Általános kérdések

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
viktor90
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2011.06.19. 18:54

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: viktor90 » 2011.06.26. 14:09

mizar írta:
viktor90 írta:Üdv!
Mit jelent az hogy ha méretre csiszolták utána ne töröljék le??
Másik dolog pedig árba hogyan néz ki ez a dolog??

V.


A "mezei" optikusok imádnak lencséket törölgetni a kis kendőjükkel, de az alu. az üvegen nem szereti. Elég, ha leöblíti a művelet után, majd Te szakszerűen megtisztítod.
Árban nem tudom, de biztosan megmondják.



Rendben megfogadom és megmondom ha arra kerül a sor!!!
Gerg
Hozzászólások: 23
Csatlakozott: 2010.12.28. 14:19

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Gerg » 2011.07.03. 20:59

Üdv!
Tegnap hajnalban kitelepültem, hogy megnézzem a Jupitert hosszú idő után, de számítottam rá, hogy a kép még nem lesz első osztályú a körülmények miatt. (Közel van a horizonthoz, pirkad)
Be is jött amit vártam, látható volt, hogy még várni kell, hogy igazán finom részleteket is lássak. 120/1000es refraktorom van, aminek az elméleti felbontóképessége 1". Tegnap a gyenge körülmények miatt közel nem tudtam kihasználni a távcsövem tudását. Az érdekelne, hogy ha egy nagyobb átmérőjű, jobb felbontóképességű távcsövem lenne, akkor több részletet láttam volna? Vagy a légkör egyértelműen megakadályozta a nagyon finom különbségek észrevételét?
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: csakb » 2011.07.03. 21:30

Szia!

Gerg írta:Az érdekelne, hogy ha egy nagyobb átmérőjű, jobb felbontóképességű távcsövem lenne, akkor több részletet láttam volna? Vagy a légkör egyértelműen megakadályozta a nagyon finom különbségek észrevételét?


A vázolt körülmények között egy nagyobb távcsővel még élvezhetetlenebb lett volna a kép. Magyarországon ritkán megy le a seeing 1" közelébe, vagyis az esetek 99%-ában nem a távcsöved átmérőjén fog múlni, hogy mennyi részletet látsz. :'(
Ki kell fogni a jó légköri nyugodtságot, és a lehető legnagyobb horizont feletti magasságon kell észlelni, ha van rá mód.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2011.07.03. 22:27

Rossz légköri viszonyok, pl. erős nyugtalanság mellett minden távcső rossz minőségű képet ad. Saját tapasztalatom szerint igaz az, hogy ha nagyon rossz a levegő, akkor a nagyobb átmérő még használhatatlanabb képet ad, a kisebbnél, mivel a képet rontó kis légörvényekből ("buborékok") több kevereg a nagyobb optikai felület előtt. Pl. előfordult, hogy a 20 cm-es refraktorral nézve a Szaturnusz gyűrűje valósággal hullámzani látszott, a 8 cm-es refraktorban még, ha kissé elmosódva de jobban látszott. Ehhez járul, hogy nagyobb objektív átmérőjű távcsőben többnyire nagyobb nagyítást teszünk, amivel arányosan nő a légköri zavarás mértéke! BQ.
Gerg
Hozzászólások: 23
Csatlakozott: 2010.12.28. 14:19

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Gerg » 2011.07.03. 22:40

Hello!

Köszönöm a gyors válaszokat!
Tehát ha a nyugodtság mondjuk 1.5" részleteket enged, akkor minden távcső aminek eléri a felbontóképessége ezt a határt, ugyanazt fogja mutatni, ha jól értem.
Általában milyen felbontást engedélyez a nyugodtság, és hogy lehet átlagos körülmények között is a legtöbbet kihozni a távcsőből? Valami szűrővel esetleg? Gondolkodok, hogy veszek egy Kontrast boostert. Ilyen téren segít netán? Ha valakinek van ilyen, légyszi írja le mit várhatok tőle.

Előre is köszönöm!
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2011.07.03. 23:42

Gerg írta:Általában milyen felbontást engedélyez a nyugodtság, és hogy lehet átlagos körülmények között is a legtöbbet kihozni a távcsőből? Valami szűrővel esetleg? Gondolkodok, hogy veszek egy Kontrast boostert. Ilyen téren segít netán? Ha valakinek van ilyen, légyszi írja le mit várhatok tőle.

Fotografikusan meg tudod növelni a távcső teljesítőképességét. Nekem túlságosan nem váltak be a különböző kontraszt erősítő szűrők, annyira nem növelik a bolygó látványát.

Másrészről a seeing pillanatról-pillanatra változik, tehát lehet, hogy időnként 1-2 tized másodpercre "megmerevedik" a bolygó képe - ilyenkor érvényesül egy nagyobb távcső nagyobb felbontóképessége, a maradék időben kevéssé.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Stefi
Hozzászólások: 499
Csatlakozott: 2010.08.08. 14:33

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Stefi » 2011.07.04. 18:08

Lajos bácsinak és a többieknek, igaza van az átmérőkkel kapcsolatban.
Bolygónál még az átmérőtől is fontosabb a minőség, hogy az optikának milyen hibái vannak.
Az most teljesen mindegy, hogy egy 120as lencséssel vagy tükrössel nézed.
Az biztos hogy itthon nehéz kihasználni egy 120tól nagyobb optikát.
Nekem még csak egyszer volt, hogy olyan képet láttam a távcsövemben a Szaturnuszról, amit soha nem fejtek el. Azon az estén tényleg volt értelme a nagyobb átmérőnek is.
"A szél fú, a zöld fű. A Föld kering, a Nap korong..."
Moncsi
Hozzászólások: 17
Csatlakozott: 2011.06.16. 17:08

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Moncsi » 2011.07.04. 19:39

Sziasztok!

Ti miben szállítjátok a távcsöveteket? Nekünk 90/900-as SW van és a mérete miatt nem fér bele egy sima táskába, meg egyébként is félnék, hogy nekikoccan valaminek.
Kerestem a neten kifejezetten távcső-táskát, ami jól bélelt és nagyobb, mert ugye miért is ne lenne, de nem találtam. Jó lenne az állványnak is valami.
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2011.07.04. 20:20

Moncsi írta:Ti miben szállítjátok a távcsöveteket? Nekünk 90/900-as SW van és a mérete miatt nem fér bele egy sima táskába, meg egyébként is félnék, hogy nekikoccan valaminek.

Próbáljátok meg felvenni a kapcsolatot hangszertok készítővel. Tudnak méretre késziteni szivaccsal tömött táskát.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Gerg
Hozzászólások: 23
Csatlakozott: 2010.12.28. 14:19

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Gerg » 2011.07.04. 20:38

SzarkaLevente írta:Fotografikusan meg tudod növelni a távcső teljesítőképességét. Nekem túlságosan nem váltak be a különböző kontraszt erősítő szűrők, annyira nem növelik a bolygó látványát.

A honlapodon láttam a Minusviolet szűrő részen belül a SemiApo szűrőt. Erről mi a véleményed? Jupiteren, Vénuszon mennyit segít azáltal, hogy megszünteti a színi hibát? Vagy ez is hasonló mint a Contrast booster?
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”