Általános kérdések

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2011.08.31. 21:08

Köszönjük (az össz levélíról nevében is). Remélem sok szép élményed lesz, egy 9 cm-es távcső már rengeteg mindent tud! Csak szokjátok meg egymást (a távcsnek is van egyénisége).
A Jupiter most már éjfél után szépen látszik, csak legyen eléggé jó a levegő. Akkor már az Andromeda-köd már majdnem a fejed felett van! Északkkeleten meg jön fel a khi-h Persei iker nyílthalmaza!
Sikeres böngészést: Lajos
Atis
Hozzászólások: 333
Csatlakozott: 2010.06.18. 21:03

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Atis » 2011.08.31. 21:28

A 90/900 nagyon jó távcső! Sok eredményes észlelést kívánok Vele! :)
Inkább segíts minthogy kötözködj.
szjozso
Hozzászólások: 10
Csatlakozott: 2010.09.08. 13:28

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: szjozso » 2011.09.04. 10:15

Üdvözlöm a Csillagváros lakóit!
A véleményeiteket kérném a problémámmal kapcsolatban: Nemrég vásároltam életem első "komolyabb" távcsövét, egy Skywatcher 90/900-at. A különböző fórumokon szinte csak jó véleményeket olvastam róla, ezért döntöttem mellette, figyelembe véve a várható "hátrányait" is (színezés). Csaknem két hete próbálgatom és bizony kicsit el vagyok szomorodva, mert egyáltalán nem ezt vártam tőle. Öszintén szólva nem nagyon néztem eddig csillagászati távcsőbe, de azt tudtam hogy nem számíthatok a gyönyörű asztrofotókhoz hasonlítható látványra mégis csalódtam nem is kicsit. A hozzá adott 10 és 25 mm-es okulárokkal szinte élvezhetetlen a látvány színes fátyol lebeg a fényesebb objektumok előtt (nem a peremükön) a Barlow-lencse
ezt végsőkig fokozza. Valamivel jobb a külön vásárolt 32 és 6 mm-es GSO Plössl okulárokkal a helyzet.Az M13 halványan ugyan de mintha a peremén csillagokra bomlana a 6 mm-essel, de lehet hogy csak azért mert tudom mit kellene látnom. Az Andromeda- köd szép látvány a 32 mm-es okuláron át, de a 20X60 as Tento-m még szebb képet ad. A csillagok erősebb nagyítással nem apró korongocskák hanem kis üstökösök, az a bizonyos Airy korong egyáltalán nem látszik . A Holdat még csak egyszer sikerült megfigyelnem vele akkor is túl alacsonyan volt így nem meghatározó a látvány de a színes fátyol nagyon zavaró. A Saturnust is csak egyszer láttam egy gyűrű volt látható de gondolom az alacsony állása is rontotta képet. Legtöbbet a Jupitert figyeltem meg. Múlt éjjel szerintem gyönyörű nyugodt kristálytiszta ég volt hajnalig kint voltam az udvaron próbálgattam a távcsövet, A Jupiteren csak a két fő sáv látszik 150x-es nagyítással is mindenféle részlet nélkül. Élesre állítani még fókuszmotorral sem tudtam tökéletesen pedig elég magasan járt már. Fátyolos kissé homályos képet láttam. A Galilei-holdak kicsi üstökösökként látszódnak. persze elég hamar kisietnek a látómezőből így biztosan ez is bezavart. Egy szó mint száz: csalódtam. Pár napja megmutattam egy tapasztalt "régi motoros" amatőrcsillagász ismerősőmnek is, ő azt mondta 3.vonalbeli távcső, ennyi pénzért ezt lehet kapni. (Neki mondjuk Zeiss meg hasonló minőségi távcsövei vannak, azokhoz képest biztos még nagyobb a különbség.) Mit gondoltok tényleg nem lehetett volna többre számítani, vagy kifogtam egy rosszul sikerült darabot? 90/900-as tulajdonosok milyenek voltak az első tapasztalataitok? xyfree kipróbáltad már az új szerzeményt? Válaszaitokat várom és előre is köszönöm.
Szép eget! Szabó József
stirlitz
Hozzászólások: 40
Csatlakozott: 2011.05.17. 19:23

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: stirlitz » 2011.09.04. 11:32

Az a véleményem, hogy a hozzá adott barlow és okulárok, nagyon gyengék. Sajnos ennyi pénzért ez van. Ha van lehetőséged, akár egy gold line okuláral kipróbálni, biztos javulna a véleményed. Végül is, a mondás is így szól, az okulár a távcsőved fele.
Avatar
hg
Hozzászólások: 157
Csatlakozott: 2009.09.16. 11:19

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: hg » 2011.09.04. 12:11

szjozso írta:[...] A hozzá adott 10 és 25 mm-es okulárokkal szinte élvezhetetlen a látvány színes fátyol lebeg a fényesebb objektumok előtt (nem a peremükön) a Barlow-lencse
ezt végsőkig fokozza. [...] A csillagok erősebb nagyítással nem apró korongocskák hanem kis üstökösök, az a bizonyos Airy korong egyáltalán nem látszik

Kedves József!
Ezek a 90-es lencsések valóban nem csúcskategóriás távcsövek, de egyáltalán nem rosszak, jó típust választottál. Amiket a látványról írsz, olyan borzalmakat semmi esetre nem szabadna produkálnia a teleszkópodnak. És a "gyengébb" okulároknak sem. Színezhet, de nyugodt légkör mellett a csillagokat erősebb fátyol nélküli kis korongoknak kellene látnod. Az "üstökösök" súlyos optikai, vagy beállítási hibára utalnak. Hogy az okulárod okozza-e, azt a legegyszerűbben az okulár forgatásával állapíthatod meg. Ha forog az "üstökös", a hiba egy része biztosan az okulárban keresendő.
Könnyen lehetséges, hogy az objektív is rosszul van befoglalva (pl. a két lencsetag szöget zárhat be egymással, ha rossz a távtartó, vagy hibás az összeszerelés). Ez okozhat "üstököst" is és élesre állítási problémákat is. De ezek csak találgatások...

Ha járatlan vagy az ilyesmiben, ne kísérletezz, hanem mutasd meg a távcsövedet egy hozzáértőnek. Itt a fórumon is találhatsz esetleg olyan valakit, aki a közeledben lakik. A tájékozottabbak gyorsan meg tudják mondani, hogy melyik elem a hibás és hogyan javítható (már ha javítható egyáltalán).

Ha a hiba az optikában van és boltban vásároltad a távcsövet, a garancia vonatkozik rá és ki fogják cserélni. Ha magánembertől, másodkézből vetted, akkor könnyen előfordulhat, hogy egyszerűen csak szétszedték, majd hibásan állították össze. Ezen viszont könnyű segíteni. Remélem, hamarosan megjavul a műszered és több örömet okoz majd, mint bosszúságot.

Üdv:
Gábor
Heitler Gábor -- Távcsöveim összátmérője 2323 mm
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2011.09.04. 12:40

Józsi!

Mindenképpen mutasd meg egy olyan embernek, aki már belenézettt sok másik távcsőbe,
és van összehasonlítási alapja! Majd ő megmondja, hogy ez "normális", vagy valami gond van a készülékkel.
Ja, és ne legyen a barátod, hanem valami semleges ember....
Pl.: vidd be Szarka Leventéhez a boltjába, ő tuti segíteni fog neked.
szjozso
Hozzászólások: 10
Csatlakozott: 2010.09.08. 13:28

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: szjozso » 2011.09.05. 00:13

Köszönöm szépen a válaszokat. Ma este megpróbáltam az okulár forgatós tesztet; úgy tűnik nem az okulárok okozzák a hibát, viszont ha a tubust fordítom el a tubusgyűrűkben 180 fokkal az "üstököskék" is fordulnak vele együtt. Fényesebb csillagon (a Polarison próbálgattam) kissé defókuszált képen a csillag körül egy C betűt formázó alakzat jelenik meg ,a fókusz két oldalán ellenkező irányba mutat a nyitott fele. A tubus forgatásával a C betű is fordul vele együtt. Ha jól sejtem akkor az objektív beállításában lehet hiba. A távcsövet távcsőboltban vettem garanciával. Jövő héten felveszem a kapcsolatot velük, remélem segítenek. Még egyszer köszönöm a válaszokat, mindenkinek jó éjszakát!
Szabó József
Avatar
xyfree
Hozzászólások: 672
Csatlakozott: 2011.08.31. 18:29

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: xyfree » 2011.09.06. 21:03

Szia Józsi. Igen kipróbáltam, és csak egy hiba tünt fel, az is a barlowal kapcsolatban. Az hogy sötétebb lesz jóval a kép, igaz azt írták itt, hogy ez a légkörnek is betudható, bár holdazni remek lesz vele, ha telihold van.:) Nekem nem jelentkeztek színi hibák semmilyen nagyításnál. Se a Jupiternél, se a holdnál. A fókuszt is sikerül beállítani, szinte hibátlanul, a csillagok azok szinte tűhegynyi élességűek, nem foltszerűek és csak a gyári okulárokkal próbáltam. Gondolom egy nem 3-4 ezres darabbal javulna a helyzet, de anyagiak hiányában még marad ez. A halványabb objektumokra sem panaszkodom, nem vártam többet, de azt hozza amit kell. Pl az androméda olyan volt amilyen, mikor feljött, de mikor felért a fejem fölé a zenit közelébe, akkor a változás óriási volt. Mintha egy feketefehér fényképen nézném, bár nem olyan kontrasztosan. Szóval én 98% ban elégedett vagyok. Minusz 1 a barlow, és az eq2. Ez utóbbival csak annyi a bajom, hogy nagyon korlátoz a szabad mozgásban, meg kell szokni, a forgatást, ilyesmi.
127/1500 MC + EQ3
10x50 Lacerta binokulár

https://egkeprajzok.webnode.hu
szjozso
Hozzászólások: 10
Csatlakozott: 2010.09.08. 13:28

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: szjozso » 2011.09.07. 09:44

Szia Tamás!

Örülök hogy Neked nagyobb szerencséd volt a távcsőhöz. Tegnap este kipróbáltam a Holdon is az enyémet. Tulajdonképpen egész tűrhető volt a látvány. A 6 mm-es Super Plössl okulár szép képet ad de kényelmetlen a betekintés valósággal bele kell passzírozni a szemet. A tartozék 10 mm-es felejthető. A Barlow-lencse nem olyan rossz, de csak a külön vásárolt 32mm-es super Plössl-el használható. Két féle módon próbáltam. A
zenittükör és az okulár közé téve kb. 56x nagyítást produkált szép tágas képpel. A zenittükör elé helyezve jóval erősebb volt a nagyítás nem akarok saccolni de biztos több 100X -os, még élvezhető képpel. A fókuszírozót majdnem végig ki kellett tekerni hogy éles képet kapjak. A levegő eléggé remegett ekkora nagyításon de így is szép látvány volt. Kár hogy hamar elmászott a látómezőből és hát az eq2 -vel elég nehéz követni. Színezés csak a Hold peremén látszott de tűrhető. A szemem viszont órák múlva is könnyezett az erős fénytől.... A csillagok nem változtak, remegő kis üstökösök voltak, egyáltalán nem pontszerűek. Mély eget nem néztem mert mire sötét lett volna már mentem dolgozni. Egyébként holnap jön a futár, és visszaviszi a tubust a boltba. Megígérték hogy ha tényleg rossz akkor kicserélik. Majd beszámolok az eredményről. Addig is jó eget!
Szabó József
Éder Iván
Hozzászólások: 32
Csatlakozott: 2009.09.25. 23:22

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Éder Iván » 2011.09.09. 11:05

Kedves József!

Ha nagy nagyításon üstökös-szerűek a csillagok, akkor a távcső (vagy a zenittükör) kollimálásával van a baj. Ezek orvosolható problémák. Ha nálunk vetted (BTC - Budapesti Távcső Centrum), akkor biztosíthatlak, hogy megoldjuk. Egyébként a 90/900-as egy igen jó műszer, tehát nem választottál rosszul és a gyári Barlow-lencséje is jó minőségű.
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”