Általános kérdések

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
kölce
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2011.09.09. 13:09

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: kölce » 2011.09.09. 13:29

Sziasztok engedjétek meg hogy bemutatkozzam Költő Gábornak hívnak, ma ragisztráltam fel ide. Régóta foglalkoztat amatőr szinten a csillagászat. Egy 130/650-es Newton távcsövem van(Celestron). Igazából az észlelésekért vagyok oda, jó volna egy olyan társaságba bekerülni ahol sok okos, szakmai téren elismert személlyel kommunikálhatok. Illetve akár későbbiekben együtt is észlelhetünk majd. Amit kérnék ha van valaki Baranya vagy Somogy megye környékéről jelezze nekem ide vagy e-mailban mert ugye a közelben lakókkal könyebb akár egy személyes találkozót is kialakítani, köszi mindent előre is helló. :)
P.GyörgyAttila
Hozzászólások: 62
Csatlakozott: 2011.06.25. 10:30

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: P.GyörgyAttila » 2011.09.09. 14:19

kölce írta:.... jó volna egy olyan társaságba bekerülni ahol sok okos, szakmai téren elismert személlyel kommunikálhatok. Illetve akár későbbiekben együtt is észlelhetünk majd....

Szia, üdvözöllek itt! Hát megtaláltad azt a "társaságot"... :)
stirlitz
Hozzászólások: 40
Csatlakozott: 2011.05.17. 19:23

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: stirlitz » 2011.09.09. 22:02

Üdv itt! Én Baranyában lakom. A közös észlelés nekem is hiányzik, egyett majd leszervezünk.
Avatar
xyfree
Hozzászólások: 672
Csatlakozott: 2011.08.31. 18:29

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: xyfree » 2011.09.11. 08:09

Sziasztok! Arra lennék kíváncsi, hogy milyen tisztítófolyadékot kellene beszerezni a távcső tisztításához. Van olyan amit érdemes használni, nem tesz kárt a lencsén lévő bevonaton, és lehet kapni optikákkal foglalkozó boltban? PL Egerben szemüveges, fotós stb helyen? Sajnos Pest nagyon messze lenne felutazni, mást jelenleg nem tervezek rendelni, így sokba kerülne, viszont kárt sem szeretnék tenni a lencsében. Tudtok ajánlani valamit? Egyenlőre teljesen tiszta, de jó ha kéznél van, ha szükséges. A sűrített levegőt kapni obiban vagy annak is hol érdemes utánnanézni? Előrre is köszi a válaszokat.
127/1500 MC + EQ3
10x50 Lacerta binokulár

https://egkeprajzok.webnode.hu
P.GyörgyAttila
Hozzászólások: 62
Csatlakozott: 2011.06.25. 10:30

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: P.GyörgyAttila » 2011.09.11. 08:45

xyfree írta:Sziasztok! Arra lennék kíváncsi, hogy milyen tisztítófolyadékot kellene beszerezni a távcső tisztításához. Van olyan amit érdemes használni, nem tesz kárt a lencsén lévő bevonaton, és lehet kapni optikákkal foglalkozó boltban? PL Egerben szemüveges, fotós stb helyen? Sajnos Pest nagyon messze lenne felutazni, mást jelenleg nem tervezek rendelni, így sokba kerülne, viszont kárt sem szeretnék tenni a lencsében. Tudtok ajánlani valamit? Egyenlőre teljesen tiszta, de jó ha kéznél van, ha szükséges. A sűrített levegőt kapni obiban vagy annak is hol érdemes utánnanézni? Előrre is köszi a válaszokat.


Ha szét tudod szerelni, akkor a desztilált víz-mosogatószer kombináció bevált. A szétszerelés nélküli tisztításhoz nincs ötletem. (csak a LensPen-t NE!!) Talán izopropil-alkohol jó lehet, mert nem párolog, és van idő szépen foltmentesre letakarítani az optikát. Viszont a sűrített levegővel csínyán kell bánni. a palack vásárlásánál az irányadó a - drágább, jobb - elv! Az olcsóbb sűrített levegős palackokba, a levegőn kívül néha bezárnak némi olajat is, ami szerencsétlen esetben rákerül az optikára, és szinte letakaríthatatlan foltot hagy. Nekem egyszer 25 ezerbe került egy érzékelő "egyszerű" portalanítása. Az olcsó palackból egy apró olajcsepp szétkenődött az érzékelőn, és a Kamera Kft szervízében végezte. A Google jóbarát, nagyon sok Netáruház kínál sűrített levegős palackot. De nagyon jól használható az egyszerű gyógyszertári körtepumpa is. Én kizárólag azt használok, a "baleset" óta.
Atis
Hozzászólások: 333
Csatlakozott: 2010.06.18. 21:03

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Atis » 2011.09.12. 15:42

xyfree írta:Sziasztok! Arra lennék kíváncsi, hogy milyen tisztítófolyadékot kellene beszerezni a távcső tisztításához. Van olyan amit érdemes használni, nem tesz kárt a lencsén lévő bevonaton, és lehet kapni optikákkal foglalkozó boltban?


http://makszutov.hu/termek/baader_tisztitokeszlet

Bevonatbarát.
Inkább segíts minthogy kötözködj.
jge0609
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: 2011.09.17. 14:35

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: jge0609 » 2011.09.17. 15:16

Sziasztok!

Kérdésem, hogy mi lehet az a nagy fényességű objektum ami például ma éjszaka a hold mellett illetve alatt volt látható. Elnézést, ha butaságot kérdezek :?: .

üdv. jge
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: mpt » 2011.09.17. 15:23

A Jupiter, Naprendszerünk legnagyobb bolygója.

--mpt
Avatar
xyfree
Hozzászólások: 672
Csatlakozott: 2011.08.31. 18:29

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: xyfree » 2011.09.20. 10:52

Sziasztok. Ma hozzájutottam egy antikváriumban a távcső világa 2 bővített kiadásához /Kulin, Róka/. Kérdésem pedig a következő. Ez a könyv inkább már érdekesség, vagy javarészt még ma is megálljákt a helyüket benne szereplő dolgok, számítások, írások? Atlaszaim, stb már van, ez kicsit jobban belemélyed az alapokba, és gondoltak nem hagyom ott.
127/1500 MC + EQ3
10x50 Lacerta binokulár

https://egkeprajzok.webnode.hu
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2011.09.20. 12:33

Re: Távcső világa, III. kiad.
Jó kétharmadában ma is érvényes: az alapfogalmak, szférikus csillagászat, égimechanika, leíró csillagászat, észlelési útmutatás ma is használható (a gömbi csillagászatvagy 2000 éve nem változott). A leginkább tulhaladott az elméleti csillagászat, főleg az extragalaktikus csillagászat és a kozmogónia! A Róka G.-féle filozófiai rész már a maga korában is egyoldalú volt. Egy jó sereg dolgot azóta fedezte fel, ezek ismeretét új könyvekből kiegészítheted. (Egyes fejezetei főiskolákon ma is ajánlottak!)
Nyugodtan használd, és olvass hozzá újabb könyveket.
A távcső-tükör készítés helytálló, használható, de vannak újabb, jobb vagy pontosabb módszerek.
Jó tanulmányozást! Lajos.
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”