Bosszantó idők, jó idők, bármikor

Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Bosszantó idők, jó idők, bármikor

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2013.10.23. 19:05

Most úgy néz ki, hogy elég szép tiszta felhőtlen az ég estefele, valamit megint kellene nézelődni. A távcső mozgatómban a tápot is kicseréltem azzal hátha menne.
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2648
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Bosszantó idők, jó idők, bármikor

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2013.10.24. 09:57

No igen, ne csak a rossz időkről essék szó.

Tegnap este szinte nyári melegben mentem fel a Pilisszentkereszt feletti parkolóba észlelni és legalább 1 órán keresztül csodálatos volt az ég. Október 23-án kora nyári élmény!

Aztán jöttek a fátyolok majd nagyjából 2 óra alatt be is felhősödött, de ez az este akkor is maradandó élmény volt ilyenkor, a tél előtt egy picivel.
demo9
Hozzászólások: 29
Csatlakozott: 2011.11.23. 08:23

Re: Bosszantó idők, jó idők, bármikor

Hozzászólás Szerző: demo9 » 2013.10.24. 12:21

tegnap tényleg jó idő volt és szerencsékre pár órát tudtunk észlelni egy 300-s sc-vel.
...azért jó lett volna a holdat is megnézni egy ekkora csővel.. majd legközelebb!
köszönjük Anti!!
Janicsillagasz
Hozzászólások: 639
Csatlakozott: 2009.09.22. 13:13

Re: Bosszantó idők, jó idők, bármikor

Hozzászólás Szerző: Janicsillagasz » 2013.10.27. 13:48

Holdat 30cm-el? Elég szépen "éget".
Elég kaki a mostani égbolt, párás trutyi, de mindenesetre már kint hül a 30-as tubus :) Próbálok alakítani pár Hickson halmazt. Vagy Arp galaxist....
Nem régiben (okt. 7.-én) Sánta Gabival kiültünk egy kicsit az udvarra távcsövezni. Én mondtam neki hogy ilyen időben én biz ki nem mozdulok! A szabadszemes hmg szerintem 5.5-6 körül lehetett, poros, párás és itt-ott felhők (fátyol-felhők) voltak. Nem is észleltem szinte semmit, hagytam hogy ő rajzolgasson. Másnap felhívott és elmondása szerint 14.9 magnis galaxisokat rajzolt. Ezek szerint minden olyan égboltot is ki kell használnom amiben ki se mozdulnék. Most épp ilyen van, a Nap 40-50 fokos környezetében fehér az ég, azaz csupa pára a légkör. Nos nem tom hogy mit fogok látni, de majd kiderül :D
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Bosszantó idők, jó idők, bármikor

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2013.10.27. 15:14

Előbb néztem meg a Napot, lemenőben, felhők és falevelek közt, de látszott meg a két nagy folt a környezetével is még így is jól nézett ki, a korong szélén van most a két folt, azon a szélén, amelyik fele megy ki a képből, ha nem tekerem utána a tengelyt.

Este a 20 centisemet tovább polírozva akarom tesztelni valamin még ha lesz csillag fényes, vagy Jupiter ha látszik, mint tegnap előtt meg tegnap is. A belső 11 cm tartomány már egy hosszabb fókuszú okulárral éles képet adott szemre nézve, most vas-oxiddal próbálom tovább polírozni, mert ce-o elfogyott, sajnos, nem sajnos.
Figlár
Hozzászólások: 151
Csatlakozott: 2013.04.05. 18:24

Re: Bosszantó idők, jó idők, bármikor

Hozzászólás Szerző: Figlár » 2013.10.29. 15:19

Vagy köd van, vagy 100km/h szél, vagy totális felhőtakaró, vagy telihold. Nyáron meg hiába volt jó idő, ha a nap 03-tól 23-ig fent van. Basszus, ez nem lehet igaz. :(
Üdv: Géza
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Bosszantó idők, jó idők, bármikor

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2013.10.29. 18:26

Itt ma aránylag jó idő van, a szomszéd háztetőn tudtam a 20 centis tükröm polírozás közbeni alakulását nézni, odáig el is jutottam, hogy a közepe és széle kb. egy fókuszba került az okulárral nézve éles képe van aránylag már. Este a Jupiteren akarom még tesztelni, ha addig nem lenne felhős, meg később a Holdat is megnézném, bár az már lehet nagyon hajnalban van addig nem bírom lehet ...
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Bosszantó idők, jó idők, bármikor

Hozzászólás Szerző: Imre » 2013.10.29. 19:39

tobe_ írta:Itt ma aránylag jó idő van, a szomszéd háztetőn tudtam a 20 centis tükröm polírozás közbeni alakulását nézni, odáig el is jutottam, hogy a közepe és széle kb. egy fókuszba került az okulárral nézve éles képe van aránylag már. Este a Jupiteren akarom még tesztelni, ha addig nem lenne felhős, meg később a Holdat is megnézném, bár az már lehet nagyon hajnalban van addig nem bírom lehet ...
Miért nem használod a maszkolásos módszert? Azzal bármikor tesztelheted, hogy mennyi az egyes felületek fókuszhibája! Tudod, csak egy megfelelően kivagdosott papírlap kell hozzá, és egy pontszerű fényforrás, meg egy okulár, amivel nézed, hogy mikor éles a műcsillagod képe. A leírást megtalálod a tükörcsiszolók oldalán is, de a Google kereséssel még fényképet is a szerkezetről és a használatáról. Van egy segédprogram is, amely alkalmas a kiértékelésre, és mutatja grafikusan az eredményt ha beteszed a mért adatokat! Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Sidius

Re: Bosszantó idők, jó idők, bármikor

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2013.10.29. 19:47

Sziasztok!
Figlár írta:Vagy köd van, vagy 100km/h szél, vagy totális felhőtakaró, vagy telihold.


Az első három lehetetlen körülmény igen bosszantó. Hanem a negyedik nem tekintendő ellenségnek, mert önmagában is egy életre elég látnivalót kínál, és még a telihold is érdekes tud lenni! Húsz éves pályafutásom alatt alig fordítottam rá figyelmet, ami hatalmas hiba volt.

tobe_ írta:közepe és széle kb. egy fókuszba került az okulárral nézve éles képe van aránylag már.


Azért valami szobai tesztelést is iktass be néha, mert azt a felhők se hátráltatják -reméljük! :)
Figlár
Hozzászólások: 151
Csatlakozott: 2013.04.05. 18:24

Re: Bosszantó idők, jó idők, bármikor

Hozzászólás Szerző: Figlár » 2013.11.04. 00:44

A holdról csináltam pár szép képet, de most mást szeretnék. Van egy olyan érzésem, hogy ha nem megyek valami melegebb éghajlatra :D , akkor az ISON-t is másik képein fogom viszont látni. :evil:
Üdv: Géza
Válasz küldése

Vissza: “Időjárás / Aktuális észlelési körülmények”