Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Stefi
Hozzászólások: 499
Csatlakozott: 2010.08.08. 14:33

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Stefi » 2011.08.19. 10:25

Az olcsóbb lencsést tényleg nem kell kollimálni , mert nincs rá lehetőség. Ez pedig nem azért van, mert jól is van beállítva. :)
"A szél fú, a zöld fű. A Föld kering, a Nap korong..."
Atis
Hozzászólások: 333
Csatlakozott: 2010.06.18. 21:03

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Atis » 2011.08.19. 10:43

Semmi sem tartja vissza az embert akkor, hogy vegyen egy WO FLT 132 triplet Apo-t ha ez zavarja! :)
Inkább segíts minthogy kötözködj.
DannyL
Hozzászólások: 82
Csatlakozott: 2011.09.09. 10:26

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: DannyL » 2011.09.09. 14:43

Sziasztok!

Szeretném megvenni első távcsövemet. Szeretnék egy kis gyakorlati tapasztalatra alapozott segítséget kérni.

Úgy gondolom kezdőként az 50e Ft alatti kategóriában is megtalálhatom a számomra megfelelő darabot, a kérdés csak az, hogy vajon melyik lehet az. Persze ha nem így van javítsatok ki.

Amire használni szeretném:
A Naprendszer bolygóinak, a Hold és esetleg megfelelő szűrővel a Nap megfigyelése.
Ha ezen felül még mély-ég objektumok megfigyelésére is alkalmas lenne, az már hab lenne a tortán.
Ha pedig még a későbbiekben fényképezéshez is tudnám használni az maga lenne a netovább. :)

Itt nézelődtem:
http://www.makszutov.hu/index.php?page=search_telescopes.php&query_id=126

Melyik lenne a megfelelő választás? Esetleg rossz irányba indultam? Más típust vagy boltot kellene keresnem?
Jól gondolom, hogy a Newton távcső felé kellene elindulnom?

Üdv!
Dani
“Nem vagyok különösebben tehetséges. Csupán szenvedélyesen kíváncsi.” - Albert Einstein
P.GyörgyAttila
Hozzászólások: 62
Csatlakozott: 2011.06.25. 10:30

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: P.GyörgyAttila » 2011.09.09. 14:58

DannyL írta:Sziasztok!

Szeretném megvenni első távcsövemet. Szeretnék egy kis gyakorlati tapasztalatra alapozott segítséget kérni.


Amire használni szeretném:
A Naprendszer bolygóinak, a Hold és esetleg megfelelő szűrővel a Nap megfigyelése.
Ha ezen felül még mély-ég objektumok megfigyelésére is alkalmas lenne, az már hab lenne a tortán.
Ha pedig még a későbbiekben fényképezéshez is tudnám használni az maga lenne a netovább. :)


Szia

Szerintem a SkyWatcher 80/900 jó választás lehet elsőre. De kicsivel többért kapsz SkyWatcher 90/900 + EQ-2-t. Sőt még azt hiszem jár hozzá két okulár , egy 2x barlow , zenit tükör. Ez már elfogadható műszer, később is szeretni fogod. Bár az EQ2 hamar ki fogod "nőni"... :)
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mpt » 2011.09.09. 15:02

A bolt jó választás.
A listából én a fentiek figyelembevételével a 80/900-as refraktort választanám EQ2-n. Bolygókra/Holdra/Napra jó választás, de a viszonylag kis átmérő miatt a fénygyűjtő-képesség korlátozott, így nagyon halvány mélyég-objektumokra nem feltétlen alkalmas.
A mechanika mindig kritikus pontja a távcsőnek, nem lenne baj, ha esetleg lenne kereted ennél egyel masszívabbra.
A mélyég-objektumok fotózása egy teljesen más terület, viszont sok szépet fotózhatsz Holdon/Napon/bolygókon is egy webkamerával. Ehhez nagyon ajánlott, de nem feltétlen szükséges egy óragép (ami az égbolt elfordulásának megfelelő sebességgel mozgatja a távcsövet).
Számolj még hozzá napszűrő-fóliát, térképeket, atlaszokat, esetleg később kiegészítőket (okulárok, szűrők, ezek ráérnek).

Ha nem túl sürgős a vásárlás, várd meg az első észlelőkört a Polarisban (24-e), ott ilyen kérdésekről is szó lesz.

--mpt
DannyL
Hozzászólások: 82
Csatlakozott: 2011.09.09. 10:26

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: DannyL » 2011.09.09. 15:14

György, Péter! Köszönöm az infókat! Azt hiszem valóban érdemes lenne megvárnom az első észlelőkört, mert ezek még belépő szinten sem olcsóak. Úgyhogy ezt fogom tenni.
“Nem vagyok különösebben tehetséges. Csupán szenvedélyesen kíváncsi.” - Albert Einstein
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2011.09.09. 16:42

Én már szomorúan tapasztaltam, mivel nem falun lakom, mélyéghez előbb egy várostól távoli grundstücköt, és csak utána kell távcsövet venni :(
Avatar
hanee
Hozzászólások: 324
Csatlakozott: 2011.02.17. 13:30

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: hanee » 2011.09.09. 21:38

DannyL írta:György, Péter! Köszönöm az infókat! Azt hiszem valóban érdemes lenne megvárnom az első észlelőkört, mert ezek még belépő szinten sem olcsóak. Úgyhogy ezt fogom tenni.


Ott majd ki is próbálhatsz néhányat, kisebbeket és nagyobbakat is :)

hanee
Naprovat honlapja: http://nap.mcse.hu

Távcsöveim: Eperke - 130/650 T, Baltazár - 10x50 B, Áfonya - 35/400 Lunt H-alfa, Paci - 60/900 napkivetítő, Füge - 50/540 L
Avatar
mudlee
Hozzászólások: 280
Csatlakozott: 2011.04.04. 08:53

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mudlee » 2011.09.10. 07:10

SzZoli írta:Én már szomorúan tapasztaltam, mivel nem falun lakom, mélyéghez előbb egy várostól távoli grundstücköt, és csak utána kell távcsövet venni :(


Valóban, bár ha sokan erre várnánk, akkor szerintem nem egy csillagász még most se észlelne, csak kuporgatna vidéki házra :)
Nem baj az, ha először távcső van az embernek szerintem :)
Én külvárosból észlelek, de vannak olyanok, akik bentebbről, 2. 3. kerületből, és azért ők is látnak ezt-azt!
Bp. XVII. ker.
TS 102/714 Doublet APO + EQ5
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: tobe » 2011.09.10. 15:37

mudlee írta: és azért ők is látnak ezt-azt!


Tunguz meteorok előnyben. :)
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”