám még a figyelmedbe:

http://tavcso.hu/?o=c_120-600
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: csakb » 2011.11.20. 23:02

Kukac írta:Ha az APO lencsés távcső a nőben a szőke szilikoncica, akkor a Newton távcső, az okos barna.


ROTFL :DDD
Ez nagyon tetszik, remek zárás ma estére! :DDD
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”