Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Franky
Hozzászólások: 221
Csatlakozott: 2010.05.30. 01:08

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Franky » 2010.10.09. 09:20

Ezt abszolút alá tudom támasztani.
Ebayen szerettem volna megvenni egy Meade táskát egy ETX-hez, mert JÓVAL olcsóbb volt, mint itthon.
Oda volt írva, h worldwide shipping. És mégis közölte a hogy, nekik tilos Európába szállítaniuk.
Pedig nagyon jó árakon adtak el. Egy fickó van, akitől lehet Meade cuccokat venni eBay-en, az pedig scopehead1 nevű user. Keress rá, nézd meg, milye van. Pl. Meade AltAZ állványa 8 ezer forintért, ami AZ3-asnak felel meg. Persze erre még rájön a posta, meg a biztosítás, de még úgy is megéri. Láttam, h van pár távcsöve, amit Európában nem is lehet kapni, mert amerikai piacra van készítve.
Namost... Ez vagy valami, vagy megy valahová... Nem?
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2010.10.09. 11:39

Franky írta:Pedig nagyon jó árakon adtak el. Egy fickó van, akitől lehet Meade cuccokat venni eBay-en, az pedig scopehead1 nevű user. Keress rá, nézd meg, milye van. Pl. Meade AltAZ állványa 8 ezer forintért, ami AZ3-asnak felel meg. Persze erre még rájön a posta, meg a biztosítás, de még úgy is megéri.

Meg rendszerint a vám és áfa (+30%) és lehet, hogy használt a kütyü.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
ktamas
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2010.10.09. 03:00

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: ktamas » 2010.10.09. 14:15

így már világos, köszönöm a segítséget
Franky
Hozzászólások: 221
Csatlakozott: 2010.05.30. 01:08

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Franky » 2010.10.09. 14:30

SzarkaLevente írta:
Franky írta:Pedig nagyon jó árakon adtak el. Egy fickó van, akitől lehet Meade cuccokat venni eBay-en, az pedig scopehead1 nevű user. Keress rá, nézd meg, milye van. Pl. Meade AltAZ állványa 8 ezer forintért, ami AZ3-asnak felel meg. Persze erre még rájön a posta, meg a biztosítás, de még úgy is megéri.

Meg rendszerint a vám és áfa (+30%) és lehet, hogy használt a kütyü.


Szó nincs erről... Ajándéknak tüntetik fel, vagy adománynak, és még csak fel sem bontják.
Sorry, de tényleg 4000 forint egy 12x25-ös Meade vízálló binokulár vadiújan dobozában garanciával.

És ha használt a kütyü, akkor írsz a Paypalnek, és 2 hónapon belül visszaadják a pénzedet, ha visszaküldöd a terméket.
Namost... Ez vagy valami, vagy megy valahová... Nem?
fokypit
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2010.10.16. 21:33

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: fokypit » 2010.10.16. 22:41

Hello mindenkinek!

Péter (Fokypit) vagyok, leendő boldog távcsőtulaj :D Egy pár sornyi előzmény rólam:
Két éve kaptam egy T...O Gazdaságos 7eFt-os remegő lábú műanyag távcsövet, azaz inkább spektívet - eddig ezzel figyeltem meg a Holdat, a Vénuszt és sikerült egyszer-kétszer a Szaturnusz gyűrűit is megnéznem a hozzá kapott H6mm, H20mm és 3X-os Barlow kiegészítőkkel. A Hold nagyon szép volt benne - az én szememnek. A Szaturnusz megfigyelésekor pofozgatnom kellett a lábat, hogy a nagy nagyítás miatt ne másszon ki a kedvenc bolygóm 3 másodperc alatt :lol: Ennyi a múltam.
Most pedig kistávcső-vásárlás előtt állok. Szándékosan írtam kistávcsövet - már így is nagy lesz az ugrás az előzőhöz képest és eldől, hogy mekkora ez a szerelem. Mindenekelőtt: nem várok tőle nagyon sokat, de az "áruházival" boldogan kiültem éjszakánként, tehát szerintem nem fogok csalódni!
Az alapfogalmakkal nagyjából tisztában vagyok a sok hogyan és szómagyarázat elolvasása után, de tanácsokat várok a vásárlással és a gyakorlati használatukkal kapcsolatban.

Ezeket a távcsöveket szemeltem ki - ezek újak:
1. Luna-60 (60/900 Skywatcher refrakor) Több kiegészítő.
2. Luna-70 (70/900 Skywatcher refraktor) Nagyobb átmérő.

Nekem, mint kezdőnek mit nyújtanak ezek a távcsövek?
Mindenhol azt olvasom, hogy a nehezebb jobb - ennyit számít a súly? Az első 5 kg, míg a második 9.
Ekkora átmérőknél tényleg sokat számít az az 1 cm különbség?
A pénz természetesen számít!
És itt jön a dilemma: találtam a neten egy használt Celestron Powerseeker 70EQ távcsövet. Álvánnyal, kiegészítőkkel együtt kerül annyiba, mint az újak közül a kisebb. Állítólag egyszer volt használva, állapota újszerű. Ez rövidebb is - 70/700-as - mint a Skywatcherek, a nagyításnál gondolom számít. És 11kg! Miket kérdezzek a tulajtól, megéri belevágni? Minden fórumon azt olvasom, hogy ajánlják a használt távcső vásárlását!


A segítségeket előre is köszönöm, üdvözlettel: P
Pape
Hozzászólások: 450
Csatlakozott: 2009.09.07. 18:05

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Pape » 2010.10.16. 22:45

fokypit írta:gyarázat elolvasása után, de tanácsokat várok a vásárlással és a gyakorlati használatukkal kapcsolatban.
Mindenhol azt olvasom, hogy a nehezebb jobb - ennyit számít a súly? Az első 5 kg, míg a második 9.
Ekkora átmérőknél tényleg sokat számít az az 1 cm különbség?


Most csak annyit van időm hozzáfűzni, hogy ez a nehezebb jobb közmondás az állványokra vonatkozik és nem magára a távcsőtubusra. Mert általában minél nehezebb a mechanika annál stabilabb.
90/900 refraktor
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2010.10.16. 23:00

fokypit írta:Ezeket a távcsöveket szemeltem ki - ezek újak:
1. Luna-60 (60/900 Skywatcher refrakor) Több kiegészítő.
2. Luna-70 (70/900 Skywatcher refraktor) Nagyobb átmérő.

Nekem, mint kezdőnek mit nyújtanak ezek a távcsövek?
Mindenhol azt olvasom, hogy a nehezebb jobb - ennyit számít a súly?

Átmérőben kb 15%, fénynyűjtő képességben kb 25% a különbség a 70/900-as SkyWatcher javára. Szerintem válaszd utóbbit, a kiegészítőket utólag könnyebben meg tudod venni. A PowerSeeker 70EQ optikailag szerintem jó, a kiegészítői nem túl szerencsésen vannak összeválogatva.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2010.10.17. 00:46

A 70 mm-est javasolnám, elsősorban azt nézzed meg,m hogy az optikák nem karcosak, esetleg elszíneződtek-e, a tengelyken forgatvan nincsen-e nagyobb holtmnozgás (lötyögés). Egy 70 mm-es távcsővel gyakorlatilag már minden féle objektumot megtalálsz, a Holdon, Jupiteren sok répszletet megfigyelhetsz, ha napszűrő fóliád van napfoltokat is szépen láthatsz. A fényesebb extragalaxisokat, diffuz ködöket megmutatja, a nyilthalmazok nagy részét felbontja, sok kettőscsillagot m,egmutat. Azért ha lehet, jó ha legalább földi tárgyakpon, pl. távoli fénylő valamin (toronygomb, ereszcsatorna, vezeték-drót) kipróbálhatod.
Biztosan pár évig elvadászgathatsz vele az égen, azután ha nagyobb igényed van, gondolkdhatsz egy nagyobb műszer beszerzésén. Alapműszernek a 70-esek nagyon jók. BQ.[
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára astrohist 2010.10.17. 11:42-kor.
Arpstronomer
Hozzászólások: 549
Csatlakozott: 2010.04.04. 10:40

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Arpstronomer » 2010.10.17. 11:00

Kedves Péter,

Sok örömöd lesz a 70-esben, pár hónapja én is egy ilyennel kezdtem amatőr pályafutásom.
Egy apró tanács: ha teheted, ne a szettben vele járó EQ1 mechanikát válaszd. Nem nagyon értem, hogy ezt a viszonylag nehéz és hosszú tubust miért ezzel a pici mechanikával adják, megérdemli minimum az EQ2-est. Gyakorlatban annyit jelent, hogy stabilabb lesz a kép, nagy nagyításoknál hamarabb megnyugszik egy-egy állítás után.
A mechanika legyen csak jó nehéz, és ha lehet, acéllábas. :)
fokypit
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2010.10.16. 21:33

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: fokypit » 2010.10.17. 12:57

Sziasztok!

Úgy látom, mindenki a 70-est javasolja - de melyik legyen szerintetek? Az új Skywatcher 70/900 v. a használt Celestron 70/700? Mindkettő EQ1-es állványon van, egyelőre maradna is azon, de specifikáció szerint a SW 9kg, míg a Celestron 11. Ezekkel a fókusztávokkal miatt melyik mire jó?
A Celestronhoz kapott okulárok között túl nagy a nagyításbeli különbség (35-175)?

Köszi!
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”