Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
gaster95
Hozzászólások: 288
Csatlakozott: 2010.06.22. 18:58

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: gaster95 » 2011.01.22. 21:25

Üdv!

Végre sikerült nekem is kiszabadulnom, és csillagászkodni egy kicsit, ám rajzolni még most sem tudtam mert szörnyen fúj a szél... DE...

Sikerült meglesnem az M42-őt ami gyönyörűen mutat már ebben a kis távcsőben is: 3-4 csillagocskát láttam körülötte pedig torzult pacát... Az M35 is távcsővégre akadt, és amikor megláttam, elállt a lélegzetem. A látómező telis-tele halványabb, fényesebb csillagokkal, legalább 50-et ha nem többet láthattam, gyönyörű volt... És a Holdat is sikerült nézegetnem: a félárnyékban lévő kráterek gyönyörűek, bárcsak rajzolhattam volna...

No, mára ennyi volt, derült eget mindenkinek, Feri!
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2011.01.23. 11:01

NAP. (jan. 23.) Akinek van rá módja, egyre érdekesebb a Nap észlelése. (Félek, hogy megint bejön pár borus nap. De azért figyeljük, amig lehet.)
1. Az utóbbi napokban pl. született egy űj csoport az északi félgömbön, a régi nagy kerek folt alatt. Szinte órák alatt észlelhetöen nőtt (700/500-al, 82x-el!) Érdemes pl. megnézni reggel és délután, már kis távcsővel is látható a változás.
2. Akinek megvan a rajzkészsége, érdemes megpőróbálni. Persze, hogy digizális fotó exaktabb, viszont macerássabb is.
3. Szabadszemes napfoltok. Kicsit elhanyagolt, pedig egyszerű: szürőn át alaposan meg kell nézni, és ha látsz valami sötét pöttyöt alár egy kis korongra (3 cm) berajzolni, melyik részen van. De ez nem is feltrétlenül szükséges. De! Először ránézni szabadszemmel (szürövel persze), és utána távcsővel.
Most, hogy kezd felfelé menni a naptevékenyséég, ez nagyon szép program kistávcsöveseknek (5-7 cm!), aki pedig tud kivetíteni, igen érdekes munkát végezhet. BQ
Petkus
Hozzászólások: 15
Csatlakozott: 2009.09.16. 21:21

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: Petkus » 2011.02.01. 22:04

Végre ki tudtam mozdulni szombaton. Bár Budapest ködössége megijesztett, Dobogókőn fantasztikus ég várt rám! Az M36, M37, M38 és a Nagy Orion köd órákra lekötött. A mínusz 12 fok miatt nem tudtam sokáig maradni, és a nem is találtam olyan tisztást, ahol a panoráma teljesen nyitott lett volna, de így is szuper volt.

Örömmel venném, ha valaki tudna ajánlani Budapesthez közeli, jó észlelőhelyet, (vagy ez a kettő kizárja egymást?) esetleg olyat, ahova amatőrök rendszeresen járnak. Mert, bár Dobogókő nagyon jó volt, az a vaddisznó, amelyikkel összefutottam, nem a legbarátságosabb társaság volt számomra (még azt sem tudta, merre van az Ursa Major)....
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2652
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2011.02.02. 08:21

Ez egy nagyon jó és könnyen, autóval megközelíthető hely Pilisszentkereszt fölött, a Dobogókőre vezető út mellett. Egy hajdani laktanya előtti beton placc. A laktanyát őrzik, de az őr készséggel lekapcsolja a lámpákat, ha az amatőrcsillagászok megkérik. Nincs ugyan körpanoráma a fák miatt, de majdnem. Bpest persze még fényszennyez, de ez az egész Pilisből zavaró. 47fok 41' 59", 18fok 53' 33", 430 m magasan van, gyakran kilóg a ködből és a szutyokból. Az biztos, hogy a városból kiszabadulva frenetikus lesz az égbolt látványa. 6-os ég szokott lenni.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
tom1000
Hozzászólások: 11
Csatlakozott: 2010.07.22. 00:34

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: tom1000 » 2011.02.02. 12:59

Sziasztok!

Én is körbeautózgattam egy kicsit és erre a jó kis helyre bukkantam.
Ez tinnye előtt van fent a dombtetőn. A volt orosz rakétabázis bejárata. Itt se teljes a körpanoráma
de északtól-délig teljes horizont van. Kelet kb 20 foktól jó (van pár fa). Aszfaltozott út vezet fel a sorompóig.
És ott van egy egész jó kis plac. A kilátás csodálatos alattad tinnye , a távolban zsámbék, perbál, telki , és elég sötét van a községek elég messze vannak , hogy zavarjanak. A rakétabázist jelenleg a piliscsabai paint ball egyesület bérli de már ők sem üzemeltetik, elhagyatott. Ha egy kicsit jobb idő lesz megyek kitelepülni ide.
Ha van valakinek kedve, 2 főt még el tudok vinni. 25 Perc a belvárostól.

Kép

Kép
MC 127/1500 CG-5. Dioptex 15X50
Petkus
Hozzászólások: 15
Csatlakozott: 2009.09.16. 21:21

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: Petkus » 2011.02.03. 18:28

Remek. Köszi a tippeket. A tinnyei kiruccanásban benne vagyok - majd egyeztessünk.
Nagy Róbert
Hozzászólások: 96
Csatlakozott: 2009.09.27. 06:42

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: Nagy Róbert » 2011.02.03. 19:38

Sziasztok!
Valóban nagyon jó hely az észlelésre, ott voltam katona jó ideig :lol:
Derült eget!
tom1000
Hozzászólások: 11
Csatlakozott: 2010.07.22. 00:34

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: tom1000 » 2011.02.03. 21:40

Sziasztok!
Ha minden igaz akkor szombaton nagyon szép idő lesz. Én biztos megyek tinnyére.
3 óra felé indulok.
MC 127/1500 CG-5. Dioptex 15X50
Ocky
Hozzászólások: 26
Csatlakozott: 2011.01.02. 09:48

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: Ocky » 2011.02.08. 13:07

Sziasztok!

Vasárnap ki tudtam menni, nagyon szép idő volt.Eddig csak az Orion környékét nézegettem, most elbarangoltam másfele is.
Az este felemás sikerekkel ért véget, ugyanis voltak dolgok amiket nem sikerült megtalálnom (én béna) pl.: NGC 2264 - Cone Nebula, M1, M35, M81, M82. Kb 1 hónapja van meg a távcsövem egy 150/750-es SW BD, de hogy jót is mondjak sikerült befognom az NGC 869-et (Double Cluster),szépen adta, az Androméda galaxist, bár a műszeremtől többet vártam, hogy megmutat belőle. A kérdésem is ide tartozna, mégpedig az, hogy mekkora különbség van 150/750 és 200/1000-es között?
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: csakb » 2011.02.08. 13:38

Szia!

Ocky írta:de hogy jót is mondjak sikerült befognom az NGC 869-et (Double Cluster),szépen adta, az Androméda galaxist, bár a műszeremtől többet vártam, hogy megmutat belőle. A kérdésem is ide tartozna, mégpedig az, hogy mekkora különbség van 150/750 és 200/1000-es között?


Van különbség, de nem eszement nagy. Kb. fél magnitúdó határfényességet nyernél egy 20 centissel a 15-öshöz képest, de kezdőként ez nem jelentene szinte semmit. Inkább próbáld meg kihasználni a jelenlegi távcsöved - ami egyébként egy nagyon jó műszer -, tanuld az eget és az égi tájékozódást, és tanulj meg látni. Ez a legnehezebb, és itt adják fel a legtöbben, rögtön az elején. Sok-sok hónapnyi észlelés kell ahhoz, hogy elkezdd észrevenni a finomabb részleteket a mélyég-objektumokon. Ha kitartó vagy, sokat fog fejlődni a látásod, miután hozzászoktál a gyenge kontrasztú, halvány objektumok látványához.

Az Androméda-galaxis amúgy szerintem egy különösen nehéz objektum, ha a spirálkarjait, porsávjait, finomabb részleteit akarja megfigyelni az ember. Térjél vissza rá időről időre.
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”